Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Alocatia pentru sustinerea familiei conditionata de nota la purtare a progeniturii.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#55
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Da, dar mă refeream că pentru 30-40 de lei cât e alocația, pretextul notei la purtare e doar o altă porcărie aruncată în ochi. Cu ce ajută de fapt măsura asta? vor fi copiii mai cuminți sau silitori la școală? :lol: vezi să nu...

Hai să mai ciuntim bani și de aici...

#56
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,401
  • Înscris: 29.05.2006

View Postspdude, on 25th January 2011, 15:59, said:

Da, dar mă refeream că pentru 30-40 de lei cât e alocația, pretextul notei la purtare e doar o altă porcărie aruncată în ochi. Cu ce ajută de fapt măsura asta? vor fi copiii mai cuminți sau silitori la școală? :lol: vezi să nu...

Hai să mai ciuntim bani și de aici...

Se intampla de multe ori, in special in mediul rural, ca elevii cu probleme la capitolul indisciplina sa provina din familii sarace. O parte din aceste familii beneficiaza de alocatie. Avand in vedere ca intregul lor venit lunar nu poate fi mai mare de 3-4 sute de lei, o reducere de 10% are sanse destule sa impulsioneze parintii sa fie mai atenti cu absentele copilului. In plus, ar fi una din foarte putinele masuri pe care scoala le-ar putea lua si care i-ar afecta in mod concret pe parintii delasatori. Actualmente, poti sa-i umpli catalogul de absente, nu intereseaza pe nimeni.
Nu e mult, ba chiar e destul de putin. Consider insa ca e un prim pas in a re-pune nota la purtare in drepturile care i se cuvin. In momentul de fata, profesorul este dezarmat complet, nu are nici un fel de metoda legala de a impune ordinea la clasa. Stiu, stiu, textele de genul "trebuie sa stie sa capteze interesul", "sa-si faca lectia interesanta" suna foarte bine in teorie. In practica insa, e imposibil sa ai un grup de 10-20, chiar 30 de elevi pe care sa-i intereseze acelasi lucru. Nu mai vorbesc de procentul de elevi in scoala romaneasca pe care nu-i intereseaza nimic. Acestia trebuie convinsi cumva cel putin sa nu deranjeze pe ceilalti. In unele cazuri merge cu vorba buna, in unele nu. Nota la purtare poate fi un instrument la indemana si foarte eficient in acest sens.

#57
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostAdiTot, on 25th January 2011, 16:22, said:

Nota la purtare poate fi un instrument la indemana si foarte eficient in acest sens.
Si s-a mai nascut o specie noua: fanaticii politici.

#58
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postspdude, on 25th January 2011, 15:41, said:

În plus, pentru 30 de lei, e efectiv aberație. Hai să zicem că se aplică treaba asta. Atunci se ajunge la un fel de sistem de bursă, nu mai e alocație. Ori se dă tuturor pentru că sunt copii, ori se impun măsuri și atunci e recompensă pentru bună purtare sau ce se pretinde azi pentru medie mare.
asta-i motiv pentru ca...

si atunci pentru ce se duce la scoala? care-i scopul? care-i rostul statului si obiectivele pe termen lung ale societatii?
dam alocatie ca sa ce? oricat de mica e suma respectiva, trebuie un motiv solid sa o dai.
sa-si ia papuci si treining nu-i motiv de scolar si nici nu-i treaba guvernului.

View Postspdude, on 25th January 2011, 15:59, said:

Da, dar mă refeream că pentru 30-40 de lei cât e alocația, pretextul notei la purtare e doar o altă porcărie aruncată în ochi. Cu ce ajută de fapt măsura asta? vor fi copiii mai cuminți sau silitori la școală? :lol: vezi să nu...

Hai să mai ciuntim bani și de aici...
nu o sa inteleg niciodata motivul oricarui cetatean cu scaun la cap, sa sustina si sa apere niste pomeni atat de aberante.
de aia nu mai avem elite, johnny!  :puke:

#59
andreea_r

andreea_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2011
Buna!Sunt noua pe acest forum si doresc sa imi exprim si eu parerea.Sunt mama,stiu bine care e suma alocata de catre stat copilului.Dar m-am obisnuit cu aceasta extravaganta a romanilor,de a scoate ochii cu putinul lor.Nu mi-am facut copilul cu gandul de a il creste statul,caci,atunci cand am luat decizia,am facut-o pe contul meu si al sotului,nicidecum al statului.Aici e legea junglei si nu merita sa te gandesti cum te poate ajuta tara in care traiesti.Demult e si vorba ca,cetateanul are doar obligatii ori nu si drepturi,cum e in tarile civilizate.Nu vreau sa detaliez subiectul,cu parerea mea despre statul roman ci ma rezum la altceva..o amintire de cand eram eu mai mica,scolara.M-am trezit odata cu media scazuta la purtare pt ca am avut 5 absente nemotivate,aceea fiind o regula interioara a scolii.Asta era in ciclul gimnazial.S-a produs o ''eroare'' cu nemotivarea absentelor de cand am intarziat,dar fie...Situatia a ramas neschimbata in liceu cand ne-am trezit ca avem cartele de tercere la usa scolii si eram verificati atat de riguros,incat ne prezentam cu totii la scoala la 7:40,ca sa putem intra cu totii inainte de fix.Altfel,ati ghicit:la vreo 10 absente/intarzieri(ca la ei a intarzia=a absenta) aveam un punct minus la purtare.Nu ma indoiesc ca se practica acelasi lucru si acum la acel liceu.Era o batjocura.Sa stie ei exact in ce secunda am pus piciorul in scoala,de parca nu era evident ca am fost la ore din moment ce nu aveam absenta.Ei,si cu asa fel de reguli,cred ca e foarte usor sa te trezesti cu alocatia taiata.mare branza nu cred ca e..40 de ron ii poti primi cadou de la vreun unchi in vizita,poti vopsi peretii vecinului sambata,etc..Sunt niste bani care iti produc doar un confort psihologic ca ii ai,insa material..nu.Nu se poate schimba situatia alocatiei pana nu vor fi si salarii pe masura.Cum sa ne gandim la alocatii de 200 euro,cand omul care munceste o luna in fabrica ia 150???

#60
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,401
  • Înscris: 29.05.2006

View Postandreea_r, on 26th January 2011, 12:02, said:

Buna!Sunt noua pe acest forum si doresc sa imi exprim si eu parerea.Sunt mama,stiu bine care e suma alocata de catre stat copilului.Dar m-am obisnuit cu aceasta extravaganta a romanilor,de a scoate ochii cu putinul lor.Nu mi-am facut copilul cu gandul de a il creste statul,caci,atunci cand am luat decizia,am facut-o pe contul meu si al sotului,nicidecum al statului.Aici e legea junglei si nu merita sa te gandesti cum te poate ajuta tara in care traiesti.Demult e si vorba ca,cetateanul are doar obligatii ori nu si drepturi,cum e in tarile civilizate.Nu vreau sa detaliez subiectul,cu parerea mea despre statul roman ci ma rezum la altceva..o amintire de cand eram eu mai mica,scolara.M-am trezit odata cu media scazuta la purtare pt ca am avut 5 absente nemotivate,aceea fiind o regula interioara a scolii.Asta era in ciclul gimnazial.S-a produs o ''eroare'' cu nemotivarea absentelor de cand am intarziat,dar fie...Situatia a ramas neschimbata in liceu cand ne-am trezit ca avem cartele de tercere la usa scolii si eram verificati atat de riguros,incat ne prezentam cu totii la scoala la 7:40,ca sa putem intra cu totii inainte de fix.Altfel,ati ghicit:la vreo 10 absente/intarzieri(ca la ei a intarzia=a absenta) aveam un punct minus la purtare.Nu ma indoiesc ca se practica acelasi lucru si acum la acel liceu.Era o batjocura.Sa stie ei exact in ce secunda am pus piciorul in scoala,de parca nu era evident ca am fost la ore din moment ce nu aveam absenta.Ei,si cu asa fel de reguli,cred ca e foarte usor sa te trezesti cu alocatia taiata.mare branza nu cred ca e..40 de ron ii poti primi cadou de la vreun unchi in vizita,poti vopsi peretii vecinului sambata,etc..Sunt niste bani care iti produc doar un confort psihologic ca ii ai,insa material..nu.Nu se poate schimba situatia alocatiei pana nu vor fi si salarii pe masura.Cum sa ne gandim la alocatii de 200 euro,cand omul care munceste o luna in fabrica ia 150???

Sti cand o sa renunte liceul respectiv la a mai monitoriza intrarea in clasa la secunda? Cand punctualitatea va deveni regula in Romania. Deocamdata e exceptia.
Daca ai copii, sti ca educatia poate fi dureroasa atat pentru educator cat si pentru cel educat. Totusi, e necesara.

#61
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Cand nu a mai avut Boc din ce sa taie a inceput sa taie din alocatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate