Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

aplicare polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Am si eu o problema: am de aplicat polistiren pe o lucarna cu suprafata de 10 m2. Lucarna are fatada din betonip (mai bine ma lipseam!) si adezivul nu "tine", este suprafata lucioasa. Ma gandeam sa aplic polistirenul cu spuma poliuretanica de montaj si motivul este simplu: nu vreau sa mai dau 100 de lei ca sa cumpar un pistol pe care il voi folosi doar o singura data si pentru un singur tub. Aveti idee daca merge?
PS A incercat cineva sa placheze la exterior cu placi de gips-carton si apoi aplicat polistiren?

#2
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010

 sacos, on 18th February 2011, 23:18, said:

Am si eu o problema: am de aplicat polistiren pe o lucarna cu suprafata de 10 m2. Lucarna are fatada din betonip (mai bine ma lipseam!) si adezivul nu "tine", este suprafata lucioasa. Ma gandeam sa aplic polistirenul cu spuma poliuretanica de montaj si motivul este simplu: nu vreau sa mai dau 100 de lei ca sa cumpar un pistol pe care il voi folosi doar o singura data si pentru un singur tub. Aveti idee daca merge?
PS A incercat cineva sa placheze la exterior cu placi de gips-carton si apoi aplicat polistiren?
Probabil nu ai folosit adeziv adecvat,nu renunta la dibluri,prinderea mecanica e cea mai buna.

#3
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 sacos, on 18th February 2011, 22:18, said:

Am si eu o problema: am de aplicat polistiren pe o lucarna cu suprafata de 10 m2. Lucarna are fatada din betonip (mai bine ma lipseam!) si adezivul nu "tine", este suprafata lucioasa. Ma gandeam sa aplic polistirenul cu spuma poliuretanica de montaj si motivul este simplu: nu vreau sa mai dau 100 de lei ca sa cumpar un pistol pe care il voi folosi doar o singura data si pentru un singur tub. Aveti idee daca merge?
PS A incercat cineva sa placheze la exterior cu placi de gips-carton si apoi aplicat polistiren?
pentru betonyp foloseste amorsa de tencuiala decorativa, are praf de piatra in ea si mareste foarte mult aderenta polistirenului si daca vrei sa fii foarte sigur pune plasa de fibra cu adeziv, peste placa de betonyp, pune adeziv pe intreaga placa de polistiren si foloseste un adeziv bun chiar daca nu e foarte scump.
recomandarea mea este swisspor- adezivul pe care il vand ei cu polistirenul si tassulo cel care are structura ca un praf de piatra.
2 varianta cu spuma de polistiren e buna daca stii sa pui asa polistirenul,  exista pistoale cu maner de plastic de la santo, honest si celelete firme hobby care costa 25-30lei si care merg foarte bine daca le cureti la timp.
spuma aia lipeste foarte bine cam pe orice suprafata.

#4
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Multam mult, septimiu! Am dat pe betonip cu adeziv pentru polistiren si am pus plasa la imbinari, dar acum a inceput sa se cojeasca. A inceput sa ma enerveze chestia asta pentru ac nu este prima data.

#5
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010

 septimiu80, on 18th February 2011, 23:28, said:

pentru betonyp foloseste amorsa de tencuiala decorativa, are praf de piatra in ea si mareste foarte mult aderenta polistirenului si daca vrei sa fii foarte sigur pune plasa de fibra cu adeziv, peste placa de betonyp, pune adeziv pe intreaga placa de polistiren si foloseste un adeziv bun chiar daca nu e foarte scump.
recomandarea mea este swisspor- adezivul pe care il vand ei cu polistirenul si tassulo cel care are structura ca un praf de piatra.
2 varianta cu spuma de polistiren e buna daca stii sa pui asa polistirenul,  exista pistoale cu maner de plastic de la santo, honest si celelete firme hobby care costa 25-30lei si care merg foarte bine daca le cureti la timp.
spuma aia lipeste foarte bine cam pe orice suprafata.
cred ca ai glumit!

Polestirenul se aplica cu alt fel de material pe betonyp , cere material pentru aplicat polestiren pe lemn apoi il prinzi cu dibluri cu holtzsurub, si astea tot pentru lemn, dupa care adeziv plasa adeziv.Si nu mai pune plasa peste betonyp!

Edited by gflorin00, 19 February 2011 - 12:21.


#6
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Asta e un subiect foarte interans si pentru mine, pentru ca am niste volume facute cu inchideri de betonyp iar in toamna o sa fac si eu exteriorul. Momentan eu il am tencuit doar si uite ca nu stiam de faptul ca exista probleme cu pusul polistirenului peste.
Deci...care naiba e metoda super safe pentru prins polistiren peste?

#7
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Eu m-am saturat de betonip.Cand mi-au tencuit casa, mesterii l-au chituit cu multibat si plasa, dar n-a tinut. Primul an l-am dat la imbinari cu CM.....(unul flexibil)+ plasa fibra: s-a cojit intr-o parte si cand curatam cu spaclul se cojea aproape tot.Apoi l-am placat cu polistiren, dar nu am pus dibluri: iar s-a desprins.Acum vreau sa lipesc polistirenul cu spuma poliuretanica. Este enervant ca trebuie sa inchiriez schela de la cativa km si toata alergatura cu mesterii, montat-demontat schela , timp de asteptare mare intre etape pentru finisare, imi ia aproape o saptamana.
Am inceput sa inchid un pod si acum pun gips carton, polistiren lipit cu spuma si sper sa nu mai am atatea probleme.

#8
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010

 CristiALF, on 19th February 2011, 17:20, said:

Asta e un subiect foarte interans si pentru mine, pentru ca am niste volume facute cu inchideri de betonyp iar in toamna o sa fac si eu exteriorul. Momentan eu il am tencuit doar si uite ca nu stiam de faptul ca exista probleme cu pusul polistirenului peste.
Deci...care naiba e metoda super safe pentru prins polistiren peste?
Nu este nici o problema sa pui polestiren peste, problema ii ca a facut numai prostii, si , si acum cand ii se spune cu ce se aplica corect pune cu spuma polieuretanica, nu se lasa.
Pe betonyp si lemn se pune cu altfel de  material , ii la galeata si arata ce prenandexu , diblurile sunt cu holtzsurub din metal .Daca folositi ce trebeuie nuu ii nici un fel de problema.

#9
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Pai spune-mi  cum se numeste produsul acela la galeata! Ca nu am gasit asa ceva.

#10
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010

 sacos, on 20th February 2011, 12:39, said:

Pai spune-mi  cum se numeste produsul acela la galeata! Ca nu am gasit asa ceva.

Sunt o gramada de produse cu diferite denumiri in functie de firma. Te duci la depozit si ii spui sa iti dea adeziv si dibluri pentru placare polestiren pe lemn si se mai pote folosi si spuma (NU Poleuretanica) pentru lipit polestiren .Nu uita sa razi tot ce ai aplicat pe betonyp , la imbinari si peste tot nu trebuia aplicat plasa si alte prostii peste el .
peste betonyp lipesti direct placa de polestiren , apoi diblurile cu o autofiletanta , dai un strat de adeziv si bagi plasa in el ,( nu plasa si apoi adeziv)  
aici ai un link sa vezi cum se lucreaza  cu spuma pe lemn , la fel si cu adeziv [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KmcYMlPIZKs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
florine, mai citeste mai invata si apoi vino si da lectii altora.
uite aici http://www.termoizolatierapida.ro/
nu trebuie sa fii destept sa vezi ca aia e o spuma poliuretanica fara solventi speciala pentru polisitren
asa ca cereti scuze pentru afirmatiile conform carora cei care au postat mai sus spun prostii.
http://www.termoizol...ehnica_CT84.pdf

Edited by septimiu80, 20 February 2011 - 14:13.


#12
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010

 septimiu80, on 20th February 2011, 14:10, said:

florine, mai citeste mai invata si apoi vino si da lectii altora.
uite aici http://www.termoizolatierapida.ro/
nu trebuie sa fii destept sa vezi ca aia e o spuma poliuretanica fara solventi speciala pentru polisitren
asa ca cereti scuze pentru afirmatiile conform carora cei care au postat mai sus spun prostii.
http://www.termoizol...ehnica_CT84.pdf

Mai bine cereti tu scuze pentru prostia care iai spus-o sa dea cu amorsa pentru decorativa.Asta ii o prostie nu ce i-am spus eu , omul avea de gand sa de-a cu spuma polieuretanica de pus la geamuri FARA SOLVENTI SPECIALI cum ai gasit tu pe goagal.Sunt constructor si stiu ce spun nu am nevoie sa dau sarci pe goagal .
Sa dai cu amorsa de decorativa pe lemn !?!?!?!? il faci pe om sa dea 150 Ron pe amorsa sa o arunce ,cand cu 2 (20 ron/tub)  tuburi sau o galeata de adeziv care cost 40 ron ii ajungea, te apuci tu acum sa inventezi tehnica aplicari pe lemn.Ce recomandare iai dat tu ii demna de DOREL! de rasul calului .
Nu sterge mesajul ca le trimit PM si tot o sa vada ca esti Dorel!

Mai bine dadeai un sarci pe goagal sa vezi ce ii betonypul inainte sa il amorsezi si sal dai cu adeziv Dorele.

#13
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
florine, nu fii un constructor care nu stie despre ce vb, betonypul nu are fata cu lemn ci cu ciment.
in rest bati campii, nu trebuie sa dai search pe nimic, eu am pus un link pentru cei ca tine care vb din auzite si care au folosit acum 5 ani adezivul pentru osb. nu e vb de osb, citeste te rog cum e cu betonyp-ul si apoi vino si da solutii.
amorsa se gaseste si la galeti de 10l, si o va folosii si pentru a da structurata peste polisitrenul pe care il aplica. tonul tau nu e unul corect, eu am incercat sa fiu civilizat, dar cu limbajul de baraca pe care il afisezi e o munca inutila.
daca nu ai vb din auzite ai intelege ca un tub e 20-25lei si ca poti placa cu el si 10mp, asa ca nu are nevoie de 2 tuburi. adezivul de care vb de minim 60lei are 25kg si poti placa 7-8mp.
http://www.ceresit.r...uloare-alba.htm

citeste bine randul ala cu "se poate aplica si pe osb inainte de aplicarea polistirenului"
daca nu ai fii doar constructor ci si constructor bine pregatit ai vedea si ai intelege de ce am recomandat acea solutie.

Edited by septimiu80, 20 February 2011 - 14:47.


#14
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010

 gflorin00, on 20th February 2011, 14:32, said:

Mai bine cereti tu scuze pentru prostia care iai spus-o sa dea cu amorsa pentru decorativa.Asta ii o prostie nu ce i-am spus eu , omul avea de gand sa de-a cu spuma polieuretanica de pus la geamuri FARA SOLVENTI SPECIALI cum ai gasit tu pe goagal.Sunt constructor si stiu ce spun nu am nevoie sa dau sarci pe goagal .
Sa dai cu amorsa de decorativa pe lemn !?!?!?!? il faci pe om sa dea 150 Ron pe amorsa sa o arunce ,cand cu 2 (20 ron/tub)  tuburi sau o galeata de adeziv care cost 40 ron ii ajungea, te apuci tu acum sa inventezi tehnica aplicari pe lemn.Ce recomandare iai dat tu ii demna de DOREL! de rasul calului .
Nu sterge mesajul ca le trimit PM si tot o sa vada ca esti Dorel!

Mai bine dadeai un sarci pe goagal sa vezi ce ii betonypul inainte sa il amorsezi si sal dai cu adeziv Dorele.
Ia fa un VOTING sa vedem pe cine il voteaza lumea ca fiind cel mai prost dintre noi doi. Sa nu trisezi d-le moderator fa sa fie pe cinstite.

 septimiu80, on 20th February 2011, 14:33, said:

florine, nu fii un constructor care nu stie despre ce vb, betonypul nu are fata cu lem ci cu ciment.
in rest bati campii, nu trebuie sa dai search pe nimic, eu am pus un link pentru cei ca tine care vb din auzite si care au folosit acum 5 ani adezivul pentru osb. nu e vb de osb, citeste te rog cum e cu betonyp-ul si apoi vino si da solutii.
amorsa se gaseste si la galeti de 10l, si o va folosii si pentru a da strcuturata peste polisitrenul pe care il aplica. tonul tau nu e unul corect, eu am incercat sa fiu civilizat, dar cu limbajul de baraca pe care il afisezi e o munca inutile.

Tu iti dai seama ce iai spus sa faca :

pentru betonyp foloseste amorsa de tencuiala decorativa, are praf de piatra in ea si mareste foarte mult aderenta polistirenului si daca vrei sa fii foarte sigur pune plasa de fibra cu adeziv, peste placa de betonyp, pune adeziv pe intreaga placa de polistiren si foloseste un adeziv bun chiar daca nu e foarte scump.

Ia fa Votingul sa isi dea alti parerea care e mai prost dintre noi doi

 septimiu80, on 20th February 2011, 14:33, said:

florine, nu fii un constructor care nu stie despre ce vb, betonypul nu are fata cu lemn ci cu ciment.
in rest bati campii, nu trebuie sa dai search pe nimic, eu am pus un link pentru cei ca tine care vb din auzite si care au folosit acum 5 ani adezivul pentru osb. nu e vb de osb, citeste te rog cum e cu betonyp-ul si apoi vino si da solutii.
amorsa se gaseste si la galeti de 10l, si o va folosii si pentru a da structurata peste polisitrenul pe care il aplica. tonul tau nu e unul corect, eu am incercat sa fiu civilizat, dar cu limbajul de baraca pe care il afisezi e o munca inutila.
daca nu ai vb din auzite ai intelege ca un tub e 20-25lei si ca poti placa cu el si 10mp, asa ca nu are nevoie de 2 tuburi. adezivul de care vb de minim 60lei are 25kg si poti placa 7-8mp.

Pai am spus ca ii  20 lei fara sa dau sarci pe goagal ca tine , si iti garantez eu ca ii va trebuii 2 tuburi, daca scri pe fisa ca poti face 10 mp aia inseamna 6 maxim 7 , poate pe cateva placi va trebuii pus putin mai mult ca sigur nu ii pus perfect drept betonypul.
Cand aia au facut necesarul de consum lau facut pe un plan perfect drept de aceea le-au dat 10 mp cu un tub.
Astept VOTINGUL , si apropo de baraca , pai chiar in baraca se sta pe santier!

 septimiu80, on 20th February 2011, 14:33, said:

daca nu ai fii doar constructor ci si constructor bine pregatit ai vedea si ai intelege de ce am recomandat acea solutie.
Ai recomandat-o pentru ca esti Dorel , numai Dorel putea face  asa recomandare altcumva nu pot sa imi explic .

#15
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
tu stai in baraca , eu unul muncesc in santier, nu te-am facut prost, dar insisti cu mitocania, am recomandat spuma pentru polistiren si
nu stiu cu ce muncitori lucrezi tu dar nu vad cum poti sa pui stramb betonypul pentru ca in mod normal il pui pe structura de metal.
inceteaza cu limbajul asta, calmeaza-te si vino cu solutii pe care le poti sustine cu argumente mai bune decat alea cu "eu sunt constructor", eu nu m-am tras cu sireturi cu tine si cu siguranta am mai multa scoala de constructii si mai multa experienta decat tine.
1. ai spus ca nu e spuma poliuretanica, ti-am aratat ca e poliuretanica, deosebirea intre spuma respectiva si cea de la ferestre este ca nu expandeaza atat de mult. n-ai revenit sa spui ca ai gresit si ca ai fost neatent, asta e , doreii sunt tari in gura.
2. ai spus ca va folosii spuma normala, eu unul nu am spus nimic de spuma normala, din nou o greseala pe care nu ti-o asumi ca ori esti dorel ori nu esti.
3. ai spus ca betonypul este ca un osb, gresesti si nu revii spunand ca te-ai grabit, si ca, da betonypul are fata de ciment, ai ignorat faptul ca ti-am atras atentia asupra acestui aspect.
4. ai facut o analiza de cost fara sa vezi ca tocmai asta am facut si eu recomand acele solutii pentru ca amorsa o va folosii si in continuare, nu doar la amorsare, si pentru spuma trebuie sa ia pistol, lucru de care se ferea dat fiind costul mare al unui pistol profi, eu i-am spus si ce pitol gaseste in gama hoby.
5, eu unul plachez 12mp cu un tub, cam cat da si denbraven si ceresit, dar plachez pe betonyp, consumul e dat pentru pereti normali, la betonyp se foloseste mai putin tocmai pentru ca e o suprafata neteda unde e greu sa ai denivelari, dar chiar si asa i-am estimat un consum cu 20% mai mare.
6. eu unul am dat sfaturi nu am dat verdicte asa cum ai facut tu, verdicte gresite si fara a citii cu atentie mesajele anterioare.

Edited by septimiu80, 20 February 2011 - 15:23.


#16
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010

 septimiu80, on 20th February 2011, 15:16, said:

tu stai in baraca , eu unul muncesc in santier, nu te-am facut prost, dar insisti cu mitocania,

6. eu unul am dat sfaturi nu am dat verdicte asa cum ai facut tu, verdicte gresite si fara a citii cu atentie mesajele anterioare.
Nu mai are rost sa discutam noi doi , sa lasam pe alti sa isi dea cu parerea despre ce ai recomandat tu
mai exact " <b>pentru betonyp foloseste amorsa de tencuiala decorativa, are praf de piatra in ea si mareste foarte mult aderenta polistirenului si daca vrei sa fii foarte sigur pune plasa de fibra cu adeziv, peste placa de betonyp, pune adeziv pe intreaga placa de polistiren si foloseste un adeziv bun chiar daca nu e foarte scump.</b>"

Zici ca lucrezi pe santier , dar pariu fac ca nu stii sa montezi catava cercevele la o placa .

Edited by septimiu80, 20 February 2011 - 15:39.
citare inutila integrala a postului anterior


#17
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
gflorin00, spui doar lucruri generale stiute de toata lumea! Eu voiam sa gasesc un produs dedicat betonip-ului. Imi pare rau ca folosesti o asemenea atitudine.
Ceea ce afirma Septimiu in postul anterior este perfect adevarat.
  Mie daca imi spune cineva ca asa se face findca a facut el si nu-mi aduce argumente logice, il trimit la plimbare!
Pana la urma raman la spuma poliuretanica, chiar daca voi cumpara unu pistol doar pentru aceasta operatie.

#18
gflorin00

gflorin00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 16.08.2010

 sacos, on 20th February 2011, 15:26, said:

gflorin00, spui doar lucruri generale stiute de toata lumea! Eu voiam sa gasesc un produs dedicat betonip-ului. Imi pare rau ca folosesti o asemenea atitudine.
Ceea ce afirma Septimiu in postul anterior este perfect adevarat.
  Mie daca imi spune cineva ca asa se face findca a facut el si nu-mi aduce argumente logice, il trimit la plimbare!
Pana la urma raman la spuma poliuretanica, chiar daca voi cumpara unu pistol doar pentru aceasta operatie.
atunci fa cum zice septimiu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate