Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#235
b_adyHitler

b_adyHitler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.03.2007

 tractoristindevenire, on 24 octombrie 2014 - 14:39, said:

Fratilor eu am un sip 40 dar mai mult de 1 ha juma la zi nu exista nici o sansa ,,, merg doar cu a 3-4 la mic si chiar ma bucur cand gasesc parcele unde pot merge cu a 4-a continuu.Are la intrare pe banda transportoare locul unde se termina sulurile de tras cocenii in jos , acolo daca am prins o frunza ii gata nu mai salta porumbul in sus si se infunda(ori se umple inauntru cu frunze si trebuie sa fac o pauza de 30 sec -1 min pe loc ca sa scoata din ea)... de aia am un copilot cu mine care sta acolo sus si tot mai desfunda(saracul e el) dupa o zi arata precum Cabral Posted Image) . Revenind , depinde foarte mult soiul si umiditatea , precum si distanta la care au fost plantati. La asociatie la mine ii belea la MAXIM 15 cm distanta unu de altu , si toti oamenii fac lucrarile cu asociatia , deci nu am nici o sansa sa fac treaba cu o alta viteza.

ca sa nu ti se mai infunde la sulurile alea verifica unde se termina ele daca sunt uzate si daca sunt uncarca-le cu sudura. asa am avut eu la un zmaj 222 ramanea cate un cocean agatat si se infunda toata masa.

#236
domnu

domnu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.11.2014
Eu am un zmaj 223, stie cineva care sunt dimensiunile la axul de la depanusatori de cauciuc, 25 sau 30 mm.

Si eu am avut probleme cu infundatul la zmaj223 si nu stiam care este problema. Am incarcat cu sudura dar degeaba. Am observat ca rulmenti sunt uzati, i-am schimbat si nu au mai fost probleme.

#237
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011
In primul an m-am confruntat si eu cu problema asta,si am primit o informatie utila:sa pun lanturile de la ''coarne''sa aiba cupele varf in varf sau putin de tot decalat,in modul asta iti rupe orice stiulete blocat in capatul sulurilor si iti impinge si ghija sus cu tot cu stiuleti.Si inca ceva ar fi,cand desfaci grupul de la suluri,grija mare la punerea la loc a pinioanelor si la distanta lasata intre muchiile sulurilor.Si inca un reglaj ar fi la distanta de la varfurile sulurilor(unde sunt melcii),daca ii mai apropiat iti smulge mai repede stiuletele,daca ii mai departat iti urca prea sus pe sul tulpina plantei.Vezi si distanta de la tablele de sub lanturile cu,cupe.

#238
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Da multumesc pentru sfaturi baieti ! Oricum la mine so terminat campania ... o sa incarc cu sudura la sulurile acelea si ma gandeam in capat acolo sa pun un cutit de combina prins in 2 afturi ca sa se taie in caz de mai ajunge acolo...

#239
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Are cineva Bourgoin dp6 , de ala pe 2 randuri ? Cam cate Ha face pe zi o combina de asta ?

#240
cosmyn_yk

cosmyn_yk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2014

 ulik, on 02 octombrie 2014 - 20:18, said:

Buna seara!!!  vreau sa imi cumpar o culegatoare pe 2 randuri , de unde imi recomandati sa o cumpar????
te pot ajuta cu un bourgoin dp 6.
il am de 2 ani iar in aceasta primavara a fost complet revizuita, pot dovedi acest lucru cu piesele vechi

#241
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

 cosmyn_yk, on 30 noiembrie 2014 - 00:00, said:

te pot ajuta cu un bourgoin dp 6.
il am de 2 ani iar in aceasta primavara a fost complet revizuita, pot dovedi acest lucru cu piesele vechi
Poti aprecia cate tone de stiulete recoltezi cu ea la 12 ore de lucru?ca numarul hectarelor sigur difera in functie de densitate si productie.are tocator?

#242
cosmyn_yk

cosmyn_yk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2014

 Ionut_t87, on 01 decembrie 2014 - 20:45, said:

Poti aprecia cate tone de stiulete recoltezi cu ea la 12 ore de lucru?ca numarul hectarelor sigur difera in functie de densitate si productie.are tocator?
nu pot sa iti spun acest lucru deoarece la noi se plateste la transport/ remorca si nu stiu cate tone are remorca. Dar anul acesta in zona noastra s-a facut foarte mult porumb si culegeam undeva in medie la 3 hectare/zi Nu are tocator dar daca nu o vand in vara o sa improvizez deoarece am vazut la cineva si nu este nici greu si nici scump de improvizat in schimb creste pretul la hectar si economisesc timp si motorina.

#243
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Cunosc pe cineva care vinde o astfel de combina din cauza ca este prea inalta in raport cu latimea intre roti... era gata si in toamna asta sa o puna pe dunga.

#244
cosmyn_yk

cosmyn_yk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2014

 SaS_100, on 02 decembrie 2014 - 00:06, said:

Cunosc pe cineva care vinde o astfel de combina din cauza ca este prea inalta in raport cu latimea intre roti... era gata si in toamna asta sa o puna pe dunga.
Nu am auzit pana acum de aceasta problema si nici nu m-am confruntat cu asa ceva. Este echilibrata deoarece pe o parte este motorul care vine putin in exterior iar pe cealalta parte buncarul. In comuna deunde sunt eu mai sunt 2 pers care au acest model si nu i-am auzi sa se confrunte cu o asemenea problema unul dintre ei culegand foarte miult chiar in zona de deal

#245
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Doar cand este terenul moale patesti asa... in rest combina merge. Oricum eu tot la zmaj raman, sunt in curs de achizitionare al unui zmaj pe doua randuri.

#246
cosmyn_yk

cosmyn_yk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2014

 SaS_100, on 02 decembrie 2014 - 12:01, said:

Doar cand este terenul moale patesti asa... in rest combina merge. Oricum eu tot la zmaj raman, sunt in curs de achizitionare al unui zmaj pe doua randuri.
Ok. Eu am optat pt o culegatoare autopropulsata deoarece am doar doua tractoare si nu imi permit sa le tin pe ambele ocupate unul cu remorca si unul culegatoarea deoarece ma foarte putin timp liber acesta este si motivul pt care o vand deoarece m-am aglomerat foare rau si nu am timp pt restul lucrarilor.

#247
cornel1111111

cornel1111111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.11.2010
Salut. Stie careva preturile in Serbia la zmaj pe 2 randuri? As cumpara unul, dar intai sa vand combina de paioase. Am ceva clienti, dar nu imi convine cat primesc :). As vrea sa primesc cam aproape de un zmaj, sau sa o schimb cu un zmaj pe un rand cu ventilator. Cei care stau la granita cu sarbii, poate ne ajuta cu achizitia. Eu vreau sa cumpar in martie-aprilie. Un PM , sau aici, cu cei ce ne pot ajuta direct

#248
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Si eu eram cu gandul sa plec in Serbia daca nu gasesc ceva sa-mi placa aici in tara. Chiar azi am fost la Moravita de 30 min am ajuns acasa, intr-o ora aproximativ soseste si culegatoarea. Mai multe detalii o sa-ti dau cand am timp...

#249
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Acum am putin timp sa-ti explic cum am procedat eu.
Prima data am studiat piata in Romania, sincer mi s-a parut foarte scumpe in raport cu starea tehnica... am vazut 3 culegatori pe la diferiti particulari, toate erau coapte si sudate de mama focului ce sa mai zic de rulmenti cu joc si curele aproape rupte.
Am dat de un domn in Serbia care se ocupa cu asa ceva. Le aduna de pe acolo si le reconditioneaza dupa care le pune de vanzare.
De exemplu la asta sunt schimbati depanusatori, aproape toti rulmenti si curelele toate. Nu am gasit nimic la ea sudat pe la sasiu sau alte minuni.
Mai multe o sa-ti pot spune la toamna...
Attached File  IMG_4327.JPG   168.03K   107 downloadsAttached File  IMG_4330.JPG   101.91K   93 downloads
Attached File  IMG_4341.JPG   102.81K   96 downloadsAttached File  IMG_4343.JPG   103.1K   93 downloads
Attached File  IMG_4348.JPG   142.59K   97 downloadsAttached File  IMG_4347.JPG   97.73K   92 downloads
Ma scuzati pentru dublu post.

#250
johny20022002

johny20022002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.03.2011
salut . cine ma poate ajuta cu un sfat . am u 445 si asi vrea sa-mi cumpar o culegatoare pe un rand . poate cineva sa ma sfatuiasca ce marca ar fi mai buna pentru  u 445. va multumesc.

#251
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Am eu un zmaj 214 potrivit pentru un 445, culegatoarea merge exceptional, o vand cu proba daca vine cineva in perioada asta.

#252
nihaiesti

nihaiesti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.01.2012
nu stiu din ce zona esti, dar daca esti din zona de campie iti poti lua si un zmaj
insa daca esti in zona de deal,iti recomand un sip tornado 40,asta mai ales daca nu ai si tractiune fata
orcum, marca sip sunt culegatori mai mici, mai usor de manevrat mai ales pt un 445

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate