Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Nu pot deschide pozele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#181
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostTehnicianul1970, on 05 octombrie 2015 - 20:39, said:

Scuza-mi tonul dar incerc sa te fac sa constientizezi pericolul unui astfel de virus! Niciun antivirus nu-ti poate aduce la viata,fisierele compromise!
Faci o confuzie...
Fisierele nu au fost afectate de virus ci au fost criptate de Windows pentru ca cineva a activat criptarea. De-aia apareau cu verde.
Bine...daca nu a salvat certificatele rezultatul e acelasi. :)

Edited by 654321, 05 October 2015 - 20:54.


#182
BlackBird123

BlackBird123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2015

View Postalexcrist, on 09 februarie 2011 - 13:37, said:

Scuze întârzierea. Am avut un examen ieri până la 8 seara, și n-am mai avut nici timp, nici chef după el să finisez utilitarul. Posted Image

L-am atașat acum. L-am testat pe fișierele pe care le-am primit și a mers OK.

Cum funcționează:
- îl salvezi într-un director anume și îl rulezi. Utilitarul va itera recursiv toate directoarele și sub directoarele, începând din acel punct, și va căuta fișierele cu extensia .erv. Oriunde va găsi un fișier erv, va crea un director nou numit backup_files_headerfix unde va copia fișierul respectiv (în forma lui curentă). Apoi va efectua modificările necesare (asupra primului byte al fișierului) și îi va scoate extensia erv.

- la orice eroare de copiere sau redenumire, execuția programului se va opri. L-am gândit așa deoarece nu garantez succesul total al utilitarului, deci e foarte important ca backup-ul fișierelor existente să se facă cu succes înainte de aplicarea modificărilor.

- fișierele de backup vor trebui șterse ulterior, manual. Eventual după ce te asiguri că fișierele au fost recuperate corect.

- se va crea de asemenea un fișier headerfix.log care va reține detalii despre tot ce face utilitarul. În caz de erori sau informații, fișierul ăsta ar putea fi util. Poate fi șters fără probleme după ce te asiguri că fișierele au fost recuperate.

Ca sugestii:
- copiază executabilul în fiecare partiție în parte și execută-l (direct în rădăcinile partițiilor). Astfel, se vor căuta fișiere erv pe tot HDDul.
- dacă ai Windows Vista sau Windows 7 cu UAC activ, ar fi bine să rulezi fișierul cu drepturi de administrator. Puteam să forțez chestia asta, dar am preferat să-l las cu drepturi implicite.


Pentru detalii, stau la dispoziție. Succes.


EDIT: ATENȚIE! Utilitarul atașat NU este unul universal. Este făcut special pentru cazul de față. Nu face minuni, deci e de preferat să nu îl folosească nimeni altcineva, chiar dacă ”crede” că are aceeași problemă.

EDIT2: Dacă ai pus BitDefender înapoi, este posibil să îți apară ceva alerte de la AVC/IDS (sau poate și alți antiviruși pot arunca astfel de alerte). Am scanat executabilul pe VirusTotal și nu apar alerte, însă în timpul execuției este posibil ca unele motoare de tip behavioral scanner să se cam supere. Executabilul este OK, perfect curat, deci dacă apar alerte, permite acțiunile respective. Posted Image

Salut,am si eu o problema cu cateva poze recuperate de pe hdd ,am incercat sa le deschid cu mai multe programe ,dar imi zice "imagine invalida" si sper ca m-ati putea ajuta

#183
90alex

90alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.01.2015
sa-i pis in freza, la fel am patit si io. am descarcat ceva si am luat rsa-2048. As vrea sa stiu mai exact ce se intampla cu fisierele afectate, raman intacte in calculator dar sunt blocate ori se sustrage o parte din ele, adica exista riscul ca cel ce iti da virusul sa aiba acces la aceste fisiere blocate, sa vada ce contin?

#184
MicuRazvan85

MicuRazvan85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2015
Salut! Baieti am o mare rugaminte la voi daca ma putei ajuta. Acum 2 zile am constatat ca toate pozele mele sunt criptate, iar In fiecare din dosarele afectate am gasit 1 fisier denumit HELP_YOUR_FILES in care mi se recomanda sa descarc un anume program unde ar trebui sa platesc intre 700 si 1500 dolari pt recuperarea fisierelor criptate in termen de 72h iar daca nu platesc se poate dubla suma sau se poate pierde definitiv decriptarea. Mentionez ca functia de Back up nu era activata. Am 2 zile de cand nu am pus geana pe geana, ma chinui NON STOP sa gasesc ceva sa le pot recupera. As vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate sa-mi recuperez pozele sau macar o parte din ele??? Sunt toate pozele familiei si toata copilaria mea :(((( . Peste 10.000 de poze. Va rog mult...

#185
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O sa fiu complet offtopic dar tot nu inteleg cum nu faceti backup la poze cand 1 DVD e 1 leu ???

#186
MicuRazvan85

MicuRazvan85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2015
Sincer... NU STIU, nu ma pricep... Iar bani as da mai mult de 1500 dolari, daca as avea de unde... sit nu prea vad nici o garantie ca mi-ar decripta daca as fii avut sa dau banii astia :((.
Dar daca le salvez acum pe un DVD totusi sa le am asa criptate cum sunt... poate peste ani 4,5,10 apare ceva sa le pot decripta sau tre sa ramana neapart pe hdd. Aveti idee????

#187
MicuRazvan85

MicuRazvan85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2015
Deci... hai sa-ti spun ce ghinion am. Acum 2 saptamani in timp de dormeam a facut scurt reciverul si s-a ars, si el si tv-ul, oprite fiind dar nu scoase din priza, deci scurt si s-au ars amandoua, placile de baza sunt pa. (cauza... mufa scart zic eu, era singurul care era incins rau). Sambata trecuta incercam sa fac cateva foto la o masina, cand dau sa vad pozele... eroare card memorie. Iar acum cireasa de pe tort virusul asta care mi-a pus capac.. Mai am sa-mi sap groapa singur si sa ma arunc in ea Posted Image . Cu siguranta daca stai de vorba cu mine cred ca iei vreun virus. Acum ma chinui sa recuperz pozele de pe aces microsd. Din pacate cu orice program as incerca se blocheaza pe la jumate. Avem o mica sansa sa-mi mai recuperez din pozele pierdute si s-a dus si asta se pare Posted Image

#188
laur2709

laur2709

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.12.2015
salut
va rog am nevoie de ajutor .nu mai pot deschide pozele.am atasat una sa vedeti despre ce e vorba ca imi zice ca e criptata

am incercat si nu o pot uploada are decat 780 kb

Edited by laur2709, 15 December 2015 - 22:16.


#189
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004

Quote

are decat 780 kb

are doar 780 kb.
Fara copie de siguranță = Posted Image

Când apare cineva sa spună ca s-a infectat dar a scăpat cu ajutorul backup-ului?

#190
florin1975

florin1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.01.2007
Va rog frumos  poate cineva ma ajuta cu niste foto pe care nu le mai pot deschide, in comparatie cu altii de aici eu am instalat un program fara sa am antivirus, si mi-a instalat un virus ceva genul injector l-am, gasit dupa, virus care a schimbat text, word si jpeg, fotografii, am pierdut tot, poate stie cineva un program sau ceva, toate extensiile la poze sunt cu diferite cifre litere etec, pun un atachment

Attached Files


Edited by florin1975, 31 December 2015 - 11:47.


#191
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
nu exista - ai luat un cryptolocker
http://forum.softped...re-gen-fhqkham/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate