Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ma demoleaza

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Salut! Peste casa mea (nu locuiesc, dar e depozit si am contracte de inchiriere pe inca doi ani) va trece noul bulevard dintre Spaiul Independentei si Autostrada A1. Am primit din partea primariei oferta de 120.000 euro, e acceptabila, acum negociez despagubirea pentru contractele in derulare.
Caut sa-mi cumpar un teren mai ieftin, si sa fac o casa din materialele reciclate din acea casa.

Cum sa o demolez rapid, si sa refolosesc tot ce se poate?

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 Highlander91, on 2nd February 2011, 12:44, said:

Cum sa o demolez rapid, si sa refolosesc tot ce se poate?
In primul rand ia autorizatie pentru demolare de la primarie,ca firme pt demolat gasesti!

#3
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Highlander91, on 2nd February 2011, 12:44, said:

Salut! Peste casa mea (nu locuiesc, dar e depozit si am contracte de inchiriere pe inca doi ani) va trece noul bulevard dintre Spaiul Independentei si Autostrada A1. Am primit din partea primariei oferta de 120.000 euro, e acceptabila, acum negociez despagubirea pentru contractele in derulare.
Caut sa-mi cumpar un teren mai ieftin, si sa fac o casa din materialele reciclate din acea casa.

Cum sa o demolez rapid, si sa refolosesc tot ce se poate?

Daca vrei rapid , cu Wola .
Daca vrei sa recuperezi , manual .
Dupa cum vezi , e valabila vorba aia cu ... si sufletu`n rai !

#4
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

 anaki, on 2nd February 2011, 13:06, said:

In primul rand ia autorizatie pentru demolare de la primarie,ca firme pt demolat gasesti!

Mi-au dat autorizatie, si platesc ei groapa de gunoi. :D Vreau sa fac o alta casa, cu materiale de la asta. E posibil?
Stalpu de curent il pot refolosi? Mi-am modificat vara asta bransamentu, si ma oftic ca ies in paguba.
*refolosi tot la bransament, ca oriunde este nevoie

Edited by Highlander91, 02 February 2011 - 13:09.


#5
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 Highlander91, on 2nd February 2011, 13:08, said:

Mi-au dat autorizatie, si platesc ei groapa de gunoi. :D Vreau sa fac o alta casa, cu materiale de la asta. E posibil?
Stalpu de curent il pot refolosi? Mi-am modificat vara asta bransamentu, si ma oftic ca ies in paguba.
*refolosi tot la bransament, ca oriunde este nevoie
E posibil sa recuperezi materiale,vorbeste cu constructorii de pe forum.
Cu stalpul e problema mare,nu cred ca mai poti sa-l refolosesti,este bagat adanc in pamant,betonat,,cat te costa macaraua, transportul, ...

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Poti recupera ceva caramida (dar acum se foloseste caramida eficienta), ferestrele (daca sunt din termopan), usile interioare, ceva scandura de la acoperis, parchetul (daca ai din cel ce se punea odinioara din stejar), gardul (daca este din metal). Trebuie sa faci o socoteala - cat te costa dezmembrarea acestor elemente/materiale, cat te costa transportul lor si unde le depozitezi (iti trebuie un spatiu acoperit)...

#7
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

 V_i_c_t_o_r, on 3rd February 2011, 18:37, said:

Poti recupera ceva caramida (dar acum se foloseste caramida eficienta), ferestrele (daca sunt din termopan), usile interioare, ceva scandura de la acoperis, parchetul (daca ai din cel ce se punea odinioara din stejar), gardul (daca este din metal). Trebuie sa faci o socoteala - cat te costa dezmembrarea acestor elemente/materiale, cat te costa transportul lor si unde le depozitezi (iti trebuie un spatiu acoperit)...

Spatii am si gratis pe criza asta, transport am o dubita de 3,5t... Mai greu cu oamenii care sa stie "demolari"
Acoperisu cred ca il pot lua pe tot... parchet am scandura. E groasa 1 cm. Rezistenta la trafic mare. Sper sa iasa usor. gardu e jumi juma... 1 m din beton

#8
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007
Caramida trebuie recuperata (mie caramida plina mi se pare mai buna decat asta noua cu multe gauri), apoi lemnul, scandura, pot fi folosite la cofraje la o viitoare constructie; la fel, orice bucata de fier, teava, sarma, etc va fi buna pe un viitor santier. Tabla veche merge dusa la fier vechi. Nu trebuie cine stie ce echipa de demolatori, e suficient sa le spui sa faca 3 gramezi distincte: caramida, scandura, fier. Si sa nu arunce caramizile de la inaltime :)

#9
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
hai ca am inceput sa o dau jos. Merge treaba, am scos scandura de pe jos, tocu si usile interioare, acum desfac acoperisu. Vata minerala de pe acoperis poate fi refolosita?

Si mie caramida plina mi se pare the king. Cu cat e mai grea, cu atat mai mare inertia termica.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
usile si geamurile sunt termopan
niste poze ar ajuta cu ce demolezi acolo ,pt sfaturi la ce merita salvat

#11
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
manula daca vrei sa refolosesti.eu asa am facut.Am recuperat caramida,niste blani si patrati mai buni, si cam atat.Ciocan,dalta,baros,ferestrau,plus mana de lucru,3-4 oameni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate