Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#271
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Asta ii romania il intrebi frumos daca ii buna si daca ii ca si in poze si cand ajungi iti vine sa ii rupi capul sau sal dai de toate gunoaiele ce le are pe acolo.Urat din partea acelor oameni care fac treaba asta.

#272
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014

 tractoristindevenire, on 17 iulie 2015 - 21:30, said:

Credema ca am batut eu 1400 km pana la Moravita de la Neamt , pe niste poze si amageli , cand am ajuns am gasit o curte plina de fier vechi ! Nu va lasati amagiti de pret si de 2 poze facute aiurea ca o sa cheltuiti banii pe drum degeaba! Ala de de Moravita ii un jacman de om care culege toate vechiturile de prin Serbia si le vinde la noi de "bune" , numai daca l-ati fi vazut cum isi lauda fierul vechi , imi venea sa ii bag degetele in ochi Posted Image
Probabil ai avut ghinionul sa nimeresti cind erau in vinzare doar culegatoare mai obosite
nu stiu nu vreau sa laud dar  cind am mers am avut de unde alege am fost de doua ori la Moravita si am adus doua zmaj 222
In plus un coleg de pe forum a cumparat si el de la moravita si este multumit.

#273
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Stii care e treaba Victor tipu poate se astepta sa vada acolo utilaje scoase ca de pe poarta fabrici. Eu cel putin la a mea nu am ce sa-i bag de vina, omu de acolo mi-a schimbat tot ce a fost nevoie, absolut tot. Acum urmeaza sa intru cu ea la lucru, tot ce mai am de facut la ea este doar sa mai intind putin curelele si sa ascut cutitele de pe tocator, care si alea aproape ca sunt noi... Anu asta se pare ca am norocul sa lucrez cu doua culegatori.

#274
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 SaS_100, on 19 august 2015 - 19:20, said:

Stii care e treaba Victor tipu poate se astepta sa vada acolo utilaje scoase ca de pe poarta fabrici. Eu cel putin la a mea nu am ce sa-i bag de vina, omu de acolo mi-a schimbat tot ce a fost nevoie, absolut tot. Acum urmeaza sa intru cu ea la lucru, tot ce mai am de facut la ea este doar sa mai intind putin curelele si sa ascut cutitele de pe tocator, care si alea aproape ca sunt noi... Anu asta se pare ca am norocul sa lucrez cu doua culegatori.

Nu tata nu ca pe usa fabricii dar nici sa fie vopseaua mai groasa decat tabla si sudate in toate felurile , broscaite si sa tremure din toate incheieturile !Nu e vorba de o curea -35 lei si cutite care e 12 lei buc. eu ma refeream la utilaj !pinioane uzate , lanturi ,pai iti dai seama cum arata grupul la unul de ala in interior ... faci o campanie si numa vezi ca te lasa si acolo nu vorbim de 30 lei vorbim de la 1200 ron in sus !

Edited by tractoristindevenire, 02 September 2015 - 12:16.


#275
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Eu am inceput treaba cu cea care am luat-o de la Sarb, tot ce am facut pana acum la ea a fost sa-i schimb uleiul in grup, ascutit de cutite (care erau aproape noi) si sa-i pun cateva gresoare unde am considerat eu ca este nevoie. Sunt multumit cum merge, la final o sa fac un update cu ce a cazut la ea pe timpul campaniei (daca o sa cada).

#276
madrian2007

madrian2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2012
Salut baieti, imi spune-ti si mie va rog ce soiuri folositi pentru recoltatul cu culegatorul.Nu stiu ce este dar ca anul acesta nu am avut porumb sa se scuture asa.soiul este y12 de la pioneer.Soiuri romanesti nu as mai vrea sa cultiv iarasi, am avut experiente neplacute acu cativa ani

#277
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Merge orice , mai puțin din "patul", și din acela pt boabe...

Edited by dani31ag, 15 September 2015 - 07:47.


#278
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Merge orice cu condiția să-l culegi la timp, la momentul ăsta până și Oltul a început să-i sară boabele.

#279
B-A-T

B-A-T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2015
Salut colegi! A avut careva din detinatorii de zmaj 222 probleme cu basculatul buncarului cu tractor 650? Daca e cineva care a avut si a remediat problema il rog sa-mi zica si mie ce a facut



#280
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Sunt cam slabe pompele la 650. Putine basculeaza cu buncarul plin.

#281
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013

 B-A-T, on 17 septembrie 2015 - 07:34, said:

Salut colegi! A avut careva din detinatorii de zmaj 222 probleme cu basculatul buncarului cu tractor 650? Daca e cineva care a avut si a remediat problema il rog sa-mi zica si mie ce a facut

Să vezi cum dă al meu cu el la relanti... cred că ne cunoaștem, nu-i așa?
Attached File  20150917_102453.jpg   482.08K   83 downloads

#282
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Sas tu nu poti pune fiatul tau cu u650 deageaba zici ca la relantiu ma bucur ca nu ai probleme u650 ii alta categorie.Se poate incerca cu garnituri noi plus filtru hidraulic nou sau curatat sau cel mai bun caz pompa noua cu debit marit daca este ca si la u445.

#283
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Am și 650 și știu cu ce se mănâncă instalația hidraulica...

#284
B-A-T

B-A-T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2015
Ne stim, ne stim SaS ;) numai eu pot avea asemenea probleme :))

Se poate sa ai presiunea marita din distribuitor si atunci iti duce, normal 650 are 120 si ceva de bari presiune si cele straine 180-220 ii o diferenta enorma. Si distribuitoru de 650 are posibilitatea de a-i marii presiunea da-i riscant pt celelalte componente hidraulice. Prietene tu nu ai cumva monobloc pe 650?

#285
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Nu, e pe cilindru...

#286
david2alecs92

david2alecs92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.06.2013
Salut.

Recent am achiziționat o culegatoare de porumb cu 3 rânduri pe care am legat-o la un 650.

Problema pe care o întâmpin este aceea că nu îmi depanuseaza mai deloc.

Dacă se poate, dintre deținătorii de pe forum sa mi se spuna care ar fi cauza. Este nevoie de schimbat ceva sau de reglat.

Mulțumesc.

#287
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
poate nu ara depanusatori.... sunt modele fara depanusatori.

#288
B-A-T

B-A-T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2015
Pe depanusatorii de metal ai lamele sau ai doar gauti goale? Depanusatorii de cauciuc is noi?

Si vezi, cei de cauciuc sa stranga putin pe cei de fier


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate