Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Imi pica in pod, pe sub folia anticondens

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007
Salutare,
Am si eu o intrebare, desi casa e facuta de 3 ani, nu am avut nici o problema pana acum, astazi cand am fost la casa, nu am mai fost de 1 saptamana, si nici nu am mai incalzit-o, casa se afla in Locatitatea Frumusani ( 20 km ) de Bucuresti.
Cand am urcat in pod, am inghetat, am gasit intr-un loc putina gheata, era de la faptul ca din acoperis a curs apa, dar fiind frig, a inghetat. Cat am stat la casa ( nu locuiesc momentan, vreau sa ma mut anul asta ), s-a incalzit afara, + ca am facut si focul si surpriza, a inceput sa pice apa din tavan ( adica de sub tabla, podul nu este amenajat inca ) in 2 locuri, unde am gasit gheata si la 30-40 cm mai sus, pe aceeasi linie, mai sus referindu-ma spre coama casei. Aveti idee ce se poate fi intamplat ? Anul trecut a fost si mai multa zapada, a plouat foarte mult, nu am avut un gram de apa. E posibil ca pe la coama casei sa fii intrat zapada viscolita de la vans, sa fii inghetat, iar dupa ce s-a dezghetat sa curga, iar in dreptul foliei anticondens, unde a fost prinsa in cui sa se scurga apa in pod ???
Cum pot vedea de unde e problema ? Cunoasteti pe cineva care ma poate ajuta, contra cost, binenteles. Va rog mult de tot. Asigur eu transportul dus-intors, + masa daca e nevoie. Va rog mult de tot sa ma ajutati. E singurul loc din pod pe unde pica ! Casa are acoperisul in 4 ape, iar la imbinarile acoperisului, prin folie, se mai bede si putina lumina de afara....
Va rog mult, ma poate ajuta cineva ?

Cu stima,

Tiberiu

P.S. Am sipsci si contrasipci, folie anticondens.... Se poate sa fii intrat zapada pe la coama casei ?

#2
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postgmtiby, on 30th January 2011, 19:27, said:

Casa are acoperisul in 4 ape, iar la imbinarile acoperisului, prin folie, se mai bede si putina lumina de afara....

F probabil nu zapada a intrat direct, ci topindu-se zapada, apa rezultata nu a avut pe unde curge pe sub zapada (datorita dopurilor de gheta) si a intrat pe acolo pe unde se vede lumina.

Trebuie date zapada si gheata jos de pe acoperis si asteptate vremuri mai calde. Cu ceva noroc, se rezolva cu niste silicoane.
Daca nu, cu alta tabla. :peacefingers:

#3
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007
Va multumesc frumos, pt raspuns.
Ideea e ca se vede lumina pe la imbinarea apelor la acoris unde coboara acoperisul, nu  pe la coama. Iar apa pica in pod de la o distanta de 1.5 m de la acoperis, si la peste 2 m de la coama cea mai apropiata....

Cu stima,
Tiberiu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate