Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#30295
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005

 DIVX2006, on 16 aprilie 2015 - 10:10, said:

UPC-ul nu vinde stb-urile.
Am specificat ca este de la cineva care l-a folosit la UPC,pe mine ma interesa daca merge si la RDS pt canalele free HD.

#30296
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
E total aiurea ca pentru o extraoptine sa te deplasezi la casierie.

#30297
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,150
  • Înscris: 14.12.2007

 kayman, on 20 aprilie 2015 - 08:25, said:

in caz ca mai sunt si altii interesati, ca sa nu pierdeti timpul cu cereri scrise sau telefoane, dezactivarea pachetului HBO se poate face *decat* in casErie...
Se stie de cativa ani chestia asta. Nu e nimic nou. :)

#30298
misshu

misshu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.01.2007

 tudor75, on 20 aprilie 2015 - 14:47, said:

Se stie de cativa ani chestia asta. Nu e nimic nou. :)
O sa apara probleme mai mari cand lumea va primi factura,  cu bani in plus de plata, deoarece rds-ul nu a informat oficial de majorarea pretului decat prin intermediul 'digicare'  pe care majoritatea abonatilor nu il folosesc!

#30299
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Dar macar o sa aiba ceva banuti in plus, pana o sa renunte mai multi :). Smecherie, nu gluma.

#30300
misshu

misshu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.01.2007

 cristinel07, on 20 aprilie 2015 - 14:52, said:

Dar macar o sa aiba ceva banuti in plus, pana o sa renunte mai multi :). Smecherie, nu gluma.
Consider ca e motiv de reclamatie la Opc sau de reziliere totala a contractului, atata timp cat tu nu iti informezi din timp abonatii, iar rds-ul nu a facut-o, cala carte, prin trimiterea de scrisori catre toti abonatii in cauza. Sa nu uitam ca Upc-ul a facut o majorare cu 3 lei a abonamentului si a iesit mare iures si apoi au dat inapoi! Telekom intr-o situatie asemanatoare a trimis scrisori catre totii abonatii, asa ar fi normal, dar din pacate in Romania nimic nu este normal!

#30301
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
La ce experienta au astia, imi este greu sa cred ca nu s-au uitat in lege daca fac ceva corect sau nu...

Edited by cristinel07, 20 April 2015 - 15:01.


#30302
VH1

VH1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 09.01.2014

 misshu, on 20 aprilie 2015 - 14:50, said:

O sa apara probleme mai mari cand lumea va primi factura,  cu bani in plus de plata, deoarece rds-ul nu a informat oficial de majorarea pretului decat prin intermediul 'digicare'  pe care majoritatea abonatilor nu il folosesc!
Apare scris jos pe factura si oficial pe site din data de 8 Aprilie 2015 !!!
http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=387
Extraoptiunea HBO (HBO si HBO HD) va costa 13 lei/luna (TVA inclusa) si HBO MaxPak (HBO, HBO HD, HBO Comedy International, Cinemax), 14 lei/luna (TVA inclusa).
Clientii care nu sunt de acord cu aceasta modificare au dreptul sa renunte la extraoptiunile HBO sau HBO MaxPak fara plata vreunei despagubiri, in termen de 30 de zile de la momentul intrarii in vigoare a noilor tarife.

Edited by VH1, 20 April 2015 - 15:16.


#30303
misshu

misshu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.01.2007

 VH1, on 20 aprilie 2015 - 15:14, said:

Apare scris jos pe factura !!!
Extraoptiunea HBO (HBO si HBO HD) va costa 13 lei/luna (TVA inclusa) si HBO MaxPak (HBO, HBO HD, HBO Comedy International, Cinemax), 14 lei/luna (TVA inclusa).
Clientii care nu sunt de acord cu aceasta modificare au dreptul sa renunte la extraoptiunile HBO sau HBO MaxPak fara plata vreunei despagubiri, in termen de 30 de zile de la momentul intrarii in vigoare a noilor tarife.
Pe care factura vb matale? Nu cumva deja pe cea cu majorarea? Nu ti se pare cam tarziu???
Aceste precizari trebuiau facute pe facturile emise in martie pentru aprilie, lucru care nu s-a intamplat!

Eu m-am uitat si pe factura din 18.03 pentru abonamentele lunii aprilie si pe cea de astazi 20.04 pentru luna mai si nu gasesc scris nimic, desi eram abonat Maxpack, la care am renuntat incepand cu 01 mai

#30304
VH1

VH1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 09.01.2014

 misshu, on 20 aprilie 2015 - 15:17, said:

Pe care factura vb matale? Nu cumva deja pe cea cu majorarea? Nu ti se pare cam tarziu???
Aceste precizari trebuiau facute pe facturile emise in martie pentru aprilie, lucru care nu s-a intamplat!
Aloooo trezirea ,stirea este oficiala din data de 8 Aprilie , dupa o logica simpla R.C.S. & R.D.S si HBO nu au semnat noul contractul in martie  sau inteles in aprilie!!!

http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=387

#30305
misshu

misshu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.01.2007

 VH1, on 20 aprilie 2015 - 15:25, said:

Aloooo trezirea ,stirea este oficiala din data de 8 Aprilie , dupa o logica simpla R.C.S. & R.D.S si HBO nu au semnat noul contractul in martie  sau inteles in aprilie!!!http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=387
Vad ca esti pe dinafara in ceea ce inseamna facturile, cand se intocmesc si la ce perioada se refera???
Ce legatura are acel comunicat online, daca nu a ajuns nimic oficial la client! Arata-mi o factura din martie cu acea notificare si te cred!!! Altfel chiar nu inteleg ce vrei sa zici, eu m-am uitat pe facturile mele si nu am vazut nimic mentionat

PS: factura mea e emisa pe 18 martie si nu avea nimic mentionat pe ea. Factura pentru mai are data de astazi 20 aprilie, pana la urma despre ce facturi vorbesti tu?

Edited by misshu, 20 April 2015 - 15:30.


#30306
VH1

VH1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 09.01.2014

 misshu, on 20 aprilie 2015 - 15:28, said:

Vad ca esti pe dinafara in ceea ce inseamna facturile, cand se intocmesc si la ce perioada se refera???
Ce legatura are acel comunicat online, daca nu a ajuns nimic oficial la client! Arata-mi o factura din martie cu acea notificare si te cred!!! Altfel chiar nu inteleg ce vrei sa zici, eu m-am uitat pe facturile mele si nu am vazut nimic mentionat
Omuleee daca ei au batut palma in aprilie , cum vrei sa te anunte in martie ???

#30307
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Normal era sa trimita prin posta un pliant in care sa specifice acest lucru. Iar factura cu noul pret sa fie pentru luna iunie.

Edited by cristinel07, 20 April 2015 - 15:31.


#30308
misshu

misshu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.01.2007

 VH1, on 20 aprilie 2015 - 15:30, said:

Omuleee daca ei au batut palma in aprilie , cum vrei sa te anunte in martie ???
Pai te contrazici singur!!!
Ai zis ca apare jos pe factura! Pe ce factura?
Ca in martie nu au anuntat nimic, iar acum in aprilie au emis facturile pentru mai, cu majorare cu tot!!!
Daca nu ai ajuns intr-un pop pana acum, deja iti apare pe factura noua valoare! Acum intelegi?

#30309
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009

Quote

Clientii care nu sunt de acord cu aceasta modificare au dreptul sa renunte la extraoptiunile HBO sau HBO MaxPak fara plata vreunei despagubiri, in termen de 30 de zile de la momentul intrarii in vigoare a noilor tarife.

Adica undeva pana-n 8 mai dar deja au emis factura majorata pentru luna mai.

#30310
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Este anuntata majorarea pretului pentru Maxpack in factura emisa astazi:

In factura emisa pe 20/apr/2015 RDS said:

IMPORTANT! Incepand cu 1 mai 2015 se vor modifica tarifele la extraoptiunile TV: HBO-13 lei/luna, MAxPack-14 lei/luna (TVA inclusa). Daca nu sunteti de acord puteti renunta la extraoptiuni in 30 de zile fara plata vreunor despagubiri. In acest caz, pentru luna mai 2015 veti datora contravaloarea nemodificata a tarifelor, diferenta urmand a fi scazuta din facturile urmatoare.
(sublinierea mea)

Intr-adevar nu au notificat clientii cu 30 de zile inainte de majorare cum trebuia, dar ‘s-au scos’ oarecum cu faptul ca nu platesti suma mai mare daca nu esti de acord (si anulezi HBO/ MaxPack in termenul respectiv). De la primirea efectiva a facturii (deci si a notificarii) pana la scadenta (deci pana cand ar trebui chiar sa platesti suma) este destul de mult timp - totusi nu chiar 30 de zile in cap. Si cred ca de fapt nu ar trebui sa incaseze majorarea aferenta celor 30 de zile de preaviz nici macar daca esti de acord cu ea…

Edited by sags, 20 April 2015 - 22:03.


#30311
misshu

misshu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.01.2007

 sags, on 20 aprilie 2015 - 22:01, said:

Este anuntata majorarea pretului pentru Maxpack in factura emisa astazi:
(sublinierea mea)

Intr-adevar nu au notificat clientii cu 30 de zile inainte de majorare cum trebuia, dar ‘s-au scos’ oarecum cu faptul ca nu platesti suma mai mare daca nu esti de acord (si anulezi HBO/ MaxPack in termenul respectiv). De la primirea efectiva a facturii (deci si a notificarii) pana la scadenta (deci pana cand ar trebui chiar sa platesti suma) este destul de mult timp - totusi nu chiar 30 de zile in cap.
Pune si dovada! Daca vrei iti arat factura proprie, in care desi ar fi marit tariful nu se specifica nimic...oricum ar fi vei primi factura undeva in jurul datei de 30 aprilie si vei avea 8 zile, doar ca sa poti renunta, sunt curios daca asta este considerat un lucru normal de catre fanii rds!

LE: Tinem cont de faptul ca majoritatea abonatilor nu acceseaza contul online. Am 3 prieteni care habar nu aveau de marirea tarifului, din 3 cunostinte  care stiam ca au hbo de la rds!

Edited by misshu, 20 April 2015 - 22:10.


#30312
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
@misshu: Este in factura emisa azi, disponibila in Digicare, si care va sosi pe hartie pe la inceputul lui mai 2015. Cum am zis, nu primesti notificarea inainte de data majorarii ceea ce nu e in regula. Totusi zice ca daca nu esti de acord cu majorarea (si renunti la HBO/ Maxpack cam pana la 31/mai), iti scade cei 4 lei facturati in plus pentru luna mai.

Attached Files


Edited by sags, 20 April 2015 - 22:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate