Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#3349
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Diferenta majora consta in tehnologia motorului. Ms 362 are motor 2-mix, de unde rezulta un consum mai bun, noxe mai putine si chiar un cuplu ridicat la o gama mai larga de turatii. Ar mai fii sistemul de amortizare si filtru de aer mai performante la ms362.
Despre fiabilitatea lui ms361 numai lucruri de laudat am auzit. O drujba deosebita. Despre ms362 nu am auzit nimic. Trebuie sa fie cel putin la fel de bun ca predecesorul. Personal as merge pe ce e mai modern.

#3350
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 lucystyl, on 19 septembrie 2014 - 10:56, said:

Va salut baieti sunt nou pe forum si as dori o informatie in legatura cu doua drujbe pro Sthil ms 361 si ms 362 as dori sa stiu ce diferente sunt intre cele doua exluzand pretul vreau sa achizitionez ms 361ce spuneti ceva idei propuneri va multumesc

Ti-a explicat foarte bine  Razvan... De MS 362 nu se stie nimic deoarece este model relativ nou. Nu acelasi lucru se poate spune despre legendarul 360/361. Daca nu gasesti 361 poti achizitiona fara probleme si MS 260, la fel de bun, tot Profesionala dar un pic mai mica (50,2cmc, 2,6KW, 3,5 CP, 45cm lungime lama)

#3351
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Depinde la ce vrea s-o foloseasca.
M-a sunat ieri sa-mi spuna ca intr-un hipermaket (parca bricostore) a vazut solo 681( 81cc) la reducere, de la vre-o 3200 lei la 1850 lei. De unde atata pomana? Daca as avea catusi de putin ce face cu o drujba de 80cc maine as lua-o. Poate e interesat cineva de oferta

#3352
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
fanulor Bacho oberg portiual: ce va place la ele? mie? am luat una cu 5 lei din piata si am cerut 4,5. pe ea scrie 11/64 cu litere extraordinar de mici. dar e de 4,8 de fapt. teapa. calitativ e un jaf de 2 lei. contrafacuta?

fanilor pile Stihl: Ce va place la ele? arata exact ca pila luata de la circiuma din sat. e ceva de ea, dar nu cine stie ce. China, calitatea 2? L-am intrebat pe vinzator cit tine? Cica de 4-5 ori. Pai daca la el tine asa, la mine, o data?

swiss made fara sa fie scris si vallobre sau vallobre swiss made. mi se par extraordinare, pentru inceput. aspectul arata ca e de ceva de calitate. zimtii. si pileste bine.

gusturile nu se discuta.

http://www.loggercha...0511-single.htm

#3353
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
In cea ce priveste sthil te contrazic , folosesc de ani de zile si pana acum nu am fost dezamagit de pilele astea.De ce la tine sa nu tina de 4- 5 ori?

#3354
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
pe bune: asa mi-a zis vinzatorul.
tot pe bune: o sti el ce marfa vinde.

din sfortarile mele de a ma documenta, cica lantul stihl ar fi greu de ascutit cu pila. nu este parerea mea. urmeaza carlton apoi cica oregon ar fi moale. pentru pila. nu pentru lemn.

Edited by bogdanb1, 19 September 2014 - 20:17.


#3355
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
Intrebarea era de ce sa nu tina...tine dar la o pila depila nu simt ca ma lasa, pe cind la cele ''de patru -cinci ori'' se simte, se vede...ca la cutia de viteze.
dupa ce am cumparat pila Bacho am infipt-o intr-o bucata de lemn. apoi s-a razgindit piticul si am vrut s-o scot. am prins bucata de lemn in menghina si asa am sucit-o ca pe schimbatorul de viteze si tot nu a mai iesit. asa ca ce e de fapt ? sirma cu zimti?

bun.
am luat coada pilei si am dat ca dentistul pe tais spre marginea lui, dinspre interior si am vazut ca agata.
la lantul bun, dar de bazar.
incepuse sa agate, sau cel putin asa am detectat eu, in interior, in bucla interioara, jumatatea de cerc dinspre partea de sus a dintelui spre zala.
aveam obiceiul sa ma uit sus, sus de tot daca au aparut probleme
aviz amatorilor, ca mine.
nu stiam ca de acolo incepe uzura.
vad ca dacan-ar fi Nevoia..n-as avea de unde sa aflu.

Edited by bogdanb1, 19 September 2014 - 22:42.


#3356
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 lucystyl, on 19 septembrie 2014 - 10:56, said:

Va salut baieti sunt nou pe forum si as dori o informatie in legatura cu doua drujbe pro Sthil ms 361 si ms 362 as dori sa stiu ce diferente sunt intre cele doua exluzand pretul vreau sa achizitionez ms 361ce spuneti ceva idei propuneri va multumesc


Fara indoiala 361.Toate cacaturiile astea moderne de ultima generatie is  slabe..Rahaturi ambalate frumos.Toate astea cu X-torx.carburator electronic ,.Drujbele adevarate is pana la astea.

#3357
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Daca gasesti ms 361 noua ia-o ca nu te va dezamagi.
Ms 362  se gaseste doar cu carburator electronic.Nimic rau in asta doar ca la noi nu stiu cati dintre dealeri au acel program care sa le permita sa umble la partea electronica.

#3358
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 bogdanb1, on 19 septembrie 2014 - 20:13, said:

pe bune: asa mi-a zis vinzatorul.
tot pe bune: o sti el ce marfa vinde.

din sfortarile mele de a ma documenta, cica lantul stihl ar fi greu de ascutit cu pila. nu este parerea mea. urmeaza carlton apoi cica oregon ar fi moale. pentru pila. nu pentru lemn.

Vinzatorul ala maninca c*c*t! Eu DOAR atit iti spun... Cind mai treci pe la el sa-l scuipi in ochi!

*** Vorbim de marca Stihl si nu Sthil! Cred ca ai prins ideea...

#3359
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
referitor la pile, am ascutit si cu pile oregom, stihl, bahco si nu mi s-a parut ca nu ar fi bune de nimenic, cat sa tina o pila? daca dai 5 lei pe ea sa tina de 100 de lei? orice pila pe care o folosesti se uzeaza indiferent de domeniu, va spun sincer ca si topoarele le ascut cu pila nu cu polizorul si e normal sa se uzeze.

#3360
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Da e normal orice lucru folosit se uzeaza dar aici e vorba cat de repede si calitatea produsului. Bogdan vanzatorul ala ma gandesc ca poate vindea pișe in bazar , eu nu am avut peronal norocul sa intalnesc o pila care  sa ascuta doar de 4 ori, asta vorbind de stihl.

#3361
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Tot pile stihl recomand. Totusi atentie ca se pot rupe aca va puneti pe ele asa cum am facut eu :D . Lanturile stihl se ascut greu cu pile din bazar. Folositi pilele lor si vedeti diferenta. Din experienta!
Ms 362 nu e rea deloc. Pe forumuri externe n-m citit recenzii negative.
Si se gaseste fara m-tronic; cel putin pe stihl.ro nu apare.

Edited by RazvanGL1, 20 September 2014 - 15:10.


#3362
gogorita2008

gogorita2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.12.2012

Quote

Toate cacaturiile astea moderne de ultima generatie is  slabe..Rahaturi ambalate frumos.Toate astea cu X-torx.carburator electronic ,.Drujbele adevarate is pana la astea.

Intreb si eu  fara suparare: cine nu a luat pana acum cativa ani o drujba nu va mai apuca una buna de noua niciodata? adica performantele maxime sunt deja de domeniul trecutului? nu se mai fac lucruri bune? sau e deja ,,melencolia zugravului de acum o gramade de ani, ca nu se mai fac nene zugraveli ca pe vremea mea, cu albus de ou, mica si zahar ars'' ce sa faci cu lavabila de acum...
Sau ca la masini..carburatorul si delcoul e baza ca la calculator nu se pricepe oricare...

#3363
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 RazvanGL1, on 20 septembrie 2014 - 15:04, said:

Totusi atentie ca se pot rupe aca va puneti pe ele asa cum am facut eu Posted Image .
am ''dat' , de proba, cu pila, in felul urmator: pozitionat pila pe lant si rotit pina la maxim o tura in directia dintilor de pe pila. a lasat urma asa: gaura de la dintele de pe pila, pauza, gaura , pauza...deci a lasat forma dintilor, putin, dar vizibil, frezata pe zona taietoare a dintelui.

intrebare:

e dintele moale?

sa incerc, pe viitor, daca se duce repede ascutisul, sa fac o calire? stiu ca nu e ceva ce as reusi prea usor, dar... ceva de genul incalzit dintele in flacara si bagat in ulei? pare ciudat?
nu ma grabesc sa fac asta, doar intreb. nu as vrea sa decalesc altceva si sa imi sara in cap...

Edited by bogdanb1, 20 September 2014 - 21:41.


#3364
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

 bogdanb1, on 20 septembrie 2014 - 21:34, said:


am ''dat' , de proba, cu pila, in felul urmator: pozitionat pila pe lant si rotit pina la maxim o tura in directia dintilor de pe pila. a lasat urma asa: gaura de la dintele de pe pila, pauza, gaura , pauza...deci a lasat forma dintilor, putin, dar vizibil, frezata pe zona taietoare a dintelui.

intrebare:

e dintele
(...)
Ori sunt eu greu de cap la ora asta( ceea ce nu ar fi exclus dupa 12h de serviciu) ori mai trebuie lucrat la formulare, ca nu pricep...
Calit dinti de lant??  Eu zic sa uitati de asa cv.

Edited by RazvanGL1, 20 September 2014 - 23:50.


#3365
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
e ca si cum ai da cu grebla in nisip. ramin urme pe nisip.sa zicem nisip ud. la mare pe plaja. ceva asemanator. se vede locul pe unde au trecut dintii si locul meatins,dintre dinti.

calire sau nu?

Edited by bogdanb1, 20 September 2014 - 23:37.


#3366
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Aaaaha!!! Gata domnule! Pricepui. Dar sigur nu de la exemplul cu grebla; mai citi o data. Uite ca nu m-am uitat atat de atent la dintii lantului. Promit, cu prima ocazie, ca ma uit. Poate altcineva a bagat de seama daca raman urme de la pila pe  dinte.
P.s. pt calire am dat edit mai sus

Edited by RazvanGL1, 20 September 2014 - 23:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate