Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Sa construim casa de vis, cat mai economic.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

View Postdilimach3, on 26th January 2011, 17:13, said:

nu stiu daca sa inteles mesajul, vreau sa ii ajutam pe altii sa construiasca, mai cu simt de raspundere, cat mai ieftin. Odata cu sutele de postari despre constructia unei case omul isi trage singur concluzia, uneori proasta, de aceeia, sa nu mai rasfoiasca prin paginile de jurnale si restul , ma gandeam sa sintetizam totul , cum poate construi si cu bani putini fara sa cada casa peste el.
Odata ce gaseste undeva scris, idei de constructie , mai economice, nu se mai ia dupa propria intuitie sau dupa vecinu...va construi mai responsabil.
Cat despre mine, nu ma plang de costuri, am noroc de rude specializate in domeniu, oameni "datornici" ce ma ajuta...
Fiecare are dreptul la un vis, iar acel vis se poate realiza si cu bani putini.
Eu tot colectez informatii de pe diverse surse, idei bune sau rele, cand termin postez tot ce am gasit.
Mestere posteaza proectul la o casa si hai sal fragmentam, asa ca sa vina lumea  cu idei fara nici o baza e ca si cum am calcula cat ar costa vaca vecinului daca ar vindeo.

#20
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postdilimach3, on 21st January 2011, 14:00, said:

Pentru cei care nu doresc sa citeasca sutele de pagini despre constructia casei, vreau sa discutam strict despre ridicarea ei cu cat mai putini bani, ce trebuie sa facem pentru a economisi bani.
Cat de ieftin se poate construi o casa din lemn, bca sau caramida?
In regie proprie supravegheat, sau prin firme ?
Eu cred ca economiile se fac la finisaje, alegerea materialelor la promotie, pastrarea unui buget strans, supravegherea muncitorilor pentru a nu se insusi nimic.
Interiorul ,doar un perete,il poti decora cu o coloare accent sau textura, exteriorul la fel, poti folosi materiale ramase , etc.
Dupa cate am calculat este mai avantajos sa construiesti cu mansarda sau etaj decat parter.
Este mai economic sa angajezi echipe de muncitori locale, sub stricta supraveghere, sa folosesti materiale mai de calitate in unele cazuri , ... cateva din ideiile care mi-au trecut acum prin cap.
-din lemn este cea mai ieftina solutie
-sunt multe firme care lucreaza deja mai ieftin decat mesterii la negru.
-chiar daca o faci in regie proprie iti trebuie un om cu experienta de santier
-lemnul se refoloseste buna parte din el.
-mansarda este spatiu util, pe care-l poti amenaja ulterior
-nu recomand materiale ieftine;trebuie gasiti cei mai buni furnizori.

#21
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

View Postmotanul13, on 21st January 2011, 17:49, said:

Si l-ai uitat pe cel mai important .
Cine iti da GARANTIE pentru lucrarile executate .
La faza cu garantia motanul13 a zis maxima acestui forum.
Un mic exemplu:
Un prieten in Romania isi face vila, la artier isi amenajeaja un servis auto si la etaj camerele unde locuieste.Omul tot asa vroia treaba buna cu bani putini, profita de faptul ca tatal lucreeaza foarte biine piatra de munte si ridica partierul tot din piatra si stalpi de sustinere. O spelndoare mergea mai bine un restaurant acolo decat servis.Etajul 1 il face tot din caramida de o calitate mai proasta, incearca si omul sa traga de bani zice el. Termina casa la rosu acoperisul cu tigla si mai asteapta un an sa mai faca omul niste bani sa inceapa si restul. Intre timp jumate de casa is se lasa cu 5 cm, dupa care ma chiama si imi cere sa ii dau o ideie ce poate face.
Concluzie- pot sa fiu eu mesterul lui peste sa zidesc si cu dintii ,sa tencuesc si cu picioarele ,sa pun rigips si cu capul daca nu ai un inginer constructor care sa iti faca un proect strict cu o garantie pe el si nu vine sa controleze cum decurg lucrarile risti mult.Ce facem cotete pentru gaini ?

#22
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Daca postez un proiect al unei case va fi un alt jurnal nu? 100 de pagini de vorbareala despre casa mea.
Cititorul adopta sau nu poate adopta unele lucruri, de aceeia ma gandeam la aceasta generalizare tocmai in a evita probleme de genul celor mentionate de dgb constructor... fiecare casa este individuala din punctul ei de vedere, ca si solutii, etc..sau poate gresesc.
Inca un lucru daca omul nu are mare experienta de santier, vine unul care "are experienta " sa il indrume, face greseli, darami casa?

#23
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

View Postdilimach3, on 27th January 2011, 15:41, said:

Daca postez un proiect al unei case va fi un alt jurnal nu? 100 de pagini de vorbareala despre casa mea.
Cititorul adopta sau nu poate adopta unele lucruri, de aceeia ma gandeam la aceasta generalizare tocmai in a evita probleme de genul celor mentionate de dgb constructor... fiecare casa este individuala din punctul ei de vedere, ca si solutii, etc..sau poate gresesc.
Inca un lucru daca omul nu are mare experienta de santier, vine unul care "are experienta " sa il indrume, face greseli, darami casa?
Bine nu are experienta e una, dar problemele de restructurare difera de la o casa la alta nu tot ce zboara se mananca, nu mai e ca acum 40 de ani cand 90% din case se faceau din chirpici si se tencuiau cu lut si se acopera cu enternita .

#24
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Uite o varianta propusa de un prieten, din propria lui experienta.
Parintii influentii asa ca.... proiectul la casa este pentru "chirpici', nu stiu cum se spune exact, la costat foarte putin, a facut casa din lemn tip framing, in regim propriu cu ajutorul vecinilor dornici de munca, cu ziua, lemnul cumparat din gater, lasat la uscat, plimbat prin toate depozitele in cautarea celei mai bune oferte, favoruri de la prieteni..gata casa, are 150mp construiti, asta acum aprox 2ani. Daca o vezi juri ca este vila de barosan... Casa de vacanta ii fac eu acum tip container...tot favor...
Are masina mai scumpa decat casa in care sta, un caz "mai rar" in romania... daca are bani nu inseamna ca ii cheltuie aiurea...

#25
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postdilimach3, on 29th January 2011, 16:28, said:

Uite o varianta propusa de un prieten, din propria lui experienta.
Parintii influentii asa ca.... proiectul la casa este pentru "chirpici', nu stiu cum se spune exact, la costat foarte putin, a facut casa din lemn tip framing, in regim propriu cu ajutorul vecinilor dornici de munca, cu ziua, lemnul cumparat din gater, lasat la uscat, plimbat prin toate depozitele in cautarea celei mai bune oferte, favoruri de la prieteni..gata casa, are 150mp construiti, asta acum aprox 2ani. Daca o vezi juri ca este vila de barosan... Casa de vacanta ii fac eu acum tip container...tot favor...
Are masina mai scumpa decat casa in care sta, un caz "mai rar" in romania... daca are bani nu inseamna ca ii cheltuie aiurea...

Ai dreptate, un caz mai rar printre cei cu bani...
Si cat l-a costat "vila aia de barosan"?
Poti sa-mi spui si cati mp de lemn a intrat (ce lemn) la casa si la ce pret pe mc?
Merci!  ;)

#26
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
mai adaug:
-echipa locala la finisaje
-in interior in fiecare camera un perete accent pentru a oferi plus de eleganta.

#27
gabymrn

gabymrn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.12.2010

View PostDBG_constructor, on 27th January 2011, 13:49, said:

Mestere posteaza proectul la o casa si hai sal fragmentam, asa ca sa vina lumea  cu idei fara nici o baza e ca si cum am calcula cat ar costa vaca vecinului daca ar vindeo.
INCEP CONSTRUCTIA UNEI CASE IN POPESTI LEORDENI ZONA IMGB IN REGIE PROPRIE.AM CAUTAT O ECHIPA DE MUNCITORI SA O CONSTRUIASCA LA ROSU SI AM GASIT CU 32 DE EURO PE METRU PATRAT MAI ALES CA A CALCULATO DUPA AMPRENTA SI AU PUS PARTER SI ETAJ NU CUM FACEAU ALTI SI BAGAU SI PERETII LA METRI PARATI PLUS ACOPERIS ETC  SI DUPA SA FAC EU FINISAJELE PE FORTE PROPRI CU SOCRU AM UN PRIETEN CARE E DATOR SI FACE INSTALATIA ELECTRICA.ATASAT AM O PARTE DIN PROIECT SI NECESARUL PE CARE LA FACUT PROIECTANTUL.ASTEPT SFATURI DE LA VOI PARERI ETC.ORICE SFAT PARERE O SA O IAU IN CALUL.ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE DE LA CEI CARE CONSTRUITI SAU ATI CONSTRUIT

View Postgabymrn, on 20th February 2011, 13:11, said:

INCEP CONSTRUCTIA UNEI CASE IN POPESTI LEORDENI ZONA IMGB IN REGIE PROPRIE.AM CAUTAT O ECHIPA DE MUNCITORI SA O CONSTRUIASCA LA ROSU SI AM GASIT CU 32 DE EURO PE METRU PATRAT MAI ALES CA A CALCULATO DUPA AMPRENTA SI AU PUS PARTER SI ETAJ NU CUM FACEAU ALTI SI BAGAU SI PERETII LA METRI PARATI PLUS ACOPERIS ETC  SI DUPA SA FAC EU FINISAJELE PE FORTE PROPRI CU SOCRU AM UN PRIETEN CARE E DATOR SI FACE INSTALATIA ELECTRICA.ATASAT AM O PARTE DIN PROIECT SI NECESARUL PE CARE LA FACUT PROIECTANTUL.ASTEPT SFATURI DE LA VOI PARERI ETC.ORICE SFAT PARERE O SA O IAU IN CALUL.ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE DE LA CEI CARE CONSTRUITI SAU ATI CONSTRUIT
AM ADAUGAT SCHITA CASEI SI NECESARUL DE MATERIALE

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate