Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cutia cu greșeli

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4857 replies to this topic

#4663
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Substantivele care se termina in –u, la nominativ – acuzativ, singular, nearticulat, au pluralul nearticulat in –i, iar pluralul articulat in –ii : membru/ membri (exemplu : Doi membri ai comisiei au lipsit) / membrii (Membrii comisiei vor hotari cum sa procedeze).

#4664
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostX, on 03 septembrie 2016 - 08:03, said:

Romanticu-le care esti, tu !


#4665
Dustandpowder

Dustandpowder

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2016
Nu stiu daca intreb in forumul care trebuie dar altul mai adecvat nu am gasit inca ��. Am o nelamurire in legatura cu o expresie. Cum e corect, "ordinul de plata a avansului" sau "ordinul de plata al avansului"?

#4666
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostDustandpowder, on 28 septembrie 2016 - 18:45, said:

Nu stiu daca intreb in forumul care trebuie dar altul mai adecvat nu am gasit inca ��. Am o nelamurire in legatura cu o expresie. Cum e corect, "ordinul de plata a avansului" sau "ordinul de plata al avansului"?

a.

#4667
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
al

ca se acorda cu substantivul ordin,

#4668
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postpetit_christian, on 28 septembrie 2016 - 21:09, said:

al

ca se acorda cu substantivul ordin,

Niet. Ordinul avansului (LOL) sau plata avansului?

E o greseala des intalnita.

#4669
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Da. M am înşelat. Pe modelul "avizul de însoțire a mărfii", că doar am lucrat cu ele.
Mă gîndisem la altă greşeală frecventă:
a/al cărui/căreia.



#4670
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,456
  • Înscris: 30.10.2003

Quote

Pentru greseli gramaticale v-a rugam vizitati acest topic:

Alta gresela de-a mea Posted Image

#4671
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012
Nu stiu daca s-a mai zis , dar pe mine ma scoate din sarite "imi cer scuze" in loc de "imi cer iertare", sau pur si simplu , "scuze".

#4672
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostCalvin-M, on 07 octombrie 2016 - 11:37, said:

Nu stiu daca s-a mai zis , dar pe mine ma scoate din sarite "imi cer scuze" in loc de "imi cer iertare", sau pur si simplu , "scuze".
S-a mai zis. Problema cu scosul din sărite e la dumneavoastră și e de natură psihică. Expresia îmi cer scuze s-a încetățenit de multă vreme, face categoric parte din limba română, oricît de ilogică ar fi dacă am lua-o la bani mărunți.

Soluția e să n-o folosiți dacă nu vă place, iar în măsura în care o folosesc alții să vă obișnuiți cu ea. Oricît v-ați împotrivi, n-o veți putea face să dispară.

#4673
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
Mă deranjează o expresie: "[Lucrul X].Uite că Gigi l-a făcut și chiar i-a reușit!"
"A reuși" nu e un verb potrivit pentru utilizare la forma reflexivă, nu-i așa?

Sau mă înșel?

#4674
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostYoda, on 23 octombrie 2016 - 10:45, said:

Mă deranjează o expresie: "[Lucrul X].Uite că Gigi l-a făcut şi chiar i-a reuşit!"
"A reuşi" nu e un verb potrivit pentru utilizare la forma reflexivă, nu-i aşa?

Sau mă înşel?
Lui Gigi i-a reușit lucrul acela. Care e problema? Nu e o formă reflexivă. Lucrul e subiect, iar Gigi e complement indirect.

#4675
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
Mi se pare natural şi corect "Gigi a reuşit să termine tema". Forma "Lui Gigi i-a reuşit tema" îmi sună aiurea, dar nu-mi dau seama de ce.

Edited by Yoda, 24 October 2016 - 09:28.


#4676
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostYoda, on 24 octombrie 2016 - 09:27, said:

Mi se pare natural şi corect "Gigi a reuşit să termine tema". Forma "Lui Gigi i-a reuşit tema" îmi sună aiurea, dar nu-mi dau seama de ce.
Lui Gigi îi reușește o încercare sau o experiență, adică o tentativă la care succesul e îndoielnic. De exemplu, lui Gigi i-a reușit experimentul muzical cu trei piane și-un buhai. Sau traversarea Retezatului în picioarele goale. Dar despre o temă de școală mi se pare într-adevăr mai greu să spui că ți-a reușit.

#4677
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postsloimi, on 13 noiembrie 2016 - 07:30, said:

Anul trecut am vorbit cu omul care îngrijea pământul când era integral si mi-a spus caci cumpărătorul i-a interzis sa mai utilizeze restul proprietății fiindcă el a cumpărat tot.
Hipercorectitudine în care "caci cu" se vrea mai puţin cacofonic decât "ca cu".

#4678
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostHamer_of_truth, on 13 noiembrie 2016 - 11:40, said:

eu am impresia ca acesta corectitudine  exagerata , dogmatica inhiba limba adevarata
Așa este. Observ la mulți că se chinuie așa tare să vorbească corect încît nu se mai pot concentra la ceea ce au de spus. Iar ideea lor despre ce anume înseamnă limba corectă e cel puțin parțial greșită.

View PostHamer_of_truth, on 13 noiembrie 2016 - 11:40, said:

pana la urma ce rost au cratimele ?
Cratimele nu țin de limbă, ci de scrierea limbii. Au același rost ca virgulele sau majusculele: acela de a contrabalansa faptul că sistemul de scriere nu poate nota integral limba vorbită (nu poate înregistra mulțimea de nuanțe de pronunție). Mediul scris, de natură vizuală și nu auditivă, are alte necesități, se bazează pe alte automatisme ale creierului. Am putea să scriem și nai voie, sau dus, săi spui, dar creierul recunoaște mai ușor cuvintele ai, au, să dacă le scriem separate prin cratimă (sau altceva).

Sigur, există și o doză de arbitrar în regulile de folosire a cratimelor. Există o mulțime de feluri de a combina cuvinte sau părți de cuvinte, dar în scris nu avem decît trei feluir de a le alătura: cu spațiu, cu cratimă sau prin lipire. E greu să găsești o regulă simplă și clară de a împărți toate situațiile posibile în numai trei categorii.

View PostHamer_of_truth, on 13 noiembrie 2016 - 11:40, said:

Apropo eu nu am mai auzit de cacofonii in alte limbi
Cacofonii există în toate limbile. Dar numai românii vorbesc în masă despre ele. La alții cacofonia e cel mult subiect de discuție pentru poeți etc.

View PostHamer_of_truth, on 13 noiembrie 2016 - 11:40, said:

probabil pedanterismul actual al limbii snob se datoreaza traumelor pe care limba le--a suferit
in secollele 18-19 : italienizare si francizare accentuate
Puteți dezvolta ideea? Eu nu văd în ce a constat trauma, iar presupunînd că a împrumuturile masive din franceză (din italiană au fost mult mai puține) ar fi fost traumatizante, nu văd de ce asta ar fi dus la obsesia românilor pentru corectitudinea exprimării. După mine obsesia asta e extralingvistică, adică limba e doar un pretext. În locul limbii ar fi putut fi altceva, de exemplu normele de bună purtare.

#4679
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostHamer_of_truth, on 13 noiembrie 2016 - 14:01, said:

chiar putem spune ca era o limba slava cu influente latine puternice
Un sfat: nu mai spuneți asta nici în șoaptă, că vă descalifică automat. Apartenența unei limbi la o familie nu se judecă după lexicul împrumutat. Lexicul românesc putea să fie 90% slav (și nu era nici pe departe), că româna tot limbă romanică ar fi rămas.

View PostHamer_of_truth, on 13 noiembrie 2016 - 14:01, said:

aceasta trauma a produs si obsesia pentru corectitudinea formala

Am preluat niste forme dar fondul a ramas neschimbat de aici obsesia pentru corectitudinea formala
Vă întrebasem care e mecanismul prin care trauma (să zicem că a fost o traumă) ar fi dus la obsesia pentru corectitudine formală. Nu e suficient să mai afirmați o dată; eu explicația am cerut-o.

#4680
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostAdiJapan, on 13 noiembrie 2016 - 15:38, said:

Un sfat: nu mai spuneți asta nici în șoaptă, că vă descalifică automat. Apartenența unei limbi la o familie nu se judecă după lexicul împrumutat. Lexicul românesc putea să fie 90% slav (și nu era nici pe departe), că româna tot limbă romanică ar fi rămas.
În acest caz bulgara este tot o limbă romanică pt că:
-fonetic este foarte apropiată de grairile muntenesc și oltenesc.
-sintaxa e lafel ca a noastră.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate