Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Help! Problema cu impamantarea!?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
loginlogaut

loginlogaut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.01.2007

View Postkorsar, on 21st February 2011, 21:27, said:

ti-am mai zis de 5 ori, lasa aparatul de masura, daca tot nu stii sa-l folosesti. baga  toate sigurantele si verifica cu becul, cum am mai explicat babeste mai sus... voltii aia pe care-i tot masori, asa cum ii masori, n-au nicio relevanta.
ai zis c-ai pus si becul, dar n-ai spus ce s-a intamplat. s-a aprins becul intre nul si pamantare, cu sigurantele puse? s-a aprins becul intre pamantare si faza?

Cu aparatu de masura stiu sa masor!

Cu sigurantele puse:

DA, s-a aprins becul intre nul si pamantare!
NU, s-a aprins becul intre pamantare si faza!

View Postteknotronik, on 21st February 2011, 22:47, said:

Esti sigur ca ceea ce numesti tu faza la acea priza este faza si ca ceea ce numesti nul este nulul ?
Ce culori de cabluri ai la intrarea in sigurante , la iesirea din sigurante si in priza respectiva ?

Poate ca le confunzi .

Mai repede te va lamuri un electrician si va fi mai sigur pt. tine .


Sunt sigur! am verificat si faza e faza, nulul e nul, impamantarea cred ca e legata la faza (de la firida de unde nu am acces din cauza ca e sigilat).

#20
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postloginlogaut, on 21st February 2011, 23:08, said:

DA, s-a aprins becul intre nul si pamantare!
DA.cheama enelul!PUNCT!

#21
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
cu aparatul de masura, nu stii sa masori, e clar, ca m-am lamurit. n-o lua ca pe un afront, ci ca un sfat.  apoi, daca chiar e asa cum zici, cu becul, n-ai confundat faza cu nulul, becul s-a aprins intre nul si impamantare CU TOATE SIGURANTELE PUSE, inseamna ca e grav. dar ma mir, totusi, ca inca nimeni din casa n-a fost electrocutat. esti sigur ca nulul de care zici, chiar era nulul? ai verificat cu creionul de faza? cand? inainte, sau dupa ce-ai pus sigurantele? esti sigur ca siguranta de pe nul era ok? facea contact? inainte de a face experimentul cu becul, ai bagat firele de la bec in priza, "normal" intre nul si faza? s-a aprins? sau, orice alt consumator bagat in priza aia, a functionat? abia dupa ce te-ai convins ca sigurantele sunt ok, ai faza si nul la priza, are rost sa verifici cu creionul de faza si cu becul. scuze, dar e vorba de o logica elementara, pe care tu n-o stapanesti. asta rezultaforte clar din postarile tale.... nu esti instare nici macar sa prezinti problema. deci, fie citesti cu atentie tot ce-am scris si procedezi exact asa, spui exact ce si cum ai facut, fie apelezi la un electrician. mai babeste, nu se poate explica. cu toate astea, tu faci ceva, dar habar nu ai ce faci. se pare c-ai primit cadou un mutimetru si acum masori tot ce apuci, fara sa-ntelegi ce si cum masori. si nu te mai lauda ca stii sa masori, daca stiai, nu mai debitai ineptii, masurai ce trebuie, asa cum trebuie.

#22
loginlogaut

loginlogaut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.01.2007
Da! am depistat cu creionul de faza care e nulul! creionul de faza se aprinde si pe faza si pe impamantare! pe nul nu se aprinde; asta cu sigurantele puse;

Cu sigurantele scoase pe faza creionul de tensiune nu se aprinde, pe nul nu se aprinde, pe impamantare se aprinde!

" ai bagat firele de la bec in priza, "normal" intre nul si faza? s-a aprins? " da! s-a aprins, si alte consumatoare bagate in priza aia functioneaza!

#23
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
daca intradevar e asa cum spui, fie se ating firele de faza si pamantare, fie sunt legate aiurea. si asta undeva intre panoul tau de sigurante si firida de afara. dar ramane o enigma, cum de nu s-a curentat nimeni inca. cheama urgent un electrician autorizat, pana nu e prea tarziu. de preferat pe cei de la electrica, (sau cum s-or fi numind azi) , ca ei au sigilat contorul de afara.

#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkorsar, on 22nd February 2011, 14:58, said:

daca intradevar e asa cum spui, fie se ating firele de faza si pamantare, fie sunt legate aiurea. si asta undeva intre panoul tau de sigurante si firida de afara. dar ramane o enigma, cum de nu s-a curentat nimeni inca. cheama urgent un electrician autorizat, pana nu e prea tarziu. de preferat pe cei de la electrica, (sau cum s-or fi numind azi) , ca ei au sigilat contorul de afara.
Acesta este un raspuns pertinent!

#25
thesun

thesun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.08.2006

View Postkorsar, on 18th February 2011, 14:27, said:

cel mai clar ar fi daca ai testa cu un bec normal, cu o dulie si 2 fire. un fir il pui pe impamantarea prizei, celalalt fir pe rand, la faza,si nul. daca intre impamantare si nul, becul se aprinde, inseamna ca impamantarea e legata (sau face atingere ) la faza. daca intre faza si impamantare becul se aprinde, inseamna ca ai impamantare. daca nu se aprinde, inseamna ca firul de impamantare nu e legat nicaieri.

Am facut si eu acest test. Am legat becul (unul economic) intre faza si nul si s-a aprins. Cand l-am conectat intre faza si impamantare, a sarit siguranta generala. (fara zgomot, fara scantei, etc).
E normal asa ceva?

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postthesun, on 27th April 2011, 20:01, said:

etc).
E normal asa ceva?
Da.

#27
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Am si eu o intrebare conexa. Dupa ce am refacut instalatia la casa, am chemat si Enel care a pus afara contorul. Nu a schimbat insa si firida veche de legatura, acolo am o siguranta tetrapolara de 32A (casa avea bransament trifazat)
Problema e ca am vazut ca firul de impamantare care vine din casa l-a lasat in aer, rasucit in aceasta firida. Am inteles ca pe bransamentul din strada nu am impamantare.
Cineva mi-a sugerat sa leg acest fir de impamantare la borna de intrare  a nulului de lucru din strada la siguranta tetrapolara. E OK?

Multumesc

Attached Files



#28
midancea

midancea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2009
am si eu o problema asemanatoare... am un echipament care este alimentat pe 400Va.c./50Hz. aceasta tensiune este convertita in c.c. si apoi din nou in a.c. cu ajutorul unui drive/convertizor pentru a putea modifica frecventa de iesire (pentru modificarea rpm-ul unui motor a.c.). variatia de frecventa este de la 7 la 75Hz. in momentul in care fr.=7Hz, tensiunea intre faze este 120Vac, iar intre faza si nul este 160Vac. imi puteti spune de ce am diferenta asta de valoare intre tensiuni?
Multumesc!

Attached Files


Edited by midancea, 28 September 2012 - 09:13.


#29
stefid3

stefid3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.01.2012
Salutare,

Am si eu o mica problema legata tot de impamantare. Am desfacut o priza in care se cuplau 6 fire (o parte din ele fac legatura cu o alta priza de mai sus) si nu am fost atent sa-mi notez care sunt null-uri de acolo si care impamantarile. Codurile de culori nu sunt respectate. Precizez ca am bloc diferential, sare siguanta daca leg un consumator la impamantare + faza,
Exista un singur fir pentru faza. (identificat cu surubelnita pentru testat faza).

Vreau sa montez o priza cu 3 intrari de stecher in care se pot conecta doar 3 conectori (probabil faza, null, impamantare).
Cum rezolv problema fara electrician si fara aparat de masura?

merci anticipat

#30
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Duci un fir lung de la impamantarea altei prize din casa si vezi cu care din cele doua ramase ai continuitate. Cel ramas e nulul. Nu poti fara aparat de masura dar macar un bec si o baterie iti trebuie. Si scoti sigurantele sa nu ai tensiune la prize.

Edited by dicdobre, 29 September 2015 - 17:22.


#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Poststefid3, on 29 septembrie 2015 - 16:10, said:

Salutare,

Am si eu o mica problema legata tot de impamantare. Am desfacut o priza in care se cuplau 6 fire (o parte din ele fac legatura cu o alta priza de mai sus) si nu am fost atent sa-mi notez care sunt null-uri de acolo si care impamantarile. Codurile de culori nu sunt respectate. Precizez ca am bloc diferential, sare siguanta daca leg un consumator la impamantare + faza,
Exista un singur fir pentru faza. (identificat cu surubelnita pentru testat faza).

Vreau sa montez o priza cu 3 intrari de stecher in care se pot conecta doar 3 conectori (probabil faza, null, impamantare).
Cum rezolv problema fara electrician si fara aparat de masura?

merci anticipat
Pai ti-ai raspuns singur,pe faza pe care ai identificat-o si un alt conductor din cele 2 ramase legi un consumator daca.sare diferentialul ,gata ai identificat nulul de protectie.

#32
stefid3

stefid3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.01.2012
Dar e ok sa conectez cele 6 fire in cele 3 lacasuri cu surub? Practic cate 2 fire in fiecare lacas. Risc ceva?
Înainte aveam montata priza nilson in care se conecteaza toate cele 6 fire.
Rog sfaturi repede! Merci

Ps. 3 dintre fire alimenteaza o priza de mai sus

Edited by stefid3, 01 October 2015 - 06:58.


#33
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Daca cele 3 care vin la prima priza sunt identificate si le poti conecta, pe celelalte 3 le imperechezi: nul-nul, faza - faza, imp.-imp. catre cealalta priza.

#34
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
E vreun impediment sa bat tarusii si sa pun platbanda de impamantare in acelasi sant cu teava de alimentare cu apa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate