Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Ce au de zis ateii dupa moarte daca dau nas in nas cu Dumnezeu ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
741 replies to this topic

#19
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Stapanul_purcelelor_, on 6th February 2011, 09:42, said:

Intrebarea e ca o sa zici tu dupa moarte cand dai nas in nas cu Xenu .

sau cu Thor :D .. bine ai venit ..Odin e la un sex in grup dar termina imediat si vine sa te judece :D

Edited by Celest, 06 February 2011 - 13:21.


#20
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Eu îmi doresc o moarte usoara, una în care cosciugul = ultima frontiera. - Game Over, nu îmi place ideea de: IAD, RAI, Valhalla, ca oricum ai pune-o nu pica bine, IAD = CHIN, RAI = PLICTISEALA, ce plm sa fac toata viata de apoi, sa planez prin cer.
Si toata viata sa fiu supus, am fost supus unui sistem, unui sef, supus banilor, pe lumea cealalta sa fiu iara supus, cum gresesc sa ma trimita în IAD, nu îmi place ideea asta de eternul sclav.
Ma bucur ca am (avut) ocazia sa experimentez viata asta, a fost ciudata, a fost grea, a fost interesanta, macar am trait, nu am stat într-un cosciug, sunt ca un procesor, cât timp am curent = traiesc, sunt activ, fac cea ce pot, cum am ramas fara curent = ce mai conteaza, nu are rost sa îmi fac grija.
Am visat ca mor,  apoi întelegând cum functioneaza creierul a fost o experienta interesanta, am observat cum creierul ca o ultima actiune a dat comanda corpului sa secrete diferiti hormoni care mi-au dat un sentiment comparabil cu un super drog, totul era ok, aveam impresia ca parasesc lumea asta si toate sunt ok, încercam sa ma gândesc la familie, dar nu puteam sa trec peste sentimentul asta, aveam un gând/sentiment/traire ca totul este OK, ca mi-am facut treaba pe pamânt, urcam spre cer.
Am trait treaba asta acuma mai multi ani, parerea de rau a fost ca pe vremea aia nu avea o minte destul de puternica sa îmi permita sa experimentez mai mult, nu reuseam sa trec peste un impuls, oricât încercam nu puteam sa schimb nimica, acuma m-ar tenta sa experimentez cât de mult poate sa mearga creierul în faza asta, ca nu îsi comanda singur sa îmi opreasca inima.
În toate religiile se pune baza pe suflet, dar se uita ideea de baza: sufletul moare când moare corpul, corpul teoretic este nemuritor, numai ca nu dispunem noi de tehnologia necesara sa îl sustinem, însusi oxigenul pe care îl respiram ne corodeaza corpul.
Valhalla!

Edited by Aether, 06 February 2011 - 13:28.


#21
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
De unde stii ca acest concept numit rait nu ar insemna chiar asta, o lume si mai vie si mai vibranta decat cea de aici ? Dar Dumnezeul crestin ne spune nu... A se vedea cat este de subiectiva viziunea raiului in functie de religie...

#22
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

 Aether, on 6th February 2011, 13:23, said:

În toate religiile se pune baza pe suflet, dar se uita ideea de baza: sufletul moare când moare corpul,

interesant! cum ai aflat?

#23
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

 stefan24, on 5th February 2011, 22:01, said:

Ce au de zis ateii dupa moarte daca dau nas in nas cu Dumnezeu ??[/b]
probabil ce zic și ăia care-au văzut avion pentru prima dată de pe Amazon... interesant ar fi mai ales răspunsul lor!
Al ateilor deja-i fumat...

#24
stefan24

stefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.01.2011
Mai inainte ca sa te fi intocmit in pantecele mamei tale te cunosteam, si mai inainte ca sa fi iesit tu din pantecele ei, Eu te pusesem deoparte ...  (Ieremia 1:5)
Pentru noi este greu sa intelegem ceva nelimitat ... Dumnezeu este  a tot stiutor... Noi nu !!
Sa nu uitam ca Dumnezeu stia ca Adam va cadea in pacat ... Si totusi l-a creat !

E posibil ca noi sa fi existat in lumea lui Dumnezeu inainte de a ne naste aici ? Si cu acordul nostru sa fim testati la un test fara a mai sti cine am fost acolo? Ar fi o posibilitate ???

#25
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 stefan24, on 6th February 2011, 15:24, said:

E posibil ca noi sa fi existat in lumea lui Dumnezeu inainte de a ne naste aici ? Si cu acordul nostru sa fim testati la un test fara a mai sti cine am fost acolo? Ar fi o posibilitate ???




Exista n posibilitati....

#26
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010

 stefan24, on 6th February 2011, 15:24, said:

E posibil ca noi sa fi existat in lumea lui Dumnezeu inainte de a ne naste aici ? Si cu acordul nostru sa fim testati la un test fara a mai sti cine am fost acolo? Ar fi o posibilitate ???



Si daca am existat, ce eram? Suflete libere? Ingeri? Daca eram in cer de la inceput, de ce am mai veni pe pamant?

#27
stefan24

stefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.01.2011

 monyca17, on 6th February 2011, 17:17, said:

Si daca am existat, ce eram? Suflete libere? Ingeri? Daca eram in cer de la inceput, de ce am mai veni pe pamant?
Pai spune ca Dumnezeu ne cunostea pe toti inainte sa ne nastem , noi nu il cunosteam ? sau numai el pe noi ?  Care ar fi explicatia textului :  ( Mai inainte ca sa te fi intocmit in pantecele mamei tale te cunosteam, si mai inainte ca sa fi iesit tu din pantecele ei, Eu te pusesem deoparte )

#28
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Eu un lucru nu inteleg: De ce ati crede intr-un Dunmezeu si ati spera sa fiti mantuiti si sa ajungeti in Rai, daca in faimoasa biblie scrie clar ca 144.000 vor ajunge acolo, dar ei sunt numai evrei, dar restul de 6 miliarde? Ce rost mai are daca tot o sa ajungem in iad?(desigur, presupunand ca exista)

#29
stefan24

stefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.01.2011

 madalina26, on 6th February 2011, 16:33, said:

Eu un lucru nu inteleg: De ce ati crede intr-un Dunmezeu si ati spera sa fiti mantuiti si sa ajungeti in Rai, daca in faimoasa biblie scrie clar ca 144.000 vor ajunge acolo, dar ei sunt numai evrei, dar restul de 6 miliarde? Ce rost mai are daca tot o sa ajungem in iad?(desigur, presupunand ca exista)
unde scrie asta? :)

#30
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Cum scrie? daca dau pumn in nas lui Dzeu? Nu prea vad bine ce scrie ... Cred ca de la berea neagra mi s-a "innegrit imaginea" desi nu am baut decat 2 beri. Adevarul e ca nu prea duc din cauza lipsei de "antrenament" probabil ...

On: Eu il intreb direct unde e usa aia Iadului ca sa nu ma mai plictiseasca cu predicile.

Edited by archaeus5, 06 February 2011 - 17:54.


#31
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009

 madalina26, on 6th February 2011, 16:33, said:

Eu un lucru nu inteleg: De ce ati crede intr-un Dunmezeu si ati spera sa fiti mantuiti si sa ajungeti in Rai, daca in faimoasa biblie scrie clar ca 144.000 vor ajunge acolo, dar ei sunt numai evrei, dar restul de 6 miliarde? Ce rost mai are daca tot o sa ajungem in iad?(desigur, presupunand ca exista)
da si tu versetul din biblie unde spune asta.

#32
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

 stefan24, on 6th February 2011, 15:24, said:

1 . Mai inainte ca sa te fi intocmit in pantecele mamei tale te cunosteam, si mai inainte ca sa fi iesit tu din pantecele ei, Eu te pusesem deoparte ...  (Ieremia 1:5)
Pentru noi este greu sa intelegem ceva nelimitat ... Dumnezeu este  a tot stiutor... Noi nu !!
2.  Sa nu uitam ca Dumnezeu stia ca Adam va cadea in pacat ... Si totusi l-a creat !
1. clar, ''in vitro'' era cunoscut și folosit pe scară largă
2. era de așteptat... din moment ce i-ai dat inteligență. Numai cine nu gândește nu greșește.... adică animalele

Totuși... se cunosc 6 glaciațiuni, nimic nu se scrie la carte despre ele... cum de s-au omis cele mai mari perioade din creație?

Edited by costaan, 06 February 2011 - 18:33.


#33
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
eu i-as face acelasi lucru pe care i l-as fi facut unui criminal psihopat cum a fost hitler de exemplu: as cauta un obiect contondent prim preajma si i l-as infige in ochi. iar daca as fi sigura ca dzeu e invincibil atunci m-as multumi si cu scuipatul in fata.

evident ca indoctrinatii i-ar pupa fundul sfant ca niste sclavi veritabili :D
si in cazul lui hitler era la fel  :rolleyes:

#34
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 alex_alf17, on 6th February 2011, 17:44, said:

da si tu versetul din biblie unde spune asta.



Și m-am uitat și iată Mielul stătea pe muntele Sion și cu El o sută patruzeci și patru de mii, care aveau numele Lui și numele Tatălui Lui, scris pe frunțile lor. apocalipsa 14:1

Și am auzit numărul celor pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii de pecetluiți, din toate semințiile fiilor lui Israel:
Din seminția lui Iuda, douăsprezece mii de pecetluiți; din seminția lui Ruben, douăsprezece mii; din seminția lui Gad, douăsprezece mii;
Din seminția lui Așer, douăsprezece mii; din seminția lui Neftali, douăsprezece mii; din seminția lui Manase, douăsprezece mii;
Din seminția lui Simeon, douăsprezece mii; din seminția lui Levi, douăsprezece mii; din seminția lui Isahar, douăsprezece mii;
Din seminția lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminția lui Iosif, douăsprezece mii; din seminția Veniamin, douăsprezece mii de pecetluiți. apocalipsa 14:4-8

#35
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 stefan24, on 5th February 2011, 22:01, said:

Ce ar zice ateii dupa moarte daca dau nas in nas cu Dumnezeu ??[/b]
„Shit”, dacă ești american, „Cock”, dacă ești britanic, „Merde”, dacă ești francez, și „Să-mi bag p*la”, dacă ești român.

Întrebare alternativă: Ce ar zice un credincios, care a trăit toată viața după scripturi (să zicem că așa niște oameni chiar există), dacă după moarte, să zicem în alea cîteva secunde înainte să i se stingă de tot lumina, ar vedea că dincolo NU E NIMIC?
Bănuiesc că tot „Shit”, „Cock”, „Să-mi bag....” ....

#36
stefan24

stefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.01.2011

 stormwatch, on 6th February 2011, 19:45, said:

„Shit”, dacă ești american, „Cock”, dacă ești britanic, „Merde”, dacă ești francez, și „Să-mi bag p*la”, dacă ești român.

Întrebare alternativă: Ce ar zice un credincios, care a trăit toată viața după scripturi (să zicem că așa niște oameni chiar există), dacă după moarte, să zicem în alea cîteva secunde înainte să i se stingă de tot lumina, ar vedea că dincolo NU E NIMIC?
Bănuiesc că tot „Shit”, „Cock”, „Să-mi bag....” ....
Pai vezi tu.. ateii au 2 dezavantaje , daca God este sau nu.. sufletele lor sunt pierdute in ambele cazuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate