Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#127
onyiercan

onyiercan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 15.11.2006

View Postarmandoaxinia, on 01 februarie 2014 - 13:55, said:

Eu am bagat rulmenti capsulati si ii ung la inceputul campaniei si la revedere pina la anul.
eu am acolo rulmenti oscilanti skf ăia  nu sunt capsati

#128
aviatordebrazda

aviatordebrazda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2014
Stimati colegi, referitor la ungerea lanturilor, Va rog sa incercati si altceva:
NU LE UNGETI IN CAMPANIE !
Inainte de campanie ( sau, sa respectam zicalele stramosilor: vara sanie si iarna car..) demontati toate lanturile, verificati gradul de uzura si fierbeti-le in seu de oaie.
Seul topit este foarte fluid si practic spala toata mizeria de pe lant (incl  cea dintre rola si bucsa/bolt). Agitati-le bine in seul topit cateva minute ( pana se spala bine), dupa care atarnati-l  sa se scurga. ( atentie la protectia muncii: salopeta, manusi, eventual si ochelari..FRIGEEE....) Dupa racire se poate monta.
Fac asta de cativa ani.(inainte dadeam si eu cu ulei ars).
Ganditi-Va ca uleiul impreuna cu praful (de care nu poti scapa) formeaza o pasta abraziva care practic "polizeaza" inclusiv dantura rotii= uzura prematura.
Seul dupa ce s-a racit se solidifica, ramane atat    "pe"    cat si   "In lant".
Pe langa faptul ca se asigura o lubrifiere suficienta- la seu nu adera praful, in plus daca ti-ai facut bine treaba inainte  -   in campanie nu mai ai grija lor ( a lanturilor)
Seul e apropape gratis la ciobani....

#129
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postonyiercan, on 01 februarie 2014 - 14:44, said:

eu am acolo rulmenti oscilanti skf ăia  nu sunt capsati
Sint rulmenti oscilanti capsulati.

#130
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

View Postaviatordebrazda, on 01 februarie 2014 - 18:20, said:

Stimati colegi, referitor la ungerea lanturilor, Va rog sa incercati si altceva:
NU LE UNGETI IN CAMPANIE !
Inainte de campanie ( sau, sa respectam zicalele stramosilor: vara sanie si iarna car..) demontati toate lanturile, verificati gradul de uzura si fierbeti-le in seu de oaie.
Seul topit este foarte fluid si practic spala toata mizeria de pe lant (incl  cea dintre rola si bucsa/bolt). Agitati-le bine in seul topit cateva minute ( pana se spala bine), dupa care atarnati-l  sa se scurga. ( atentie la protectia muncii: salopeta, manusi, eventual si ochelari..FRIGEEE....) Dupa racire se poate monta.
Fac asta de cativa ani.(inainte dadeam si eu cu ulei ars).
Ganditi-Va ca uleiul impreuna cu praful (de care nu poti scapa) formeaza o pasta abraziva care practic "polizeaza" inclusiv dantura rotii= uzura prematura.
Seul dupa ce s-a racit se solidifica, ramane atat "pe" cat si   "In lant".
Pe langa faptul ca se asigura o lubrifiere suficienta- la seu nu adera praful, in plus daca ti-ai facut bine treaba inainte  -   in campanie nu mai ai grija lor ( a lanturilor)
Seul e apropape gratis la ciobani....

Am de gand sa imi schimb lanturile pentru campania ce va urma,si tare as incerca metoda "babeasca" sugerata,insa totusi cam ciudata treaba cu neaderarea prafului cu seul.Aceasi metoda ai folosit-o si pentru lanturile care trag stiuletii dintre ''coarne'?

#131
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Sincer eu nu ma complic cu chestii de astea mai bine le ung in fiecare dimineata cand merg de acasa sau la lasarea seri depinde cand incep sa culeg.

#132
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Eu cred ca e o idee buna fierberea lanturilor, daca e si verificata de colegu' aviator cu atat mai mult, oricum cred ca-i clar ca uleiul combinat cu praf e o pasta tare abraziva. Cand gresati un rulment nu stergeti mai intai gresorul ca sa nu cumva sa ajunga praf prin el?
Totusi, lanturile alea mari de la transportoare dracu le da jos.
Sau cele duble de la grup, rontaie de la gaseste gaia daca nu le dai ulei, de 2 ori pe zi chiar...ulei curat, nu ars.

#133
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

View PostSaS_100, on 03 februarie 2014 - 22:37, said:

Sincer eu nu ma complic cu chestii de astea mai bine le ung in fiecare dimineata cand merg de acasa sau la lasarea seri depinde cand incep sa culeg.

Aceeasi treaba am facut-o si eu trei ani la rand,dar se cunoaste uzura abraziva pe lanturi si pinioane cauzata de amestecul ulei-praf,de aceea zic ca as incerca din invataturile altora.Mai asteptam niste pareri si de la alti practicanti sa fim ferm convinsi si ne apucam de treaba.

#134
b_adyHitler

b_adyHitler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.03.2007
buna ziua. am achizitionat recent un zmaj 222. nu gasesc la depanusatori gresoare si la grupurile care antreneaza lanturile/curele. are asa ceva? am avut un feraboli 2CP si ma saturam de gresat.

#135
aviatordebrazda

aviatordebrazda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2014
Ionutz draga:nu-i metoda babeasca
citeste oleaca despre lubrifianti.... exista si lubrifianti in stare solida, de ex bisulfura de molibden.......
Copil fiind, faceam la bicicleta, odata la 2 ani. M-a tinut lantul mult si bine....
Intr-adevar e oleaca de lucru dar eu zic ca merita. Aplic de ani de zile.....

#136
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Pe mine m-ai convins, ramane sa mai gasesc 'lubrifiantu'.


#137
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

View Postaviatordebrazda, on 07 februarie 2014 - 21:48, said:

Ionutz draga:nu-i metoda babeasca
citeste oleaca despre lubrifianti.... exista si lubrifianti in stare solida, de ex bisulfura de molibden.......
Copil fiind, faceam la bicicleta, odata la 2 ani. M-a tinut lantul mult si bine....
Intr-adevar e oleaca de lucru dar eu zic ca merita. Aplic de ani de zile.....
Stiu si eu ca exista lubrifianti solizi,dar prelucrati chimic sau proveniti din industria petroliera,dar mai avansati sau mai recent aparuti fata de seu,de aceea am pus intre ghilimele metoda.Chiar am discutat cu tata despre ce am auzit,si el mi-a confirmat ca se folosea destul de des metoda de gresare cu seu pe vremea cand mai lucra la SMA,ungeau rulmentii de presiune de la ambreajele tractoarelor.Acum sigur am sa folosesc si eu metoda,numai sa ma apuc de revizia la masina de recoltat.Multumim de sfaturile acordate.

#138
aviatordebrazda

aviatordebrazda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2014
grasimile organice "rancezesc", acesta e singurul deavantaj

Apropo, intreaba-l pe tata cu ce lubrifia tarodul pt filete in otel......dar in fonta ?..... ( cu ce mergea mai bine?..... se simte "la mana")
Si acum cand sunt nevoit sa tai un filet, chiar daca am fel si chip de spray-uri, tot seul e mai bun (pt otel)

#139
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
La tarodat tot seul a fost cel mai bun, confirm si eu, chiar si dupa ce rincezeste tot i-si pastreaza "calitatile".

Edited by NickRvl, 08 February 2014 - 21:26.


#140
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
stie cineva care sunt preturile pentru rondelele de cauciuc de la depanusatori la zmaj , le am de cand mi-am luat culegatorul si daca l-am vandut am ramas cu ele , cred ca ajung pentru 2 valturi sau mai mult ca eu le aveam pentru 4 dar nu le-am schimbat pe toate si nici nu stiu cate intra pe valt . sunt noi luate de la sarbi .daca e cineva interesat sper sa ma contacteze

#141
aviatordebrazda

aviatordebrazda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2014
pentru rondele depanusator, calitate buna, pt orice tip de combina: firma   SULOK, localitatea ADA, Serbia. Daca bine-mi aduc aminte e vre-o 20-30 euro/metru

#142
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
24 lei rolele lungi, cam 20cm
3 lei rondela, cele de 1cm latime, d-astea am luat doar pt a potrivi la sfarsit.


#143
Deyu222

Deyu222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.10.2013
Care este diferenta intre zmaj214 si zmaj 213?

#144
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

View Postaviatordebrazda, on 08 februarie 2014 - 23:00, said:

pentru rondele depanusator, calitate buna, pt orice tip de combina: firma   SULOK, localitatea ADA, Serbia. Daca bine-mi aduc aminte e vre-o 20-30 euro/metru
La vama cum trec cu piesele?
Platesc vama si tva, banuiesc.
M-ar bate gandul sa mai fac o vizita in Serbia, eventual si erbicide ca tot vorbea colegul deyu ca-s ieftine dar pesticidele ma tem ca intra intr-o categorie speciala.
Voi cum procedati?
Daca-i vorba de mica invoiala cu vamesu cade din start ca nu ma pricep la mita deloc, cand am luat culegatoarea mai aveau un pic si-mi demontau masina!

Edited by ucvph, 09 February 2014 - 14:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate