Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stalpi de gard din fag

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005
Salutare,

Am cumparat recent niste stalpi de gard din fag, lungime 2 m, sectiune patrata 10 x 10 cm , greutate circa 17 kg fiecare (lemn verde).

Pentru a-i face mai rezistenti la putrezire m-am gandit sa-i bag in smoala cam 70 cm in partea de jos care vine ingropata in pamant.

O fi o idee buna?

Ce alt tratament le-as mai putea aplica?

Multumesc.

#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Sincer nu stiu daca e bine sau nu acest tratament. Lemnul trebuie sa "respire". Daca se imbiba cu apa de sus si smoala nu lasa apa sa iasa din el, iti va putrezi super-rapid. Sigura specia care nu e afectata de apa este salcamul.

Batranii obisnuiau sa arda pe foc zona care intra in pamant, pana la formarea unui strat de carbune. Cred ca e cea mai buna metoda.

Alta ar fi impregnarea cu ulei sau motorina, insa nu stiu cat de adanc intra.

Eu le-am bagat in pamant acu 4 ani fara nici un tratament si inca rezista.

#3
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postvalosvasile, on 16th February 2011, 09:42, said:

Salutare,

Am cumparat recent niste stalpi de gard din fag, lungime 2 m, sectiune patrata 10 x 10 cm , greutate circa 17 kg fiecare (lemn verde).

Pentru a-i face mai rezistenti la putrezire m-am gandit sa-i bag in smoala cam 70 cm in partea de jos care vine ingropata in pamant.

O fi o idee buna?

Ce alt tratament le-as mai putea aplica?

Multumesc.

Orice lemn este mai bun pentru utilizare exterioara decat fagul.Ar trebui sa-i gasesti o alta intrebuintare decat stalp de gard.mie nici nu-mi voine sa cred ca taie cineva sectiunea asta din fag,poate e alta esenta si ai fost indus in eroare...
fagul este cel mai sensibil la variatiile de umiditate.

#4
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postbricolator, on 16th February 2011, 10:27, said:

Orice lemn este mai bun pentru utilizare exterioara decat fagul.Ar trebui sa-i gasesti o alta intrebuintare decat stalp de gard.mie nici nu-mi voine sa cred ca taie cineva sectiunea asta din fag,poate e alta esenta si ai fost indus in eroare...
fagul este cel mai sensibil la variatiile de umiditate.
si asta e foarte adevarat, insa daca nu ai altceva si e urgent....

#5
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005

View Postbricolator, on 16th February 2011, 08:27, said:

Orice lemn este mai bun pentru utilizare exterioara decat fagul.Ar trebui sa-i gasesti o alta intrebuintare decat stalp de gard.mie nici nu-mi voine sa cred ca taie cineva sectiunea asta din fag,poate e alta esenta si ai fost indus in eroare...
fagul este cel mai sensibil la variatiile de umiditate.

E fag sigur.

L-am cumparat destul de ieftin, 3.5 RON / buc.
Initial am vrut sa pun din salcam dar mi-au cerut 10 RON / buc.

Imi trebuie sa tina cam 4-5 ani pana imi fac gardul definitiv la casa.

#6
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Daca il puneti netratat cu nimic si fara nici o protectie va fi  functional din punct de vedere tehnic minim 10 ani.bineinteles estetic nu va mai fi ca nou.ca sa il aveti mai mult timp functional atat estetic cat si tehnic,tratatil corespunzator=> 1 mana grund,2 maini vopsea,bait,ce doriti,plus o mana lac pentru yaht.

#7
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009

View Postcameliavig, on 18th February 2011, 18:20, said:

.....plus o mana lac pentru yaht.
:nonobad:  e doar un gard provizoriu...... daca si lui ii dam lac de yaht......

#8
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Cu totii vreti sa vopsiti gardu... dar inainte de asta eu recomand o zvantare sau uscare in mod obligatoriu in stiva legata. Daca-i platenzi asa, toti se vor stramba.

#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postcameliavig, on 18th February 2011, 18:20, said:

Daca il puneti netratat cu nimic si fara nici o protectie va fi  functional din punct de vedere tehnic minim 10 ani.bineinteles estetic nu va mai fi ca nou.ca sa il aveti mai mult timp functional atat estetic cat si tehnic,tratatil corespunzator=> 1 mana grund,2 maini vopsea,bait,ce doriti,plus o mana lac pentru yaht.
asta cu netratat sau tratat e discutabila, prin nordul europei chiar se cauta sa se lase lemnul sa se inegreasca ,
acum vreo 2 ani aparuse si la noi un lac pentru inegrirea naturala a lemnului.

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
cred ca problema e cum faci sa reziste capatul infipt in pamant, ala putrezeste primul.

#11
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010

View Postvalosvasile, on 16th February 2011, 09:42, said:

Salutare,

Am cumparat recent niste stalpi de gard din fag, lungime 2 m, sectiune patrata 10 x 10 cm , greutate circa 17 kg fiecare (lemn verde).

Pentru a-i face mai rezistenti la putrezire m-am gandit sa-i bag in smoala cam 70 cm in partea de jos care vine ingropata in pamant.

O fi o idee buna?

Ce alt tratament le-as mai putea aplica?

Multumesc.


eu stiu ca cel mai ieftin tratamen pt lemn ,  ca el sa nu putrezeasca , e sa-l arzi. deci partea ingropata sa fie arsa . si daca-l scoti dupa 20 de ani din pamant , el e ca la inceput.   merge si smoala , chiar foarte bine.

Edited by Hoarla, 22 February 2011 - 19:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate