Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#4879
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

 andreyvsjoker, on 1st July 2010, 16:36, said:

Nici eu nu vreau sa fiu rau da asa sunt!
NU nu am altceva mai bun de facut. Fiecare cu aia treaba lui, noi cu HD-ul ei cu apa. De ce sa-mi fie mila de puturosii aia care n-au pus mana sa construiasca un dig sau aceeasi oameni care anii trecuti stateau si se uitau cum altii le repara casele. Probleme avem toti si nu trebuie sa le plang de mila la niste puturosi.
Cu riscul de a fi offtopic, ma vad nevoit sa iti raspund. Da si eu vreau HD, ma agit sa vad cand se da drumul in Bacau...insa deja ai luat-o mult pe aratura. Rautatea in tara asta vad ca nu mai are limite. Nu era treaba oamenilor sa construiasca diguri, treaba autoritatilor locale care n-au stiut sa atraga fonduri pentru asa ceva, sau au atras insa au bagat banii in buzunar. Daca sunt si unii care sunt "puturosi" asta nu inseamna ca trebuie sa generalizezi. Daca aveai rude afectate acum de inundatii nu te mai exprimai asa. In plus sunt localitati in care chiar si cu diguri la peste 100l/mp cat a plouat zilele astea...nu faceau fata. In fine esti exemplul tipic de roman care daca hotul ii fura celui de langa el banii din buzunar, se uita in alta parte...ca doar nu e buzunarul si nici banii lui. Halal am ajuns...Cred ca ne meritam soarta...

Edited by crematoryro2005, 01 July 2010 - 16:01.


#4880
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007

 crematoryro2005, on 1st July 2010, 17:00, said:

Cu riscul de a fi offtopic, ma vad nevoit sa iti raspund. Da si eu vreau HD, ma agit sa vad cand se da drumul in Bacau...insa deja ai luat-o mult pe aratura. Rautatea in tara asta vad ca nu mai are limite. Nu era treaba oamenilor sa construiasca diguri, treaba autoritatilor locale care n-au stiut sa atraga fonduri pentru asa ceva, sau au atras insa au bagat banii in buzunar. Daca sunt si unii care sunt "puturosi" asta nu inseamna ca trebuie sa generalizezi. Daca aveai rude afectate acum de inundatii nu te mai exprimai asa. In plus sunt localitati in care chiar si cu diguri la peste 100l/mp cat a plouat zilele astea...nu faceau fata. In fine esti exemplul tipic de roman care daca hotul ii fura celui de langa el banii din buzunar, se uita in alta parte...ca doar nu e buzunarul si nici banii lui. Halal am ajuns...Cred ca ne meritam soarta...

Asa e. Este "exact" cum spui tu.
Hai sa trecem la subiect si la PROBLEMELE noastre, ca de aia postam aici ca ne trebuie HD  (STB sau programe noi) nu ca sa aratam daca suntem sau nu buni la suflet.

Totusi de ce nu este NG wild HD la Cluj? Stie cineva?

#4881
dacianova

dacianova

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 26.06.2003
S-a dus in balarii topicul de HD. Orice gasesti aici numai despre HD nu se discuta  :thumbdown:

#4882
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 23.03.2009

 gemini11, on 1st July 2010, 15:47, said:

... si uite cum revin in spiritul NEdenaturarii adevarului (si in acord cu ideea anterioara, cum ca e foarte usor ca machiavelic sau nu sa folosesti un crampei de idee ca sa accentuezi subiectiv... ceva - dar nu mai comentez intentia, ma rezum la fapte )
acel citat ii apartine lui Shieu, caruia i-am si raspuns pe topicul SD, si i-am sugerat si solutia - dealtfel fiind din Brasov si mai ales ca e caz singular cu acea problema- , problema lui avand alta cauza, cel mai probabil decodorul a fost lasat scos din priza o lunga perioada de timp, iar cartela trebuia sa fie reactivata :)
Cum omul nu a mai raspuns dupa aceea, presupun ca problema lui a fost rezolvata cu modalitatea propusa

no (other) comment
Nu  cred ca problema a fost faptul ca l-ar fi lasat decodorul scos din priza pentru ca si eu am patit la fel cu unul dintre stb-uri si a trebuit sa reactivez cartela in cursul zilei !Am 3 stb-uri dar problema am avut doar cu unul singur si probabil problema a fost faptul ca au schimbat key-le azi noapte dar nu au activat din greseala toate cartelele din sistem !Oricum problema mi s-a rezolvat in aproximativ 20 de minute !

#4883
adrianncj

adrianncj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 06.06.2010
nu stie nimeni nimic de ng wild hd la cluj?

#4884
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 15.07.2003
ba da, dar toti tin pt ei.
Acum pe bune.....eu nu imi amintesc sa fi fost o bifa in contractul semnat, cu programele hd ce rds se obliga sa le livreze. Sau o optiune de cate videoclipuri are voie utv sa difuzeze. Sau cate documentare hd prezinta natgeo. Stiu ca am semnat pt chiria unui stb ce imi permite sa vad canalele transmise digital. Iar la cum se vedea sd pe lcd, nici nu stiu cum as fi stat fara digital.
Cu totii vrem multe canale, fiecare cu motivele lui. Ca unii nu au videoclipuri, ca la tvr vezi doar cm si 3 documentare, ca ng le repeta....este problema posturilor. Tb tinut cont ca pt a beneficia de continut hd tb si tehnologie. Turul frantei il filmeaza hd ca e eveniment global, dar ma apuc sa tip atunci cand nu transmit curling in hd desi pe sigla asa scrie? Incercati sa delimitati si sa constientizati ce tine de rds si ce tine de postul tv

#4885
crocky77

crocky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.11.2004
Cu teama de a-mi sari unii in cap pe motiv ca e posibil sa se mai fi discutat subiectul asta cu nu stiu cate pagini in urma, intrucat la o rasfoire a ultimelor cateva zeci de posturi nu am gasit un raspuns, imi permit sa adresez urmatoarea intrebare:
Cum isi permit cei de la RCS&RDS sa minta cu nesimtire pe site-ul lor oficial ca ofera "Televiziune HD gratuita pentru toti abonatii la cablu ai RCS & RDS" ????
In tara asta de cacao chiar nu mai exista OPC sau ANPC ?!
Nu le ajunge ca profita cu aceasi nesimtire de pozitia de monopol pe care o au in anumite orase si continua sa ofere servicii discriminatorii, acum ne mai si mint OFICIAL?!
Am trimis mailuri la toate adresele posibile in care am cerut sa mi se schimbe conserva Hyundai cu o conserva hd, sau sa ne ofere si noua stickuri de net, conform informatiilor de pe site. Nu am primit nici un raspuns.
Am sunat la Relatii cu Clientii si domnul Marius Ardelean a refuzat sa imi inregistreze solicitarea, pe motiv ca nu ofera serviciul in orasul nostru.
Daca a gasit cineva vreo alta metoda de a-i determina sa isi respecte angajamentele fata de toti clientii (indiferent ca implica ANPC, Oficiul Concurentei, Consiliu Naþional pentru Combaterea Discriminãrii, OTV-ul, NASA, sau orice altceva, mai putin schimbarea domiciliului in alt oras sau in alta tara), il rog sa ma lumineze si pe mine.
Multumesc

Edited by crocky77, 01 July 2010 - 17:02.


#4886
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

 EsTeTicu, on 1st July 2010, 15:25, said:

Nu vreau sa fiu rau, dar totusi, am o curiozitate personala, si fara sa atac pe nimeni va intreb:

nu aveti nimic mai bun de facut (zi de zi) decat sa treceti prin casierii si sa ii frecati pe aia de la RC ? Chiar e vital sa aveti HD? Nu inteleg disperarea asta.. parca ar fi cine stie ce.. uitati-va la TV si la alte canale de stiri si vedeti probleme reale ce au dragii nostrii romani...

Nici eu nu vreau sa fiu mai rau decat tine, dar...

Nu stiu daca esti pe aici pe post de moralistu' sef. Problemele oamenilor sunt reale si nu stiu daca era nevoie sa ne tragi tu de urechi.

Trecand peste faptul ca ne faci disperati pe astia mai putini norocosi (asa cum spunea acum cateva - mai multe - pagini in urma, cineva de prin Jurasic) ca nu ne-am nascut in orasele cu foarte multi abonati RCS, faptul ca nu intelegi, nu este vina noastra, depinde doar de tine, dar chiar nu vreau sa devin rau.  :peacefingers:

 cristi0304, on 1st July 2010, 15:18, said:

Trec si io azi pe la Cuza (tot din plictiseala).  :D

Daca obtin ceva informatii (mai precise si la fel de bune), revin... :peacefingers:


Nimic nou, aveau doar stick-uri de net.

#4887
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006
M-am uitat pe site-ul RDS. Nu stiu daca sunt finale preturile insa nu au crescut preturile la chiria STB HD si nici la cumparare. In schimb au crescut cu 1 RON preturile la Baza, Extra si Baza Special. La fel si la net exceptand Fiberlink2 pe care l-au mentinut la 39 RON. Scuze de offtopic.

#4888
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Spre sfarsitul lunii incepe Liga 1. Oare chiar va fi transmisa hd (ca asa inteleg de pe pagina rcs)?

#4889
leto2a1

leto2a1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 16.03.2007

 crematoryro2005, on 1st July 2010, 18:34, said:

M-am uitat pe site-ul RDS. Nu stiu daca sunt finale preturile insa nu au crescut preturile la chiria STB HD si nici la cumparare. In schimb au crescut cu 1 RON preturile la Baza, Extra si Baza Special. La fel si la net exceptand Fiberlink2 pe care l-au mentinut la 39 RON. Scuze de offtopic.
La actuala cota a tva, marirea ar trebui sa fie de 5% deci 1-1,6 lei maxim. fa si tu un calcul si vei vedea ca este o crestere reala. eu sunt curios ce or sa spuna cei de la upc cand le-or creste abonamentele cu 5-6 lei, poate chiar 10, la cat sunt de nesimtiti aia...
Respect!

#4890
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

 leto2a1, on 1st July 2010, 18:40, said:

La actuala cota a tva, marirea ar trebui sa fie de 5% deci 1-1,6 lei maxim. fa si tu un calcul si vei vedea ca este o crestere reala. eu sunt curios ce or sa spuna cei de la upc cand le-or creste abonamentele cu 5-6 lei, poate chiar 10, la cat sunt de nesimtiti aia...
Respect!
Nu am spus ca nu e reala. Ma bucur ca nu au crescut la toate serviciile. Cel putin in cazul meu nu a crescut la FiberLink2 si nici la HD, atunci cand voi avea... Da e adevarat la UPC cresterea va fi mai mare. Ei au scapat mai "ieftin" pentru ca pe site au preturile fara TVA, asa ca nu au ce modifica.  :)

#4891
bolva

bolva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.02.2010
totusi va aparea ceva nou sau nu ?

#4892
leto2a1

leto2a1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 16.03.2007

 crematoryro2005, on 1st July 2010, 18:47, said:

Nu am spus ca nu e reala. Ma bucur ca nu au crescut la toate serviciile. Cel putin in cazul meu nu a crescut la FiberLink2 si nici la HD, atunci cand voi avea... Da e adevarat la UPC cresterea va fi mai mare. Ei au scapat mai "ieftin" pentru ca pe site au preturile fara TVA, asa ca nu au ce modifica.  :)
Hai ca deja incepem off-topicuri o gramada.
Dupa un calcul facut la repezeala, grupul RCS-RDS are un profit net lunar de aproximativ 1 milion euro. La 5% marirea de TVA inseamna inca 50000 de euro in minus pe luna din profitul net, macar din punctul asta de vedere s-au gandit la abonati, basca faptul ca mai au si 1 serviciu pentru care nu platesti nimic (diginet mobil). pentru cei care comenteaza ca telefonul fix sau mobilul care era moca are o taxa de mentenanta de 5 lei, luati-l ca pe un abonament, pentru ca la nici o firma de telefonie nu vorbesti degeaba, fiind niste costuri implicite de mentinere a frecventei. Eu unul am de la RCS-RDS asa DigiTV satelit, DigiCablu digital, DigiTel de 2 euro/luna, DigiNet FiberLink 2 si DigiNet Mobil. Toate astea fac fix 83 de lei/ luna. Spuneti-mi si mie unde mai gasesti preturile astea.
Cei care se plang de relatiile cu clientii nu stiu ce inseamna sa fii angajat acolo (spun asta pentru ca sotia mea lucreaza la call center la una din companiile de telefonie mobila) pentru ca nimeni nu iti spune nimic. Sunt niste proceduri pe care romanii le implementeaza asa cum stiu ei si daca nu le respecti, angajatorul te da afara pentru neglijenta in serviciu. Cei de la marketing si HR viseaza programe de implementare a nu stiu ce tampenii care nu se pupa deloc cu ce e in teren. Ca sa ajungi sa iei un salariu de 1000 de lei la V******* trebuie sa inveti cam 1500 de pagini de proceduri si oferte care de care mai intortocheate si mai ciudate. Asa ca ce Dumnezeu sa mai cerem de la tara asta? Lasati oamenii in pace...
Era cineva mult mai in fata care zice ca l-a pus cel de la RC sa dea inca o scanare pe STB SD ca sa prinda canalele HD. Stiu oameni cu pretentii car m-au intrebat ca de ce nu prind HD pe un Tv CRT. Acum cateva pagini era cineva pe forum (si membru cat de cat activ care nu stia diferenta intre DVB-C si DVB-T).
Da, fratilor! Asta este... eu unul care as putea lucra fara probleme la un call center pentru ca am habar si de un calculator si de o cerinta pentru un  HD si de conectica si de multe altele nu m-as angaja acolo pentru ca nu am chef sa ii spun unuia sa isi bage STB-ul in priza pentru ca nu ii merge altfel, nu pot sa fac omul sa inteleaga ca ORICE soft are glitch-uri (chiar si softul de la STB), asa ca mai puneti si voi mana cand aveti o problema si mai dati un "sarci pe goagal" nu mai puneti tot felul de intrebari stupide pe forum si la relatii cu clientii.
Imi pare rau si imi cer scuze moderatorilor daca am fost prea vehement sau daca am  jignit pe cineva, dat dupa ce citesc mii de posturi cu intrebari idioate mi se mai pune si mie pata.
Respect!

Edited by leto2a1, 01 July 2010 - 18:21.


#4893
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

 leto2a1, on 1st July 2010, 19:19, said:

Hai ca deja incepem off-topicuri o gramada.
Dupa un calcul facut la repezeala, grupul RCS-RDS are un profit net lunar de aproximativ 1 milion euro. La 5% marirea de TVA inseamna inca 50000 de euro in minus pe luna din profitul net, macar din punctul asta de vedere s-au gandit la abonati, basca faptul ca mai au si 1 serviciu pentru care nu platesti nimic (diginet mobil). pentru cei care comenteaza ca telefonul fix sau mobilul care era moca are o taxa de mentenanta de 5 lei, luati-l ca pe un abonament, pentru ca la nici o firma de telefonie nu vorbesti degeaba, fiind niste costuri implicite de mentinere a frecventei. Eu unul am de la RCS-RDS asa DigiTV satelit, DigiCablu digital, DigiTel de 2 euro/luna, DigiNet FiberLink 2 si DigiNet Mobil. Toate astea fac fix 83 de lei/ luna. Spuneti-mi si mie unde mai gasesti preturile astea.
Cei care se plang de relatiile cu clientii nu stiu ce inseamna sa fii angajat acolo (spun asta pentru ca sotia mea lucreaza la call center la una din companiile de telefonie mobila) pentru ca nimeni nu iti spune nimic. Sunt niste proceduri pe care romanii le implementeaza asa cum stiu ei si daca nu le respecti, angajatorul te da afara pentru neglijenta in serviciu. Cei de la marketing si HR viseaza programe de implementare a nu stiu ce tampenii care nu se pupa deloc cu ce e in teren. Ca sa ajungi sa iei un salariu de 1000 de lei la V******* trebuie sa inveti cam 1500 de pagini de proceduri si oferte care de care mai intortocheate si mai ciudate. Asa ca ce Dumnezeu sa mai cerem de la tara asta? Lasati oamenii in pace...
Era cineva mult mai in fata care zice ca l-a pus cel de la RC sa dea inca o scanare pe STB SD ca sa prinda canalele HD. Stiu oameni cu pretentii car m-au intrebat ca de ce nu prind HD pe un Tv CRT. Acum cateva pagini era cineva pe forum (si membru cat de cat activ care nu stia diferenta intre DVB-C si DVB-T).
Da, fratilor! Asta este... eu unul care as putea lucra fara probleme la un call center pentru ca am habar si de un calculator si de o cerinta pentru un  HD si de conectica si de multe altele nu m-as angaja acolo pentru ca nu am chef sa ii spun unuia sa isi bage STB-ul in priza pentru ca nu ii merge altfel, nu pot sa fac omul sa inteleaga ca ORICE soft are glitch-uri (chiar si softul de la STB), asa ca mai puneti si voi mana cand aveti o problema si mai dati un "sarci pe goagal" nu mai puneti tot felul de intrebari stupide pe forum si la relatii cu clientii.
Imi pare rau si imi cer scuze moderatorilor daca am fost prea vehement sau daca am  jignit pe cineva, dat dupa ce citesc mii de posturi cu intrebari idioate mi se mai pune si mie pata.
Respect!
Sustin tot ceea ce ai spus mai sus. Cei de la RC nu au nicio vina.Nimeni nu le spune nimic, au de raspuns in baza unor proceduri, iar daca cineva ii intreaba ceva in afara raspunsurilor prestabilite pe care le-au invatat, ori schimba subiectul ori inventeaza ceva. Exemplu: aseara am intrebat la RC Bacau daca au vreun termen legat de lansarea HD si la noi. Mi-a spus ca nu stie, insa sa intru pe site-ul RDS si la sectiunea televiziune voi gasi lista locatiilor in care sa dat drumul la HD, si ca e actualizata permanent. I-am zis ca nu exista asa ceva ci doar un anunt cu privire la lansarea nationala, nimic altceva. Ea nu, ca exista o harta a acoperirii HD, care se actualizeaza permanent si sa urmaresc acolo locatiile cu HD, si cand se va da drumul la Bacau va aparea si Bacaul.
Daca voi gasiti harta aia....inseamna ca sunt eu batut in cap.. Nu exista asa ceva...insa daca duduia studia site-ul 10 minute, vedea ca nu exista decat pentru DigiCablu...nicidecum special pentru HD, acesta din urma fiind un serviciu complementar, depinzand de reteaua DigiCablu. Nu ai DigiCablu, nu ai cum sa ai HD. Ea stia oare?

#4894
tibiu

tibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.10.2006

 crematoryro2005, on 1st July 2010, 19:37, said:

Exemplu: aseara am intrebat la RC Bacau daca au vreun termen legat de lansarea HD si la noi...


Se putea sa treaca o zi fara sa suni la RC Bacau?? Nici in prietenul tau care lucreaza la ei nu mai ai incredere?
Ar fi interesant de stiut cam ce vorbesc intre ei cei de la RC dupa o convorbire cu tine...

#4895
EsTeTicu

EsTeTicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.04.2008
@cristi0304 - nu ma intelege gresit, am domiciliul din buletin in Ploiesti, si pana luna trecuta acasa ai mei aveau UPC. Pe scara lor au intrat si RDS, si au dat drumul doar la net, nu si la cablu (o porcarie de altfel) drept urmare le-am pus alor mei o antena de Digi temporar... nici mie nu-mi convine asta, iti dai seama... doar ca nu ma consum atat pe tema asta.

Imi pare rau daca ai inteles ca te-am jignit cumva, doar incercam sa spun ca eu, personal, daca as fi stat in Ploiesti zi de zi spre ex, nu as fi murit ca nu au adus astia decodoare HD, mai mult de atat, eu personal nu am luat din Brasov cand au fost (pentru ca nu am vrut).

@rotnic - pe tine te invit la Brasov pe perioada CM, este TVR HD, berea o aduci tu :P

#4896
tottigb

tottigb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 06.10.2006

 crematoryro2005, on 1st July 2010, 15:45, said:

Da se poate. Pentru HD ai nevoie de un abonament digital: BAZA sau BAZA EXTRA sau BAZA + MAXPACK sau BAZA + CINESTAR, etc. Eu acum am baza sxtra special + HBO si cand apare HD-ul voi renunta la HBO ramanand numai cu pachetul baza special + 10 RON chirie HD. Sper ca m-am facut inteles.
da, te-ai facut inteles ... ma asteptam la asta, pentru hd renunti la hbo, mai te intrebi de ce nu aduc stb-uri, daca mai sunt multi ca tine ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate