Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

constructie casa in 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcoltisor77, on 27th January 2011, 01:36, said:

Salut,numele meu este Dan Cordos si  am scris aici in speranta ca cineva ma poate ajuta cu ceva sfaturi si poate chiar ceva mai mult.Vreau sa-mi construiesc o casa  in primavara 2011 in Bucuresti,cartierul  Militari,subliniez ca detin terenul,acolo deja este o casa batraneasca care trebuie demolata si pentru a  ridica vila am la dispozitie suma de 60 mii euro.In casa voi locui cu sotia si cei doi copii + parintii mei.Eu m-am gandit sa fac P (90m2) + 1 (90m2), in total 180m2,mai exact 2 apartamente cu 3 camere cu intrari separate,iar acoperisul vreau sa fie ca la bloc,fiindca asa imi place.Utilitatile le am la poarta:apa,canalizare,gaze.Am discutat deja cu terte persoane si am gasit pe cineva care imi ia 170euro m2 la rosu(in total 45mii euro - precizez ca acest deviz este la negru ,nu pe firma),este mult sau putin ???Insa asta ar insemna sa nu-mi ajunga banii sa o termin.Oare cat mai costa si autorizatiile si utilitatile,dar finisajele,stie cineva...... Si cum se procedeaza cu toate hartiile care trebuiesc ,care este ordinea inceperii lor ??? Cum ar fi mai simplu si economic sa fac casa ????


Este cam mult, mai ales ca este la negru.

cu 60000 euro la cheie va fi destul de greu totusi dar nu imposibil.

#20
coltisor77

coltisor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2011
salut,am citit ceea ce ai scris si mi se pare o suma cam mica adunata,ma poti edifica mai amanuntit ??? putem discuta pe mail dc vrei
multumesc

#21
coltisor77

coltisor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2011
putem discuta mai amanuntit aici sau pe mail ???

#22
vyorosul

vyorosul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2011

View Postmotanul13, on 8th March 2011, 11:40, said:

Nu te supara , ce lucrezi in domeniul constructiilor ?
Dulgher cumva ? B)


   Da sunt dulgher,construiesc piedestale dobitocilor :peacefingers:

View Postcoltisor77, on 29th March 2011, 16:49, said:

putem discuta mai amanuntit aici sau pe mail ???


OK. daca doriti discutam pe mail.

#23
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvyorosul, on 29th March 2011, 17:04, said:

Da sunt dulgher,construiesc piedestale dobitocilor :peacefingers:


:inlove: :inlove: :inlove:

#24
bigul

bigul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2011
Salut coltisor77.
Eu m-am reapucat de construit si ma pot lauda cu aticul turnat si hidroizolatia executata.Acum baietii lucreaza la schele din popi de lemn pentru izolatia exterioara.
Legat de costuri iti pot da toate detalile , manopera ,materiale si alte.De firme de constructie nu pot sa-ti spun multe pentru ca eu nu am incredere in noua generatie de constructori afaceristi ,deci lucrez cu un constructor ,dulgher (cu acte in regula)de meserie si cu el ma sfatuiesc, la nevoie angajam  alti meseriasi  sau necalificati cunoscuti de noi .Eu sunt la a doua casa construita de mine si pot spune ca daca ai un proiect  detaliat bun si un om de nadejde faci mari economii financiare.Am uitat sa-ti mai spun ca meseria mea imi permite sa stau tot timpul pe santier deci poate si asta este un atu.
  Pastram legatura.

#25
coltisor77

coltisor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2011
din ce oras esti ???
daca esti din bucuresti as putea veni sa vad si eu constructia ???
cam cat crezi ca m-ar costa P+1 cu atic cu o amprenta la sol de 100m maxim ????
pe tine cat te costa la cheie casa ???

#26
bigul

bigul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2011

View Postcoltisor77, on 30th March 2011, 23:23, said:

din ce oras esti ???
daca esti din bucuresti as putea veni sa vad si eu constructia ???
cam cat crezi ca m-ar costa P+1 cu atic cu o amprenta la sol de 100m maxim ????
pe tine cat te costa la cheie casa ???
Dane sunt din Constanta mai exact din Eforie nord.Legat de constructie iti pot spune ca pana in momentul asta am investit 40000 euro si sunt in stadiu de exerior izolat cu polistiren de 10cm ,fara decorativa,termohidro izolatia terasei  executata,trotuare turnate 20mp+o terasa de 16mp turnata +scara ,totul cu beton armat B300.La interior vreau sa incep dupa Paste.Din calculele mele cu inca 25000euro sunt gata.Precizez ca amprenta la sol este de 90mp.
Acum legat de intrebarea ta cat te-ar costa pe tine o casa de 100mp cu terasa ...greu de spus ,pentru ca poate tu gasesti materiale mai accesibile sau nu ,manopera mai ieftina sau nu,proiect mai ieftin sau nu si crede-ma ca astea conteaza.Dar eu pot sa te ajut numai cu informatii legate de costurile mele.

#27
coltisor77

coltisor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2011
La cat ai gasit mana de lucru(pe mp ) ???? cat te-a costat proiectul ? autorizatiile ? apa?canalizarea ?gazele ?la ce prete ai luat fierul,betonul,caramida ?

#28
bigul

bigul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2011

View Postcoltisor77, on 1st April 2011, 12:29, said:

La cat ai gasit mana de lucru(pe mp ) ???? cat te-a costat proiectul ? autorizatiile ? apa?canalizarea ?gazele ?la ce prete ai luat fierul,betonul,caramida ?
Manopera platita in 3 etape ,fundatie -80mil , parter +etaj+2placi-160mil , atic +hidroizolatie terasa+izolatie exterior 260 mp fara decorativa+turnare trotuare+terasa +scara-100mil Deci total 340mil pana acum.
Proiectul detaliat 1800 euro cu asistenta din partea arhitectului si a inginerului de rezistenta saptamanal pe santier timp de 2 luni.Autorizatia cu toate avizele 12mil. Legat de materiale am sa-ti dau maine raspunsul exact ptr ca am facturile in alta parte .De utilitati inca nu-ti pot da inca un raspuns exact ptr ca nu m- am bransat inca dar acum 2 ani am platit la prima casa ptr curent 50mil ,pentru apa si canal 42mil cu chitanta si inca3mil la negru.

#29
bigul

bigul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2011

View Postcoltisor77, on 1st April 2011, 12:29, said:

La cat ai gasit mana de lucru(pe mp ) ???? cat te-a costat proiectul ? autorizatiile ? apa?canalizarea ?gazele ?la ce prete ai luat fierul,betonul,caramida ?
Fierul 2,15lei/kg;Caramida 243lei/m3:Betonul B250-276lei/m3,B300-289lei/m3;Adeziv zidarie 12,45lei/sac 25kg
Proiectul casei il poti vedea prima la stanga cum iesi din strada.
Daca ai chef pui poze, daca nu...si-asa nu intereseaza pe nimeni.

Edited by Astrul, 02 April 2011 - 17:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate