Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#30817
Orangetm

Orangetm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 07.11.2007
Cand prejudecatile devin judecati de valoare, nimic sa nu va mire.

#30818
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005

View PostDIVX2006, on 21 mai 2015 - 20:00, said:

Ai vazut tu cu ce calitate transmite  Etno HD?

Am spus eu ceva despre varianta HD? Avand in vedere ca nu il am nu stiu la ce calitate transmite, eu vorbeam de cea SD.

View Postsatanistu, on 21 mai 2015 - 20:44, said:

Mai bine taci sincer, daca nu stii ceea ce vorbesti, cand vezi ce calitate are Etno HD o sa ramai uimit, ca un termen de comparatie, arata la fel ca Pro TV HD.

Mai bine ai citi cu atentie inainte sa spui cuiva sa taca eu vorbeam de varianta SD de pe digi cablu nu de cea HD la care nu am acces.


View Postdanielavram, on 21 mai 2015 - 13:15, said:

- cea mai ieftina grila de program e a RDS.
Referitor la Etno si Taraf HD eu cred ca nu are sens, oricum si versiune SD pe digi cablu au un bitrate extrem de mic undeva intre 2.2-2.5 Mbit deci nu cred ca RDS ar fi dispusi sa le aloce prea multa banda pentru HD si decat sa bagi canale HD doar cu numele si calitate de telefon mobil mai bine nu.

In alta ordine de idei degeaba RDS primeste feedul la un bitrate mare daca dupa compresie iese ca in imaginea de mai jos, macar e 16:9.

Attached File  Etno.PNG   769.83K   224 downloads

#30819
kosmin_d

kosmin_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.03.2007
Care este frecventa pentru noile canale în Arad, vă rog?

Care este frecventa pentru noile canale în Arad, vă rog?

#30820
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Digisport 3 HD, AXN HD, HBO Comedy HD, Cinemax HD - 482 Mhz

#30821
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 04.04.2008
A starnit controverse, a provocat reactii oficiale din partea consulului Romaniei la Londra si a scandalizat mare parte din comunitatea de romani din Marea Britanie. Documentarul "Vin romanii" ("The Romanians are coming"), produs si difuzat de postul britanic de televiziune Channel 4, poate fi urmarit sambata, de la 21.00, la "Digipedia", emisiunea prezentata de Emil Hurezeanu la Digi24.

"The Romanians are coming" spune povestile unor romani ajunsi in Marea Britanie. Personaje principale ale filmului sunt romii care traiesc intr-o saracie extrema in Romania si romanii care fac parte din clasa de mijloc a imigrantilor din Regat.

Serialul de la Channel 4 a starnit proteste ale comunitatii de romani din Marea Britanie. Multi i-au acuzat pe jurnalistii britanici ca sunt partinitori si ca s-au concentrat doar pe aspectele negative ale migratiei.

La momentul difuzarii filmului in Marea Britanie,  The Guardian a scris despre el ca este "echilibrat", in timp ce jurnalistii de la The Telegraph l-au catalogat ca fiind mai degraba "neconvingator".

Au fost si reactii ale comunitatilor si ale oficialilor romani. Romani stabiliti in Bristol au spus, prin vocea consulului Razvan Constantinescu, ca se simt "profund umiliti". Ministrul roman de externe, Bogdan Aurescu, i-a transmis o scrisoare ambasadorului Marii Britanii la Bucuresti, in care si-a exprimat regretul profund fata de reluarea unor "clisee incorecte" prin modul "distorsionat si partinitor" in care a fost prezentata comunitatea romaneasca din Marea Britanie.

Primele 2 episoade ale filmului "Vin romanii" ("The Romanians are coming") vor fi difuzate de Digi24 sambata, de la 21.00, in emisiunea "Digipedia".

#30822
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Bravo Digi24! Decat dezvuiri socante despre ce a mancat cutarescu in puscarie, ultimile minuni ale lui arsenie boca si previziunile acestuia, mai bine ceva interesant pentru toti.
Am vazut 3 parti din documentar, pentru a 4a nu am mai avut timp, dar diseara o sa il las la inregistrat. Mai intai pe Travel HD, apoi pe Digi 24HD.

#30823
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Ajutati-ma si pe mine varog cu frecventa noilor canale introduse in Oradea.

Edited by Phonyx, 24 May 2015 - 10:04.


#30824
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 19.01.2015
Axn HD, HBO Comedy HD, Cinemax HD, Digi Sport 3 HD Oradea:  482000 Mhz

#30825
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Am incercat dar nu il gaseste,pe nici o modulatie,in cel mai rau caz o sa fac o noua scanare,dar lenea e mare la aranjat de canale.
PS.am scanat si axn hd e pe frecventa 474mhz.

Edited by Phonyx, 24 May 2015 - 11:49.


#30826
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Modulația e 256.

#30827
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 28.02.2010
care mai aveti probleme cu eurosporturile la digi satelit, cel internaational se intrerupe sunetu mereu, iar cel romanesc imi apare cripat

#30828
wolfynwo

wolfynwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,665
  • Înscris: 31.10.2013
Mi se pare mie sau pe TRAVEL sunt unele emisiuni cu drop frames? :D

#30829
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
În anii "80 taică-meo a auzit că prin țările așezate mai la vest de noi există televiziune prin cablu cu 20-30 de canale.
Noi prindeam vreo două canale și aveam antenă terestră separată pentru fiecare canal.

Au veni anii "90 și a venit și la noi televiziunea prin cablu.
Am zis că i-am prin din urmă, însă prin 2000 deja era popular în vest standardul DVB-C.

Prin 2005 apar și la noi primele grile digitale pe cablu, iar prin 2009 numărul canalelor transmise se apropia de 100.
În alte țări se trecuse la emisia HD.

Acum avem și noi (aproape) 30 de canale HD și vreo 140 de poziții în grila digitală.
În alte țărișoare mai vesele numărul canalelor HD a ajuns la 200 și au și canale 3D, iar 16:9 începe să fie un format demodat, unele filme se transmit în 21:9.

Totuși, să prețuim ce avem!

#30830
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
(Săracii din Beverly Hills nu au decât 1999 de poziții pe cablu, dar și prețurile sunt dintr-o altă dimensiune)

#30831
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Am sunat azi pentru parintiii mei sa le  activeze MaxPack, au zis ca dureaza cateva zile prin telefon. Nu se poate mai repede?

#30832
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007

View PostKoal, on 24 mai 2015 - 19:28, said:

(Săracii din Beverly Hills nu au decât 1999 de poziții pe cablu, dar și prețurile sunt dintr-o altă dimensiune)
Daca au atatea canale nu mai apuca sa urmareasca nimic, isi ocupa timpul doar mutand de pe un canal pe altul.

#30833
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Au atatea din care 50% locale si versiuni multiple ale unor posturi.

#30834
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View PostRobert201, on 24 mai 2015 - 10:08, said:

...482000 Mhz
kHz...Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate