Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Cutia cu greșeli

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4857 replies to this topic

#3907
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 charme, on 24th April 2010, 00:45, said:

cutia cu greseli, pe vremea cand o frecventam cu placere si amuzament, era exact asta - cutia cu greseli. zisa si "cutiuta". acum e un loc de dezbateri academice fara sfarsit. si fara rezultat. la fel ca multe alte topice. si se pare ca e taaare dificil ca aici sa se posteze doar greselile forumistilor, si substratul lor sa se dezbata in josul ariei. deh, dupa posibilitati, coane fanica
Dimpotrivă. Simpla listare a greșelilor este lipsită de utilitate. E ca și cum ați scrie pe o bucată de hîrtie ce boli aveți și ați pune hîrtia în buzunar, împăturită frumos, pentru a o citi din cînd în cînd cu plăcere și amuzament, fără a încerca să vă vindecați...

 charme, on 24th April 2010, 00:45, said:

softul de la birou e capabil de multe. mie nu-mi pare rau ca am ocazia sa-l folosesc :) uneori bunele intentii sunt inestetice.
Dacă vedeți pătrățele în loc de litere înseamnă că nu e suficient de capabil. Sau poate că într-adevăr softul e bun, dar atunci utilizatorul e de vină că nu și-l configurează cum trebuie.

Inestetic (și de-a dreptul greșit, că tot sîntem aici) este scrisul dumneavoastră, fără majuscule și fără diacritice, nu intențiile mele.

#3908
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 AdiJapan, on 24th April 2010, 08:59, said:

Dacă vedeți pătrățele în loc de litere înseamnă că nu e suficient de capabil. Sau poate că într-adevăr softul e bun, dar atunci utilizatorul e de vină că nu și-l configurează cum trebuie.


stiu ca s-a mai pomenit de vreo 10 ori de drepturile de admin sau lipsa lor - degeaba  :console: nu cer nimanui sa inteleaga ca intr-o cerere oficiala e mai greu de strecurat fraza "pentru ca forumul arata ca dracu" :)

recunosc, cel mai mult m-a distrat un post in care se presupunea ca noi, cei ce nu le folosim, nu stim unde sa le punem  :D  pe iele, diacriticele  :P

#3909
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 charme, on 24th April 2010, 17:58, said:

stiu ca s-a mai pomenit de vreo 10 ori de drepturile de admin sau lipsa lor - degeaba  :console: nu cer nimanui sa inteleaga ca intr-o cerere oficiala e mai greu de strecurat fraza "pentru ca forumul arata ca dracu" :)
Ei, dacă tot ce scrieți și citiți la calculator e în alte limbi și numai pe forum aveți probleme, atunci ăsta vă e norocul și aveți toată compasiunea mea. Dar nu pot face nimic să vă ajut. Să zicem că m-aș întoarce eu la scrisul cu sedile, dar sînt și vor fi tot mai mulți cei care scriu cu virgule, așa că m-aș chinui degeaba. Vă urez așteptare cît mai scurtă pînă vi se rezolvă problema.

#3910
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 AdiJapan, on 24th April 2010, 14:20, said:

Ei, dacă tot ce scrieți și citiți la calculator e în alte limbi și numai pe forum aveți probleme, atunci ăsta vă e norocul și aveți toată compasiunea mea. Dar nu pot face nimic să vă ajut. Să zicem că m-aș întoarce eu la scrisul cu sedile, dar sînt și vor fi tot mai mulți cei care scriu cu virgule, așa că m-aș chinui degeaba. Vă urez așteptare cît mai scurtă pînă vi se rezolvă problema.

mersi, o iau ca buna intentie. io mi-o urez cat mai lunga spre infinit - nu de alta, dar nu ma atrage perspectiva in care as folosi diacriticele in mailurile si documentele de la serviciu, pentru a fi necesara implementarea softului de rigoare  :)

#3911
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 charme, on 25th April 2010, 02:23, said:

nu ma atrage perspectiva in care as folosi diacriticele in mailurile si documentele de la serviciu
Partea asta n-o înțeleg. Decît să scrieți cu diacritice preferați să nu puteți citi? Mă depășește.

#3912
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008
Imi poate explica si mie cineva cand se foloseste virgula inainte de "si" ? In ce cazuri ? Cu exemple daca se poate ...
Am inteles ca inainte de "si" nu se pune virgula , decat atunci cand se intercaleaza niste idei . Totusi este destul de multa ceata in capul meu .
Multumiri anticipate .

#3913
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 SkeTches, on 11th May 2010, 23:20, said:

Imi poate explica si mie cineva cand se foloseste virgula inainte de "si" ? In ce cazuri ?
Poți citi subiectul dedicat, poate te lămurești.
Exemple găsești aici: http://ro.wikipedia.....
În plus, ar mai fi cazul lui "și adversativ": Am câștigat o excursie în Elveția, și (iar, ci) nu în Bulgaria.

#3914
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Acum cateva zile mi-a picat in mana Gazeta Sporturilor si am observat ca folosesc gramatica veche. Adica sint in loc de sunt, intii in loc de intai etc. S-a modificat cumva iar gramatica? Acelasi lucru l-am observat si la un post de TV.

#3915
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 toteudinnou, on 26th May 2010, 21:07, said:

Acum cateva zile mi-a picat in mana Gazeta Sporturilor si am observat ca folosesc gramatica veche. Adica sint in loc de sunt, intii in loc de intai etc. S-a modificat cumva iar gramatica? Acelasi lucru l-am observat si la un post de TV.
Nu gramatica, ci grafia. Și nu e veche, ci nouă. Și nu s-a schimbat (unde n-ar da domnul...), ci sînt folosite două grafii în paralel. Există o mulțime de publicații care scriu cu î și sînt, iar altele lasă la latitudinea autorilor să scrie cum preferă ei. Există și dicționare, gramatici etc. în grafia cu î și sînt, publicate în ultimii cîțiva ani.

Nu e bine să existe două grafii paralele, dar așa se întîmplă cînd deciziile sînt luate aiurea de incompetenți cu drept de vot.

#3916
10Tone

10Tone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 15.01.2010
Există "zii" ?

Zi? Zii? Zi-i? Cum, când se scrie?

#3917
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Nu exista "zii"

zi   -  ziua
zi-i  -  spune-i

Edited by Mocebon, 02 June 2010 - 21:31.


#3918
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 10Tone, on 3rd June 2010, 04:25, said:

Există "zii" ?

Zi? Zii? Zi-i? Cum, când se scrie?
Diagnosticul e că sînteți unul din vorbitorii care pronunță identic zi și zi-i, deci pronunția nu vă ajută la scris. Tratamentul e să țineți minte că zi este forma simplă de imperativ, iar zi-i are un pronume adăugat. Se folosesc așa:

- Zi ce mai faci. = Spune ce mai faci.
- Zi-i să tacă = Spune-i să tacă.

După cum vedeți zi se comportă identic cu spune (și mai înseamnă și același lucru), deci e ușor să verificați prin înlocuire. Dacă se pune -i la spune-i, atunci se pune și la zi-i. Dacă nu, nu.

Cînd zi înseamnă „ziuă” se scrie simplu zi. Forma zii fără cratimă nu există, așa cum spune și Mocebon.

Exercițiu: care din formele următoare e cea corectă?

- Zi-i să mori tu!
- Zi să mori tu!

#3919
10Tone

10Tone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 15.01.2010

 AdiJapan, on 3rd June 2010, 06:21, said:

Exerci?iu: care din formele următoare e cea corectă?

- Zi-i să mori tu!
- Zi să mori tu!
A doua, se pare.  :confuzzled:
Deci nu există nicio cale să accentuezi acest cuvânt, ca în vorbire, să sune lung!? Sau se poate folosi acest artificiu de scris (copilăresc), prin adăugare de multe litere la sfârșit: ziiiii ca de ex muuuuuult/mașinaaaaa.
Mulțumesc! :)

Edited by 10Tone, 03 June 2010 - 08:23.


#3920
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 10Tone, on 3rd June 2010, 15:16, said:

A doua, se pare.  :confuzzled:
Bingo!

Dar problema a fost ușoară. Din păcate există situații ca fi și fii (și fiii) unde logica e puțin mai complicată.

 10Tone, on 3rd June 2010, 15:16, said:

Deci nu există nicio cale să accentuezi acest cuvânt, ca în vorbire, să sune lung!? Sau se poate folosi acest artificiu de scris (copilăresc), prin adăugare de multe litere la sfârșit: ziiiii ca de ex muuuuuult/mașinaaaaa.
Ba da, pentru emfază puteți repeta o literă, ca în exemplele pe care le dați. Dar atunci e nevoie ca litera respectivă să fie scrisă de cel puțin trei ori (de mai multe ori dacă în cuvîntul scris corect este deja dublă sau triplă), încît să nu semene cu o greșeală de tipar. Și evident trebuie scrisă fără cratimă.

#3921
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
pe aria juridica, moderatorii au considerat ca nu-i cazul sa aducem omu' la realitate. ce-i drept e drept, stie ca exista o diferenta intre "obiectiv" si "subiectiv". daaaar...


 mEsiah, on 2nd June 2010, 11:25, said:

MArzel multumesc inca o data pentru postare, pana acum ai fost singurul care a venit cu o informatie  utila, dar nici tu nu ai demonstrat nimic in plus fata de restul lumii si dai dovada de aceeasi opinie obiectiva. Sper sa revi cu un reply subiectiv, fara comentarii acide deoarece banuiesc ca esti de parere ca tot ce am scris mai sus a fost pentru "a-ti da in barba"...



de placut ii plac, fiindca le repeta aproape in fiecare post. la fel  ;) iar onor moderatorii nu simt nevoia sa fie corectat. ceva imi spune ca nici n-au zambit la ironia situatiei in care bietul om plange dupa posturi "subiective" - la fel de "subiective" ca politaiu' care l-a amendat  :notangel:

si nu puteam renunta nici la cireasa de pe tort  :D

 mEsiah, on 2nd June 2010, 21:56, said:

Nu prea sunt la cunostiinta cu toti termenii limbii romane dar din cate vad pe net cuvantul apoteotic se apropie de  cuvantului hipnotic.


a' dracu' si netu' asta  :P

:roflmaofast:

Edited by charme, 03 June 2010 - 22:33.


#3922
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
Am citit parca o explicatie frumoasa despre ati / a-ti a d-lui Adijapan. Stie cineva pe la pagina e, ca nu o gasesc nicicum.
Ms

#3923
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 umbbra, on 4th June 2010, 20:53, said:

Am citit parca o explicatie frumoasa despre ati / a-ti a d-lui Adijapan. Stie cineva pe la pagina e, ca nu o gasesc nicicum.
Ms
Nu știu dacă e frumoasă, dar o găsiți aici.

Vă explic și cum o găsiți (că doar nu vă imaginați că o țin minte). Dați-i lui Google să caute așa:

site:forum.softpedia.com "a îți" "ați"

Pagina pe care o căutați iese pe prima poziție.

#3924
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007

 AdiJapan, on 4th June 2010, 15:06, said:

site:forum.softpedia.com "a îți" "ați"

Nu stiam micul giumbusluc. :)

Am gasit-o:

Quote

Regula generală e următoarea: dacă două cuvinte distincte se rostesc împreună, atunci se scriu cu cratimă între ele. Așa cum procedați cu a-și faceți și la a-ți. Există substantivul ați (care înseamnă fie ?armăsari?, fie ?monede din Laos?), scris desigur fără cratimă, pentru că e cuvînt unic. Apoi mai există auxiliarul ați cu care se formează unele moduri și timpuri, ca în ați făcut, ați face. Doar atunci cînd a și ți sînt cuvinte distincte se pune cratimă, de exemplu: Nu e nici o dificultate în a-ți da seama cum se scrie corect. Aici a este particula infinitivului a da, iar -ți este pronume personal, forma neaccentuată a lui ție, îți.

Iată o metodă simplă de a distinge între cele două situații. Puneți verbul la forma negativă introducînd cuvîntul nu:

- De atîta poftă ați face gogoși. --- De atîta poftă nu ați face gogoși.
- Mă pricep la a-ți face gogoși. --- Mă pricep la a nu-ți face gogoși.

În al doilea caz se vede că a-ți s-a separat în cele două cuvinte componente pentru a-i face loc lui nu. În primul caz așa ceva e imposibil, pentru că la mijlocul unui cuvînt nu se poate introduce altul.

Edited by umbbra, 04 June 2010 - 14:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate