Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010
Buna, Vreau sa incep anul acesta contrcutia unei case cu etaj, semimansarda. Am cateva numere de la arhitecti, dar inainte sa ii sun am o mare nedumerire. Stiu ce vreau la casa, stiu in mare cum sa arate, dar parintii si socrii vor sa fac la parter o camera in conditiile in care suprafata totala fara acea camera este de aproximativ 150 mp. Imi spun ca atunci cand esti mai in varsta este foarte dificil sa urci la etaj, si ca daca ai o camera jos, ar fi mai bine.... este adevarat ca socru are un prieten care locuieste la casa si nu urca deloc la etaj, zice ca este foarte dificil sa urce, si ca nu a fost la etaj de cativa ani.
As vrea demarez anul aceste constructia, si acesta este un mic impediment..
Voi ce spuneti?
Si as mai avea o intrebare... urmeaza sa trag curentul, este suficient monofazic, sau este mai bine trifazic?!
Multumesc anticipat.

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttiriflisca, on 27th January 2011, 14:05, said:

Si as mai avea o intrebare... urmeaza sa trag curentul, este suficient monofazic, sau este mai bine trifazic?!
Multumesc anticipat.
Trifazat.

#3
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010
De ce trifazat?!

#4
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004
Ma uit de ceva timp peste topicurile de constructii case si pana acum n-am vazut ca cineva sa-si puna intrebarea: ce voi face la batranete?
Acum bun, sunt (inca) tanar, am venituri frumusele, imi permit sa intretin casa de multe zeci/sute de metri patrati. Dar peste 10/20/30 de ani voi mai fi in stare? Ce pensie voi avea (eu+sotia)? Nu cred ca lucrurile vor evolua spectaculos in bine in directia asta asa ca voi putea la batranete sa mai locuiesc in casa pe care o fac? Daca pot fizic sa urc si sa cobor mereu, daca imi permit sa platesc incalzirea casei.....

Si eu sunt in faza de demarare a lucrarilor de incepere a casei unde voi locui la batranete. De aceea o voi face numai parter; m-am oprit undeva la 120/130mp.

Asa ca nu uita ca mai devreme sau mai tarziu, toti ajungem ca prietenul socrului tau....

Cat despre curent.... depinde cum iti permiti si iti este necesar...

#5
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010
Pana la urma m-am hotarat voi face jos o camera  - ma rog in prima faza v-a fi o biblioteca, care in timp ar putea fi transformata. Am inceput sa ma interesez de arhitect, se pare ca aici este ca si la gara, adica preturi pe metru patrat de la 5euro/mp pana la 10 euro/mp. Sa fie din cauza crizei, sau din cauza lipsei de profesionalism.
    M-am hotarat si in in privinta curentului aceste v-a fi pana la urma monofazic, din considerente financiare in general, adica acesta ar costa cam 1500 -2000 pe cand cel trifazic de la 3500- 4500 lei.

#6
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007

View Posttiriflisca, on 27th January 2011, 14:05, said:

. Am cateva numere de la arhitecti, dar inainte sa ii sun am o mare nedumerire. Stiu ce vreau la casa, stiu in mare cum sa arate, dar parintii si socrii vor sa fac la parter o camera in conditiile in care suprafata totala fara acea camera este de aproximativ 150 mp. Imi spun ca atunci cand esti mai in varsta este foarte dificil sa urci la etaj, si ca daca ai o camera jos, ar fi mai bine.... este adevarat ca socru are un prieten care locuieste la casa si nu urca deloc la etaj, zice ca este foarte dificil sa urce, si ca nu a fost la etaj de cativa ani.
As vrea demarez anul aceste constructia, si acesta este un mic impediment..
Voi ce spuneti?

Multumesc anticipat.

Oare cei care locuiesc la bloc cum reusesc sa urce pana la etajul 4 in toate blocurile cu aceasta inaltime si fara ascensor,daca lor li se pare dificil sa urce doar un etaj??? :peacefingers:

#7
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

View Postspctin, on 27th January 2011, 15:37, said:

Ma uit de ceva timp peste topicurile de constructii case si pana acum n-am vazut ca cineva sa-si puna intrebarea: ce voi face la batranete?
Acum bun, sunt (inca) tanar, am venituri frumusele, imi permit sa intretin casa de multe zeci/sute de metri patrati. Dar peste 10/20/30 de ani voi mai fi in stare? Ce pensie voi avea (eu+sotia)? Nu cred ca lucrurile vor evolua spectaculos in bine in directia asta asa ca voi putea la batranete sa mai locuiesc in casa pe care o fac? Daca pot fizic sa urc si sa cobor mereu, daca imi permit sa platesc incalzirea casei.....

Si eu sunt in faza de demarare a lucrarilor de incepere a casei unde voi locui la batranete. De aceea o voi face numai parter; m-am oprit undeva la 120/130mp.

Asa ca nu uita ca mai devreme sau mai tarziu, toti ajungem ca prietenul socrului tau....

Cat despre curent.... depinde cum iti permiti si iti este necesar...

bine gandit; si eu la fel am hotarat, impreuna cu sotia - numai parter si maxim 100 metri patrati construiti

View Posthot, on 1st February 2011, 19:22, said:

Oare cei care locuiesc la bloc cum reusesc sa urce pana la etajul 4 in toate blocurile cu aceasta inaltime si fara ascensor,daca lor li se pare dificil sa urce doar un etaj??? :peacefingers:

asa e, numai ca stiu multe situatii cand batrinii de la etajul 4 ies din casa din an in paste. si nu stiu daca ai vazut o interventie a celor de la ambulanta la etajul 4. sigur ca pana la urma totul se rezolva, dar nimeni nu poate spune ca la batrinete e comod sa urci zilnic chiar si un etaj, nu mai spunem in cazul unei boli.

#8
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010
Este adevarat ca sunt batrani care locuiesc la etajul 4 in blocuri fara ascensor, dar ma gandesc ca nu au o alta solutie la indemana, pe cand acum ar fi posibilitatea sa faci aceasta alegere - iti faci o casa acum la tinerete in speranta ca te vei bucura de ea, si v-a fi practica, daca stai la bloc te modelezi tu in functie de conitiile oferite de altii - ma refer nu numai la etaj, la amplasare, si la confort.
      Casa o faci asa cum consideri tu ca iti este utila, pentru asta iti faci casa - si daca tot o faci te gandesti si la viitor..

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Eu as avea o parere, dar din pacate nu sunt in varsta.

#10
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004
Nu comparati a sta la etajul 1 la bloc si a avea dormitorul la etajul 1 al unei case!
Eu, de exemplu urc de 2-3 ori pe zi acasa (stau la bloc), in schimb intru de cateva zeci de ori pe zi in dormitor.
Deci situatia nu se compara.... pentru un batran este o diferenta enorma intre cele 2 situatii...

.... eu stau la  etajul 4, poate si de asta am zis ca la casa nu vreau mai mult de 4 trepte  :lol:

#11
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
nu se compara pentru ca in mod normal la casa nu prea intrii in dormitor daca nu vrei sa te culci,  ca nu ai ce face acolo.

#12
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Posttiriflisca, on 27th January 2011, 14:05, said:

Stiu ce vreau la casa, stiu in mare cum sa arate, dar parintii si socrii vor sa fac la parter o camera in conditiile in care suprafata totala fara acea camera este de aproximativ 150 mp. Imi spun ca atunci cand esti mai in varsta este foarte dificil sa urci la etaj, si ca daca ai o camera jos, ar fi mai bine.... este adevarat ca socru are un prieten care locuieste la casa si nu urca deloc la etaj, zice ca este foarte dificil sa urce, si ca nu a fost la etaj de cativa ani.

eu, cand am facut casa am zis sa apuc pensia si pe urma o sa vad...
insa mi-am luat masurile de precautie- ptr mine(viitor) si eventual parinti(acum)
:lol: am mai facut o casuta-n spate, cu baie bucatarie si dormitor!

#13
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004

View Postseptimiu80, on 2nd February 2011, 17:15, said:

nu se compara pentru ca in mod normal la casa nu prea intrii in dormitor daca nu vrei sa te culci,  ca nu ai ce face acolo.

In mod normal nici la bloc nu prea ai ce cauta in dormitor daca nu vrei sa te culci, totusi ia fa o socoteala sa vezi ca te duci mult mai des in dormitor decat ai crede, de genul: schimb lenjerie, mi-am uitat papucii, am inchis TV-ul... nu mai zic daca mai sunt si niste copii prin preajma...

Dar intr-un fel ai dreptate, altele sunt obiceiurile cand stai la casa...

Pe de alta parte 'am zis sa apuc pensia si pe urma o sa vad' nu ai idee ce repede vine momentul.... :o

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postseptimiu80, on 2nd February 2011, 17:15, said:

nu se compara pentru ca in mod normal la casa nu prea intrii in dormitor daca nu vrei sa te culci,  ca nu ai ce face acolo.

Aici ai vorbit ca un batran!

#15
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004

View Postdenky, on 2nd February 2011, 22:29, said:

Aici ai vorbit ca un batran!
...impotent  :lol:

scuze.... chiar nu am vrut sa te jignesc dar cand am recitit .... nu m-am abtinut  :D

#16
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
off, doamne, doar misionarul si doar in pat..... greseala mea, dar nici nu cred varianta aia cu intratul de zeci de ori pe zi  in camera pentru acest lucru :D

Edited by septimiu80, 02 February 2011 - 23:15.


#17
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004

View Postseptimiu80, on 2nd February 2011, 23:14, said:

off, doamne, doar misionarul si doar in pat..... greseala mea, dar nici nu cred varianta aia cu intratul de zeci de ori pe zi  in camera pentru acest lucru :D

in dormitor intru de zeci de ori pe zi dar nu numai pentru acest lucru  :) ...

#18
gusty27

gusty27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.01.2011
Si eu sunt in faza de demarare a lucrarilor de incepere a casei unde voi locui la batranete. De aceea o voi face numai parter; m-am oprit undeva la 120/130mp.

120/130mp construiti ?!  :nonobad:
f putin , cei utili ar putea fi undeva in jur la 100mp. Pt 2 persoane ( la batranete ) este ok. pt o familie cu 2 copii nu.
si eu sunt interesat sa-mi fac o casa si chiar imi plac cele pe un singur nivel.
ca sa fie de bun gust si indeajuns pt o familie , adica( living ,3 camere,2 bai,dreesing ) ar trebuii asa:

1. un teren de minim 700mp
2. un minim de 160 mp Utili

mp la casele pe un singur nivel pleaca undeva de la 160,180 mp construiti in sus

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate