Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Experienta legata de constructia si locuirea intr-o casa din lemn ?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postflopardu, on 24th January 2011, 09:16, said:

foarte bine si eu vreau sa vad cum e viata ta acolo, ma intereseaza, astept sa aflu.
singura problema reala sunt soriceii-nu trebuie sa-i lasi sa-si gaseasca loc de intrare intre pereti;si vin numai toamna-iarna...si vin!

in rest nu ma plang-nu crapa peretii;se incalzeste f repede iarna- nu trosneste lemnul;ce mai pot zice?!...vara,intradevar,nu racoare ca intr-o casa din beton fara pardoseala izolata,deoarece nu ai de unde se ai-peretii nu sunt "rezervoare" de energie"....dar nici nu se incinge...
si am mai constatat ceva-umiditatea din casa in timpul iernii este mult mai mica decat la o casa din zidarie-aici trebuie sa o reglezi artificial.


View Postflopardu, on 24th January 2011, 09:16, said:

"obligatoriu din lemn-casa din lemn o construiesti pe de o parte ptr. greutate ei si pe de alta parte ptr costuri"... ce spuneam mai deunazi, in ro se fac constructii de lemn ca sa fie mai ieftine si nicidecum mai bune decat celelalte. :(
adica lemnul este mai ieftin, dar nu este nici calitativ, pui un sul de vata intre osb-uri si intre riglele astea neuscate ca lumea, o folie, cativa capriori, deasupra tragi o sindrila cat mai ieftina sau cea mai subtire tabla si gata casa de lemn cu bani putini. :)

casa mea a costat mai mult decat una din zidarie...(am fost nebun!)

Edited by buleala, 24 January 2011 - 09:29.


#38
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:25, said:

singura problema reala sunt soriceii-nu trebuie sa-i lasi sa-si gaseasca loc de intrare intre pereti;si vin numai toamna-iarna...si vin!
in principiu daca este finisata casa, cu fatada tencuita, nu ar avea pe unde sa intre monstri astia mici, dar se poate rezolva cu aparate cu ultrasunete, am acum doua in casa, merg de 3-4 saptamani, asa preventiv.

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:25, said:

in rest nu ma plan-nu crap peretii;se incalzeste f repede iarna- nu trosneste lemnul;ce mai pot zice?!...vara,intradevar,nu racoare ca intr-o casa din beton fara pardoseala izolata,deoarece nu ai de unde se ai-peretii nu sunt "rezervoare" de energie"....dar nici nu se incinge...
asta se poate rezolva din constructie, cu izolatie buna in pereti, pe fatada, la etaj/mansarda si geamuri de calitate.

Edited by flopardu, 24 January 2011 - 09:30.


#39
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
te costa(costa) mai mult decat una "traditionala" ptr ca nu vem traditie si nici industrie in construirea caselor din lemn.
lemnul este de proasta calitate,netratat si oamenii fara experienta.

View Postflopardu, on 24th January 2011, 09:28, said:

asta se poate rezolva din constructie, cu izolatie buna in pereti, pe fatada, la etaj/mansarda si geamuri de calitate.
orice geamuri ai avea;obloanele fac toti banii!

#40
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:30, said:

orice geamuri ai avea;obloanele fac toti banii!
mda... scuze, am uitat sa precizez, sa ai geamuri si obloane de calitate. :)

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:25, said:

casa mea a costat mai mult decat una din zidarie...(am fost nebun!)
nebun nebun, dar cine ne spune acum ca nu are nici o problema decat cu soricei?! ;)

#41
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
dar repet-sigura problema reala pe care am intampinat-o a fost umiditatea aerului,noaptea pe timpul iernii...20-25%-foarte mica...iar normala ar fi intre 40-si 60%

#42
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:30, said:

te costa(costa) mai mult decat una "traditionala" ptr ca nu vem traditie si nici industrie in construirea caselor din lemn.
lemnul este de proasta calitate,netratat si oamenii fara experienta.
eeee.... avem si noi ceva traditie prin anumite locuri, insa pt. constructii rustice, fara materiale moderne si calitative, fara pretentii moderne, de locuinte rezidentiale, cu tot confortul aferent. ;)

Edited by flopardu, 24 January 2011 - 09:35.


#43
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postflopardu, on 24th January 2011, 09:33, said:

nebun nebun, dar cine ne spune acum ca nu are nici o problema decat cu soricei?! ;)

mie imi intrau prin pod..urcau pe casa pana la etaj-am rezolvat-o acum.

#44
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:33, said:

dar repet-sigura problema reala pe care am intampinat-o a fost umiditatea aerului,noaptea pe timpul iernii...20-25%-foarte mica...iar normala ar fi intre 40-si 60%
ai folie in pereti?

ai facut/tinut jurnal aici, sa ne uitam peste el?

Edited by flopardu, 24 January 2011 - 09:39.


#45
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
Attached File  cerere_982.jpg   1.04MB   166 downloads
@flopardu...intr-un stadiu intermediar;poate intelegi acum de ce a costat mai mult ...uitata-te la partea de garaj

#46
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:39, said:

@flopardu...intr-un stadiu intermediar;poate intelegi acum de ce a costat mai mult ...uitata-te la partea de garaj
eu nu trebuie sa inteleg cum de a costat mai mult, sunt in aceeasi situatie. ;)

vad ca ai lasat loc pt. casetele de la obloane, la exterior ai pus sau pui ce pui pe fatada ca termoizolatie peste ele si apoi se tencuieste-vopseste totul la fata?

ce trebuie sa vad la garaj ca nu stiu?!

este pvc sau lemn la acoperis, lambriul ala, cum se numeste, de sub streasina?

Edited by flopardu, 24 January 2011 - 09:50.


#47
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postflopardu, on 24th January 2011, 09:35, said:

ai folie in pereti?

ai facut/tinut jurnal aici, sa ne uitam peste el?

nu peste tot...am la mansarda-folie de reflexie+folie de vapori si in bai...
nu am jurnal;sunt destul de capos si am facut destul de multe experimente(la mine acasa,nu la altii) si drept sa-ti zic nu vreau sa isc tot felul de discutii
Attached File  cerere_988.jpg   1.15MB   125 downloads

#48
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:43, said:

nu peste tot...am la mansarda-folie de reflexie+folie de vapori si in bai...
eee... vezi unde-i explicatia... eu cred ca vapori se duc in pereti, migreaza spre exterior, nu raman in interior neavand folie, ca sa mentina umiditatea la cote inalte.
odata ca nu ai umiditate in casa si a doua oara ca vata de prin pereti isi poate pierde propietatile imbibandu-se cu vapori.
in principiu ar trebui ca umiditatea, pe timpul rece sa fie ridicata si aerisind sa scapi de ea, sa o reglezi astfel.
intreaba-l pe fastcojo ca stie cu foliile astea de n-ai pomenit. :)

Edited by flopardu, 24 January 2011 - 09:51.


#49
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postflopardu, on 24th January 2011, 09:42, said:

eu nu trebuie sa inteleg cum de a costat mai mult, sunt in aceeasi situatie. ;)

vad ca ai lasat loc pt. casetele de la obloane, la exterior ai pus sau pui ce pui pe fatada ca termoizolatie si apoi se tencuieste-vopseste?

ce trebuie sa vad la garaj ca nu stiu?!

este pvc sau lemn la acoperis, lambriul ala, cum se numeste, de sub streasina?
...obloanele sunt aplicate;nu am vrut sa-mi ia din lumina ferestrei (cele suprapuse nu oferaetansietatea dorita....am lasat spatiu retras ptr. ele...vin acoperite de structura si izolatie

la est sunt plati de betonyp...care costa mult fata de cale din osb

la garaj se vede structura de rezistenta peste parter-stalpi si centuri din beton,cu care am plecat de -130cm;cofrati in "aer" si ei si centurile
fundatia se ridica cu 80 cm desupra solului...(de aia zic ca-i o nebunie)

n-am placa din beton intre etaje
nu-i lambriu pvc...este din lemn...insa lacuit cu vreo 5 "maini de lac"

#50
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:51, said:

...obloanele sunt aplicate;nu am vrut sa-mi ia din lumina ferestrei (cele suprapuse nu oferaetansietatea dorita....am lasat spatiu retras ptr. ele...vin acoperite de structura si izolatie
daca erau gandite de la inceput, din proiect, ferestrele inaltate cu 20 cm cat au casetele astea, le puteai ingloba in interiorul peretelui dar sa fie aliniate la fatada exterioara, peste ele veneau termoizolatia ext. si tencuiala-vopseaua (astfel ai si etanseitate), iar la sfarsit, cand tragi obloanele par sa coboare din perete, am vazut la cioneva asta si este super! ;)

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:51, said:

la est sunt plati de betonyp...care costa mult fata de cale din osb
asta cred ca este o treaba buna insa nu stiu cat de bine tine riglele strucuturii, adica daca ofera rigiditatea data de placile mai mari de osb... whatever.

Edited by flopardu, 24 January 2011 - 09:57.


#51
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postflopardu, on 24th January 2011, 09:49, said:

eee... vezi unde-i explicatia... eu cred ca vapori se duc in pereti, migreaza spre exterior, nu raman in interior neavand folie, ca sa mentina umiditatea la cote inalte.
odata ca nu ai umiditate in casa si a doua oara ca vata de prin pereti isi poate pierde propietatile imbibandu-se cu vapori.
in principiu ar trebui ca umiditatea, pe timpul rece sa fie ridicata si aerisind sa scapi de ea, sa o reglezi astfel.
intreaba-l pe fastcojo ca stie cu foliile astea de n-ai pomenit. :)
am senzatia ca n-am aer in mansarda(din cauza foliilor) si am decis ca in restul casei sa renunt la ea-de ce zic asta;am inceput amenajarea carei de sus in jos(si am dormit-in repetate randuri-acolo sa vad cum este)...are destul loc de ventilatie si uscare vata dintre pereti.
peretii sunt pe structura urmatoare-gips carton,structura metalica+ vata(5cm) unde este si instalatia electrica si cea de incalzire,urmeaza inca un rand de gips carton structura de rezistenta(etaj 15cm parter 25) umpluta cu vata (deci 15 sau 25 cm) placa de betonyp + exterior vata cu densitate variabila de 10 cm...
deci,am trei randuri de placi cu 2 spatii ptr izolare.

#52
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:51, said:

la garaj se vede structura de rezistenta peste parter-stalpi si centuri din beton,cu care am plecat de -130cm;cofrati in "aer" si ei si centurile
fundatia se ridica cu 80 cm desupra solului...(de aia zic ca-i o nebunie)
eu m-am ridicat la 1,12 m peste nivelul solului iar la planseu am grinzi lamelare de 24/10, dispuse foarte des (nu mai stiu exact cat), dar nu mi se pare o nebunie, atata timp cat este facuta pt. mine. beton n-am decat in fundatie, cam 90 mc si sapa de 5 cm in interior si la parter si la etaj.

View Postbuleala, on 24th January 2011, 09:51, said:

nu-i lambriu pvc...este din lemn...insa lacuit cu vreo 5 "maini de lac"
arata foarte bine.

#53
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postflopardu, on 24th January 2011, 09:59, said:

asta cred ca este o treaba buna insa nu stiu cat de bine tine riglele strucuturii, adica daca ofera rigiditatea data de placile mai mari de osb... whatever.

riglele structurii sunt patrati(grinzi) de 15/15 la etaj iar la parter(cum se vede si in poze) 10/10 format la randul lui din 2 dulapi de 5cm prinsi intre ei ....si totul intr-o structura tip fagure; am mers cu diagonale(tip contre,incrucisari) numai la coltiri.

am sisteme oscilo-culisante(tip usa vw auto) la ferestre(usi)

#54
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuleala, on 24th January 2011, 10:00, said:

peretii sunt pe structura urmatoare-gips carton,structura metalica+ vata(5cm) unde este si instalatia electrica si cea de incalzire,urmeaza inca un rand de gips carton structura de rezistenta(etaj 15cm parter 25) umpluta cu vata (deci 15 sau 25 cm) placa de betonyp + exterior vata cu densitate variabila de 10 cm...
deci,am trei randuri de placi cu 2 spatii ptr izolare.
seamna cu cate ceva ce am si eu, am spatiu intre osb-ul de la interior si placile gen rigips... in sfarsit, ma pricep la ce am facut eu, la ce ai facut tu habar n-am daca este corect/bine sau nu. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate