Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

arte martiale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

#37
LittleToby

LittleToby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 17.12.2010

 felicitysm, on 16th January 2011, 17:05, said:

M-ar interesa sa gasesc ceva carti/articole despre parerea Bisericii sau a unor parinti ortodosci, referitoare la practicarea artelor martiale.
Am cautat pe google, dar am gasit doar articole a unor fost practicanti.
Aveti cumva ceva sugestii?
Ca ortodox, ai intuit bine: Ortodoxia si cu artele martiale nu fac casa buna deloc...
Cine-ti spune altfel te minte....


Linkul acela nu e rau, iar tu ai cele mai bune indicatii chiar in Sfanta Scriptura care este parte a Invataturii de Credinta Ortodoxe....
Ceea ce trebuie sa-ti fie permanent in minte este:
1 Mântuiește-mă, Doamne, că m-a necăjit omul; toată ziua războindu-se m-a necăjit.
2 Călcatu-m-au vrăjmașii mei toată ziua, că mulți sunt cei ce se luptă cu mine, din înălțime.
3 Ziua când mă voi teme, voi nădăjdui în Tine.
4 În Dumnezeu voi lăuda toate cuvintele mele toată ziua; în Dumnezeu am nădăjduit, nu mă voi teme: Ce-mi va face mie omul?
5 Toată ziua cuvintele mele au urât, împotriva mea toate gândurile lor sunt spre rău.
6 Locui-vor lângă mine și se vor ascunde; ei vor păzi călcâiul meu, ca și cum ar căuta sufletul meu.
7 Pentru nimic nu-i vei mântui pe ei; în mânie popoare vei sfărâma, Dumnezeule.
8 Viața mea am spus-o ție; pune lacrimile mele înaintea Ta, după făgăduința Ta.
9 Întoarce-se-vor vrăjmașii mei înapoi, în orice zi Te voi chema. Iată, am cunoscut că Dumnezeul meu ești Tu.
10 În Dumnezeu voi lăuda graiul, în Dumnezeu voi lăuda cuvântul;
11 În Dumnezeu am nădăjduit, nu mă voi teme: Ce-mi va face mie omul?
12 În mine sunt, Dumnezeule,  făgăduințele pe care le voi aduce laudei Tale,
13 Că ai izbăvit sufletul meu de la moarte, picioarele mele de alunecare, ca bine să plac înaintea lui Dumnezeu, în lumina celor vii. (Psalmul 55)

5 Eu m-am culcat și am adormit; sculatu-m-am, că Domnul mă va sprijini.
6 Nu mă voi teme de mii de popoare, care împrejur mă împresoară.
7 Scoală, Doamne, mântuiește-mă, Dumnezeul meu, că Tu ai bătut pe toți cei ce mă vrăjmășesc în deșert; dinții păcătoșilor ai zdrobit.
8 A Domnului este mântuirea și peste poporul Tău, binecuvântarea Ta. (Psalmul 3)

5 În necaz am chemat pe Domnul și m-a auzit și m-a scos întru desfătare.
6 Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.
7 Domnul este ajutorul meu și eu voi privi cu bucurie pe vrăjmașii mei. (Psalmul 117)

Psaltirea este arma impotriva oricarui karatist, judoist, sepukan, shaolini si yoghini...
In plus avem porunca de la Mantuitorul:

43 Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44 Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45 Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți. (Matei 5)

Iata dar de ce nici un ortodox adevarat, niciodata niciodata, nici macar odata nu va practica vreun sport legat de artele martiale sau de alt fel de lupte, inclusiv de acelea care te mint ca ar fi de autoaparare. (Chestia cu artele martiale pentru autoaparare este o minciuna pe fata, caci in orice lupta, singura strategie de a invinge este atacul (nu exista strategie de lupta bazata doar pe aparare), in plus inveti oricum sa lovesti omul ce te ataca in punctele vitale, ceea ce nu cadreaza deloc cu ideea de a-l iubi asa cum zice Mantuitorul)

Da, a te increde in puterea ta de Bruce Lee, adica de a te increde in om, nu cadreaza catusi de putin cu a-ti pune toata nadejdea in Dumnezeu...

Stiu, vor sari atat sectarii, cat si ateii, si poate chiar si unii ortodocsi sa ma contrazica. Problema este ca nu ma contrazic pe mine ci chiar Sfanta Scriptura si direct pe Mantuitorul care ne este pilda adevarata de cum sa ne purtam in astfel de cazuri:

50 Iar Iisus i-a zis: Prietene, pentru ce ai venit? Atunci ei, apropiindu-se, au pus mâinile pe Iisus și L-au prins.
51 Și iată, unul dintre cei ce erau cu Iisus, întinzând mâna, a tras sabia și, lovind pe sluga arhiereului, i-a tăiat urechea.
52 Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toți cei ce scot sabia, de sabie vor pieri.
53 Sau ți se pare că nu pot să rog pe Tatăl Meu și să-Mi trimită acum mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri?

Iata dar ca Mantuitorul nu numai ca nu a facut pe shaolinul, ba I-a oprit si pe cei din jurul Lui sa-L apere, precizand ca Dumnezeu in astfel de cazuri poate sa trimita mai mult de douasprezece legiuni de ingeri ca sa-l apere, desi un singur inger este suficient sa faca prapad printre muritori...


Dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, munca fizica iti va intari trupul si atunci bratul tau va putea fi scut pentru alti oameni. Asta daca te vei increde in Dumnezeu si nu in puterea sau priceperea ta...

20 Iar Iisus le-a răspuns: Pentru puțina voastră credință. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veți avea credință în voi cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință. (Matei 17)


Sigur ca da, pai ori suntem crestini dupa Adevar, adica dupa Ortodoxie, ori suntem shaolini.... Amandoua nu se poate...

Edited by LittleToby, 16 January 2011 - 19:17.


#38
felicitysm

felicitysm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.01.2011

 overseas, on 16th January 2011, 19:08, said:

Daca eu gasescc cativa popi care au fost la bordel inseamna ca e ok ?!

A umblat si Sf Vitalie la bordel, dar cu totul in alt scop. Poate asa umbla si popii la arte martiale.

#39
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

 LittleToby, on 16th January 2011, 19:08, said:

Sigur ca da, pai ori suntem crestini dupa Adevar, adica dupa Ortodoxie, ori suntem shaolini.... Amandoua nu se poate...

si daca practici arte martiale fara sa dai un pumn sau macar o palma in toata viata ta nimanui?

#40
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 timpuri_noi, on 16th January 2011, 19:29, said:

si daca practici arte martiale fara sa dai un pumn sau macar o palma in toata viata ta nimanui?

...si apoi poti sa le practici si in scopul apararii altora(!)... Ca doar nu-i obligatoriu sa nenorocesti pe nimeni cu astfel de tehnici...

#41
felicitysm

felicitysm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.01.2011
Nu cred ca este vorba doar despre aparare. Si doar un sport, si atat.
Tot  de la Danion Vasile un citat:
"după ani de zile, începuse să iasă din corp ?pentru că artele marțiale nu sunt simple bătăi! Cine spune că artele marțiale înseamnă doar să dai cu pumnul ca să-i pice celuilalt proteza, înseamnă că nu înțelege cum stau lucrurile. E ca și cum ai spune că faci yoga doar pentru trup. Maeștrii yoghini au spus: ?oricine face yoga numai cu trupul suportă influențe și la nivel spiritual"

Edited by felicitysm, 16 January 2011 - 19:44.


#42
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 felicitysm, on 16th January 2011, 19:43, said:

"după ani de zile, începuse să iasă din corp ?pentru că artele marțiale nu sunt simple bătăi! Cine spune că artele marțiale înseamnă doar să dai cu pumnul ca să-i pice celuilalt proteza, înseamnă că nu înțelege cum stau lucrurile. E ca și cum ai spune că faci yoga doar pentru trup. Maeștrii yoghini au spus: ?oricine face yoga numai cu trupul suportă influențe și la nivel spiritual"

Da' cu yoga se impaca biserica? Eventual poti sa intrebi preotul care stil de arte martiale ii mai crestinesc, si nu oricum, sa fie si ortodox.

#43
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

 karuna, on 16th January 2011, 19:37, said:

...si apoi poti sa le practici si in scopul apararii altora(!)... Ca doar nu-i obligatoriu sa nenorocesti pe nimeni cu astfel de tehnici...

aaa...nu...nu asa...ca o sa vina ortodoxu' lu peste prajit si o sa-ti dea un citat din nu stiu ce parinte din pateric care zice ca nici macar sa-i aperi pe ceilalti nu e crestineste ca ii apara Dumnezeu. deci, exclus! nu domle,...eu practic fara sa fi dat nici un pumn nimanui si fara sa am de gand sa dau. am un drac in mine cu care daca ma lupt pe tatami, se sparie si fuge... :lol:

#44
LittleToby

LittleToby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 17.12.2010

 timpuri_noi, on 16th January 2011, 19:29, said:

si daca practici arte martiale fara sa dai un pumn sau macar o palma in toata viata ta nimanui?
Zici ca nu dai nici un pumn?! Pai pana sa ajungi sa dai acel pumn nu este decat un pas... In toate acele sute de ore de antrenamente te antrenezi sa dai acel pumn. Lovesti cu pumnii si picioarele in adversari imaginari sau inchipuiti de partenerii din sala si te chinuiesti ca loviturile tale sa fie cat mai exact si cat mai puternice...

In tot acest timp mintea ta ce face? Face cumva ce porunceste apostolul?: Rugați-vă neîncetat. (1 tes. 5:16)

Sau cand porunceste in alta parte: Orice ați face, cu cuvântul sau cu lucrul, toate să le faceți în numele Domnului Iisus și prin El să mulțumiți lui Dumnezeu-Tatăl. (Coloseni 3:17)
Tie ti se pare ca un karatist cand loveste si igneste ca apucatu' face acest lucru in numele Domnului Iisus Hristos?

Daca tot vrea sa-si consume energia are posibilitatea sa se apuce de diferite activitati voluntare in sprijinul aproapelui, decat sa invete cum sa loveasca alti oameni....

Iata aici arma Ortodoxului adevarat:

în Dumnezeu am toata nadejdea, nu mă voi teme: Ce-mi va face mie omul?

Iar gaselnita cu invatam sa ne caftim nu pentru a ne apara pe noi ci pe altii, este de rasul curcilor... Ma rog, pentru ce-i ce stiu Scriptura e de rasul curcilor, pentru atei, liber cugetatori sau chiar unii impatimiti de aceste sporturi care acum isi cauta de fapt autoindreptatire, pentru acestia ziceam... nu e de rasul curcilor, ba chiar ii irita faptul ca Scriptura si implicit Ortodoxia, nu e de acord cu faptele lor...

28 Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena.
29 Au nu se vând două vrăbii pe un ban? Și nici una din ele nu va cădea pe pământ fără știrea Tatălui vostru.
30 La voi însă și perii capului, toți sunt numărați.
31 Așadar nu vă temeți; voi sunteți cu mult mai de preț decât păsările. (Matei 10)

Vezi dar ce zice Mantuitorul, sa avem incredere in Dumnezeu si credinta ca ne va apara si pe noi cat si pe alti oameni, caci toti suntem ai Lui si in El trebuie sa ne fie nadejdea....

Nu zice niciunde ca trebuie sa ne apucam de karati si judouri.... voi ati vazut ce a patit Bruce Lee? Cati dintre karatistii de pe acest forum a ajuns la nivelul lui Bruce Lee? Niciunul... Ei bine, daca lui nu i-a fost de nici un folos cafteala, nici voua nu o sa va fie....
Asa ca intoarceti-va cu smerenie la Invatatura Ortodoxa, la Credinta Adevarata in Dumnezeu, si Dumnezeu va avea grija de voi mai bine decat credeti ca aveti voi de voi...

Am spus tot ce aveam de spus aici...
Doamne ajuta!

#45
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 LittleToby, on 16th January 2011, 19:57, said:

Tie ti se pare ca un karatist cand loveste si igneste ca apucatu' face acest lucru in numele Domnului Iisus Hristos?

Da' n-am inteles de ce trebuie sa fac in numele lui acest lucru? Daca ma apuc de biliard trebuie sa o fac in numele domnului?

#46
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

 LittleToby, on 16th January 2011, 19:57, said:

1.Zici ca nu dai nici un pumn?! Pai pana sa ajungi sa dai acel pumn nu este decat un pas... In toate acele sute de ore de antrenamente te antrenezi sa dai acel pumn. Lovesti cu pumnii si picioarele in adversari imaginari sau inchipuiti de partenerii din sala si te chinuiesti ca loviturile tale sa fie cat mai exact si cat mai puternice...

2.In tot acest timp mintea ta ce face? Face cumva ce porunceste apostolul?: Rugați-vă neîncetat. (1 tes. 5:16)

3.Sau cand porunceste in alta parte: Orice ați face, cu cuvântul sau cu lucrul, toate să le faceți în numele Domnului Iisus și prin El să mulțumiți lui Dumnezeu-Tatăl. (Coloseni 3:17)
Tie ti se pare ca un karatist cand loveste si igneste ca apucatu' face acest lucru in numele Domnului Iisus Hristos?

1. domle...daca eu lovesc adversari imaginari inseamna ca cel putin nu lovesc adversari sau oameni reali. daca eu sunt , sa zicem, o fire violenta ,si lovitul asta consecvent in aer ma linisteste care ar fi problema dogmatica? sa zicem ca nu sunt in stare sa practic rugaciunea inimii ( apropo...tu esti?) dar faptul ca imi sleiesc trupul de energie in sala ma linisteste si psihic astfel incat, dupa antrenament, pot sa-mi limpezesc gandurile si sa ma rog.

2. sa nu-mi zici ca tu te rogi neincetat ca nu te cred. de ce ti se pare ca e mai crestineste sa butonezi doua ore pe net, ca tine, decat sa te joci in sala cu alti oameni, de-a lupta?

3. ti se pare ca batranul din clipul ACESTA igneste ca apucatul?

Edited by timpuri_noi, 16 January 2011 - 20:08.


#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Strict tehnic, autoapararea (in special) dar si atacul (in situatii legitime) nu sunt anti-crestine. Daca vad un viol in progres si am o bata de baseball, va asigur ca rezolv problema - daca pot.
Ca filozofie, artele martiale nu se pupa cu Biblia in nici un fel. Vorbesc aici de taoism, budism etc. Ca sa nu mai spun ca nu vorba doar de filozofii orientale ci chiar de religie.
In consecinta nu orice mod de a da cu pumnul e pacatos (de ex. boxul), dar un mod de gandire fundamental oriental imbibat de religie sigur e necrestin.

#48
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010
si pentru ca suntem pe un topic ortodox as dori sa intreb un ortodox de ce impleteau aia din pateric , cat era ziua de mare, cosuri de nuiele? nu puteau doar sa se roage si atat?

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
In special judo si aikido ca tehnici si chiar filozofie sumara sunt greu de dovedit ca ne-crestine.
Sa punem problema practic. Esti soldat sau politist si te baga la antrenament de karate. Ce faci ?

#50
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 overseas, on 16th January 2011, 20:22, said:

Sa punem problema practic. Esti soldat sau politist si te baga la antrenament de karate. Ce faci ?

Astea nu is meserii crestinesti, deci nu se pune problema.

#51
felicitysm

felicitysm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.01.2011

 edy_wheazel, on 16th January 2011, 20:24, said:

Astea nu is meserii crestinesti, deci nu se pune problema.


sf dimitrie, sf mina, sf gheorghe erau in armata!

@timpuri_noi
Putin off-topic, dar, activitatea de a face cosuri se numeste rucodelie. Poti cauta mai multe pe google. Dar in mare, "rucodelia (lucrul de mana, lucrul manual) reprezinta un efort fizic, proportional cu puterile fiecaruia, ce are ca scop folosul sufletesc. lar scopul consta, mai inainte de toate, in izbavirea de trandavie si nelucrare."

Edited by felicitysm, 16 January 2011 - 20:41.


#52
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 felicitysm, on 16th January 2011, 20:39, said:

sf dimitrie, sf mina, sf gheorghe erau in armata!

Adica ii ok in armata unde ajungi sa-ti ucizi adversaru' da' nu-i crestinesc sa practici arte martiale?

#53
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 edy_wheazel, on 16th January 2011, 20:42, said:

Adica ii ok in armata unde ajungi sa-ti ucizi adversaru' da' nu-i crestinesc sa practici arte martiale?

La ortodocsi merge ,ca oricum ei nu sunt crestini .

#54
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

 felicitysm, on 16th January 2011, 20:39, said:

sf dimitrie, sf mina, sf gheorghe erau in armata!

@timpuri_noi
Putin off-topic, dar, activitatea de a face cosuri se numeste rucodelie. Poti cauta mai multe pe google. Dar in mare, "rucodelia (lucrul de mana, lucrul manual) reprezinta un efort fizic, proportional cu puterile fiecaruia, ce are ca scop folosul sufletesc. lar scopul consta, mai inainte de toate, in izbavirea de trandavie si nelucrare."

asa tata..vezi ca stii?! deci , iata, izbavirea de trandavie si nelucrare. bine si concis spus. asta fac si eu pe tatami dar nu am gasit cuvintele potrivite sa ma fac bine inteles...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate