Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

calculare m2 (metri patrati) unui teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postscaiba, on 6th February 2011, 07:20, said:

Adică nu-i destul de des gazonu'; și nu știu de-i țeapă de la dealer, ori am socotit rău suprafața ce trebuia acoperită... :huh:

Mie mi-a spus un englez cum sa fac sa iasa un gazon prima-ntai: "Semeni gazonul. Apoi uzi si tunzi, Si iar uzi si iar tunzi. Si tot asa, vreo 500 de ani. Sa vezi ce gazon fain iese ..."

#38
Padre_Pio

Padre_Pio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 02.11.2010
Nu ai socotit rau Scaiba, tu socoti al naibii de bine.
Problema este ca trebuie sa mai ai rabdare.Probabil, nu stiu sigur, si gazonul infarateste ca si graul, deci relativ repede se va indesi.
Aacum pentru un calcul exact nici nu ai dat toate datele.Nu poti calcula o arie laterala exact nestiin forma corpului sau , banuind ca este tronconica. raza bazei mari,  mici  si inaltimea.
Insa calculul ar fi asa de placere.
Nu stiu daca specificatia de 10 g /m2 este corecta?
In ce priveste "mostenitorul" Ionika", ii spun doar un lucru.....sau doua..Nu o sa intelegi exact cat inseamna un hectar pana cand nu este semanat cu porumb si il prasesti cu mana ta.Ti se va parea mare, foarte mare, dar nu vei mai vrea sa te apuci de agricultura.

#39
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

Padre_Pio said:

...Insa calculul ar fi asa de placere....
Ăsta era scopul !
Da' se pare că am pus-o în foaie așa complicat, că au fugit cu toții...
Mă așteptam să facă careva calculul cu trunchi de piramidă, (30grade, am dat si asta in text ;) , am și precizat că-i groapa "întoarsă" pe același teren, de ce-am spus de egiptean era clar ) și să aflăm că-i mai mult decât l*l...

Și repet, nu are treabă nici gazonul, și cu atât mai puțin Jiji ! :P

#40
Padre_Pio

Padre_Pio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 02.11.2010

View Postscaiba, on 8th February 2011, 10:31, said:

Ăsta era scopul !
Da' se pare că am pus-o în foaie așa complicat, că au fugit cu toții...
Mă așteptam să facă careva calculul cu trunchi de piramidă, (30grade, am dat si asta in text ;) , am și precizat că-i groapa "întoarsă" pe același teren, de ce-am spus de egiptean era clar ) și să aflăm că-i mai mult decât l*l...

Și repet, nu are treabă nici gazonul, și cu atât mai puțin Jiji ! :P
Tot este necesara forma bazei si dimensiunile ei.Inaltimea am gasi-o din faptul ca ai spus ca ai scos 100m3 de pamant, si din unghiul acela de 30 garade( banuiesc fata de orizontala)
Insa eu cred ca  forma este a unui trunchi de con.Da-mi razele bazelor si fii mai explicit cu ungiul acela de 30 de grade si calculam.Exista , cum spunea cineva aici, o formula si banuiesc ca o stii: aria proiectiei unei suprafete pe un plan este egala cu aria suprafetei inclinate inmultite cu cosinusul unghiului dintre cele doua suprafete.
Daca am inteles corect ungiul aria suprafetei inclinate ar trebui sa fie (R-r)X 2 .Pe r total aria gropii ar fi (R-r)X2 + pi x r2.(pi =3.14 iar  r2= raza mica la patrat)

#41
Padre_Pio

Padre_Pio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 02.11.2010

View PostPadre_Pio, on 8th February 2011, 12:05, said:

Tot este necesara forma bazei si dimensiunile ei.Inaltimea am gasi-o din faptul ca ai spus ca ai scos 100m3 de pamant, si din unghiul acela de 30 garade( banuiesc fata de orizontala)
Insa eu cred ca  forma este a unui trunchi de con.Da-mi razele bazelor si fii mai explicit cu ungiul acela de 30 de grade si calculam.Exista , cum spunea cineva aici, o formula si banuiesc ca o stii: aria proiectiei unei suprafete pe un plan este egala cu aria suprafetei inclinate inmultite cu cosinusul unghiului dintre cele doua suprafete.
Daca am inteles corect ungiul aria suprafetei inclinate ar trebui sa fie (R-r)X 2 .Pe r total aria gropii ar fi (R-r)X2 + pi x r2.(pi =3.14 iar  r2= raza mica la patrat)
Am gresit mai sus din cauza grabei si scrierii fara simboluri si a neatentiei:
aria suprafetei inclinate este 3.14 x G x (R-r).Unghiul de 30 de garde da ca G = 2(R-r)
Atunci aria totala este 3.14x2x(R-r)x(R-r) + 3.14 x r2.  (pi =3.14 iar  r2= raza mica la patrat).
Asta in cazul ca groapa este in forma de trunchi de con.

#42
storckyfirst

storckyfirst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2008
Prostu care nu.i fudul nu ie prost destul.

#43
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
De cine e vorba, ca nu m-am prins?

#44
Padre_Pio

Padre_Pio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 02.11.2010

View Poststorckyfirst, on 8th February 2011, 15:39, said:

Prostu care nu.i fudul nu ie prost destul.
Banuiesc ca de mine, pentru ca am gresit si m-am corectat, desi nu cred ca asta este definitia prostiei si a fuduliei.

storckyfirst, tu poti sa citesti si sa intelegi un post (ca de scris nu te mai intreb) sau esti si tu un "mostenitor"?
Vezi, Scaiba, ce mi-ai facut, sa ma faca astia si prost si fudul in acelasi timp!


storckyfirs, daca te referi la scaiba( ca el a insistat cu acest subiect), instantaneu, ti-ai facut o gramada de dusmani pe acest forum.

#45
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Scuze pentru intervenția târzie, puțină agitație prin vest.

Să mă explic: când am găsit topicul ăsta, mi-a părut ridicol.
Apoi am găsit că-i loc de fun, ori, asta face bine oricui.
După, am fost îngrijorat că poate fi realitatea așa sinistră, încât să fie mai ușor un sistem de operare decât înmulțirea a două laturi.
Am ajuns să am o oareșce simpatie pentru cel ce-a deschis topicul, pentru sinceritatea de-a întreba.
Fiindcă nu voiam să se simtă lezat în orice fel, și să se întrebe, și să ne întrebe în continuare, am căutat o modalitate de a complica aflarea suprafeței reale, astfel încât să nu fie singur.

Am greșit poate punând în pagină așa cum am făcut-o, voiam să fie postarea unui țăran în nevoie :P
De-a fost pentru mine "Prostu care nu.i fudul nu ie prost destul." îți dau dreptate și recunosc că este exact așa cum spui.
De-a fost pentru Padre_Pio, greșești mult, eu i-am trimis un PM în care l-am rugat să intervină pe acest topic, (asta fiindcă am greșit la rândul meu și nu l-am înțeles din prima într-o discuție mai veche), și fiindcă știam că-i plac astfel de problemuțe care nu lasă neuronu-n hodină, chiar de-a trecut prea multă vreme de la școală...

@Padre_Pio: you made my day, dacă știu că mă injură 50 și alți 50 sunt cu mine, sunt mai mult decât happy !
ps: de poți face cu un excavator trunchi de con, ești maestru, eu rămân la trunchi de piramidă patrulateră (datele sunt toate, am verificat), este mai simplu de negociat ;)
ps2: am pregătită una cu biloane, la care se cere evident aflarea de radius, știind numai numărul de lame și turațiile; dacă mai sunt amatori, eu aș rememora cu plăcere multe dintre cele uitate ori pe cale de-a fi.
O pot păstra, ori să o disecăm împreună, voi alegeți !

#46
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Daca nu ne pui sa masuram bobul de porumb cu micrometru ai putea sa gasesti amatori sa iti sara in ajutor.

#47
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nimeni nu pune pe nimeni să facă ceva.
Eu cu atât mai puțin.

#48
Padre_Pio

Padre_Pio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 02.11.2010
Multumesc pentru sprijin. Chiar am fost afectat.
Tu ai decis forma si ramane cum spui.
Repet si, stii ca sunt incapatanat, mai este necesara o dimensiune.De exemplu latura bazei mari.
Imagineaza-ti ca vrei sa sapi groapa si iti fixezi latura patratului in care excavezi si sapi, cu unghiul de 30 grade, dupa specificatii, pana scoti 100 m3 de pamant.
Daca baza este suficient de mare chiar ai sa poti scoate  suta de metri cubi.
Apoi alegi alta latura a patratului si repeti operatia.Mai mult imagineaza-ti ca ale gi latura aproape de 70m si excavezi dupa specificatii pana scoti 100m3 de pamant.Oare de fiecare data suprafata inclinata are aceeasi arie.Spun sigur ca nu.
Da-mi latura patratului( a bazei mari) si-ti fac calculul.
Repet, pentru cine citeste in fuga: este doar un exercitiu teoretic.

#49
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Daca il mai zganderi nitel iti pune si poza cu pestii de acolo :) .

#50
AnjinSan

AnjinSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 06.04.2004

View PostIon_Bumbu, on 4th February 2011, 22:54, said:

Cam 40% din copii mai mici de 15 ani sint semianalfabeti!
Citat din Realitatea Tv !
Asta e!

Grig

Mda... si cam 40% din cei care citeaza din Realitatea Tv sunt agramati !

Imi cer scuze pentru off-topic...

#51
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Traducere pentru "portocalii":
Din 100 de copii mai mici de 15 ani cam 40 sint semianalfabeti!
Asta daca te incurca acel 40%. E ceva numeral pe acolo.
Oricum banuiala mea e ca nu " agarmarea " aia deranjeaza dupa 6 luni
ci faptul ca a aparut Realitatea Tv prin text.

Grig

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate