Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Detoxifierea cu argila

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
Buna seara,

Azi mi-am batut recordul la deschis topice (2 pe aceasi arie hehe)

Anyway, sa revenim la problema in cauza si anume: argila. Nu ma apuc sa dau copy paste cu ce am gasit despre dansa deoarece acces la google are toata lumea. Ideea de baza este ca e un supliment alimentar detoxifiant foarte puternic, sanatos si ajuta la vindecarea diverselor afectiuni.
Eu afland asta mi-am cumparat repede (ca deh, ziceam doar in celalalt topic ca am dezvoltat o mica obsesie in ceea ce priveste alimentatia sanatoasa si nu numai). De suferit nu sufar de nici o afectiune doar ca, de ce nu, o detoxifiere nu mi-ar strica in conditiile in care nu am mancat doar telina si morcovi in ultimii ani.

Eu am cumparat argila de la FarmecVital cea pentru consumul intern. Prospectul este clar: Se bea dimineata pe stomacul gol apa argiloasa, dupa ce a fost lasata in prealabil aproximativ 4-5 ore (dar niciodata mai mult de 24) in apa plata si cu mentiunea de a nu se depasi doza zilnica recomandata. Problema e ca, google-ind cura, am dat, cam peste tot, de un alt tip de administrare, total diferit. In primele 7 zile se bea cu o jumatate de ora inainte de mesele principale doar apa clara, aruncandu-se argila depusa pe fundul canii.Dupa perioada de acomodare se bea (tot de 3 ori pe zi) apa cu tot cu argila. Cura se tine 21 de zile (aici sunt de acord toate sursele).
E putin derutant si de aici apar si nelamuririle mele.
So, cei care au incercat cura, sa imi spuna si mie exact cum au urmat-o. Sunt curioasa si daca apar semnele de detoxifiere si daca sunt suportabile.Si in final, cine mai comercializeaza argila pt uz intern in afara de farmec si care e mai buna?

o seara faina la toti :)

Edited by Angelina1986, 08 February 2011 - 22:01.


#2
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
inca nici un raspuns? imi vine greu sa cred ca nu a mai incercat nimeni cura asta.
eu una nu o incep pana nu stiu exact cum trebuie urmata. Am citit ca nu e indicat sa o opresti, o data inceputa, deoarece poti face mai rau.

Deci pretty pliz, spuneti care, ce si cum.

#3
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Eu personal nu am auzit de aceasta cura de detoxifiere.
De ce nu incerci detoxifierea cu ceai alb, verde? Pe langa asta, cafeaua de dimineata (daca bei) poate fi inlocuita cu aceste ceaiuri.

#4
Charger

Charger

    Viitor baºtan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
E prima data cand aud ca argila e folosita si ca supliment alimentar.
Credeam ca e folosita doar extern, pe piele.

La o cautare pe google, am vazut ca argila are o compozitie asemanatoare cu corpul uman, contine tot soiul de minerale.

#5
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Am incercat acum un an o cura de argila sa vad cum e.  Stiam ca se bea in fiecare dimineata, pe stomacul gol (asa scria pe cutie) timp de 21 de zile.  Pe cutie mai scria, sa nu se amestece cu lingura de metal, inox, nu am inteles de ce. Se amesteca doar cu lingura de lemn si de sticla.
Am cumparat plicuri cu argila care se amesteca in apa.

Nu am simtit nici o diferenta dupa 10 zile. Pana la urma am renuntat la argila.

Edited by red_dog4ever, 10 February 2011 - 15:55.


#6
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu te murdaresti pe dinauntru de la argila aia? :naughty: :confuzzled:

#7
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ce detoxifiere nene, si ce argila? :lol: beti cu incredere apa si are grija organismul de toata asa zisa "detoxifiere"

#8
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
care apa? aia de la robinet? plina de clor si tot felul de gunoaie? mergi la un laborator cu ea si te sperii cand iti spun ce e acolo. Te-ai interesat sau ai incercat argila de esti asa amuzat?

Revenind, in primul rand cura cu argila nu are nici un efect daca dieta nu e corespunzatoare. Adica fara: alcool, dulciuri rafinate, carbogazoase dulci, mancaruri grase. Am aceeasi cutie de la farmec, desi cred ca sunt alternative mai eficiente in pungi cu argila sub forma naturala. Solutia se prepara exact cum scrie in prospect, se amesteca in cana sau pahar de portelan/sticla cu lingurita de lemn (e o lopatica de fapt) din cutie. Motivul e simplu: in contact cu metalele praful acela isi pierde proprietatile mineralizante, mineralele sunt ioni si probabil metalul le altereaza. Se bea dimineata pe stomacul gol, cu 30 min inainte de masa.
Repet, cheia e o dieta absolut sanatoasa completata de lichide. Efectele apar in cateva zile, cand mergi la baie iti dai seama repede ca e de la argila :>
Google si mai vedeti pe acolo.

Edited by andreim77, 10 February 2011 - 16:25.


#9
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
da, stiam ca pentru rezultate maxime e indicat sa elimini grasimile, carnea, alcoolul si in principiu tot ce este nesanatos.
Eu oricum nu beau, nu fumez gras nu mananc si nici mancatoare de carne nu prea sunt deci e ok.

uite va pun 2 link-uri sa vedeti despre ce este vorba (chiar credeam ca e mai cunoscuta cura dar se pare ca m-am inselat)

asta contine si marturii cu ceva vindecari mai mult sau mai putin miraculoase (cat or fi de adevarate....)
http://www.terapii-n...a/argila_as.htm

si aici te basics:

http://www.sanatatea...inut/argila.htm

Edited by Angelina1986, 10 February 2011 - 17:44.


#10
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Angelina, de ce nu incerci cu ceaiurile pentru detoxifiere de la Fares? E vreo 2-3 lei cutia si scrie pe ea ca-s de slabit, bine, nu stiu cat slabesti, dar sunt bune pentru detoxifiere.

#11
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
ce-ai pentru slabit? ha! :)

#12
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Asa scrie pe el, dar nu slabesti, ma rog, elimini toxinele. Eu nu l-am luat pentru slabit, l-am luat pentru detoxifiere. :P

#13
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

 copil_Cuminte19, on 10th February 2011, 18:42, said:

Asa scrie pe el, dar nu slabesti, ma rog, elimini toxinele. Eu nu l-am luat pentru slabit, l-am luat pentru detoxifiere. :P

pai si chiar functioneaza? cum te-ai simtit dupa cura asta?

#14
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Hmm, ma simt bine. :D Beau ceaiul asta de cateva zile, e ok. Dar nu prea am ce sa detofixiez, ca sa zic asa, ca nu prea consum carne, si daca consum, aleg una cu grasime cat mai putina, si la fel ca tine, nu beau si nu fumez. :P

#15
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
din cate stiu eu, de vreo 2-3 ani, nu se mai gaseste argila "curata" la noi.
incepusera sa puna niste lucruri in ea care sa semene doar cu argila -> profit mai mare.

#16
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
1. Pui seara apa intr-o cana acoperita si amesteci cu o lingurita de lemn (cantitatea de apa poate sa fie mai mare, si 1 litru).

2. Dimineata amesteci din nou si bei. In primele zile, pana se obisnuieste organismul, nu amesteci si bei doar apa de deasupra.

3. Consumul in apropierea meselor poate interfera cu absorbtia nutrientilor din alimente. De asemenea, pe primul prospect pe care l-am citit, scria sa nu se amestece sau consume argila cu grasimi/ulei. Nu scria de ce, dar m-am gandit ca poate se fac niste bilute de argila care astupa intestinul.

4. Cura dureaza cat vrei tu.

Quote

din cate stiu eu, de vreo 2-3 ani, nu se mai gaseste argila "curata" la noi.
Tu de unde ai aceasta informatie? Ar fi culmea ... argila este de fapt pamant, cel mai ieftin produs si care se gaseste peste tot. Cand mergeti in vacanta, puteti sa va aduceti argila personal.

Edited by Kaskadoru, 10 February 2011 - 22:44.


#17
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Si e buna de baut argila aia care se gaseste in farmacii, pentru cosmetica?  :dontgetit:

#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
exista argila cosmetica, probabil compozitia e asemanatoare.

Quote

Tu de unde ai aceasta informatie? Ar fi culmea ... argila este de fapt pamant, cel mai ieftin produs si care se gaseste peste tot. Cand mergeti in vacanta, puteti sa va aduceti argila personal.

Da, ar fi culmea dar nu iti recomand sa iei argila de pe tarla. Ca sa fie vanduta, argila e testata atat pentru compozitie, probabil microorganisme si radioactiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate