Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#3331
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Nu-i a mea.
Dupa ce termin culesul la vie vreau sa incerc pe motocositoare<<ruris>> cam aceleasi lucru sa vad ce iese(esapamentul l-am modificat in vara).

#3332
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 OffGridGeek, on 18 septembrie 2014 - 16:12, said:

Mihalex, multumesc mult pentru variantele mai ieftine, chiar suna bine, hehe Posted Image

Mă încânta sistemul ăla Power Sharp ce vine cu Husqvarna 240, da presupun că se poate achiziționa și separat. Apropos, l-a folosit careva, se merită, sau tot la pilă se ascute mai bine lanțul ?

De folosit n-am folosit ca trebuie sa ai sina+lant+piatra+dispozitiv. In plus vrajeala asta merge numai la gama hobby iar eu am MS 260. Daca te initiezi cu PowerSharp nu mai inveti sa ascuti lanturi. Nu ca eu as fi vreun profesionist dar "pilesc" la ele :D ... Unde dau gres, am prieteni care remediaza. As fi interesat de un astfel de sistem http://www.piese-dru...tit_lant_drujba

 dolmarfan, on 18 septembrie 2014 - 16:15, said:

Chinezoaica modificata: carburator, evacuare marita si renuntat la garnitura!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zV2MjOxrmT4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da' ce galagie face ochioasa :P
Ce fel de lemn este ala ... stejar?

#3333
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am fost sa cumpar un lant si pila,o singura data cu un prieten;mi-a venit idea de a incerca pila pe lant si era varza( a se citi fier mort).M-am uitat la vanzator peste ochelari si...acesta mi-a dat un lant no-name,insa de care deabia se agata pila.Asa ca...daca se poate face asa o proba (mai ales in bazar)conteaza...

Edited by gcom61, 18 September 2014 - 17:41.


#3334
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Sa fim un pic seriosi... Pile se iau numai asa: http://drujbe-stihl....ila-stihl-4.8mm

#3335
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ma refeream la targ,bazar,sau cum doriti sa denumiti acea aglomerare de vanzatori cu sau fara autorizatie ,care comercializeaza orice si oricum sub pretul din magazine.La Gr,ii spuneam ''la rusi''; mai nou cred ca s-ar putea spune la turci,chinezi...

#3336
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Pai nici cu dispozitivul asta nu mai inveti niciodata sa ascuti. Daca ar fi sa recomand ceva ar fi doar suportul pentru pila in rest mana si mult exercitiu , nimeni nu s-a nascut invatat

Attached Files


Edited by UnyKat, 18 September 2014 - 18:02.


#3337
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Cu dispozitivul precizat de mine poti indrepta greselile facute "cu mina libera"... :D
Am un fost coleg de generala care a invatat sa ascuta (acum e profesionist) dupa ce a stricat vreo 7-8 lanturi.
L-am intrebat cum a reusit si mi-a raspuns zimbind: "Simplu! Inainte, mergeam la cineva sa-mi ascuta lantul si eram obligat la fiecare ascutire sa dau cite 3 beri" (pentru el, pt. nasu-sau care era intermediarul si la ala de ascutea). La un calcul simplu 5 ascuteli faceau cit un lant nou...

#3338
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012

 UnyKat, on 18 septembrie 2014 - 18:00, said:

Pai nici cu dispozitivul asta nu mai inveti niciodata sa ascuti. Daca ar fi sa recomand ceva ar fi doar suportul pentru pila in rest mana si mult exercitiu , nimeni nu s-a nascut invatat
Corect!Exercitiul e mama invatarii!

#3339
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 gcom61, on 18 septembrie 2014 - 17:59, said:

Ma refeream la targ,bazar,sau cum doriti sa denumiti acea aglomerare de vanzatori cu sau fara autorizatie ,care comercializeaza orice si oricum sub pretul din magazine.La Gr,ii spuneam ''la rusi''; mai nou cred ca s-ar putea spune la turci,chinezi...

Nu recomand nimanui sa cumpere din astfel de locuri.

 dolmarfan, on 18 septembrie 2014 - 18:16, said:

Corect!Exercitiul e mama invatarii!

Mama invatarii, mama invatarii! Ce te faci insa cind, invatind, strici lantul?

#3340
OffGridGeek

OffGridGeek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.09.2014
Aveți și voi dreptate. Dacă te înveți cu PowerSharp, probabil că nu-ți mai vine să dai la pilă. Dar mi-e frică că o să dau ceva rateuri până învăț meșteșugul, așa că dispozitivul indicat de mihalex mă încântă totuși. Mulțumesc de sfaturi prieteni !

Dacă ar fi să întind puțin coarda, că tot mai am o săptămână pâna îmi voi achiziționa monstrul, ce semiprofesională mi-ați recomanda ? Sau care ar fi next level față de ce am acum pe listă ?

Posted Image

#3341
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cred ca totul tine de bafta si cat de bine poti identifica  o scula buna.Nu neaparat ca si calitate ,cat ca si raport calitate/pret.
Am cumparat acum 3 ani o piesa originala bosch,cu o caciula de bani si a functionat 9 zile.; am fost pt garantie,m-a plimbat o zi si...am cumparat cea mai ieftina piesa(similara) din magazin.Rezultatul...functioneaza de 3 ani ,mai bine decat a functionat originala.Concluziile le trageti dvs.E drept,piesa nu a fost cumparata din bazar ci dintr-un magazin[de cartier].

#3342
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Oricum pana te inveti sa ascuti un lant il cam strici.

#3343
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 OffGridGeek, on 18 septembrie 2014 - 18:33, said:

Dacă ar fi să întind puțin coarda, că tot mai am o săptămână pâna îmi voi achiziționa monstrul, ce semiprofesională mi-ați recomanda ? Sau care ar fi next level față de ce am acum pe listă ?
Eeee...pai nu vei intinde numai coarda, iti vei intinde si portmoneul :P
Cel mai ieftin semiprofesional de la Stihl este MS 271  avind pila cu suport + lant de rezerva + sina de rezerva si este  2.390 RON
Cel mai ieftin Profesional de la Stihl este MS 241 si este 2.540 Ron
De la Husqvarna nu ma pricep :)

Un hobby mai "al catarii" este MS 211 si este 1.272 Ron

#3344
gogorita2008

gogorita2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.12.2012
PowerSharp ?Din putina mea experinta va spun  cu mana pe inima- nu o sa reusiti sa ascutiti cu asa ceva credeti-ma! Eu am luat husky e-40 cu sistemul acum cateva luni, a fost prima mea drujba si habar nu aveam cum trebuie sa taie o drujba..ascutit din fabrica lantul a taiat destul de bine (asa m-i se parea atunci) pana a trebuit sa fie reascutit....apoi nimic,am chemat 2 prieteni taietori de lemne de o viata ca poate nu stiu eu cum se face, intors dispozitivul si pe o parte si pe alta, tinut si 3 si 5 secunde...degeaba...pur si simplu lantul nu intra in lemn decit daca apasai serios pe drujba si atunci o facea intr-o parte, dupa 10-20 secunde de taiat din lama iesea fum chiar daca pompa baga suficient ulei. Desi dintii lantului se simteau ca lama de ascutiti nu vroia sa taie si pace! asa ca l-am atarnat intr-un cui si am dat 45 lei pe un lant cu dintii normali,oregon, si acum altfel sta treaba . Diferenta la taiat e clar vizibila cu primul lant am incercat sa bag lama cu varful in lemn, de proba...va-ti dat seama...nici o sansa sa intre  doar zgomot si fum, cu lantul normal intra cu mult curaj...eu va sfatuiesc sa nu dati 100 ron pe astfel de experimentesunt bani dati degeaba...parerea mea.


Scuze e vorba de 240-ePosted Image

Edited by gogorita2008, 18 September 2014 - 20:22.


#3345
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 mihalexmihalex, on 18 septembrie 2014 - 17:38, said:

Da' ce galagie face ochioasa Posted Image
Ce fel de lemn este ala ... stejar?
asa suna hercules 550 in sarcina
aviz amatorilor
si confirmarea posesorilor daca sint.

#3346
OffGridGeek

OffGridGeek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.09.2014
Deci m-am lamurit si cu powersharp, se pare ca pila e sfanta.

Am sa revin cu detalii despre monstrul ales. Multumesc baieti si sa auzim de bine !!

#3347
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

 bogdanb1, on 18 septembrie 2014 - 21:12, said:

asa suna hercules 550 in sarcina
si confirmarea posesorilor daca sint.
Doar fost, din pacate. :(
Cam asa suna si dac401s. Urmeaza sa ii hacuiesc toba, ca nu se mai poate asa.

 dolmarfan, on 18 septembrie 2014 - 16:15, said:

Chinezoaica modificata: carburator, evacuare marita si renuntat la garnitura!
Despre ce garnitura e vorba? :huh:

#3348
lucystyl

lucystyl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.08.2014
Va salut baieti sunt nou pe forum si as dori o informatie in legatura cu doua drujbe pro Sthil ms 361 si ms 362 as dori sa stiu ce diferente sunt intre cele doua exluzand pretul vreau sa achizitionez ms 361ce spuneti ceva idei propuneri va multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate