Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfaturi privind constructia unei case

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Salut!
Anul acesta vreau sa incep constructia unei case in regie proprie, unde ma voi implica in toate fazele ce implica constructia unei case, ceva in genul lui Petre69  pe care il felicit pentru realizari pe aceasta sale.

Sunt la a doua casa construita in regie proprie, prima a fost un succes cu toate ca au fost cateva mici defecte care s -au rezolvat.
De data aceasta vreau sa elimin cat mai multe erori si am nevoie de ajutorul dumneavoastra, voi incepe cu o intrebare urmand si altele.

Casa va fi pe un singur nivel  cu sarpanta.

Fundatia se toarna la nivel sau doar elevatia? Din ce informatii am primit pana acum nu ar fi necesara turnarea fundatie la nivel daca inclinatia terenului nu depaseste un anume procent. La mine terenul are o diferenta de nivel de apoximativ 40 cm pe o lungime de 25 metri, este necesara turnarea fundatie la nivel?

Edited by crull, 21 February 2011 - 16:13.


#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Da, fundatia se toarna la nivel, adica "in boloboc". Elevatia deasemenea, numai in cazuri speciale, cu inclinatii mari, se face fundatie in trepte, la tine nu este cazul.
Cota se scoate din inaltimea elevatiei.

#3
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Da m-am lamurit, am vazut pe 2 santiere de cosntructii rezidentiale din apropiere  ca fundatia nu a fost turnata la nivel , a fost turnata la ochi  doar elevatia find turnata la nivel , executia find facuta de  firma, si de aici si nedumerirea.

Am vazut in cateva brosuri despre caramida prorotherm o metoda cunoscuta de a elimina puntea termica facuta de stalpi, alta decat termosistemul.( am atasat fotografii)

Daca in cazul prorotherm 38  e suficient spatiu pentru izolatia stalpisorilor in cazul BCA care nu e portant se schimba situatia, stalpi vor vi mai mari astfel nu va mai fi loc pentru o placare a stalpilor cu BCA de 10cm. Caut o metoda asemanatoare pentru BCA. Se poate ceva in genu si pentru BCA?

Attached Files



#4
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
metoda prezentata in  brosura nu elimina necesitatea placarii cu polistiren. Pentru o buna izolatie nu sunt suficienti cei 38cm de pth, cu atat mai mult cei 11.5cm din dreptul stalpisorilor.

#5
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Nu elimina dar reduce puntea termica facuta pe zona stalpisorilor, ma gandeam la o aplicatie asemanatoare pe BCA, daca ar fi posibila.

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Nu stiu daca rezista BCA-ul la forta pompei, chiar si daca cofrezi stalpii destul de bine. Se poate misca un bloc, chiar sparge si cand il dezvelesti poti avea surpriza sa gasesti un stalp jumatate gol.
In plus, ar trebui un BCA de 40, sa poti placa cu un 10 in dreptul stalpilor si nu am auzit ca ar exista asa ceva.

#7
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
La asta ma gandesc si eu, cat de bine va sta in pozitie BCA ul de 10 cm sub actiunea pompei.
BCA de 40  pot procura direct de la fabrica ( prefab calarasi) , BCA ul iese sub forma de cub apoi se taie la dimensiuni standard ( in cazul fabricii prefab), dimensiuni care la o anumita comanda se pot configura dupa dorinta clientului.

MUltumesc pentru raspunsuri! am sa revin si cu alte probleme.

Edited by crull, 21 February 2011 - 17:57.


#8
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcrull, on 21st February 2011, 17:53, said:

La asta ma gandesc si eu, cat de bine va sta in pozitie BCA ul de 10 cm sub actiunea pompei.

Sta daca este zidit bine .
Acum 15 ani numai asa izolam stalpii si grinzile .

Edited by motanul13, 21 February 2011 - 18:00.


#9
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Structura pe cadre , un singur nivel  cu planseu armat sau planseu ceramic (inca nu m-am decis) apoi sarpanta. Care ar fi dimensiunea(grosimea)  minima a unui stalp de sustinere la o asfel de constructie?
Inca nu am luat legatura cu arhitectul si structuristul , ma chinui sa obtin actul de propietate al terenului,  dar vreau sa fac un calcul preliminar de aceeaia va intreb despre grosimea stalpului.

Edited by crull, 21 February 2011 - 18:58.


#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Fiind pe cadre, de 30 cm.

#11
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Ce suprafata desfasurata pot realiza pentru sufragerie fara a pune vreun stalp in mijlocul ei? Ma gandesc la o suprafata de 7x 4,5 (metri)  sau 7x5, deasemenea nu vreau grinzi transversale la vedere  doar grinzi intoarse , e posibil sau e prea mare deschiderea?

#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Merge, numai ca n-ai sa poti face asta doar cu stalpi in colturi. Eventual niste diafragme, sau stalpi intermediari, si grinzi in placa. Oricum, 35 mp nu e un lucru greu de realizat.
Dar tu vrei sa faci asta pe cont propriu, pentru ca tema asta de proiectare i-o dai unui structurist si te rezolva imediat?

Edited by Astrul, 21 February 2011 - 22:02.


#13
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Bineinteles ca vor fi stalpi intermediari ,posibil si diafragme insa nu as vrea grinzi la vedere , stalpi in mijlocul sufrageriei ci doar ascunsi in perete si grinda/ grinzile intoarse.

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Nu cred ca vreun structurist iti va "monta" stalpi in mijlocul livingului :)

#15
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Am vazut cateva  minuni de astea, mai jos una de pe foum, are deschiderea mare intradevar, 50mp, dar nu ma incata solutia aleasa de arhitect/structurist. Insa am vazut cu ochi mei living de 39 mp care avea infipt in mijlocul lui un stalp de 50 x50

http://forum.softped...m...t&p=7330023

Edited by crull, 21 February 2011 - 23:20.


#16
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Daca zidaria peretilor exteriori  nu are abateri se poate placa direct cu polistiren fara a fi necesara tencuiala.
Eu as vrea sa aplic o tencuiala si apoi termosistemul. Ma ajuta cu ceva tencuiala?

#17
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
te ajuta foarte putin, oricum mai putin decat costa si fara a avea o garantie ca rezultatul final ar fi mai bun.

Edited by septimiu80, 26 February 2011 - 12:23.


#18
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postcrull, on 21st February 2011, 16:33, said:

...
Daca in cazul prorotherm 38  e suficient spatiu pentru izolatia stalpisorilor in cazul BCA care nu e portant se schimba situatia...
de când este porothermul portant?  :huh:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate