Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

tusan sau ephesia?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008
Pentru o familie( formata din 2 adulti 39 si   un copil de 5 ani ) pentru un sejur de 14 zile in luna august( pana pe 2 3 sept se poate prelungi sejurul).. care dintre cele 2 hoteluri ar fi recomandate?...mentionez ca bugetul este de aproximativ 2400 euro pentru o excursie cu avionul.
Astept cu mare interes comentariile voastre

#2
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postsoreno29, on 23rd January 2011, 20:50, said:

Pentru o familie( formata din 2 adulti 39 si   un copil de 5 ani ) pentru un sejur de 14 zile in luna august( pana pe 2 3 sept se poate prelungi sejurul).. care dintre cele 2 hoteluri ar fi recomandate?...mentionez ca bugetul este de aproximativ 2400 euro pentru o excursie cu avionul.
Astept cu mare interes comentariile voastre
kusadasi cu avionul e o fitza, dai pe avion mai mult decit pe hotel, in fine, nu.s banii mei, ephesia e cel mai bun hotel de 4 stele din kusadasi iar tusan este cel mai vechi hotel din kusadasi

#3
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
La banii astia poti merge in Antalya la 5*   Porto Bello , Sea Life , amandoua foarte aproape de oras . Sau in Kemer la La Mer . Sau la altele ca sunt destule.
Chiar ca nu merita sa arunci banii pe avion pana la Kusadasi.

#4
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View PostANDOX, on 23rd January 2011, 22:04, said:

La banii astia poti merge in Antalya la 5*   Porto Bello , Sea Life , amandoua foarte aproape de oras . Sau in Kemer la La Mer . Sau la altele ca sunt destule.
Chiar ca nu merita sa arunci banii pe avion pana la Kusadasi.
Poate ca ar fi trebui t sa precizez ca unul din criteriile importante e ca intrarea in apa marii sa fie cat decat lina....(plaja are importanta mai mica daca e cu nisip sau pietricele dar daca ma duc la mare ma duc exclusiv pentru mare piscina nu ma intereseaza) cele 2 hoteluri din kusadasi intruneau conditiile...nu stiu daca ma "calific" sa zic asa cu 2400 euro pentru 14 zile la hotelurile mentionate de tine Andox

#5
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008
inteleg ca ephesia ar fi mai bun....daca nimeni nu mai comenteaza cele spãuse de maestrul rott!....

#6
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postsoreno29, on 23rd January 2011, 20:50, said:

Pentru o familie( formata din 2 adulti 39 si   un copil de 5 ani ) pentru un sejur de 14 zile in luna august( pana pe 2 3 sept se poate prelungi sejurul).. care dintre cele 2 hoteluri ar fi recomandate?...mentionez ca bugetul este de aproximativ 2400 euro pentru o excursie cu avionul.
Astept cu mare interes comentariile voastre






Recomand 100% TUSAN.Si eu am plecat cu inima strinsa ca este cel mai vechi hotel din Kusadasi dar asta se compenseaza din plin cu serviciile primite.Noi am fost cu autocarul,cu avionul pretul sare mult.
Este un hotel putin vindut in RO, de aia vei gasi putini romani pe acolo.L-am recomandat anul trecut unor forumisti de pe aici si au venit multumiti de acolo.

Camerele sunt maricele,cu mobilier mai vechi in unele din ele,a.c. split(asta e cel mai important aspect,gindeste-te ce cald este in august),curatenie facuta zilnic,prosoape schimbate in fiecare zi iar cu ceva maruntis aruncat pe pat ti se schimba zilnic si lenjeria patului.Mincarea buna si diversa,seara obligatoriu gratare,bere Efes la dozator buna,la fel si restul bauturilor,snack-bar la 10 si la 16.Spatiile pt.masa sunt mari,nu ai senzatia de sufocare din cauza aglomeratiei.

Plaja este ingusta, cu nisip,intrarea in mare este lina cu pietre ascunse de nisip dar care nu deranjeaza tare,2 piscine din care una pt copii,vegetatie multa in jurul hotelului,seara animatie pt kinderi apoi spectacole si pt.parinti.Cu dolmusul(maxi-taxi al lor)faci 5 min.pina in oras sau pina la Adaland.Poti inchiria moca hidrobiciclete, caiace si palete de ping-pong,restul sunt cu bani(parasailling,jet-ski,etc).

Daca mai ai intrebari,sunt pe aici.Pun si citeva poze ca sa te hotarasti mai usor.

Attached Files


Edited by mahmud, 24 January 2011 - 09:46.


#7
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008
Multumesc mult pentru amabilitate mahmud...si pentru foto!...
Ce era mai avantajos la Ephesia  era ca undeva pe forum citisem ca anul trecut  puteai sa te duci din cand in cand sa beneficiezi de toboganele de la ephesia beach club care ar fi la doar cateva sute de metri....si pentru a multumi un copil de aproape 6 ani ar fi un punct in plus...in rest am citit si eu ca a fost multumita lumea la tusan.....
Daca as fi 100% convins ca de la ephesia mai poti da o tura pe toboganele celor de ephesia beach club....acum i as face o vizita maestrului rott!...daca nu....cred ca tusan ar castiga ....

#8
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postsoreno29, on 24th January 2011, 09:56, said:

Multumesc mult pentru amabilitate mahmud...si pentru foto!...
Ce era mai avantajos la Ephesia  era ca undeva pe forum citisem ca anul trecut  puteai sa te duci din cand in cand sa beneficiezi de toboganele de la ephesia beach club care ar fi la doar cateva sute de metri....si pentru a multumi un copil de aproape 6 ani ar fi un punct in plus...in rest am citit si eu ca a fost multumita lumea la tusan.....
Daca as fi 100% convins ca de la ephesia mai poti da o tura pe toboganele celor de ephesia beach club....acum i as face o vizita maestrului rott!...daca nu....cred ca tusan ar castiga ....





Ai Adaland aproape de Tusan,5 min.cu dolmusul si ai altceva decit 3 burlane,care-i problema?
Pina la urma cu ce mergi,ai ramas la avion?

Edited by mahmud, 24 January 2011 - 10:34.


#9
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View Postmahmud, on 24th January 2011, 10:33, said:

1000 EURO=inca un sejur in Kusadasi.Asta e!Kusadasi este convenabil cu autocar sau masina personala.
nu e chiar 1000 pentru ca si in cazul transportului cu auto ai 2 cazari intermediare plus masa de pe drum si benzina cred ca afacerea sare de 500 -600 de euro ..e adevarat ca ar fi o diferenta de 400 euro  :confuzzled: taman buni pentru excursii...dar....daca nu se poate nu se poate

#10
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006

View Postsoreno29, on 23rd January 2011, 22:25, said:

Poate ca ar fi trebui t sa precizez ca unul din criteriile importante e ca intrarea in apa marii sa fie cat decat lina....(plaja are importanta mai mica daca e cu nisip sau pietricele dar daca ma duc la mare ma duc exclusiv pentru mare piscina nu ma intereseaza) cele 2 hoteluri din kusadasi intruneau conditiile...nu stiu daca ma "calific" sa zic asa cu 2400 euro pentru 14 zile la hotelurile mentionate de tine Andox
Te "califici" la bani dar plajele sunt cu nisip si pietricele iar intrarea in mare la Sea Light este abrupta , la Porto Bello acceptabila (dar nu ca la Mamaia) iar la La Mer nu stiu . Intreaba-l pe Jidanu el a fost acolo anul trecut.

#11
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
cu plecare la ora 5 din bucuresti esti la ora 13-14 in canakkale. daca esti sofer.
canakkale -kusadasi, tinand cont ca marea majoritate a drumului este cu doua benzi pe sens, se face in maxim 6 ore.

Edited by marius teo, 24 January 2011 - 12:38.


#12
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postsoreno29, on 24th January 2011, 09:56, said:

Multumesc mult pentru amabilitate mahmud...si pentru foto!...
Ce era mai avantajos la Ephesia  era ca undeva pe forum citisem ca anul trecut  puteai sa te duci din cand in cand sa beneficiezi de toboganele de la ephesia beach club care ar fi la doar cateva sute de metri....si pentru a multumi un copil de aproape 6 ani ar fi un punct in plus...in rest am citit si eu ca a fost multumita lumea la tusan.....
Daca as fi 100% convins ca de la ephesia mai poti da o tura pe toboganele celor de ephesia beach club....acum i as face o vizita maestrului rott!...daca nu....cred ca tusan ar castiga ....
poti da o tura

#13
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View Postmahmud, on 24th January 2011, 10:14, said:

Ai Adaland aproape de Tusan,5 min.cu dolmusul si ai altceva decit 3 burlane,care-i problema?
Pina la urma cu ce mergi,ai ramas la avion?
Voi merge cu avionul si am optat pentru tusan....Am vazut ca nu am tarife diferentiate pentru camera cu vedere la mare sau la boscheti....cum se poate negocia acolo o camera (am optat pentru camera standard)...mai buna? Intreb asta pentru ca din toate calculele voi ajunge acolo peste  orele 10 11 seara....si sa stiu ce si cum...poti vedea mai multe din care sa ti alegi?...Intreb asta si in contextul in care hotelul are 3 camere...promo....standard si deluxe.....E evident ca nu voi primi o camera deluxe daca am primit una standard....dar nu as vrea nici sa primesc una din aia promo ( care probabil e mai pe colt e mai mica nu are balcon etc,,,,)

#14
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postsoreno29, on 28th January 2011, 09:57, said:

Voi merge cu avionul si am optat pentru tusan....Am vazut ca nu am tarife diferentiate pentru camera cu vedere la mare sau la boscheti....cum se poate negocia acolo o camera (am optat pentru camera standard)...mai buna? Intreb asta pentru ca din toate calculele voi ajunge acolo peste  orele 10 11 seara....si sa stiu ce si cum...poti vedea mai multe din care sa ti alegi?...Intreb asta si in contextul in care hotelul are 3 camere...promo....standard si deluxe.....E evident ca nu voi primi o camera deluxe daca am primit una standard....dar nu as vrea nici sa primesc una din aia promo ( care probabil e mai pe colt e mai mica nu are balcon etc,,,,)




Felicitari pt.alegerea facuta!

Majoritatea camerelor sunt cu vedere la mare,toate au balcon,pt ca pe partea dinspre boscheti fiecare etaj are un hol lung,care pe stinga are geamuri spre soseaua catre oras(pe unde circula dolmusul)iar pe dreapta sunt camerele cu vedere spre mare.Ai o poza dar nu stiu cit de bine se vede(prima poza).
In main-building s-ar putea sa fie si camere cu vedere la boscheti,aici se pare ca a.c. este centralizat(poza 2).

La ora la care ajungi sigur nu vei avea ce sa alegi,nu intri nici macar cu masa de seara,prinzi supa de la miezul noptii si ceva "mizilic" iar la bar se inchide la ora 24 asa ca te vei caza si somn usor!
Daca esti nemultumit de camera se rezolva, cu o vorba buna,o atentie ceva, fara agitatie sau alte istericale.Si noi am primit o camera care nu era pe placul nostru si a 2-a zi am schimbat-o fara probleme.S-ar putea ca la tine sa fie mai greu pt ca in august sigur hotelul va fi full,dar poate ai noroc si primesti de la inceput ceva care te multumeste.

Ai luat bilete prin agentie sau ai rezervat direct?Da pm cu numele agentiei!

Attached Files


Edited by mahmud, 28 January 2011 - 12:53.


#15
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postsoreno29, on 28th January 2011, 09:57, said:

Voi merge cu avionul si am optat pentru tusan....Am vazut ca nu am tarife diferentiate pentru camera cu vedere la mare sau la boscheti....cum se poate negocia acolo o camera (am optat pentru camera standard)...mai buna? Intreb asta pentru ca din toate calculele voi ajunge acolo peste  orele 10 11 seara....si sa stiu ce si cum...poti vedea mai multe din care sa ti alegi?...Intreb asta si in contextul in care hotelul are 3 camere...promo....standard si deluxe.....E evident ca nu voi primi o camera deluxe daca am primit una standard....dar nu as vrea nici sa primesc una din aia promo ( care probabil e mai pe colt e mai mica nu are balcon etc,,,,)
Cat ai platit? Si in ce perioada mergi?

#16
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
:crybaby: auch

Edited by ANDOX, 29 January 2011 - 03:01.


#17
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View Postmahmud, on 28th January 2011, 12:41, said:

Felicitari pt.alegerea facuta!

Majoritatea camerelor sunt cu vedere la mare,toate au balcon,pt ca pe partea dinspre boscheti fiecare etaj are un hol lung,care pe stinga are geamuri spre soseaua catre oras(pe unde circula dolmusul)iar pe dreapta sunt camerele cu vedere spre mare.Ai o poza dar nu stiu cit de bine se vede(prima poza).
In main-building s-ar putea sa fie si camere cu vedere la boscheti,aici se pare ca a.c. este centralizat(poza 2).

La ora la care ajungi sigur nu vei avea ce sa alegi,nu intri nici macar cu masa de seara,prinzi supa de la miezul noptii si ceva "mizilic" iar la bar se inchide la ora 24 asa ca te vei caza si somn usor!
Daca esti nemultumit de camera se rezolva, cu o vorba buna,o atentie ceva, fara agitatie sau alte istericale.Si noi am primit o camera care nu era pe placul nostru si a 2-a zi am schimbat-o fara probleme.S-ar putea ca la tine sa fie mai greu pt ca in august sigur hotelul va fi full,dar poate ai noroc si primesti de la inceput ceva care te multumeste.

Ai luat bilete prin agentie sau ai rezervat direct?Da pm cu numele agentiei!
am luat bilete printr o agentie ...de fapt povestea e ff lunga...spre rusinea mea nu stiu decat sa raspund la mesajele private si o fac cu placere...da mi tu un pm cand poti si ti povestesc mai multe ...

#18
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008

View PostANDOX, on 29th January 2011, 02:49, said:

:crybaby: auch
Am vazut fotografiile de la La mer....super... insa am vorbit cu cineva care a fost acolo si mi a zis ca e atat de vechi hotelul, atat de veche mobila incat nu poti scapa de impresia de insalubru....plus ca aerul conditionat a fost la pamant....in iulie anul trecut....(celelalte servicii ok) ...am preferat apropierea kusadasiului pentru plimbarile seara prin oras.....oricum multumesc pentru sfaturi....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate