Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

aplicare polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
sacos, bine ca ai ales varianta cu spuma poliuretanica pentru polisitren, nu uita de dibluri insa ele sunt o masura de siguranta, diblurile, asa cum a spus si florin sunt ca cele de osb adica cu holzsurub.

#20
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010
nu uita sa dai cu amorsa de decorativa pe betonyp sa lipeasca mai bine si sa pui banda la imbinari

#21
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Dar daca il lasi nelipit si il prinzi doar in multe ciuperci? Înteleg ca e doar laterala unei lucarne!

#22
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Am Trei lucarne:doua pe directia nord-sud si una la est. Pe cea din sud am pus doar betonip pe care am pus lasa cu adeziv la imbinari, pe cea din est am pus polistiren cu adeziv si la acelasi rezultat am ajuns. Acum inchid lucarna spre nord dar voi pune placi de gips-carton si apoi polistiren. Cele doua lucarne facute anterior au probleme si trebuie intervenit asupra lor, insa vremea nu este cea mai favorabila.

#23
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
nu pune gips carton, e mult mai rau. mai bine pune osb, dar nu gips carton,

later edit:
lasand faptul ca florin bate campii, vezi ca la betonyp nu se chituieste rostul se aplica silicon sau spuma.
iar pentru cei care vor sa si inteleaga de ce recomand amorsa de decorativa:
este o amorsa speciala cu mare o aderenta foarte buna pe majoritatea suprafetelor, comparabila cu betonkontactul, amorsa folosita pentru betoane turnate in cofraje metalice. in plus fata de aceea  amorsa decorativa are in consitenta praf de piatra astfel incat suprafata obtinuta este rugoasa.un alt plus este asa cum spune si fisa tehnica ca este hidrofoba, ori interesul este sa nu ajunga apa la suprafata de contact dintre betonyp si adeziv, astfel incat la inghetare sa apare fenomene nedorite de genul celor semnalate de sacos
peste aceasta amorsa se aplica in moda normal " tencuiala decorativa", adica este facuta sa se lipeasca bine o "tencuiala", asa ca adezivul pe baza de polistiren este asimilat unei tencuieli, fiind pana la urma un produs de acoperire.
pentru ignorantii ca florin care nu au incredere in firme ca Henkel, nr 1 in Europa la adezivi eu unul as lua de buna fisa tehnica in care spune explicit ca se poate folosii pentru amorasare osb-ului.

concluzie, Sacos, stiu ca tu vrei sa folosesti spuma, cumpara de cea pentru polistiren costa intre 20 si 27 si este buna si cea de la ceresit, si cea de denbraveb, si de la tytan si mai sunt si altele.
muchiile, rosturile intre placi umplele tot cu spuma asa spune producatorul betonypului.
florin, termina cu tampeniile daca nu vrei ban. vad ca vorba civilizata nu se aude prin peretii baracii n care stai tu cand te duci la santier.

Edited by septimiu80, 20 February 2011 - 23:00.


#24
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Hmmmmm, deja am cumparat gips cartonul. Eu trebuie sa-l transport vreo 30 de km pana la tara si nu o pot face decat cu o masina mare. Daca pun polistiren si izolez cu spuma toate rosturile, ma gandesc ca nu are pe unde intra umiditatea

#25
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
da, nu intra dar iese. gypsul este permeabil al vapori de aceea este foarte folosit la interioare, regleaza umiditatea in camere. In timpul iernii datorita diferentei foarte mari dintre presiunea interioara, mai mare, si cea exterioare, precum si a diferentei foarte mari intre umiditatea relativa a aerului interior si cel exterior vaporii de aer, avnd in ei si apa migreaza dinspre interior spre exterior, este foarte probabil ca vor condensa in stratul de izolatie, respectiv polisitren, iar de acolo se vor misca si spre exterior si spre interior spre placa de gips.
eu unul nu as folosii gypsul.

Edited by septimiu80, 20 February 2011 - 23:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate