Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sa construim casa de vis, cat mai economic.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Pentru cei care nu doresc sa citeasca sutele de pagini despre constructia casei, vreau sa discutam strict despre ridicarea ei cu cat mai putini bani, ce trebuie sa facem pentru a economisi bani.
Cat de ieftin se poate construi o casa din lemn, bca sau caramida?
In regie proprie supravegheat, sau prin firme ?
Eu cred ca economiile se fac la finisaje, alegerea materialelor la promotie, pastrarea unui buget strans, supravegherea muncitorilor pentru a nu se insusi nimic.
Interiorul ,doar un perete,il poti decora cu o coloare accent sau textura, exteriorul la fel, poti folosi materiale ramase , etc.
Dupa cate am calculat este mai avantajos sa construiesti cu mansarda sau etaj decat parter.
Este mai economic sa angajezi echipe de muncitori locale, sub stricta supraveghere, sa folosesti materiale mai de calitate in unele cazuri , ... cateva din ideiile care mi-au trecut acum prin cap.

#2
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 dilimach3, on 21st January 2011, 14:00, said:

Pentru cei care nu doresc sa citeasca sutele de pagini despre constructia casei, vreau sa discutam strict despre ridicarea ei cu cat mai putini bani, ce trebuie sa facem pentru a economisi bani.
Cat de ieftin se poate construi o casa din lemn, bca sau caramida?
In regie proprie supravegheat, sau prin firme ?
Eu cred ca economiile se fac la finisaje, alegerea materialelor la promotie, pastrarea unui buget strans, supravegherea muncitorilor pentru a nu se insusi nimic.
Interiorul ,doar un perete,il poti decora cu o coloare accent sau textura, exteriorul la fel, poti folosi materiale ramase , etc.
Dupa cate am calculat este mai avantajos sa construiesti cu mansarda sau etaj decat parter.
Este mai economic sa angajezi echipe de muncitori locale, sub stricta supraveghere, sa folosesti materiale mai de calitate in unele cazuri , ... cateva din ideiile care mi-au trecut acum prin cap.
Nu,zau?
Adica toti sa faca un rezumat ale jurnalelor proprii si sa posteze pentru cei prea lenesi sa citeasca?
In genul,am luat un pachet de carti am construit un castel din 55 de piese,s-a daramat dar nici nu m-a costat nimic,o sa folosesc cartile la urmatorul castel...

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Si in regie proprie si prin firma sunt avantaje si dezavantaje. Nu le scriu aici pe toate, insa citeva probleme trebuie ridicate:
-cine supravegheaza echipa trebuie sa se priceapa si sa se poata impune
-materialele cumparate in regim propriu trebuie carate de la magazin acasa
-molozul rezultat, ca si gunoiul etc. trebuie carate de la teren
-seriozitatea echipei, daca unul se pricepe si lucreaza si alti 3 stau nu se poate face treaba. Muncitorii se pricep a naibii de bine sa se faca ocupati !
-calitatea finisajelor (pereti drepti, unghiuri drepte etc) - foarte importanta !!!
-diminuarea risipei de materiale
-cunostintele meseriasilor (cita apa + nisip + ciment si cum le amesteca, e doar un exemplu)
-sculele necesare (de la lopata si galetim pina la betoniera, dreptare, aparat de sudura, fierastrau electric, flex etc)
-ritmul de lucru care trebuie sa fie unul sustinut si nu lalait doar ca nu au ei unde lucra peste vara/toamna
Sunt si alte aspecte ce trebuie luate in considerare, de la autorizatie pina la masticul cu care se lipesc tevile de scurgere de la baie...

#4
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
Cel mai ieftin posibil e in felul urmator"

1. urmezi un curs de dulgherie, cost 4-5 milioane
2. apoi un curs de fierar- betonist
3 un curs de zidarie
4. si inca unul pentru gresie si faianta
5. cursuri de instalatii termice si sanitare
Per total te duce la 25 milioane. Asemenea cursuri se tin pe la Agentia de somaj dar sunt si firme care organizeaza asa ceva, contra cost.

Dupa ce te-ai scolit   te apuci de treaba dar numai in afara orelor de servici. Va dura f. mult, te va cocosa dar te va costa putin, poate sub 100 E/mp. Insa iti poti face casa modular, anul asta iti tragi numai fundatia, si ridici sufrageria (unde poti dormi), bucataria si un WC, anul urmator mai trantesti 2 dormitoare plus holurile etc.
Pe timpul lui ceasca multi si-au ridicat in felul asta casa. Cat castigi? Pai, sa vedem la o casa de 100 mp, in loc sa dai 400 E/mp, daca o vei scoate tu la 100E/mp, vei castiga 400-100= 90.000 E, punand aici si dobanda pe care ai fi platit-o bancilor pe timp de 30 ani.

Mai ieftin de atat nu se poate!  :rolleyes:

P.S. Dupa aia faci un copil, plantezi un copac si poti sa mori ca un om implinit..  :naughty:

Edited by barbarian, 21 January 2011 - 15:33.


#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ionut76, on 21st January 2011, 14:50, said:

Si in regie proprie si prin firma sunt avantaje si dezavantaje. Nu le scriu aici pe toate, insa citeva probleme trebuie ridicate:
-cine supravegheaza echipa trebuie sa se priceapa si sa se poata impune
-materialele cumparate in regim propriu trebuie carate de la magazin acasa
.........

Si l-ai uitat pe cel mai important .
Cine iti da GARANTIE pentru lucrarile executate .

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
M-ar fi interesat si pe mine subiectul dar din pacate romanul nu se simte bine pana nu ia pe cineva peste picior.
Initiatorul topicului cauta cateva idei, intrucat probabil ca nu-i curg banii in buzunare de la buget. Daca era vreun Videanu ori Udrea, sigur nu ar fi deschis acest topic.
Revenind la subiect, as mentiona:
1. sa te pricepi (cat de cat) si sa stai cat mai mult timp langa echipa care lucreaza; daca vezi cu ochii tai ca se respecta proiectul si ca se utilizeaza materialele corespunzatoare, in cantitatile specificate nu vei avea nevoie de garantii;
2. sa te interesezi din timp de preturile materialelor si sa iei numarul de telefon al persoanelor de contact, de la acesti furnizori, pentru a nu fi nevoit de fiecare data sa te deplasezi pana la ei,
3. sa cauti promotiile,
4. sa nu fi un tip snob,
5. sa ai rabdare si nervi tari.

#7
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 dilimach3, on 21st January 2011, 14:00, said:

daca o faci in regie propie,primul lucrul care sa-l faci,cauta si cumpara o dacia papuc...o iei si cu 2000 de lei.(sau un break de carat);pe urma poti sa-l dai la fare vechi.
nu te apuca sa cumperi scule daca nu o lucrezi tu.
cine-ti face casa sa faca socotelile de la inceput-fara"las' ca o vedea"..."s-ar putea"... "ne intelegem noi"

#8
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
@ionut76
iti spun din propria experienta pt ca stau prin santiere mai mult decit acasa.
de cele mai multe ori diferenta dintre firma si regie proprie este de citeva mii€ care intra in buzunarul patronului,atita tot.
pt ca patronul nu sta linga ei 12 ore pe zi,vine la 3-4zile sa vada cum stau baieti cu moralul si daca ai ceva de comentata te asigura ca totul sa va rezolva dar intre timp banii se scurg si treaba nu merge cun te astepti.
cele mai multe firme nu au posibilitati de transport materiale decit dace se vb de 2 cutii de faianta sau ceva de genul asta,nu au basculante si camioane sa iti transporte fierul,caramida,cimentul si gunoiul,cheama o alta firma de transport la care la valoarea facturii pe care o achita el iti ma adauga  un 15% daca e de bun simt,sau cumpara materialele de unde ai asigura transportul.
deci diferenta consta in pret mai scump,firmele au rolul lor dar pt clientii care nu au timp iar timpul lor inseamna de 10 ori mai mult decit  pretul firmei.

@motanul13
ai perfecta dreptate garantia este foarte importanta dar nu pe plaiuri mioritice.
nu iti doresc sa ti se surpe casa sa vezi cit vei rezolva cu acea garantie,aproape saptamanal vad persoane care au grave probleme la casa si nu pot face nimic si urmeaza sa ramina pe viata cu acele defect care nu se mai pot remedia sau sa mai bage inca odata mina in buzunar si sa plateasca remediere lor si asta cu toata garantia pe care le-a oferit-o firma(prin contract,totul legal,dar legal made in romanica).

eu va spun cum am facut eu,asta nu inseamna ca este cel mai ieftin dar pt mine a fost un compromis multumitor.
inca sunt cu casa in constructie pt ca fac si eu ce pot din resursele pe care le am la dispozitie.
anul trecut am turnat fundatie,placa si ceva din zidarie,toate astea le am executat eu cu alti 3 baieti fixi+cite 1-2 citeva zile.
am avut posibilitatea si am stat cu ei zilnic,am luat localnici ca sa nu apara problemela ca nu s-a trezit de dimineata(il trezeam eu)ca nu a venit metroul,masina sau mai stiu eu ce.
toate materialele le-am cumparat de la depozitele din zona care asigura si transport si vreau sa zic ca nu e nici o diferenta de bani in pretul materialelor.
am lucrat numai cu beton la cifa+pompa asa am fost fara bataie de cap ca nu tot betonul va fi la fel,ca imi trebuie inca 5-6 oameni in plus care sunt peste tot dar numai cind ai nevoie nu.
eu pina acum am fost multumit de aceasta formula si din punct de lucrativ si al pretului,urmeaza sa o ridic pe toata la rosu dupa care  interioarele le voi face prin forte proprii.
voi chema electricianul sa stabilim traseele dupa care le voi face eu,el va venii doar sa traga firele si atit,restul fac eu tot,la fel voi face si cu instalatorul,IP o voi executa eu tot ce tine de partea in pardoseala el urmind sa faca doar fitingareala.
restul tot cu mainile mele,asa cum va iesi oricum alta alternativa nu am.
oricum prefer sa stau intr-o casa unde am gresit eu nu altii pe bani mei.

#9
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 barbarian, on 21st January 2011, 15:26, said:

Cel mai ieftin posibil e in felul urmator"

1. urmezi un curs de dulgherie, cost 4-5 milioane
2. apoi un curs de fierar- betonist
3 un curs de zidarie
4. si inca unul pentru gresie si faianta
5. cursuri de instalatii termice si sanitare
Per total te duce la 25 milioane. Asemenea cursuri se tin pe la Agentia de somaj dar sunt si firme care organizeaza asa ceva, contra cost.

Dupa ce te-ai scolit   te apuci de treaba dar numai in afara orelor de servici. Va dura f. mult, te va cocosa dar te va costa putin, poate sub 100 E/mp. Insa iti poti face casa modular, anul asta iti tragi numai fundatia, si ridici sufrageria (unde poti dormi), bucataria si un WC, anul urmator mai trantesti 2 dormitoare plus holurile etc.
Pe timpul lui ceasca multi si-au ridicat in felul asta casa. Cat castigi? Pai, sa vedem la o casa de 100 mp, in loc sa dai 400 E/mp, daca o vei scoate tu la 100E/mp, vei castiga 400-100= 90.000 E, punand aici si dobanda pe care ai fi platit-o bancilor pe timp de 30 ani.

Mai ieftin de atat nu se poate!  :rolleyes:

P.S. Dupa aia faci un copil, plantezi un copac si poti sa mori ca un om implinit..  :naughty:

Calcul total eronat!
Nici vorba sa te coste doar 100 euro/mp daca o faci tu de la un capat la altul.
Nu mai pun ca s-ar putea sa nu mai te poti bucura de casa dupa ce ai terminat-o, fiindca te "rupe" spatele sau mai stiu eu ce...
Manopera pentru casa "la rosu", pentru 150 mp, te costa in jur de 6000 euro. Pentru aceeasi suprafata, manopera la finisaje te mai costa inca vreo 7-8000 euro.
Asadar, economii numa' bune sa-ti platesti doctorii...


Cea mai buna varianta pare a fi a lui Maardraxi, insa cati sunt in stare de asa ceva?
Altfel, important e sa fii prezent pe teren, sa te documentezi, sa eviti greselile facute de altii, sa nu te zgarcesti unde nu trebuie, sa intrebi in 10 locuri (preturi, variante diverse etc)...

#10
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
off cata rautate pe unii oameni. Omule nu ai inteles esentialul, nu rezumat la jurnal, daca ai construit o casa crezi ca ai facut-o in cel mai economic mod posibil?Fiecare invatam din greseli , in dealungul procesului poate ti-ai dat seama ca era mai iefin sa faci diferit, etc., sa ajutam impreuna pe viitorii constructori, cu solutii practice si economice, nu pentru asta este un forum...
Cat despre mine momentan sunt in constructii , momentan sunt in prima etapa, beneficiez de ajutorul unei rude specializate, muncitori locali cu ziua, sub supraveghere, m-am lasat de toate pentru a construi. Deci nu ma plang de costuri si nici nu vreau sa fac un jurnal, doar citind pe aici, muuuuuuuuuulte pagini, nu prea am gasit solutii reale si practice in a economisi bani.
"Deci" cu stima domn bricolactor daca nu ai construit, sau construit si nu vrei sa dai sfaturi, nu posta cantitativ, fa-o calitativ...daca poti.

#11
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dilimach3, on 21st January 2011, 22:42, said:

Cat despre mine momentan sunt in constructii , momentan sunt in prima etapa, beneficiez de ajutorul unei rude specializate, muncitori locali cu ziua, sub supraveghere, m-am lasat de toate pentru a construi. Deci nu ma plang de costuri si nici nu vreau sa fac un jurnal, doar citind pe aici, muuuuuuuuuulte pagini, nu prea am gasit solutii reale si practice in a economisi bani.

Nu inteleg bine : esti in constructii si nu stii cum sa economisesti, sau stii si vrei sa-i inveti si pe ceilalti?

Eu activez de multi ani in domeniu, dar nu ca executant, asa ca mi-am permis sa fiu obiectiv. si cu toate astea la casa mea nu am economisit decit regia si profitul pe care le-as fi platit unei firme de constructii. Plus furturi si incompetenta, daca aveam si ghinion in alegerea firmei.

Pe de alta parte, tot romanul se pricepe la Dacia, la fotbal, la politica si mai nou la constructii. La primele 3 domenii vedem zi de zi rezulatele "priceperii"
La constructii vom vedea la prima zghiltiala.

De exemplu, pun pariu ca jumatate din pipera va fi nelocuibila, daca nu chiar la pamint!

Deci : vis/cosmar, economic/scump, bun/prost. Asta e. :peacefingers:

#12
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
nu cred ca realizezi exact ce a cazut si ce a ramas in picioare in 77. cred ca se pot numara pe degete  caldirile mai mici de p+4 care au cazut la cutremurul din 77, si acolo majoritatea erau tencuite dupa cel din 40 si nu consolidate.
o mare parte din pipera o reprezinta case de p+1, p+2, daca stau in picioare acum or sa stea si dupa un cutremur.
nu acelasi lucru il pot spune de sediul bancii transilvania de la aeroport.

Edited by septimiu80, 25 January 2011 - 23:42.


#13
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 septimiu80, on 25th January 2011, 23:36, said:

o mare parte din pipera o reprezinta case de p+1, p+2, daca stau in picioare acum or sa stea si dupa un cutremur.
nu acelasi lucru il pot spune de sediul bancii transilvania de la aeroport.

Am spus nelocuibile.

Iar casele de pina la 4 nivele care erau in 77 au fost in majoritatea lor construite pina prin 40 ( deci au prins si cutremurul din 40), cu mult mai mult simt de raspundere decit cele facute dupa 90.

Si apropo de aeroport, dar otopeni, podul de pe DN1 e de urmarit!!!

Scuze de offtopic. :peacefingers:

#14
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
nu stiu daca sa inteles mesajul, vreau sa ii ajutam pe altii sa construiasca, mai cu simt de raspundere, cat mai ieftin. Odata cu sutele de postari despre constructia unei case omul isi trage singur concluzia, uneori proasta, de aceeia, sa nu mai rasfoiasca prin paginile de jurnale si restul , ma gandeam sa sintetizam totul , cum poate construi si cu bani putini fara sa cada casa peste el.
Odata ce gaseste undeva scris, idei de constructie , mai economice, nu se mai ia dupa propria intuitie sau dupa vecinu...va construi mai responsabil.
Cat despre mine, nu ma plang de costuri, am noroc de rude specializate in domeniu, oameni "datornici" ce ma ajuta...
Fiecare are dreptul la un vis, iar acel vis se poate realiza si cu bani putini.
Eu tot colectez informatii de pe diverse surse, idei bune sau rele, cand termin postez tot ce am gasit.

#15
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Subscriu la cele spuse de @mardraaxi si as mai adauga:

-sistematizarea cit mai buna a spatiului. O casa cit mai compacta cu cit mai putine spatii de trecere.Am vazut destule case cu holuri imense absolut inutile.
-sunt adeptul casei cu mansarda inaltata astfel incit sa incapi fara sa te apleci sub zona mansardei
-casa economica nu exclude luxul ci doar opulenta

Sa acorzi atentie furtului(de eliminat este imposibil). Este incredibil cit de mult a intrat in obisnuinta oamenilor acest flagel. Te fura toti daca pot, statul care-ti ia impozite si nu-ti face drumul de acces si utilitatile, desi-ti da autorizatie de constructie (aici nu prea ai ce face), banca care te imprumuta, firma care construieste(de ce credeti voi ca au putut sa scada atit de mult valorile caselor?), depozitele de unde cumperi materiale(cind fac calcule de  necesar de zidarie de ex. in loc de mc de caramida iti calculeaza mc de zidarie ca si cum ti-ar da si mortarul), muncitorii care lucreaza, samd

Daca vei tine cont de toate astea cind vei trage linia de final nu-ti vei crede ochilor la ce preturi poti sa-ti faci o casa!!!

Edited by luvio, 27 January 2011 - 11:13.


#16
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008

 luvio, on 27th January 2011, 11:13, said:

Subscriu la cele spuse de @mardraaxi si as mai adauga:

-sistematizarea cit mai buna a spatiului. O casa cit mai compacta cu cit mai putine spatii de trecere.Am vazut destule case cu holuri imense absolut inutile.
-sunt adeptul casei cu mansarda inaltata astfel incit sa incapi fara sa te apleci sub zona mansardei
-casa economica nu exclude luxul ci doar opulenta

Sa acorzi atentie furtului(de eliminat este imposibil). Este incredibil cit de mult a intrat in obisnuinta oamenilor acest flagel. Te fura toti daca pot, statul care-ti ia impozite si nu-ti face drumul de acces si utilitatile, desi-ti da autorizatie de constructie (aici nu prea ai ce face), banca care te imprumuta, firma care construieste(de ce credeti voi ca au putut sa scada atit de mult valorile caselor?), depozitele de unde cumperi materiale(cind fac calcule de  necesar de zidarie de ex. in loc de mc de caramida iti calculeaza mc de zidarie ca si cum ti-ar da si mortarul), muncitorii care lucreaza, samd

Daca vei tine cont de toate astea cind vei trage linia de final nu-ti vei crede ochilor la ce preturi poti sa-ti faci o casa!!!
Perfect adevarat, fiind o tara de individualisti fiecare trage pentru el.
Atentie mare la depozitele de materiale, calculeaza-ti singur cat se poate de exact necesarul, negociaza cu ei.
Preferabil fara banca, dar daca este cazul ia in calcul:
daca ai credit pe investitii materiale, nu umbla sa cumperi din mai multe locuri, pierzi bani la o.p.-uri....nu multi dar se aduna
Creditul ia-l dupa ce te decizi de unde sa cumperi cat si cum
Atentie la dobanzile ascunse. etc.

#17
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010

 barbarian, on 21st January 2011, 16:26, said:

Cel mai ieftin posibil e in felul urmator"

1. urmezi un curs de dulgherie, cost 4-5 milioane
2. apoi un curs de fierar- betonist
3 un curs de zidarie
4. si inca unul pentru gresie si faianta
5. cursuri de instalatii termice si sanitare
Per total te duce la 25 milioane. Asemenea cursuri se tin pe la Agentia de somaj dar sunt si firme care organizeaza asa ceva, contra cost.

Dupa ce te-ai scolit   te apuci de treaba dar numai in afara orelor de servici. Va dura f. mult, te va cocosa dar te va costa putin, poate sub 100 E/mp. Insa iti poti face casa modular, anul asta iti tragi numai fundatia, si ridici sufrageria (unde poti dormi), bucataria si un WC, anul urmator mai trantesti 2 dormitoare plus holurile etc.
Pe timpul lui ceasca multi si-au ridicat in felul asta casa. Cat castigi? Pai, sa vedem la o casa de 100 mp, in loc sa dai 400 E/mp, daca o vei scoate tu la 100E/mp, vei castiga 400-100= 90.000 E, punand aici si dobanda pe care ai fi platit-o bancilor pe timp de 30 ani.

Mai ieftin de atat nu se poate!  :rolleyes:

P.S. Dupa aia faci un copil, plantezi un copac si poti sa mori ca un om implinit..  :naughty:
As avea ceva de adaugat:
6 invata sa faci chirpici

#18
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008

 DBG_constructor, on 27th January 2011, 13:39, said:

As avea ceva de adaugat:
6 invata sa faci chirpici
7 pune tot ce ai invatat in aplicare...probabil ca asa mai scad manoperele uneori exorbitante la constructori...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate