Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Tuci fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#91
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Orice as face, nu imi iese! Cartofii prajiti se prind in continuare de tigaie. Am facut in ea de 2 ori tochitura, si apoi am asezonat-o de 3 ori, o data cu ulei de in, si apoi cu untura de porc, plus asezonarea din fabrica cu care s-a  livrat.( turnatoria de la iasi) Orice as face, in tigaie se prind cartofii prajiti! Si nu e doar in tigaie, sa spun ca ar avea ea ceva, ci si in celelalte vase, ca am luat mai multe, tigai, oale de 3l, de 5 l, etc. In toate se prind cartofii prajiti , nu stiu ce sa mai fac. Am citit tot netul , am incercat si sa usuc cartofii inainte de a-i pune in tigaia incinsa, si nimic, tot se prind.
Imi puteti da un sfat va rog?

Attached Files


Edited by sov, 20 August 2015 - 12:33.


#92
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Pune ulei mai mult, sa-i acopere complet cand se prajesc, si da focul aproape de maxim!

#93
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Asta nu am incercat, multumesc de raspuns! Pina acum am pus ulei putin, doar cât să acopere fundul tigaii cu o pelicula subțire. Apoi prăjiti la foc mediu, nu tare.
Oricum vroiam sa evit baia de ulei, poate nu se prind ei , dar nu prea îs sanatosi asa...

#94
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Nu faci cum trebuie, incinge intai uleiul bine si apoi adauga cartofii si ai grija sa fie acoperiti bine cu uleiul incins! Trebuie sa iasa cam ca la friteusa!
Daca e focul prea moale, cartofii ies fleoscaiti si imbibati in ulei...Posted Image

#95
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Eu puneam ulei putin, dar il incingeam la maxim inainte de a pune cartofii, apoi după aprox 5 minute dădeam focul la mediu. Cu ulei mult, repet, nu stiu daca e asa de sanatos...

#96
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 sov, on 20 august 2015 - 21:12, said:

Eu puneam ulei putin, dar il incingeam la maxim inainte de a pune cartofii, apoi după aprox 5 minute dădeam focul la mediu. Cu ulei mult, repet, nu stiu daca e asa de sanatos...
Pai nu conteaza ...oricum cartofii prajiti nu-s sanatosi indiferent cat ulei pui.....Daca pui ulei mult ( mult de tot sa ii acopere) e posibil sa nu se mai prinda  dar nu-i barcioli cu intorsul decat atunci cand cei de la fund sunt prajiti....si baga foc la maxim ca altfel de fierb nu se prajesc....si nu pune capac ca iar se sfarama ca nu are unde sa se evapore apa din ei....

#97
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Deobicei in bazar la tigani inca gasiti tigai si ceaune turnate de tuci de la mama lor. Cel putin ceaunele mari sunt cam scumpe dar merita pentru cine gateste batrineste.

Edited by misu183, 21 August 2015 - 19:57.


#98
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

 sov, on 20 august 2015 - 21:12, said:

Eu puneam ulei putin, dar il incingeam la maxim inainte de a pune cartofii, apoi după aprox 5 minute dădeam focul la mediu. Cu ulei mult, repet, nu stiu daca e asa de sanatos...
E mult mai sănătos decât ce faci tu acolo, oricum.

#99
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 sov, on 20 august 2015 - 21:12, said:

Eu puneam ulei putin, dar il incingeam la maxim inainte de a pune cartofii, apoi după aprox 5 minute dădeam focul la mediu. Cu ulei mult, repet, nu stiu daca e asa de sanatos...

Anumite chestii (cartofi prajiti, chiftele, snitele, cascaval pane) se fac in baie de ulei.

Edited by balauru69, 24 August 2015 - 11:56.


#100
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Da, se pare ca trebuie baie de ulei. Eu ma gandeam, ca , o data cu asezonarea tigaii de fonta, nu se va mai lipi nimic de ea, inclusiv cartofii prajiti intr-o cantitate normala de ulei. Dar, oricat am incercat, tot se lipesc, ramane cred doar varianta "innecarii" in ulei. :(

#101
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Sau la cuptor. Ii tai normal, ii ungi bine pe toate partile cu 2-3 linguri de ulei, presari sare si-i pui pe o foaie de copt intr-un singur strat. Vreo 40 de minute la 200 grade, eventual cu ventilator daca ai. Intorsi o data cand sunt aproape facuti pe partea aia. Nu-s chiar cartofi prajiti dar nici ce incerci tu la tuci nu sunt prajiti.

#102
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
@ sov Ca idee stratul de "asezonat" trebuie sa fie destul de grosut'.. mi se pare ca ai cam insistat cu igiena iar ca revers ai indepartat cam mult "asezonarea", d'aia se prinde. Eu folosesc tigaia de fonta si iasa' o minunatie de cartofi prajiti Posted Image (chir daca se mai lipesc cativa!)..  nu-mi fac griji cu uleiul, la cate otravuri are cartoful din zilele astea...
@ dev Vorbim de fonte/ tuci .. pui asa ceva in cuptor sa faci cartofi ?? Tuciul merge fain pe foc/jar de lemn Posted Image  Oricum aici vorbim de tehnici stravechi nu de cuptoare cu convectie care nu sunt deloc mai sanatoase, ci mai "comode"!

Edited by mihaiC1, 28 August 2015 - 14:06.


#103
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca vrei cartofi prajiti mai fara grasime, ia-ti un Actifry Tefal. Scapi si de mirosul de prajeala din bucatarie si se pun 2 linguri de ulei la 1kg de cartofi. E cam scump dar merita.

#104
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Apoi' dupa cativa ani arunci scumpetea de tigaie.. pe cand tuciul il lasi la stranepoti si e mult mai ieftin de nou!

Edited by mihaiC1, 29 August 2015 - 16:08.


#105
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
mihaiC1,  am facut cartofii prajiti imediat dupa asezonare, si asta de mai multe ori, adica am asezonat-o de 3-4 ori pina acum, si degeaba, tot se prind. O să incerc cum zic colegii mai sus, cu mai mult ulei.

#106
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ok, inca un sfat, ca doar la asta ne pricepem cel mai bine. probabil e ca la inox. tigaia in sine trebuie incinsa inainte de a pune uleiul, care la randul lui trebui incins. vezi sa nu il arzi, sa nu scoata fum. adaugi apoi cartofii si nu ii arunca pe toti odata. pune'i in cateva transe cu pauze intre, macar 10-15 secunde. uleiul se raceste cand pui tu cartofii aia. balboroseste el si stropeste acolo, dar temperatura scade cand pui ceva rece.

#107
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Bune si sfaturile astea cu cartofii puși eșalonat,are logică.  O sa incerc zilele astea si revin cu păreri.

#108
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Tuciurile de 'aluminiu' care se faceau pe vremea comunismului in fabrica erau ok pt ca respectau niste norme. Acel aluminiu era de fapt un aliaj, un fel de duraluminiu si era modificat in mod special pt a nu se oxida. Si era mai dens decat aluminiul, adica greutatea era la jumatate intre aluminiu clasic si fonta. Care gasiti din alea pe la bunici, pe la tara uitate prin gospodarie, puneti mana pe ele!
La fonta trebuie sa-i 'cultivi' patina - adica acel strat negricios de ulei vechi ars. Francezii spuneau ca patina da nobilitate unei tigai. Tigaia de fonta nu se spala in nici un caz cu detergenti! Degresarea totala strica patina, adica strica tigaia! Se spala tigaia maxim in apa calda, adica nu fierbinte! Daca s-a lipit ceva de fund, in apa calda dati cu unghia sau o spatula de lemn sau plastic incat sa se ia, dar in nici un caz cu perie de sarma! Dupa ce ati spalat-o o uscati si dati din nou cu un servetel imbibat o mica cantitate de ulei pe toata suprafata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate