Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

teren pt casa cu apa la 2 m adincime. ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tatiana_c

tatiana_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2009
Am gasit un teren dragut insa am aflat ca pinza freatica e la doar 2 m adincime! Credeti ca se poate construi casa pe el?
E adevarat ca in timp umezeala poate afecta fundatia si sa se simta in casa miros de umezeala si sa se formeze chiar si mucegai?
Va rog mult, e cam urgent, trebuie sa dam raspunsul daca luam sau nu terenul.Multumesc!

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 tatiana_c, on 26th January 2011, 20:46, said:

E adevarat ca in timp umezeala poate afecta fundatia si sa se simta in casa miros de umezeala si sa se formeze chiar si mucegai?
Da! Tu iti faci casa in mlastina?
Ai putea sa construiesti cu hidroizolatie la temelie, dar aici s-ar putea pronunta mai bine un expert!

#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
La constructii civile se folosesc 3 metode curente in situatia in care pinza freatica este mai sus de 5 metri :
1 - imbracarea peretilor verticali din fundatie (elevatia) in straturi succesive de bitum si carton bitumat , identic se face si la partea inferioara a planseului . Sunt si solutii cu covor de cauciuc dar mai scumpe , asta la fata locului .
2 - metoda putin mai scumpa dar mai eficienta , saparea de puturi de colectare a apei cu legatura intre ele si colectarea lor intr-o fintina in care se monteaza o pompa de adincime . Deobicei metoda se foloseste la cvartale de locuinte dar la scara mai mica se poate transpune si la case .
3 - constructie pe mini piloti , este vorba de stilpi de beton peste care se toarna planseul , practic pardoseala nu mai are legatura cu solul , descarcarea greutatii constructiei se face prin acei mini piloti .
Parerea mea este ca ce am descris la pct. 1 se potriveste in situatia data , restul sunt destul de scumpe si creste costul total cu 10-15% . Pinza freatica la 2 metri nu este inca ceva de speriat dar avind in vedere ca in ultimi ani s-a ridicat de la media de 5 metri la 2,5-2 metri este bine sa se ia masuri de siguranta . Apa trece prin beton fara prea mari dificultati iar o casa nu se construieste pentru 10 ani ...

#4
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010

 tatiana_c, on 26th January 2011, 20:46, said:

Am gasit un teren dragut insa am aflat ca pinza freatica e la doar 2 m adincime! Credeti ca se poate construi casa pe el?
E adevarat ca in timp umezeala poate afecta fundatia si sa se simta in casa miros de umezeala si sa se formeze chiar si mucegai?
Va rog mult, e cam urgent, trebuie sa dam raspunsul daca luam sau nu terenul.Multumesc!


ia-l  .  

( fain e ca ai de sapat la o fantana doar 2-3m :P)

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Iti dai seama ca acolo nu o sa duca lipsa de apa nici cand altii or sa aiba limba iesita de un cot de sete.

#6
tatiana_c

tatiana_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2009
Multumesc mult, neohori, pt informatile oferite!

#7
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Eu l-as lua doar daca pretul cerut ar fi foarte avantajos (diferenta de bani pe care o veti plati pentru diferitele solutii tehnice de hidroizolare), sunt utilitati, este bine amplasat...
Altfel, mai bine mai cautati. Oferte sunt o multime.

#8
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004
Asa cum spune  V_i_c_t_o_r am luat eu terenul acum 2 ani.... Nu regret nici acum... N-am inceput constructia casei din motive lesne de inteles; in schimb am construit un garaj/magazie, pergola, gratar zidit si am amenajat o mica gradina de legume. Anul asta am de gand sa-i dau drumul la treaba cu casa.....

Si la mine este panza freatica sus, nu stiu daca la 2 m dar primavara trecuta apa in fantana era cam la 1m, iar pe timpul verii cam la 4-5m. Nu stiu unde se afla panza freatica; ar trebui sa fac un studiu geotehnic. Studiul o sa-l fac mai ales pentru compozitia solului pentru ca oricum o sa-i spun structuristului si arhitectului sa ia in considerare ca apa poate ajunge la 1m.

Asa ca sfatul meu este urmatorul: daca iti place zona, locul (poate ai si alte motive) eu zic sa il iei... Restul se rezolva, cu rabdare.

#9
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

 Neohori, on 26th January 2011, 21:31, said:

La constructii civile se folosesc 3 metode curente in situatia in care pinza freatica este mai sus de 5 metri :
1 - imbracarea peretilor verticali din fundatie (elevatia) in straturi succesive de bitum si carton bitumat , identic se face si la partea inferioara a planseului . Sunt si solutii cu covor de cauciuc dar mai scumpe , asta la fata locului .

are cineva idee cam cit ar costa aproximativ operatiunea de mai sus pentru fundatia unei case numai P cu amprenta la sol de 100 metri patrati? si straturi succesive ce inseamna mai exact: 2, 3, 4 ?
multumesc.

#10
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Salut tuturor. Este de recomandat sa construiesc o casa (de dimensiuni mici-medii cu maxim 1 etaj) pe un teren argilos (agricol) cu panza freatica mai sus decat ar fi normal? S-au construit destul de multe case in acea zona dar desigur asta nu este o regula de urmat pentru mine.....

Voi ati investi intre-un asemenea teren si ati face casa pe un asemenea sol (chiar daca studiul geotehnic poate fi bun)? Este si un baraj la aprox. 1,5 km si in 2018 au fost si ceva inundatii la subsolul caselor si prin gradini din cauza panzei freatice care s-a ridicat destul de mult la suprafata... Nu exista canalizare in toata zona asta.
Nu stiu ce sa fac desi zona imi place dar....nici pretul nu este prea mic (40E/mp)
Astept si parerile voastre. Multumesc frumos

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Da de ce trebuie să faci fundația atât de adâncă?

Poți construi oriunde. Faci fundația in dreptul fiecărui perete de rezistenta cu grosimea echivalentă pereților așezată pe o fundație de mică adâncime dar de grosime mai mare. Apelează la un arhitect și acesta va tine cont de studiul geologic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate