Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

pastrarea numarului de telefon in caz de reziliere contract

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
buna seara

stimati colegi, am sunat la serviciul clienti si dupa o discutie lunga in care individul tot insista ca nu pot scadea abonamentul de la delfin 12 la delfin 6...
la maxim delfin 8 am voie, desi abonamentul meu nu mai are prelungire, pot rezilia oricand vreau

individul mi-a zis ca nici nu pot pastra numarul daca renunt la abonament.

eu stiam ca se poate pastra, ce-i drept nici nu m-am interesat daca in ultimii ani au aparut alte reglementari

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Portare in alta parte pe cartela este cea mai rapida solutie... dar poate nu cea mai simpla pe viitor...

Bafta!

#3
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008

 alios24, on 26th January 2011, 21:34, said:

buna seara

stimati colegi, am sunat la serviciul clienti si dupa o discutie lunga in care individul tot insista ca nu pot scadea abonamentul de la delfin 12 la delfin 6...
la maxim delfin 8 am voie, desi abonamentul meu nu mai are prelungire, pot rezilia oricand vreau

individul mi-a zis ca nici nu pot pastra numarul daca renunt la abonament.

eu stiam ca se poate pastra, ce-i drept nici nu m-am interesat daca in ultimii ani au aparut alte reglementari
transforma abonamentul in pre pay.
cred ca asta se poate face

#4
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
am avut 3 abonamente pe numele meu si celelalte 2 numere le-am transformat in cartele prepay renuntand la abonament (acum 3 ani) aceste cartele inca sunt active

sa inteleg ca acum nu se mai poate asa ceva ? :D

individul insista ca nu se poate asa ceva, pierd numarul de tot

de acum operatorii orange merg ca la poker ? blufeaza in speranta ca musc momeala ??

Edited by alios24, 26 January 2011 - 19:45.


#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Si mie mi-au facut la fel, asta e o mojicie a la orange
dar tu porteaza numarul intr-o alta retea ca prepay daca vrei sa il pastrezi
doar asa poti sa le dai peste bot

#6
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010
daca nu vor muschii lor,nu te trec pe prepay,simplu,fara nicio explicatie

#7
LightingZX

LightingZX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2011

 alios24, on 26th January 2011, 19:44, said:

am avut 3 abonamente pe numele meu si celelalte 2 numere le-am transformat in cartele prepay renuntand la abonament (acum 3 ani) aceste cartele inca sunt active

sa inteleg ca acum nu se mai poate asa ceva ? :D

individul insista ca nu se poate asa ceva, pierd numarul de tot

de acum operatorii orange merg ca la poker ? blufeaza in speranta ca musc momeala ??

si cand ai facut trecerea la prepay pe primele 2, ti-au schimbat sim-ul? era tot orange?
se agata de o presupusa dificultate tehnica, poate trebuie schimbat sim-ul, samd.
si mizeaza pe faptul ca tu nu vrei alta retea, sau ti-e incomod sa faci 2 portari, catre x si apoi catre orange prepay :))

sunt atat de prosti, ca daca erau destepti, ziceau frumos, ooo da, facem trcere la prepay, fara probleme. credit 0.01 centi valabil 15 zile, gratie 15 zile. sau iti spuneau ca se poate face trecere la prepay, dar trebuie activat prepay-ul cu o incarcare de minim 4euro, 5, samd.

dar sunt prosti, atat de prosti cum n-au mai fost :-j

#8
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

 alios24, on 26th January 2011, 19:44, said:

am avut 3 abonamente pe numele meu si celelalte 2 numere le-am transformat in cartele prepay renuntand la abonament (acum 3 ani) aceste cartele inca sunt active

sa inteleg ca acum nu se mai poate asa ceva ? :D

individul insista ca nu se poate asa ceva, pierd numarul de tot

de acum operatorii orange merg ca la poker ? blufeaza in speranta ca musc momeala ??

in momentul in care ceri inchiderea abonamentului nu sunt obligati sa il treaca pe PrePay ... si poti sa te trezesti ca il inchid si ramai cu el inchis, fara PrePay, fara nimic  :deadtongue:
cel mai simplu, daca nu te intelegi cu nenea ala ... faci cerere de portare pe PrePay in alta retea ... si apoi portezi din nou in Orange, asta daca iti mai doresti

este o practica naspa din partea celor de la Orange ... in aceste situatii ... incercand sa tina un venit cat mai mare ...

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, nu blufeaza. Sunt destule situatii in toamna cand au refuzat trecerea la pre-pay. Am crezut ca au renuntat la idee, o perioada nu am mai auzit cazuri.
Ca sa fii sigur ca nu pierzi numarul porteaza-l in alta retea si revii in orange, daca doresti, cu o alta portare.

De la cineva care lucreaza la Voda am inteles ca legea portarii ar prevede cumva ca numarul de telefon e proprietatea clientului, iar refuzul orange de a lasa numarul de telefon e ilegal. Nu am cautat mai multe info, dar daca stie cineva mai multe poate ne impartaseste si noua informatiile.

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu-s prosti deloc. cati fraieri pacalesc zilnic...
numai eu m-am saturat de cati vad ca tac si fac cum zic "operatorii". ca ei is "Dumnizo" pe Pamant.
sanse sa treci direct de pe abonament pe prepay - aprox. 50%. si asta doar dupa negocieri "dure".
sanse sa treci prin portare de pe abonament pe prepay - 100%.

deci, il intrebi pe "Gogu" : "Gogule, ma treci pe cartela?"
Gogu zice ca nu vrea muschii lui. (poate mai face si el o vanzare, o prelungire, o optiune, ceva. sa ia si el inca 20 de lei la bonusul lunar care si-asa e vai mama lui.)
tu ii zici lu" Gogu ca nu vrei nimic, te-ai razgandit si vrei reziliere acuma.
Gogu iti zice de 30 de zile, ca sa suni la departamentul lor de retention intre orele 9-18, bla-bla-bla...
faci cum zice el si dupa doua saptamani de cand ai inregistrat cererea, te duci la concurenta si portezi numarul.
specifici in formularu' ala data cand vrei portarea (cu o zi inaintea inchiderii abonamentului) si gata.

#11
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009

 underrated, on 26th January 2011, 19:51, said:

daca nu vor muschii lor,nu te trec pe prepay,simplu,fara nicio explicatie
Seeerios?
Dar muschii tai ce vor?

#12
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Informațiile sînt următoarele:

Din Codul Consumului:

Quote

Art. 28
Se interzice refuzul vanzarii unui produs sau prestarii unui serviciu catre un consumator fara un motiv justificat conform prevederilor legale in vigoare.
Deci cartelă prepay trebuie să-ți vîndă.

Din legea serviciului universal:

Quote

Art. 28 (1) ANRC va impune furnizorilor de servicii de telefonie destinate publicului, inclusiv furnizorilor de servicii de telefonie mobila destinate publicului, obligatia de a asigura abonatilor lor, la cerere, posibilitatea de a-si pastra numarul de telefon, indiferent de furnizorul serviciului, astfel:
a) la un anumit punct geografic, în cazul numerelor geografice;
b) la orice punct geografic, în cazul numerelor nongeografice.
Indiferent de furnizor, deci inclusiv tot la ei înșiși.

PS: ANRC a devenit acum ANCOM.

Edited by wirespot, 26 January 2011 - 20:07.


#13
LightingZX

LightingZX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2011
cereti si notati numarul operatorilor cu care vorbiti.  si bineinteles, numar de ticket in cazuri de reclamatii.
si incercati sa inregistrati si voi convorbirile astea mai delicate, negocieri, rezilieri, transferuri, prelungiri.

sa vedeti ce frumos se comporta dupa ce le cereti numele in mijlocul negocierii :))

#14
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 LightingZX, on 26th January 2011, 19:51, said:

si cand ai facut trecerea la prepay pe primele 2, ti-au schimbat sim-ul? era tot orange?
se agata de o presupusa dificultate tehnica, poate trebuie schimbat sim-ul, samd.
si mizeaza pe faptul ca tu nu vrei alta retea, sau ti-e incomod sa faci 2 portari, catre x si apoi catre orange prepay :))
`
nu au schimbat nimic, dupa 2 click-uri si  5 minute au venit sms-uri pe acel numar ca de azi e prepay si mi-au dat si credit de valoarea ultimii facturi platite pe abonament

deci acum nu mai este "luxul" asta ?

e vrajeala de 3 lei, cum am zis, ca la poker, asteapta sa cedezi

adica daca eu fac cerere sa-mi faca numarul din abonament in prepay nu are obligatia sa respecte cererea ? eu am respectat contractul, am platit tot

oricum vreau sa sun iar maine si sa fac scandal, nu-mi vine sa cred cat de parsivi au ajuns, acum 3 ani mi-au schimbat abonamentele, numerele, etc direct la orange shop fara sa zica nimeni nimic

anul trecut a fost si sormea, a vrut sa renunte la abonament, nu mai era contract, si au pus-o sa faca cerere si sa astepte rezultat de la bucuresti, aia de la bucuresti dupa 5 zile au sunat si au zis ca nu se poate renunta la abonament cu trecere la prepay, ori renunta la numar ori un abonament mai mic.

totusi nu exista reglementare care obliga operatorul sa te lase sa alegi intre abonament si prepay pe acelasi numar daca nu exista obligatii contractuale ?

#15
LightingZX

LightingZX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.01.2011
ti-a raspuns wirespot

cred ca ar trebui sa obtii refuzul lor de a te muta la prepay in scris.

si apoi sa-i reclami :D

#16
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 10.04.2009
http://forum.softped...t...54&start=54

gasesti mai multe detalii acolo :)

#17
aligina

aligina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.02.2011
Am si eu o problema de genul... doar ca mai complicata!

Eu si sotul meu avem o nelemurire legata de furnizorul de servicii de telefonie ORANGE.
Sotul meu lucreaza in Politie. Acum aproape 2 ani, pe cand era membru IPA (International Police Association), a mutat abonamentele in grupul lor.
Intre timp a iesit din cadrul asociatiei si a solicitat rezilierea contractelor care si expirasera, cu trecerea numerelor pe cartela.
Consultantul Orange care l-a contactat i-a precizat ca nu poate trece numerele pe cartela ci trebuie sa ne faca neaparat abonamente, altfel vor inchide numerele. A argumentat ca numerele noastra (pe care le avem de 10 respectiv 8 ani) nu sunt proprietatea noastra :nonobad: .
Nu stiu exact cum au fost trecute abonamentele in grupul IPA... cu cedarea numerelor? Oricum facturile au fost platite de catre sotul meu!

Am inteles ca exista legea portabilitatii, care intr-o oarecare masura sustine ca numarul de telefon este proprietatea clientului si avem dreptul sa schimbam si operatorul!
Este legal? Daca ne facem abonamente noi pentru un an (fara a achizitiona telefoane) putem renunta dupa 1-2 luni?

Sincer ... noua ni s-a parut abuziv! Doream sa trecem pe cartela pentru a putea urmarii cat vorbim, cu cine si ce abonament ar fi meritat.

#18
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Daca numerele sunt inca pe IPA(nu conteaza cine le plateste, voi/ei), ca abonament, portarea trebuie initiata de catre cineva imputernicit de catre aceasta institutie. Inclusiv sotul, daca reuseste sa faca rost de una(antet, semnata, stampilata, BI, legitimatie etc.). In teorie cel putin, in practica portarea de pe acest gen de conturi nu o sa reuseasca.
Alternative:
-daca nu se doreste portarea ci doar pastrarea numerelor pe prepay, solicitarea tot din partea IPA(persoana de contact) trebuie sa vina, tu si sotul fiind doar utilizatori ai acelor abonamente, nu vor lua in calcul vreo cerere din partea voastra.
-sau solutia ar fi sa se faca cesiune de pe IPA pe persoane fizice(voi, ambii sau doar pe unul) si apoi puteti solicita ce vreti cu sanse reale de a si obtine.

Edited by medley, 17 February 2011 - 12:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate