Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#325
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013

 allumave, on 12 octombrie 2015 - 16:34, said:

dintre Zmaj 223 si Zmaj 224 ce ati alege?Alte culegatoare care au atat tocator,cat si recuperator de boabe mai stiti?
Daca ai foarte, foarte mult de cules merita sa bagi bani intr-un 223 sau 224, dar nici 222 nu e mai prejos, daca e intretinuta ca la carte duce intr-o campanie 100 ha lejer, eu am facut pana acum peste 45 ha, doar cu doi rulmenti sparti la elevator. Tin sa precizez ca de aproape doua saptamani stationez din cauza ploilor.
In timpu asta mai faceam lejer inca 35/40 ha, dar oricum nu imi fac griji am de lucru pana pe la jumatatea lui Noiembrie, doar sa stea vremea.

#326
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
care sunt diferentele dintre 222 ,223,224?

#327
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
222 s-a fabricat prima data, are 8 depanusatori, ventilator si masa reglabila cu tocatorul pe ea. 223 are 12 depanusatori, ventilator si masa reglabila cu tocatorul pe ea. Iar 224 este ultimul model scos de sarbi, care are tot 12 depanusatori, ventilator doar masa este reglabila si tocatorul e fix. Singura diferenta intre 223 si 224 este ca 223 e mult mai robusta si ca poti regla inaltimea de tocare o data cu masa. 224 cica ar fi putin mai usoara, in rest e tot aceeasi masina, cu unele modificari pe la grup.
Unii spun ca 223 e cea mai buna masina, alti ca 224, parerile sunt impartite... Oricum nici 222 nu e de nebagat in seama, din ce am vazut eu ca poate face merita fiecare banut.

Edited by SaS_100, 14 October 2015 - 01:05.


#328
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
cam pe la ce preturi se invart 222 si 223 in stare buna? am vazut cam pe la 5000 euro dar 222 si 223 mai scumpa

#329
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Trebuie sa fii foarte atent când mergi sa cumperi o culegătoare, să nu aibă suduri pe la sasiu, ca o să găsești destule și de alea, la cum le aleargă sârbi. Dacă ești hotărât și vrei sa ai o sculă buna și pe bani mai puțini, poți merge direct la sârb acasă după ea. Nu lua din țară ca romanii noștri mai toți trag de ele în ultimul hal.
Un 222 în stare bună în țară se învârte intre 5.500/6000, la sârbi dacă mergi cu 5000 de euro la tine vii cu o sculă de sculă, numai bine de diferența ai transportul. Un 223 bun aici în tara nu găsești sub 6.500/7000 la sârbi în schimb cu 6000/6.500 găsești scule bune, care nu s-au tras de ele, și chiar dacă au lucrat sârbul care are minte îi da vazelina zilnic.
Nu doar când se începe campania...

#330
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013
Am un sip eko 3500 si as dori sa-i pun ventilator. Doresc sa stiu daca cineva a mai pus ventilator, daca merita, eventual as dori niste date tehnice (diametre fulii, turatie ventilator)
Ca si fel de prindere si angrenare am vazut pe youtube si am salvat ca document (a se vedea atasamentul).
Multumesc

Am un sip eko 3500 si as dori sa-i pun ventilator. Doresc sa stiu daca cineva a mai pus ventilator, daca merita, eventual as dori niste date tehnice (diametre fulii, turatie ventilator)
Ca si fel de prindere si angrenare am vazut pe youtube  la sip eol 40
Multumesc

Attached Files



#331
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015

 sorin100000, on 14 octombrie 2015 - 11:30, said:

Am un sip eko 3500 si as dori sa-i pun ventilator. Doresc sa stiu daca cineva a mai pus ventilator, daca merita, eventual as dori niste date tehnice (diametre fulii, turatie ventilator)
Ca si fel de prindere si angrenare am vazut pe youtube si am salvat ca document (a se vedea atasamentul).
Multumesc

Am un sip eko 3500 si as dori sa-i pun ventilator. Doresc sa stiu daca cineva a mai pus ventilator, daca merita, eventual as dori niste date tehnice (diametre fulii, turatie ventilator)
Ca si fel de prindere si angrenare am vazut pe youtube  la sip eol 40
Multumesc
salut eu acum 5 ani in urma am luat o culegatoare care nu avea bunca iam facut eu ,iam pus si ventilator curata foarte bine,ventilatoru are rolul de a tine mizeria pe loc sa nu cada in lantul de urcare porum acolo mizeria, adica panuse rupte frunze de porumb si matase o tine pe loc pana le trage sulurile alea ,orce se poate adapta daca ai o fulie de unde poti sai dai sens e ok,eu nu mai am culegatore acum ca fac boabe direct dar poti modifica orce si tocator iam facut ca nu avea aia ,succes

Edited by sorinalin, 14 October 2015 - 20:59.


#332
ovidiuagro

ovidiuagro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.02.2015
Salutare tuturor , am si eu o culegatoare pe doua randuri Bearn montata pe un Zetor , mai are cineva asa ceva ? Încă nu am folosit-o as vrea păreri despre aceasta culegatoare i-am adaptat si tocător .  Depanusatorile sunt toate din cauciuc .

O sa revin cu poze si video sper sa nu mai ploua sa pot sa o probez . Am văzut si burgoin tot asa montate pe tractor . . Păreri va rog

O sa revin cu poze si video sper sa nu mai ploua sa pot sa o probez . Am văzut si burgoin tot asa montate pe tractor . . Păreri va rog

#333
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 sorinalin, on 14 octombrie 2015 - 20:56, said:

salut eu acum 5 ani in urma am luat o culegatoare care nu avea bunca iam facut eu ,iam pus si ventilator curata foarte bine,ventilatoru are rolul de a tine mizeria pe loc sa nu cada in lantul de urcare porum acolo mizeria, adica panuse rupte frunze de porumb si matase o tine pe loc pana le trage sulurile alea ,orce se poate adapta daca ai o fulie de unde poti sai dai sens e ok,eu nu mai am culegatore acum ca fac boabe direct dar poti modifica orce si tocator iam facut ca nu avea aia ,succes

multumesc pentru raspuns, o sa-mi fac si eu....dar sper sa primesc si niste date tehnice

#334
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010
Cornliner-ul 12.50 stiti daca are recuperator de boabe?

#335
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Promisiunea e promisiune, campania de recoltat a luat sfarsit, in mare parte, asa ca pot sa-mi exprim parerea despre scula pe care am luat-o de la Sarbi. A mers ca un ceas elvetian, vorba unui coleg.
Am reusit sa recoltez aproximativ peste 70 ha, doar cu doi rulmeti sparti la elevator si o curea rupta, pentru mine astea sunt nesemnificativ la atata suprafata. Tin sa precizez ca nu am plecat niciodata de acasa cu ea fara sa fie gresata si unsa pe lanturi. Au fost zile intregi in care lucram de la 5 dimineata pana pe la 22/23/00 noaptea, atunci o gresam si la amiaza, unde este forta mare(rulmeti de la tocator, si valturi)
Sunt mai mult decat multumit de cum a mers, in tot acest timp si de felul cum depanuseaza. Am avut parte in luna octombrie de doua saptamani cu ploi abundente, in care efectiv nu am recoltat nimic.
Daca nu ploua atat sigurat faceam catre 100 de ha, dar si asa sunt multumit.
Ceilalti colegi cum stati cu utilajele, sprafata lucrata si defectiunile aparute pe parcursul campaniei?

#336
bot1111

bot1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.10.2011
Salut,
Sunt la al 3-lea an de când am achiziționat și utilizez un zmaj216 adus de la vecini sârbi. În primele două campanii doar un lanț rupt, curățire și gresare, recoltez 15ha(terenul meu) pe campanie, + prestări doar ocazinoal pentru ca nu lucrez pe "caiet".
Anul acesta am avut explozie la cauciucul interior, fiind terenul destul de moale după ploi, m-a chinuit un pic cricul până am ridicat-o. Am rupt și un cuțit de la tocător și am schimbat și un rulment de la cei doi tăvălugi. Sunt foarte mulțumit, cei drept nici nu forțez fac în jur de 4ore/ha, dar depănușează foarte bine.
Toate cele bune!

#337
mariusmrk

mariusmrk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.05.2013
Am in vedere un culegator de porumb nou. Intrebarea e, un Kubota L5040 (50 CP) poate duce asa ceva cu buncarul plin? Ma gandesc la unul pe un singur rand, cred ca e mai usor.

#338
iacobsorin

iacobsorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2011
Bună ziua, am achiziționat anul acesta un culegator de porumb pe 4 rânduri autopropulsat, marca BEARN ALX4
problema mea: nu găsesc piese! La toate magazinele și tot internetul am căutat,  nimeni nu a auzit de marca asta..
Tatăl meu a început cu hederul, a reconstruit tot ce era uzat/ros Etc,  schimbat rulmenții tot (skf, fag, koyo etc) , am făcut câteva pinioane la un atelier. Sunt cam dezamăgit ca nu se găsesc piese pe original, sau măcar sa știu dacă se potrivesc de la altceva.
Am scris aici, poate mă poate ajuta cineva cu informații. Mulțumesc

#339
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Mai bine Zmaj/Bourgoin aici la astea sigur gasesti piese.
Spor la treaba!!!

#340
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010

 iacobsorin, on 28 iunie 2016 - 18:36, said:

Bună ziua, am achiziționat anul acesta un culegator de porumb pe 4 rânduri autopropulsat, marca BEARN ALX4
problema mea: nu găsesc piese! La toate magazinele și tot internetul am căutat,  nimeni nu a auzit de marca asta..
Tatăl meu a început cu hederul, a reconstruit tot ce era uzat/ros Etc,  schimbat rulmenții tot (skf, fag, koyo etc) , am făcut câteva pinioane la un atelier. Sunt cam dezamăgit ca nu se găsesc piese pe original, sau măcar sa știu dacă se potrivesc de la altceva.
Am scris aici, poate mă poate ajuta cineva cu informații. Mulțumesc
Nu mai gasesti nimic pe original.Chiar nu inteleg de ce ai ales Bearn.Care l-ai luat,cel de la Botosani?

#341
iacobsorin

iacobsorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2011
nu se gasesc pe original piese, dar unele din ele se potrivesc de la alte utilaje, mai facut adaptari si e bine deocamdata . Deja la heder e schimbat tot nou, la inceput eram speriat, incep sa-mi revin. Acum suntem la rolele de despanusat, unele sunt cu rondele de cauciuc, altele au batoane de cauciuc. Ce varianta e mai buna? Rondele sau Batoane?

#342
spatarelu

spatarelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.12.2010
Buna ziua!
Intentionez sa cumpar un culegator de porumb pe doua randuri. Ce parere aveti de culegatoarele Berko? Intre Berko, Zmaj 223/224 si Tornato 80 ce ar fi mai indicat?
Cu stima!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate