Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#3583
kwstha

kwstha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.09.2014

Sal prieteni am si eu o rugăminte am doua drujbe si mam decis sami cumpăr o masina de ascutit lanturile si am cumpărat una se numeste flora Best fgs 85 b1 ce părere aveti despre aceasta masina tin sa mentionez am cumparato de la lidl Italia si încă nu am încercat sa vad cum ascute ,dupa ce ascut k masina mai trebuie sa dau k pila va multumesc



#3584
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Florabest e marca lidl.De fapt sunt produse realizate de einhell.Daca ascuti cum trebuie nu trebuie sa mai folosesti pila.Pune o poza, un link ca sa ne dam cu parerea mai in detaliu.

#3585
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

View PostMarius3k, on 20 octombrie 2014 - 12:06, said:


i@-ti totemul si i-@i fcut pe toti


pentru posesorii de stihl I7I:
cit consum@ stihl msI7I?
cit f@ci cu un re2ervor? o c@rut@ de lemne?

#3586
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Alea-s ferastrae?!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T5WO9nulOXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3587
oZi_Bz

oZi_Bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2013
Salutare , de curand am achizitionat 1 bucata lant Dolmar >>> [ http://s8.postimg.org/ik2im3zy9/100_1818.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  ,   [ http://s28.postimg.org/4xs0k70qx/100_1820.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   ,   [ http://s22.postimg.org/8ciosiwh9/100_1815.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  , [ http://s8.postimg.org/v3ogid9dt/100_1813.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   ca inlocuitor pentru >>>>> http://www.scule-hus...l-1-3mm-7434410 pe  care doream sa-l cumpar de la 1 reprezentanta Husqvarna din Bucuresti ( am intrebat pe site daca il au pe stoc si au confirmat -desigur ca in magazin nu-l aveau) .Vanzatorul mi-a recomandat acest lant ( a costat 60 ron) stie cineva care are drujba Dolmar daca lanturile comercializate sub aceasta marca se ridica la calitatea celor produse de Oregon ?? sau lantul acesta e produs de oregon dar vandut sub brand Dolmar??

Edited by oZi_Bz, 20 October 2014 - 19:53.


#3588
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Cu lant oregon n-am taiat niciodata asa ca nu ma pronunt.
Primele doua lanturi la motofierastrau au fost dolmar.Bune nimic de reprosat.O idee mai usor de ascutit ca cele de sthil,in schimb mai pretentioase la lemne murdare.As fi mers pe dolmar in continuare dar ca le comand de pe net costa prea mult livrarea acasa.
Eu folosesc sthil acum ca-s mai usor de procurat.Am reprezentanta la 5 km de mine.

#3589
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

View Postpufarin, on 19 octombrie 2014 - 23:08, said:

Eu mi-am comandat unul din asta, ar trebui sa ajunga saptamana asta.
Asta e cu laser. Trebuie sa lipesti banda reflectorizanta pe o piesa ce se roteste. La drujba pot pune pe clopotul de la ambreiaj. Bine... reglajul se face cu lama montata, dar se poate  si fara :P . Pana la urma cred ca imi iau si eu unul cu laser datorita pretului. Oricum pt mine e moft. Cum reglez de 6 ani dupa ureche si bujie asa pot s-o fac si de acum inainte. Plus ca o reglare la service, daca vreau precizie, ma costa cat las ciubuc, 5-10lei.
P.s. sunt proaspat posesor de lant oregon de la husqvarna. Am auzit ca au promotie si am crezut ca ma pricopsesc: cu 7lei mai ieftin decat unul stihl. Am dat 70lei-36dinti. Am taiat azi cu el. Nu am atins de nimic dur sa vad cum rezista. Eu am folosit doar oregon cy dinti pe semirotund. Asta ii are ascutiti. Revin zilele astea cu mai multe impresii.

Edited by RazvanGL1, 20 October 2014 - 21:02.


#3590
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Stiu ca este reflexiv si nu inductiv, dar eu o sa il folosesc si la celelalte motoare din batatura.

#3591
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Inca ceva... eu la drujba mea nu aveam acea tablita de aluminiu ditre cilindru si esapament. Rezervorul de ulei e din magneziu si se incalzea peste aprox 50gr numai cand taiam lemne groase. Pentru ca modelul profesional 651 are, i-am confectionat si eu una. De cand i-am pus-o rezervorul se incalzeste imediat,implicit si carterul, iar in lemne groase nu tii mana pe el. Mentionez ca esapamentul e prins si de rezervor cu 2 suruburi.  
Cand am vazut asa, m-am uitat si la un dolmar de 50cc. Si ala arde.
Pentru cei cu drujbe stihl si husqvarna: cat de tare se incalzeste rezervorul de ulei in lemne groase? Sunt chiar curios. Inca nu sunt hotarat daca sa pastrez sau sa dau jos acea tabla.


#3592
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
LA mine poti tine mina pe carter, asa de rece / cald este. Adevarat, n-am gasit lemn (salcim) mai gros de 45-50 cm.

Acum depinde si cit de mult tai. Eu am taiat maxim 2 ore cu pauze doar la alimentat ulei / benzina / bere. (Stihl MS 260)

#3593
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
La a mea rezervorul de ulei e langa cel de benzină,  in spate sub maner. La cealalta era in fata si se incalzea si aia destul de tare.

#3594
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Razvan.Dolmar-ul se incalzeste.Sthil 230 parca nu asa tare.Probabil depinde din ce material e facut rezervorul si distanta dintre el si esapamant.La 230 e mai mare ca la dolmar 5000.Eu nu am tablita intre esapament si rezervorul de ulei.

#3595
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Faptul ca se încălzește uleiul nu e neapărat un lucru rău, iarna e mai fluid si unge mai bine lama și lanțul.

#3596
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Hmm... fara tablita nu se incalzeste pt ca raceste aerul esapamentul.
@mihalex la ms 260 ai acea tablita?
Nu ma intereseaza fluiditatea uleiului ci cum racesc motorul mai bine...

#3597
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Cu pauze lungi de bere!Posted Image

Edited by dolmarfan, 21 October 2014 - 17:48.


#3598
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Vine frigul dom'ne. Gata cu berea. :P

#3599
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010

View PostoZi_Bz, on 20 octombrie 2014 - 19:51, said:

stie cineva care are drujba Dolmar daca lanturile comercializate sub aceasta marca se ridica la calitatea celor produse de Oregon ?? sau lantul acesta e produs de oregon dar vandut sub brand Dolmar??

Lanturile Dolmar sunt produse de Oregon. Aceeasi Marie alt brand.  La 64 lei iei lant Stihl, merita incercat.

Edited by crisGC, 22 October 2014 - 09:38.


#3600
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
si Oregon e produs in http://tmmp.ro/produ.../lanturi-drujbe Taiwan
sau China...sau Polonia...
am taiat sirma de aluminiu si doar s-a dus ascutisul, fara sa se ciobeasca sau indoaie vreun dinte. deci chinezescul...dureaza.
oricum, sa iei lant scump si sa dai in piere, sirme, sau sa tai si pamint, nu e o afacere.
atentie incepatori ca mine: lantul cu colt drept, dalta, este mai rapid, dar pentru lemn verde, iar cel cu colt rotund, semidalta, este mai lent la taiere, dar pentru lemn uscat. asa am citit si eu pe la altii. tot ei spun ca daca lemnul e tare, ascutisul se duce in...minute.

Edited by bogdanb1, 22 October 2014 - 09:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate