Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Situatia din Egipt - sfarsitul epocii Mubarak

- - - - -
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#1
tradi

tradi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.06.2008

View Postpopovicias, on 6th February 2011, 09:17, said:

mai corect: vor mai aparea vreodata oferte pt. Hurgada pt. orice perioada?
presupun ca nu va fi razboi for ever :naughty:

Edited by tradi, 06 February 2011 - 10:22.


#2
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
nu razboi, doar o situatie ostila tursistilor (europeni si americani) adica dusmanilor islamului. daca se instaureaza un regim islamist totalitar. Vezi iran.

am fost in Hurgada in Ianuarie. Au fost circa 20 de grade.
Din cate stiu in Octombrie este cel mai ok in Egipt. Cred ca in August-sept. este insuportabila caldura.

#3
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpopovicias, on 6th February 2011, 13:33, said:

nu razboi, doar o situatie ostila tursistilor (europeni si americani) adica dusmanilor islamului. daca se instaureaza un regim islamist totalitar. Vezi iran.

am fost in Hurgada in Ianuarie. Au fost circa 20 de grade.
Din cate stiu in Octombrie este cel mai ok in Egipt. Cred ca in August-sept. este insuportabila caldura.
Daca egiptenii ar fi ca iranienii, ar fi o tara de 10 ori mai primitoare :) Eram stupefiat in Teheran sau Esfahan ca puteam sa merg linistit prin bazar si sa ma uit la covoare si alte lucruri, fara ca nimeni sa ma bata la cap. Pentru egipteni, trecerea la un sistem politic iranian ar fi un pas inainte - ar avea alegeri multi-partite, mai multi candidati la presedentie si o libertate mai mare de exprimare. Adica ce nu au avut niciodata in istorie

#4
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008

View PostImperator, on 6th February 2011, 13:44, said:

Daca egiptenii ar fi ca iranienii, ar fi o tara de 10 ori mai primitoare :) Eram stupefiat in Teheran sau Esfahan ca puteam sa merg linistit prin bazar si sa ma uit la covoare si alte lucruri, fara ca nimeni sa ma bata la cap. Pentru egipteni, trecerea la un sistem politic iranian ar fi un pas inainte - ar avea alegeri multi-partite, mai multi candidati la presedentie si o libertate mai mare de exprimare. Adica ce nu au avut niciodata in istorie


Ce povestesti e complet diferit de ce-mi imaginam eu. In Egipt am tot cochetat cu ideea sa ma ma duc (si tare-mi pare rau ca n-am ajuns, inca) dar in Iran, niciodata.

#5
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008

View Postanabia, on 8th February 2011, 16:26, said:

Popovicias, Iulia si restul lasati stirile de la tv(folositi media in scop educativ nu distructiv) pentru altii si dati crez unor oameni care au fost acolo si care chiar spun adevarul. :peacefingers:


Oops!!!! Dar ce-am facut, ce-am spus?  :thumbup:

Ca-mi doream sa ma duc in Egipt? Asta e: imi doresc. Ca n-as avea curajul sa ma duc zilele astea... Pai cam n-am.
Nu de alta, dar in Egipt ma intereseaza mai ales piramidele si croaziera pe Nil, or zilele astea, volens nolens, n-ai ce cauta acolo. In rest sunt sigura ca situatia se va rezolva si voi vedea si piramidele...

Cat priveste ce spunea Imperator, chiar am gasit extrem de utila realatarea lui cu atat mai mult cu cat venea de la cineva care a fost in Iran. Pe acest aspect l-am si subliniat in mesajul meu ;)

Numai bine!

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpopovicias, on 6th February 2011, 20:28, said:

bati campii, scuza-ma. Hai sa nu confundam un guven terorist cu scopul declarat de a omari cat mai mult israelieni si americani (si europeni ca sunt la un loc) cu libertatea de exprimare.
Parca la ultimele alegeri in Iran au fost niste manifestatii f. mari, iar guvernul a reprimat sangeros studentii.

Poate o sa fie vazuti asa cum sunt in moment in care vor da prima bomba nucleara in Israel....
Nu ma refer la popor ci la regimul ismalic fundamentalist care din punct meu de vedere este un pericol real, care trebuie reprimat cu forta.

Ultimea mea postare pe acest thread deturnat, eventual facem un alt thread la discutii policite or something...
Imi pare rau, dar folosesti niste sabloane luate cine stie de pe unde cu "guverne teroriste" (SUA nu este guvern terorist - daca e sa na gandim la milioanele de morti si atentatele din America Latina, ca sa ma refer doar la cateva. Israel nu este un stat terorist cand primul ministru decide cine trebuie sa fie asasinat saptamana urmatoare si apoi se si lauda cu asta. Italia nu e la fel cand anumite persoane incomode dispar din ordin guvernamental ? Rusia nu este un stat terorist cand presedintele anunta ca ii vom ucide pe ceceni, nu judeca. Si Romania are istoria ei ca stat terorist - atacul asupra Monicai Lovinescu, atentatul asupra Europei Libere, dar dupa 1990 din cate banuiesc, politica a cam incetat).

Povestea cu armele atomice este de asemenea controversata. Israelul are arma atomica. Si cu ea ameninta permanent. Istoria de pana acum demonstreaza ca bi-polaritatea nucleara a impiedicat chiar si razboaiele conventionale pe scara larga (URSS vs. SUA, India vs. Pakistan, China vs. India). In momentul in care bipolaritatea nu exista, sunt sanse imense de atac nuclear (bombele din al doilea razboi mondial, atacul nuclear asupra Chinei oprit in ultimul moment in 1950). In momentul asta, exista 2 regiuni unipolare (Asia de Est cu Coreea de Nord putere nucleara si Orientul Apropiat cu Israel putere nucleara). Pentru ca le pot folosi fara frica de riposta. De cand Pakistanul si India au devenit puteri nucleare nu a mai fost nici un razboi. Pana atunci, au fost in 1948, 1965 si 1971.
Oricum, nu iti fa griji, inainte ca prima bomba nucleara sa se indrepte spre Israel, cu cateva ore inainte, Cairo, Dubai, Damasc, Teheran si (mai nou) Istanbulul vor fi deja istorie. Ca un stat sa detina o arma nucleara functionala, trebuie ca sa efectueze cel putin 1 experiment cu respectiva arma. Si aceste experimente nu pot fi facute in secret. Daca faci in aer, e detectata imediat de sateliti, daca e in subteran, e detectata de seismografe. Coreea de Nord are arme nucleare pentru ca au efectuat cateva experimente, detectate de seismografe. Pakistanul a anuntat oficial ca este o putere nucleara in ziua cand au detonat prima bomba nucleara. Iranul nu a facut nici un experiment. Pana atunci, Iranul nu are nici o bomba nucleara si tot ce se spune sunt prostii.

De asemenea, cum definesti sablonul "stat islamic fundamentalist" ? Ca sa inteleg prin ce e periculos.

#7
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Iulia niciodata sa nu spui niciodata! Cred ca merita sa vezi Iranul inaintea SUA, numai faptul ca trebuie sa te umilesti pt o amarata de viza pe care ti-o dau sau nu dupa cum vor baschetzii lor, pe banii tai, ma face sa-mi fie sila!
In rest ai dreptate, daca vrei sa vezi piramidele e mai bine sa mai astepti un pic, am crezut ca vrei sa mergi in Sharm sau Hurghada, acolo e liniste si pace. Problema e ca nu ai nici cu ce ajunge acolo pt ca panicatii care pun botul la stiri tembele au suspendat charterele :wallbash:
P.S. si off
Stat terorist e expresia data de cele 2 mari agentii de stiri pentru state independente sau care vor sa fie independente de sistemul lor financiar(vezi si Venezuela sau Romania acum 22 de ani)

#8
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Am vorbit ieri cu cineva care se afla in Hurghada . Si acolo a fost ceva agitatie , insa se pare ca acum s-a mai linistit treaba . Oricum hotelurile sunt goale

#9
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Orice imperiu de cand e lumea a cucerit. Altfel nu mai este imperiu si va fi cucerit.
Asa au facut si Romanii si spaniolii si englezii. Sta in natura umana. Faptul ca noi traim vremurile in care America este un imperiu este altceva. Ce ati vrea sa faca? Nu-i normal sa-si impuna propria gandire, propriul model, propriile interese? cu forta sau nu...
Asta se intampla si la nivel mai mic pe plan personal. Fiecare doreste sa-si impuna propriile interese, modele: la scoala, in afaceri. E normal, asa a fost si asa va fi.

Faptul ca eu traiesc in lumea occidentala si sunt legat de valorile occidentale (asa cum sunt ele, nu am ales eu neaparat asa, asa a fost sa fie) ma face sa tin cu "ai mei". Daca privind 100% detasat fiecare tara are dreptul sa aiba arma atomica in momentul in care interesele societatii mele sunt in conflict cu interesele societatii lor atunci nu mai putem vorbi de dreptate. Problema se pune: ei vor sa ma omoare pe mine si atunci eu ca sa ma apar vreau sa-i omor pe ei. Nu exista alta cale. La TV era un interviu luat piata centrala din Egipt, iar grupul de manifestanti spuneau: Leave !!! We hate America ! We hate you ! You are not good people !![
Asta gandesc ei. Ca e corec, ca nu e corect, ca au motive este altceva.

Fiecare se apara pe el si interesele sale chiar daca este in detrimentul intereselor celorlalti (este nevoit sau nu). Daca cineva are o arma, o are ca sa o foloseasca in momentul in care este pericol. Nu conteaza daca cel care-l ataca are sau nu dreptate. Daca cineva iti adaca familia, intra peste tine in casa, voi va intrebati daca are motive? Poate intra ca si lui i-a fost atacata familie !

Hai sa fim seriosi si asta spune tot: oamenii ca si specie nu sunt pasnici, nu au fost niciodata si nu vor fi vreodata. Istoria ultimelor mii de ani a dovenit-o!  


In cazul meu personal, eu chiar nu sunt un om violent si nu-mi doresc razboaie. Daca ar fi dupa mine as desfiinta toate armatele. Ce-mi doresc eu si ce este de fapt este diferit.

Am fost in Egipt si am vazut ce-i acolo. Foarte frumos, cea mai reusita vacanta. Dar stii ce se gandeau foarte mult: de ce oare oamenii astia s-au trezit cu asa bogatii pe cap? E corect asta?
Cand ii vedeai cum stateau aproape in pielea goala in niste santuri prin care care se scurgea canalizarea iti dadeai seama de diferente si ca NU vom fi niciodata la fel, NU vom imparti niciodata aceleasi valori.

Referitor la vize: mi se pare f. corect cum procedeaza USA. Este tara lor si primesc pe cine au chef si dupa ce conditii au chef. Nu-ti convine nu te duce.
Eu la mine acasa primsc pe cine vreau eu.

Problema este de ce vreti sa mergeti acolo daca nu sunteti de acord?


EU am fost in Canada (unde vizele se dau la fel de greu sau mai greu) si nu m-am simtit umilit deloc. Doar ca nici nu am astat pe la ambasada sa dorm pe acolo.
Am trimis totul prin posta, nici nu am trecut pe la ambasada lor si am avut atitudinea "daca-mi dau viza vine, daca nu iar bine". Cand am ajuns in Canada mi-am dat seama si de ce este asa. Este alta lume, alti oameni.

View Postadi_ab, on 9th February 2011, 11:53, said:

Am vorbit ieri cu cineva care se afla in Hurghada . Si acolo a fost ceva agitatie , insa se pare ca acum s-a mai linistit treaba . Oricum hotelurile sunt goale
cu cineva turist in Hurgada acum????

#10
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Orice imperiu de cand e lumea a cucerit, dar ce s-a ales din el pana la urma? Si de cand America este imperiu? De cand cu fed-ul? Sa stii ca in imperiul asta mult visat doar o mana de oameni trag foloase, restul trag la jug chiar daca multi nu-si dau seama.
Si nu-i normal sa-si impuna propria gandire, propriile interese, mai ales cand le face prin frauda si inselaciune. Respecta ca sa fii respectat!
Si inca ceva, pleci de la faptul ca ei au nu stiu ce arma, lucru pe care l-ai aflat de la cei care spuneau ca in Iraq sunt rachete si bombe atomice si in Afganistan e Bin Laden sau Bambi, mi-e totuna. Misto!
In alta ordine de idei tu spui ca daca unul imi ataca familia, trebuie la randul meu sa atac familia altuia? :wallbash:
Referitor la vize, ai perfecta dreptate dar nu m-ai inteles si chiar asta spuneam ca nu-mi convine si ca atare n-am ce cauta acolo.
Dar sa revenim la topic. Cum e vremea in Egipt? Zilele acestea dupa o pauza de multi ani se asteapta ploi in rafale scurte de 7,62 si mai pe seara de 14,5 :thumbup:

#11
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View Postadi_ab, on 9th February 2011, 11:53, said:

Am vorbit ieri cu cineva care se afla in Hurghada . Si acolo a fost ceva agitatie , insa se pare ca acum s-a mai linistit treaba . Oricum hotelurile sunt goale

Sunt curios ce preturi vor fi cand vor aparea din nou oferte cu litoralul egiptean

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmenumorut81, on 9th February 2011, 17:52, said:

Sunt curios ce preturi vor fi cand vor aparea din nou oferte cu litoralul egiptean
Nu o sa fie cu oferte. Dai telefon si zici - vreau Sheraton Miramar la 25 dolari cu breakfast. Ei vor zice yes, sir !

#13
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Da da ..si va asteptam cu oferte 4+ 3 gratis :)

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Si in seara asta poate fi sfarsitul epocii Mubarak....

#15
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Depinde , daca nu cumva lasa pe cineva la conducere si el ramane in umbra

#16
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Se pare ca nici macar asta nu a facut-o ...sa vedem ce va insemna acest discurs ..si ce repercursiuni va avea in acesta noapte si in zilele urmatoare

#17
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadi_ab, on 10th February 2011, 23:38, said:

Se pare ca nici macar asta nu a facut-o ...sa vedem ce va insemna acest discurs ..si ce repercursiuni va avea in acesta noapte si in zilele urmatoare
Gata... it's over... Mubarak a demisionat !

#18
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Da si armata a luat puterea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate