Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#3475
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Frumoasa colecție,  spor la tăiat!

#3476
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
mi s-a parul ca lantul stihl din reprezentanta era ascutit pe patrat, daca piticul meu mai tine bine minte

pe bune , a ascutit cineva pe patrat?
se gasesc pile pentru treaba asta? unde? tot pe la chioscurile alea?
http://www.oregonpro...ance/manual.htm
as vrea sa ascut pe patrat, am bani de dat...pe lanturi.

#3477
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Si taie in colturi sau...Posted Image

#3478
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 UnyKat, on 02 octombrie 2014 - 13:40, said:

Si taie in colturi sau...Posted Image
...in zig-zag...LOL

#3479
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Am comis-o... Am luat ieri ascutitorul ala de care ziceam mai devreme. Posted Image L-am montat, si ... da-i bataie Posted Image
Mi-a luat cam 2-3 minute pana am reglat jucaria, si inca 3 minute pana am terminat de ascutit lantul. Pe ambele parti. Posted Image
Are un reglaj care permite sa impingi lantul din dinte taietor in dinte taietor, si un reglaj pe inaltime. Le-ai reglat pe ala la inceptut si apoi.. .da-i bataie.
Dupa ce am ascutit am facut si proba si ... surpriza.. taie ca unul nou, chiar mai rau... Glumesc desigur. Pot sa spun ca-s multumit de achizitie,Posted Image  am ascutit doua lanturi in mai putin de 10 minute, cu tot cu reglaj. Asa ca nu mai trebuie sa ma duc la unu si la altu' sa ma rog sa imi ascuta lantul sau sa ma chinui cu pila. Pui aparatul, doar atingi lantul si ... gata Posted Image Posted Image Posted Image



Suma respectelor, Alydor

#3480
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
ultima achizitie:
[ http://s27.postimg.org/451jqaakz/pantaloni_drujba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pret de lista:) sunt clasa 1
http://www.grube.de/...-variation.html

Edited by Jexy, 04 October 2014 - 13:41.


#3481
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Gruber ii un catalog SUPER.Vezi niste lucruri superbe.

#3482
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 Jexy, on 04 octombrie 2014 - 13:31, said:

ultima achizitie:
[ http://s27.postimg.org/451jqaakz/pantaloni_drujba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pret de lista:) sunt clasa 1
http://www.grube.de/...-variation.html
Tu glumesti?Posted Image Posted Image
Cu banii aia uni isi cumpara 3 drujbe.

Edited by vasile59, 05 October 2014 - 10:39.


#3483
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Jexy, on 04 octombrie 2014 - 13:31, said:

ultima achizitie:
[ http://s27.postimg.org/451jqaakz/pantaloni_drujba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pret de lista:) sunt clasa 1
http://www.grube.de/...-variation.html
SUPER ! I-ai probat ? Cum sunt marimile ? Poate fi un "multifunctional" in curte pe timp rece ! Sunt grei sau usori (comozi) ? De mai mult timp caut asa ceva ,rezistent si "sa tina cald la spate"!
PS - Ar fi buni , rezistenti la gratar - la "mici" particule / "scantei ?

#3484
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Un sant anti -foc.

#3485
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010

 vasile59, on 05 octombrie 2014 - 10:38, said:

Tu glumesti?Posted Image Posted Image
Cu banii aia uni isi cumpara 3 drujbe.
Iti dai seama ca nu am dat atatia bani pe ei. Am pus link-ul respectiv pentru ca am cam ramas mut la cat costa.

 FAP, on 05 octombrie 2014 - 11:14, said:

SUPER ! I-ai probat ? Cum sunt marimile ? Poate fi un "multifunctional" in curte pe timp rece ! Sunt grei sau usori (comozi) ? De mai mult timp caut asa ceva ,rezistent si "sa tina cald la spate"!
PS - Ar fi buni , rezistenti la gratar - la "mici" particule / "scantei ?
I-am probat da, sunt putin greoi dar comozi, te obisnuiesti cu ei, asta este a 3-a pereche pe care o cumpar, in poza cu drujbele sunt unii verzi de la Stihl, sunt mai usori ca acestia, toti sunt foarte caldurosi, pentru mine sunt "multifunctionali" cum ai zis si tu. Se ard de la scantei.

#3486
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
ziceti-mi si mie va rog:
lant de .325. ascutit cu pila de 4.8. sub pila, intre inaltator si dinte, a fost mai mult material de luat decit din alte zone
de ce se formeaza o punte, din materialul pilit, pe directia pilirii, intre margnea dintelui si directia de pilire, de cam 2-3 mm. adica materialul pilit, in loc sa zboare sub forma de pilitura, se reaseaza astfel.
materialul moale?

#3487
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Se magnetizeaza.

#3488
bogdangepe

bogdangepe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.05.2006
Salutare, am si eu un Partner micut de 1,5cp (ptr lemne de foc) cumparata anul trecut. In toamna trecuta am taiat cu lantul original fara ascutire 15 m steri. Evident habar nu am cum se ascute lantul si am zis s il las asa decat s fac o prostie. Acum cand am nevoie iar de drujba am zis s incerc s il ascut eu. Cum face tot romanul se uita pe youtube la tutoriale :)). Evident l-am facut zdrente, taia la fel intr-o parte, aproape faceam cerculete in lemn :)). Am cumparat un lant nou, prostia a fost ca la stand l-am ales pe cel mai scump, oregon era 64 ron si asta de l-am cumparat era afisat la 69,99 ron. La casa s dovedit contrariul, lantul a fost 42 ron. Ajung acasa il pun la treaba si dupa 4 m nu mai taie si o ia stramb. Problema este ca lantul cumparat acum, este aceiasi firma cu cel original. De ce asta a tinut doar 4m si ala 15m? Daca merg stramb taie bine,dar daca vreau s merg drept nu taie neam. Ma gandeam s nu fie sina largita, tocita, dar nu am cu ce s fac comparatie, pe net nu am gasit o poza cu o sina tocita, largita. Evident lantul are putin joc stanga dreapta pe sina dar nu exagerat.

#3489
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Tin minte ca acu' ceva vreme cauta cineva info despre o scula de genul asta "home-made":
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E32Is8KRTnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mi se pare destul de detaliat procedeul iar echipamentul nu pare a fi foarte greu de construit.

#3490
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013

 bogdangepe, on 07 octombrie 2014 - 09:01, said:

Salutare, am si eu un Partner micut de 1,5cp (ptr lemne de foc) cumparata anul trecut. In toamna trecuta am taiat cu lantul original fara ascutire 15 m steri. Evident habar nu am cum se ascute lantul si am zis s il las asa decat s fac o prostie. Acum cand am nevoie iar de drujba am zis s incerc s il ascut eu. Cum face tot romanul se uita pe youtube la tutoriale Posted Image). Evident l-am facut zdrente, taia la fel intr-o parte, aproape faceam cerculete in lemn Posted Image). Am cumparat un lant nou, prostia a fost ca la stand l-am ales pe cel mai scump, oregon era 64 ron si asta de l-am cumparat era afisat la 69,99 ron. La casa s dovedit contrariul, lantul a fost 42 ron. Ajung acasa il pun la treaba si dupa 4 m nu mai taie si o ia stramb. Problema este ca lantul cumparat acum, este aceiasi firma cu cel original. De ce asta a tinut doar 4m si ala 15m? Daca merg stramb taie bine,dar daca vreau s merg drept nu taie neam. Ma gandeam s nu fie sina largita, tocita, dar nu am cu ce s fac comparatie, pe net nu am gasit o poza cu o sina tocita, largita. Evident lantul are putin joc stanga dreapta pe sina dar nu exagerat.

Pai l-ai ascutit sau a inceput sa taie asa din senin? Tu cum ai luat lantul , nu e la fel ca primul pe acelasi pas?A tinut mai putin pentru ca probabil ai taiat lemn de esenta tare sau mai noduroase , nu este o regula la cat timp se strica un lant indiferent de calitatea lui .

Edited by UnyKat, 07 October 2014 - 11:15.


#3491
BoteDorin_30

BoteDorin_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.09.2014
As vrea sa cumpar Drujba Micul Padurar 5200 cm 2, 2 kw , Drujba 52 CC lama de 16'' (40 cm) ce parere aveti???

#3492
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Depinde la ce vrei sa-l folosesti. Poate fii de ajuns sau doar o economie de moment.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate