Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

este suficient doar autorizatia de amplasare?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Antiphonontis

Antiphonontis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2011
Fiind putini bani doresc sa construiesc, pentru vacanta, o mica casuta ce are ca baza si rezistenta un cadru din otel, asemanator cu o remorca, peretii din lemn, framing, izolatia cu vata minerala si polistiren(sau panouri termoizolante mult mai scumpe), interior rigips sau lambriu pvc, geamuri termopan.
Structura nu va sta pe o fundatie , poate fi transportata usor.

Pot obtine autorizatie de amplasare sau trebuie de constructie?
Cine imi poate face asemenea proiect pentru autorizatia de constructie?

#2
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
da interesanta idee doar ca nu stiu daca scapi de autorizatie. Practic acea structura trebuie sa se incadreze unor norme, precum containerele, ce trebuie indeplinite, ar fi o solutie daca ai putea convinge autoritatile locale (sa presupunem ca nu ai vecini invidiosi)ca este un container, astfel sa iti dea o autorizatie de amplasare, dar nu este chiar totalmente legal.

#3
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
M-am informat cat de cat, o sa fie necesara autorizatie de constructie, doar ca un alt tip, nu am inteles exact ce si cum, in teorie ai nevoie doar de factura cumpararii, schitele si obtii autorizatie de amplasare de la primarie, in cazuri fericite. Legal 100% nu cred ca ai cum sa fii cu astfel de constructie, oricum birocratia costa mai putin. In lege este generalizat "orice tip de constructie", se sub intelege ca si un cotet pt gaini sau porc este constructie...Cred ca depinde foarte mult de autoritatile locale.
Cat despre structura am vazut un filmulet pe y..t..e cum se fabrica o rulota, aceiasi structura, deci este probata merge e sigura nu? daca americanii fac...oare putem si noi?

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
daca ai caruta cu coviltir nu-ti trebuie decat aprobarea proprietarului s-o amplasezi pe terenul lui. Altfel la fiecare rulota cand parcheaza tre sa ceara autorizatie la primarie, e absurd.

Edited by blimpyway, 07 February 2011 - 15:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate