Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

tigla metalica peste sindrila

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
monitor77

monitor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2011
Buna seara,
sunt nou pe acest forum si in primul rand vreau sa-i salut pe cei care l-au creat, pe cei care îl administreaza si pe toti membrii.
Problema mea este urmatoarea: am casa acoperita cu sindrila bituminoasa (cumparata de la baumax), de vreo 4 ani. La început nu au fost probleme, a stat bine, dar începand de anul trecut din primavara a inceput sa se dezlipeasca, si de aici au inceput problemele cu vantul. La un vant mai puternic, daca intra pe sub bucatile dezlipite, le smulge.
Si acum întrebarile:
- am sanse sa fiu despagubit de producator ? in ideea in care are 15 ani garantie
- pot sa montez tabla direct peste sindrila? (fara sa mai pun lati )

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 monitor77, on 15th February 2011, 18:12, said:

Si acum întrebarile:
- am sanse sa fiu despagubit de producator ? in ideea in care are 15 ani garantie
- pot sa montez tabla direct peste sindrila? (fara sa mai pun lati )

1. Slabute . De obicei se prevaleaza de montaj .
2. Poti dar trebuie sa letuiesti . Nu merge fara .

#3
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Stratul suport peste care ai montat sindrila este din osb sau scandura (astereala)? Ai determinat exact cauza deteriorarii invelitorii?
Montajul ti l-a efectuat o firma autorizata (agreata, recomandata) de vanzator (Baumax) sau de producator (IKO, Tegola etc.)? Daca da, ai sanse sa ti se remedieze problema. Daca nu, poti sa uiti.

#4
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Pai nu prea cred...gasesc ei un motiv

#5
monitor77

monitor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2011

 portocaliul, on 15th February 2011, 18:30, said:

Stratul suport peste care ai montat sindrila este din osb sau scandura (astereala)? Ai determinat exact cauza deteriorarii invelitorii?
Montajul ti l-a efectuat o firma autorizata (agreata, recomandata) de vanzator (Baumax) sau de producator (IKO, Tegola etc.)? Daca da, ai sanse sa ti se remedieze problema. Daca nu, poti sa uiti.


  Stratul suport este din scandura (astereala). Montajul l-a executat cineva autorizat, dar nu recomandat sau agreat de vanzator sau producator (nu precizau asa ceva), iar in ceea ce priveste cauza... toti "meseriasii" pe care i-am intrebat au zis ca singura explicatie este calitatea sindrilei.  Chestia este ca nu se desprinde peste tot, asa din loc in loc cate o fasie.

  Se vad bucatile dezlipite cand sunt temperaturi scazute. De exemplu dimineata e ridicata, iar peste zi daca e cald se aseaza la loc de zici ca nu are nimic.

Edited by monitor77, 15 February 2011 - 18:56.


#6
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Nu sunt meserias autorizat, doar "handyman". Dar cred ca cel mai bine inlaturi sindrila veche si abia apoi pui folie anti-condens+tabla. Sau ceramic/beton daca permite structura si caprioreala casei.

#7
monitor77

monitor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2011
Daca pun lati pentru tabla mai trebuie si folie anticondens ?
Sub sindrila este deja un strat de folie.

#8
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Atunci da jos sindrila, lasa folia acolo si peste ea pune tabla.

#9
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Nu face tiganie, nu are sens, un acoperis bine executat de tabla te va tine ceva. Da jos pana la astereala, vezi daca mai are nevoie de reparatii, moneaza apoi folia speciala (ceva de calitate, tyvek sau pe acolo), apoi latii orizontali si verticali conform schemei si dimensiunilor tablei, si dupa aceea tabla. Atentie la jgheaburi. Nu e o avere folia aia, iar la tabla are niste calitati.

Edited by valioglu, 15 February 2011 - 19:53.


#10
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Sper ca indemnul meu nu a fosrt interpretat ca o instigare la "tziganie". In orice ggid de montare tabla metalica Attached File  ghid_montare_2.indd.pdf   596.4K   38 downloads se poate afla ca se monteaza sipci si contrasipci peste folia anticondens. Ce am  sugerat eu e faptul ca EU consider ca folia anticondens folosita la sindrila bituminoasa poate fi folosita si la tabla.

#11
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 monitor77, on 15th February 2011, 19:32, said:

Daca pun lati pentru tabla mai trebuie si folie anticondens ?
Sub sindrila este deja un strat de folie.
Ideal ar fi sa dai jos sindrila si folia care oricum este facuta ciur de cuiele din sindrila.dar la fel de bine poti sa pui o alta folie peste sindrila,prinsa cu contrasipci si pe urma sipcuirea pentru tm; sau fara o alta folie dar cu contrasipca peste sindrila.
Daca ar exista ceva in normative de care sa te legi,sau sa gasesti o bresa in conditiile de vanzare dpdv al protectie consumatorului sau al legislatiei de calitate al materialelor de constructii,cu un pic de rabdare ar trebui sa poti obtine o despagubire de la furnizor.majoritatea lor se bazeaza pe ignoranta noastra si pe lipsa de profesionalism si taraganarea judecatii. daca ai prieten un avocat bun,merita sa incerci,acele materiale sunt la limita utilizarii in siguranta.

#12
monitor77

monitor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2011
va multumesc tuturor pentru pareri.
   Astept acum un rezultat legat de garantie si apoi o sa iau o hotarare. Ce parere aveti: daca incerc sa lipesc cu silicon pe baza de bitum bucatile desfacute o sa tina ?

#13
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 monitor77, on 16th February 2011, 10:45, said:

va multumesc tuturor pentru pareri.
   Astept acum un rezultat legat de garantie si apoi o sa iau o hotarare. Ce parere aveti: daca incerc sa lipesc cu silicon pe baza de bitum bucatile desfacute o sa tina ?
vara rezista dar problema este de contractia materialului pe timp de iarna,bitumul tau tau si-a cam trait perioada de elasticitate relativa....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate