Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Protectia consumatorului .... Loto 6/49

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
akazaman

akazaman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2006
Vreau sa sun la protectia consumatorului cu privire la ilegalitatea jocului 6 din 49 > Loteria romana.
Consider ca jocul este aranjat si ca banii pe bilet imi sunt "furati" luna de luna.
Ar fii ceva sanse sa schimbam modul de extragere al bilelor?

"A fost suficient ca directoarea agentiei nationale sa pronunte numele “Editec” (compania care produce suflanta, bilele si softul aferent) ca telespectatorii sa intre in rolul de detectiv. Si s-au descoperit lucruri extrem de interesante!
Pe site-ul Editec puteti afla ca in interiorul fiecarei bile din cele 49 exista o tablita de indentificare cu un cod format din 22 cifre, asa numitul ARS , cod ce este citit de suflanta si apare automat in calculator! Deasemenea, toate cele 49 de bile trebuie sa apartina aceluiasi set se bile. In caz ca, una sau mai multe bile apartin unui alt set de bile, acestea nu sunt recunoscute de suflanta! Alt element foarte important! Fiecare bila inainte de a fi introdusa in suflanta trebuie sa fie verificata cu sistemul producatorului. Acesta are 3 inele prin care trebuie sa treaca fiecare bila. Primul inel citeste bila sa fie din acelasi set cu celelalte, inelul al doilea verifica dimensiunile si al treilea greutatea! Acuma. Ce a pezentat Loteria Romana? Mai multe televiziuni au aratat cum se cantaresc bilele. Cu un cantar, obijnuit, de bijutier!!! Si atunci se nasc mai multe intrebari. De ce asa si nu cu aparatul producatorului, care evident, le-a fost livrat impreuna cu suflanta? De ce nu a fost prezentat si acest sistem? De ce nu s-a mentionat ca suflanta poate identifica orice bila? Are Loteria Romana ceva de ascuns?
Pai are! Iata cat de bine este pus la punct sistemul. Imaginea alaturata ne prezinta ce apare pe calculator in momentul cand bila trece prin primul inel al sistemului de verificare! De la anul de fabricatie pana la culoare si setul de bile din care face parte! Atentie! Daca bila nu face parte din acelasi set cu celelalte nu poate trece de primul inel! OK. Loteria Romana a aratat ca are doua seturi de bile. Deci daca sa spunem in suflanata sunt introduse 6 bile din setul 1 si 43 din setul 2, cele 43 de bile din setul 2 nu au nici o sansa sa iasa, pt ca nu sunt recunoscute de suflanta!Si ca si cum toate astea nu erau suficiente, bomboana pe coliva o pune chiar producatorul sistemului. In cartea tehnica a masinariei, producatorul precizeaza ca softul poate controla jocul! Cu alte cuvinte masinaria asta poate juca corect sau nu, in functie de cum decide Loteria National! Asta poate ca explica mai bine de ce poturile mari din istoria loteriei s-au castigat doar in momente de sarbatoare (alegeri, Paste, Craciun sau Revelion)! >>"



Printr-un telefon la Protectia Consumatorului sper sa fac primul pas spre schimbarea modalitatii de extragere a celor 6 numere.

p.s. astept idei constructive

#2
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View Postakazaman, on 29th January 2011, 10:39, said:

Vreau sa sun la protectia consumatorului cu privire la ilegalitatea jocului 6 din 49 > Loteria romana.
Consider ca jocul este aranjat si ca banii pe bilet imi sunt "furati" luna de luna.
Ar fii ceva sanse sa schimbam modul de extragere al bilelor?

"A fost suficient ca directoarea agentiei nationale sa pronunte numele “Editec” (compania care produce suflanta, bilele si softul aferent) ca telespectatorii sa intre in rolul de detectiv. Si s-au descoperit lucruri extrem de interesante!
Pe site-ul Editec puteti afla ca in interiorul fiecarei bile din cele 49 exista o tablita de indentificare cu un cod format din 22 cifre, asa numitul ARS , cod ce este citit de suflanta si apare automat in calculator! Deasemenea, toate cele 49 de bile trebuie sa apartina aceluiasi set se bile. In caz ca, una sau mai multe bile apartin unui alt set de bile, acestea nu sunt recunoscute de suflanta! Alt element foarte important! Fiecare bila inainte de a fi introdusa in suflanta trebuie sa fie verificata cu sistemul producatorului. Acesta are 3 inele prin care trebuie sa treaca fiecare bila. Primul inel citeste bila sa fie din acelasi set cu celelalte, inelul al doilea verifica dimensiunile si al treilea greutatea! Acuma. Ce a pezentat Loteria Romana? Mai multe televiziuni au aratat cum se cantaresc bilele. Cu un cantar, obijnuit, de bijutier!!! Si atunci se nasc mai multe intrebari. De ce asa si nu cu aparatul producatorului, care evident, le-a fost livrat impreuna cu suflanta? De ce nu a fost prezentat si acest sistem? De ce nu s-a mentionat ca suflanta poate identifica orice bila? Are Loteria Romana ceva de ascuns?
Pai are! Iata cat de bine este pus la punct sistemul. Imaginea alaturata ne prezinta ce apare pe calculator in momentul cand bila trece prin primul inel al sistemului de verificare! De la anul de fabricatie pana la culoare si setul de bile din care face parte! Atentie! Daca bila nu face parte din acelasi set cu celelalte nu poate trece de primul inel! OK. Loteria Romana a aratat ca are doua seturi de bile. Deci daca sa spunem in suflanata sunt introduse 6 bile din setul 1 si 43 din setul 2, cele 43 de bile din setul 2 nu au nici o sansa sa iasa, pt ca nu sunt recunoscute de suflanta!Si ca si cum toate astea nu erau suficiente, bomboana pe coliva o pune chiar producatorul sistemului. In cartea tehnica a masinariei, producatorul precizeaza ca softul poate controla jocul! Cu alte cuvinte masinaria asta poate juca corect sau nu, in functie de cum decide Loteria National! Asta poate ca explica mai bine de ce poturile mari din istoria loteriei s-au castigat doar in momente de sarbatoare (alegeri, Paste, Craciun sau Revelion)! >>"



Printr-un telefon la Protectia Consumatorului sper sa fac primul pas spre schimbarea modalitatii de extragere a celor 6 numere.

p.s. astept idei constructive

Eu intotdeauna m-am intrebat:
"Daca extragerea se face la ora 20, de ce ultimul bilet se poate juca la 12.30 sau 14.30?" (ceva de genu`, nu stiu exact  ora pentru ca nu joc.)
"De ce nu se poate juca pana la 19.57 sau 19.58??? " Nu cumva sa poata avea ei timp sa "manipuleze" jocul cum vor ei?

Edited by marian78ro, 29 January 2011 - 11:10.


#3
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postakazaman, on 29th January 2011, 10:39, said:

Printr-un telefon la Protectia Consumatorului sper sa fac primul pas spre schimbarea modalitatii de extragere a celor 6 numere.

Realizezi ca traiesti in Romania, nu?

#4
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postakazaman, on 29th January 2011, 10:39, said:

p.s. astept idei constructive
Matale esti din Slatina?

http://www.adevarul.ro/

#5
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

View PostCharger, on 29th January 2011, 11:11, said:

Realizezi ca traiesti in Romania, nu?


Daca vine cineva, iti ia portofelul apoi iti da si o palma... tu ii spui <multumesc> si mergi mai departe?
Cu o mentalitate ca a ta nu se va schimba nimic in Romania, nicioadata.

#6
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
In sfarsit unu care s-o trezit !

Eu te sustin in demersul tau !
Niciodata nu am crezut ca e posibil sa se repete chiar si 4 numere sau 5 de la o extragere la alta, consecutiv.

#7
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Acum te-ai prins ca la categoria I se fac smecherii? :naughty:
Au fost atatea emisini pe OTV legate de escrocheriile din Loteria Romana. Sau tu esti unul din aia care inca mai crede ca Ogica a avut noroc chior? :console:
Cand m-am apucat de statististica loto 6/49 (prin 1997), determinam cate un numar exact si ordinea lui de extragere. Eram pe drumul cel bun...pana cand intr-o zi au adus masina asta noua de extras bilele la loto. Nici o statistica din lume nu poate explica cum de la noi ies 6 numere castigatoare numai dupa sarbatori si inainte de alegeri. Conform statisticii facute de mine, nici macar variantele de 5 numere nu ar trebui sa iasa asa de des. Gandeste logic si ai sa vezi ca nu se poate matematic ca atunci cand numarul biletelor vandute scade de "n" ori (fata de cele vandute pe vremea lui Ceasca), numarul variantelor castigatoare de 5 numere sa creasca, sau sa iasa la fel.  :wacko:
Sa zicem ca ti-as da o statistica cu un numar de variante simple la fiecare joc. Daca nu le joci, vezi ca ai fi prins constant cate o varianta de 6 numere. Daca chiar le joci...NU le mai prinzi niciodata.
De aici ce concluzie tragi? Pe de alta parte iti pot demonstra statistic, ca , chiar si de ar fi cinstita loteria romana, ar trebui sa iasa castigatori la 6 numere mult mai rar decat ies ei acuma, si in nici un caz numai de sarbatori si inainte de alegeri.  :nonobad:
Daca reusesti ceva cu protectia consumatorului, eu te sustin, pentru ca eu am de castigat cu site-ul meu, daca va fi lucru cinstit la loto, dar, ...nici chiar Basescu nu te poate ajuta. Daca ar incerca sa se bage... auzi ca a murit accidental de un virus nou. In spatele la toate cazinourile si loteriile din lume sunt evreii. Sau tu nu stii ca intr-o revista evreiasca a fost afisat ca va iesi presedinte iliescu, cu 10 ani inainte de revolutia noastra?
Asa ca nu te mai gandi la categoria I. Aia e doar momi. la celelalte categorii se da voie sa se castige totusi.
Si daca vreodata vrei sa demonstrezi ca e trucat jocul de loto, cumpara-ti o camera de Hy Speed (cred ca Phantom ai zice), ca sa poti face stop cadru pe msicarile bilei, ca la TV clasic nu ai cum sa vezi la 30 cadre / secunda maxim. Asa trebuia sa fac si aia de la OTV, dar daca nu-i duce bila, eu ce sa le fac? Ce ar fi vrut aia de la OTV sa vada cu filmarile la maxim 30 cadre/ secunda, nu stiu, zau asa. Poate doar umbre si dare.:bye:

#8
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Aaaa,daca "a" fost emisiuni la OTV pe tema asta inseamna ca "e" smecherii mari la LOTERIE!Dar sa va treziti din Teoria Conspiratiei nu ar fi mai bine?!

#9
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 29th January 2011, 13:00, said:

Sa zicem ca ti-as da o statistica cu un numar de variante simple la fiecare joc. Daca nu le joci, vezi ca ai fi prins constant cate o varianta de 6 numere. Daca chiar le joci...NU le mai prinzi niciodata.

Vorbesti teoretic sau poti si dovedi lucrul asta?

#10
akazaman

akazaman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2006
Nu are rost sa discutam daca extragerea este sau nu este masluita. Asta sper ca e clar pentru toata lumea. Discutia ar trebui sa se indrepte spre ce am putea face in legatura cu asta. Luni la prima ora intentionez sa sun la protectia consumatorului pe motivul ca (mie ca jucator) nu mi se acorda sanse reale de a castiga. La un aparat de poker traditional macar stiu ce procente am de a castiga inainte de a juca. 50-50%, 60-40%, etc... Cei de la cazino sunt obligati sa-ti furnizeze astfel de informatii. Sunt obligati sa le si afiseze la intrare daca nu ma insel.

Sa ne concentram >  Idei despre ce am putea face sa schimbam modul de extragere al bilelor si ce modalitati de extragre corecte cunoasteti.




p.s. ma duc sa joc un bilet cu 3 variante simple.  :deadtongue:

#11
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostCnox, on 29th January 2011, 11:31, said:

Daca vine cineva, iti ia portofelul apoi iti da si o palma... tu ii spui <multumesc> si mergi mai departe?
Cu o mentalitate ca a ta nu se va schimba nimic in Romania, nicioadata.

Ce are a face exemplul tau cu exemplul lui? Bine, prietene, du-te, suna la protectia consumatorului, sa vedem ce rezolvi. Astept sa te vad la stiri. Succesuri!

Nici cu o mentalitate ca a ta nu se va schimba nimic in Romania niciodata.

#12
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
La un moment dat, acum vreo 2 ani, directoarea(de atunci) de la Loteria Romana, avea doctorat in Securitate Nationala la ...Academia Nationala de Informatii, care apartine de...SRI. Iar ca sa poti urma cursuri la ANI, trebuie sa fii .... ofiter activ. Sa nu mai zic ca dupa terminarea doctoratului, esti avansat la gradul de colonel.

Edited by Lipsum, 30 January 2011 - 11:51.


#13
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
trebuie sa fii naiv sa crezi ca loto nu e manarit, problema e ca nu ia nimeni atitudine desi e destul de evident

#14
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postakazaman, on 29th January 2011, 10:39, said:

Vreau sa sun la protectia consumatorului cu privire la ilegalitatea jocului 6 din 49 > Loteria romana.
Consider ca jocul este aranjat si ca banii pe bilet imi sunt "furati" luna de luna.
Ar fii ceva sanse sa schimbam modul de extragere al bilelor?

ce face mah? ti-i fura? cum? nu-i dai tu de bunavoie? te obliga cineva sa cumperi? io nu tin cu ursu' da' las-o pastele cailor, cum vine, mami, asta cu banii furati luna de luna, ca io n-am inteles-o?

Edited by red-rose, 30 January 2011 - 13:37.


#15
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
io as propune ca la extragerea numerelor in direct la tv sa aduca un aurolac cules din strada pe care sa-l puna sa extraga bilele dintr-un sac de rafie
in acest fel emisiunea va avea si audienta

#16
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postred-rose, on 30th January 2011, 13:36, said:

ce face mah? ti-i fura? cum? nu-i dai tu de bunavoie? te obliga cineva sa cumperi? io nu tin cu ursu' da' las-o pastele cailor, cum vine, mami, asta cu banii furati luna de luna, ca io n-am inteles-o?

la figurat spus îi fură.
eu pățesc la fel cu apa caldă. o plătesc, deși jumătate din apa caldă consumată de mine, e apă rece.
și eu plătesc de bună voie apa caldă. că aș putea foarte bine să trăiesc fără ea. sau să mi-o încălzesc singur pe aragaz sau cu un boiler.

Edited by Fr3ak, 30 January 2011 - 14:14.


#17
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Evreii controleaza lumea! Nu mai bagati la 6/49 ca ne vor invada!

#18
akazaman

akazaman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2006

View Postcosty_ytsoc, on 30th January 2011, 13:18, said:

trebuie sa fii naiv sa crezi ca loto nu e manarit, problema e ca nu ia nimeni atitudine desi e destul de evident
Ma bucur ca e clar pentru toata lumea.


View Postred-rose, on 30th January 2011, 13:36, said:

ce face mah? ti-i fura? cum? nu-i dai tu de bunavoie? te obliga cineva sa cumperi? io nu tin cu ursu' da' las-o pastele cailor, cum vine, mami, asta cu banii furati luna de luna, ca io n-am inteles-o?
Sunt mintit ca primesc anumite sanse de a nimeni numerele, adica banii imi sunt furati. Ca si cum ma duc la un aparat de poker de cartier care e setat cu sanse de castig 0%, iar banii ii dau cu mana mea dar sunt mintit in legatura cu sansele, deci imi sunt furati. Sunt pacalit, inselaciune.




View Post>ficus, on 30th January 2011, 13:41, said:

io as propune ca la extragerea numerelor in direct la tv sa aduca un aurolac cules din strada pe care sa-l puna sa extraga bilele dintr-un sac de rafie
in acest fel emisiunea va avea si audienta

Singura si cea mai buna idee pe care am auzit-o pana acum. Ai 10 puncte pentru implicare si ingeniozitate. Jos palaria :)




View Postscrisit, on 30th January 2011, 14:30, said:

Evreii controleaza lumea! Nu mai bagati la 6/49 ca ne vor invada!
N-are nici o treaba comentariul tau cu ceea ce vrem sa realizam aici.


Va salut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate