Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cum lipesc pe tabla zincata polistiren si apoi membrana bituminoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005
Am tabla zincata pe casa. Vreau sa aplic pe tabla polistiren extrudat de 2 sau 3 cm peste care sa lipesc membrana bituminoasa. Vreau sa fac aceasta operatie deoarece am locuri pe unde se infiltreaza apa, iar cand ploua, mansarda amplifica zgomotul, chiar daca am 10 cm de vata minerala la interior.
Am cateva intrebari :
1. cu ce lipesc polistirenul de tabla zincata,
2. este mai bine sa folosesc polistiren extrudat sau expandat (mai gros) dar cu o densitate mai mare.
Poate aveti raspunsurile potrivite pentru mine.

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostGrig, on 11th February 2011, 14:18, said:

Am tabla zincata pe casa. Vreau sa aplic pe tabla polistiren extrudat de 2 sau 3 cm peste care sa lipesc membrana bituminoasa. Vreau sa fac aceasta operatie deoarece am locuri pe unde se infiltreaza apa, iar cand ploua, mansarda amplifica zgomotul, chiar daca am 10 cm de vata minerala la interior.
Am cateva intrebari :
1. cu ce lipesc polistirenul de tabla zincata,
2. este mai bine sa folosesc polistiren extrudat sau expandat (mai gros) dar cu o densitate mai mare.
Poate aveti raspunsurile potrivite pentru mine.

Pai in primul rand nu vad cum o sa lipesti membrana ( care se lipeste cu flacara ) pe polistiren ! :lol:

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ai putea incerca sa o lipesti cu smoala - dar nu prea cred ca va rezista polistirenul la temperatura de topire a smoalei .. merita sa faci un test.


Later Edit: Caz in care, un polistiren cu o densitate mai mare ar putea sa reziste mai bine la temperatura

Edited by pelikanu, 11 February 2011 - 14:42.


#4
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Cred ca adezivul de lipire la rece (ala negru, bituminos) rezolva problema, pe ambele suprafete.

#5
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Prima data rezolva infiltratiile.Vine sezonul de reparatii la drumuri.Cauta o echipa de drumari si cere niste solutie cu care dau ei inainte de asfalt(amorsa).Cauta pe unde se infiltreaza apa si da imprejur cu solutie (se infiltreaza mai bine ca apa) ,apoi lasa sa se intareasca si repeta operatia de 2-3 ori.

#6
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
E o solutie foarte riscanta, te bazezi pe lipitura polistirenului sa tina si polistirenul si cartonul peste. Exista solutii mai bune pentru cazul tau si cred ca la aceiasi bani.
Eu iti recomand sa pui sipca , polisitiren, contrasipca si onduline.
var 2: Poti lipii polisitrenul cu spuma,dar eu as folosi si prinderea mecanica, niste holzsuruburi cu niste saibe de tabla, apoi cartonul pe care vrei sa-l pui.
oricum, varinata la care te gandesti este o improvizatie nepotrivita, mai bine pui sipca, expandat si peste un osb foarte subtire cu diferenta de bani dintre expandat si extrudat.

#7
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostGrig, on 11th February 2011, 14:18, said:

Am tabla zincata pe casa. Vreau sa aplic pe tabla polistiren extrudat de 2 sau 3 cm peste care sa lipesc membrana bituminoasa. Vreau sa fac aceasta operatie deoarece am locuri pe unde se infiltreaza apa, iar cand ploua, mansarda amplifica zgomotul, chiar daca am 10 cm de vata minerala la interior.
Am cateva intrebari :
1. cu ce lipesc polistirenul de tabla zincata,
2. este mai bine sa folosesc polistiren extrudat sau expandat (mai gros) dar cu o densitate mai mare.
Poate aveti raspunsurile potrivite pentru mine.
Nu se face cu lipitura
fixezi placile de polistiren cu ciuperci cu suruburi de tabla si astereala si pe urma lipesti membrana bituminoasa de polistiren.Nu strica nici fixarea mecanica a mebranei in zona de suprapuneri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate