Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Tuci fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#37
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Inseamna ca faci cumparaturi intro zona scumpa.  Incearca o oala la mana a doua. E la fel de buna ca una noua :P

#38
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Pai, e un singur loc unde se vinde in Cluj, e drept, fix in buricul târgului. Oala second hand? Hai ca de-astea n-am mai auzit, e tare. Ai tu cumva una de dat? Cât dai s-o iau?

Edited by stlx, 20 January 2011 - 15:39.


#39
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 stormwatch, on 16th January 2011, 09:30, said:

Fiecare cu ce-l aranjează. (cum zicea cineva mai sus). Eu am oalele astea de peste 20 de ani (cea de sarmale încă și mai de mult) și nu le-aș schimba pentru nimic în lume:
[ http://shareimage.org/images/canw50e55ca9glyuic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fii liniștit, făceau țiganii ceaune dintr-astea și acum 50 de ani. Bunică-mea a mîncat mămăligă din ceaun dintr-ăsta încă și mai mult timp (și a murit la 91 de ani, -de bătrînețe-, că tot zicea cineva ceva de Alzheimer). Poate o fi mîncat și din ceaun de tuci în tinerețea ei, dar faptul că a renunțat la tuci pentru ceaunele astelalte ar trebui să spună ceva (unora).

Nu zic că oalele de tuci n-ar fi bune (și eu știu că fonta e poroasă, și dacă absoarbe grăsimea în timp nu mai ruginește), dar, față de astea din silicat mi se par rămase în urmă. Or avea țiganii păcatele lor, dar la oale se pricep. Totul e să știi să le alegi (sînt destui țepari).


dupa parerea mea ce ai tu acolo e din "tuci", aka fonta...nu din mizeria din care fac acum rromii ceaune (care, dupa ce ca e un material mizerabil mai e si vopsit cu vopsea pe baza de aluminiu...ca sa arate bine)

si sincer...eu inca nu m-am prins de ce unele ceaune de tuci sunt negre si unele deschise la culoare, in conditiile in care sunt din acelasi material (sau...aproape). spun asta pt.ca am 2 oale identice ca si dimensiuni (si ca greutate) si una-i neagra, alta argintie (deci e exclus ca cea argintie sa fie din silicat).

Edited by anknic, 20 January 2011 - 21:29.


#40
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Au apărut vase din fontă emailată, făcute la noi. Din fontă, nu doar "tip fontă". Emailate peste tot, la interior și exterior. Am văzut deja un ceaun roșu și un vas dreptunghiular (stil tavă pt. chec), alb,  cu capac, pt. drob de miel, cică. Sunt foarte arătoase, nu știu însă cât de rezistente. Prețul...nu țin minte exact, cam 150-250lei fiecare.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

 stormwatch, on 20th January 2011, 10:37, said:

Whatever. În numele tradiției nu m-aș întoarce la străchinile de lut și la lingurile de lemn...

Sa stii ca nu-i chiar asa. In functie de ce gatesti, aceste lucuri traditionale, chiar pot face diferenta. Nu spun ca nu poti obtine mancare buna in absolut orice vas, dar pentru aia trebuie sa fii tare meserias. La sortimentele care se gatesc lent, aceste vase chiar fac diferenta, prin felul in care distribuie caldura la interior : uniform si treptat.  Oricat te-ai chinui, o oala de tabla emailata, pusa pe un aragaz, va transmite caldura la interior foarte puternic prin partea de jos si foarte slab pe laterale, pe cand o oala de lut sau de fonta, se va incalzi pe toata suprafata ei si va degaja caldura la interior uniform si mult mai incet. Gustul va fi clar diferit.  La fel e, dar pe dos, in cazul mancarurilor care se gatesc la "foc mare". O tigaie groasa de fonta, te-ar incurca mult daca ai vrea sa faci......legume in stil oriental de exemplu.

#42
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 anknic, on 20th January 2011, 21:23, said:

dupa parerea mea ce ai tu acolo e din "tuci", aka fonta...nu din mizeria din care fac acum rromii ceaune (care, dupa ce ca e un material mizerabil mai e si vopsit cu vopsea pe baza de aluminiu...ca sa arate bine)

si sincer...eu inca nu m-am prins de ce unele ceaune de tuci sunt negre si unele deschise la culoare, in conditiile in care sunt din acelasi material (sau...aproape). spun asta pt.ca am 2 oale identice ca si dimensiuni (si ca greutate) si una-i neagra, alta argintie (deci e exclus ca cea argintie sa fie din silicat).
Nope, sînt dintr-un metal neferos (cel mai probabil un precursor al aluminiului) pe care țiganii îl iau (iarăși, cel mai probabil), de la combinatele de aluminiu (au ei șpilurile lor).

Am căutat pe internet ce-i ăla silicat de aluminiu și mi-a dat un E alimentar (E555).
Pe de altă parte, aluminiul se extrage din bauxită, iar despre bauxită am găsit următorul lucru: În geologie se face o deosebire între bauxitele cu silicați (bauxite laterit) de cele cu carbonați, bauxitele ce conțin carbonați (bauxite carstice) care au fost descoperite anterior fiind întâlnite în calcare și dolomiți ele apar sub formă de argile fiind intens degradate de acțiunea intemperiilor.
Bauxitele cu silicați (bauxitele laterit) fiind în prezent importante din punct de vedere economic, sunt întâlnite frecvent asociate cu roci ca granit, gnais, bazalt, syenit, argilă și șisturi argiloase.
Sursa
Un mineralog sau un metalurgist ne-ar putea spune dacă din bauxitele cu silicați, pe parcursul obținerii aluminiului, nu se obține acest precursor, din care țiganii fac oalele astea.

Silicații de aluminiu se mai pot obține și astfel:
Aluminiul poate de exemplu din punct de vedere chimic să înlocuiască atomul de siliciu, aceasta fiind numită o „substituire izomorfă”, astfel de combinații fiind numite silicați de aluminiu. Aluminiu are valența Al3+ pe când siliciul Si4+, astfel va apare o încărcare electrică cu cationi.Sursa. Dar m-ar mira să fie în stare țiganii de așa ceva.

#43
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Greu e cu metalele astea, cu aliajele...
Am următoarea problemă: cum vă spuneam, mi-am luat o cratiță de tuci, neemailată, de 1,5litri și fiind eu mulțumită de ea, mi-aș lua și una mai mare. Există, la același magazin, de 5litri. Ar fi perfectă, doar că, în timp ce ailaltă de 1,5litri e neagră, astalaltă de 5 litri e de culoare gri închis. Pe ele nu scrie nimic, dar o tigaie din material și culoare similare cu crăticioara mea avea o hârtie pe care scria că-i "tigaie fontă" și firma importatoare. Am sunat la ei, tot ce am aflat  e că toate sunt importate din Asia și că ar fi din fontă. Voi ce părere aveți, să mă arunc și la cratiță de 5 litri gri închis? Aș vrea să știu în ce mănânc și să mănânc sănătos. Ideea că sunt din Asia și n-au nicio hârtiuță, ceva pe care măcar să scrie "fontă" mă face reticentă.

#44
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
ati auzit de LE CREUSET?

#45
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 DMIHNEA, on 21st January 2011, 10:32, said:

ati auzit de LE CREUSET?
Da, și de STAUB și FONTIGNAC. Dar cratițele lor sunt emailate și scumpe.

#46
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 stormwatch, on 21st January 2011, 08:37, said:

Nope, sînt dintr-un metal neferos (cel mai probabil un precursor al aluminiului) pe care țiganii îl iau (iarăși, cel mai probabil), de la combinatele de aluminiu (au ei șpilurile lor).

Am căutat pe internet ce-i ăla silicat de aluminiu și mi-a dat un E alimentar (E555).
Pe de altă parte, aluminiul se extrage din bauxită, iar despre bauxită am găsit următorul lucru: În geologie se face o deosebire între bauxitele cu silicați (bauxite laterit) de cele cu carbonați, bauxitele ce conțin carbonați (bauxite carstice) care au fost descoperite anterior fiind întâlnite în calcare și dolomiți ele apar sub formă de argile fiind intens degradate de acțiunea intemperiilor.
Bauxitele cu silicați (bauxitele laterit) fiind în prezent importante din punct de vedere economic, sunt întâlnite frecvent asociate cu roci ca granit, gnais, bazalt, syenit, argilă și șisturi argiloase.
Sursa
Un mineralog sau un metalurgist ne-ar putea spune dacă din bauxitele cu silicați, pe parcursul obținerii aluminiului, nu se obține acest precursor, din care țiganii fac oalele astea.

Silicații de aluminiu se mai pot obține și astfel:
Aluminiul poate de exemplu din punct de vedere chimic să înlocuiască atomul de siliciu, aceasta fiind numită o „substituire izomorfă”, astfel de combinații fiind numite silicați de aluminiu. Aluminiu are valența Al3+ pe când siliciul Si4+, astfel va apare o încărcare electrică cu cationi.Sursa. Dar m-ar mira să fie în stare țiganii de așa ceva.


mai studiem...doar ca eu ti-am explicat deja ca sunt la fel de grele, deci este exclus ca una dintre ele sa fie din aluminiu (care e cam usor...)

#47
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 anknic, on 21st January 2011, 12:26, said:

mai studiem...doar ca eu ti-am explicat deja ca sunt la fel de grele, deci este exclus ca una dintre ele sa fie din aluminiu (care e cam usor...)
Îți poți da seama ușor dacă e fontă sau nu, cu un magnet. Ale mele (deși oala de sarmale are cam 3 kg goală) nu atrag magnetul.

Și eu nu vorbesc aici de aluminiu (ăla ușor, care se îndoaie și coclește) ci de un precursor al aluminiului, așa cum fonta este un precursor al fierului (și apoi al oțelului).

Edited by stormwatch, 21 January 2011 - 14:20.


#48
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
aha, cand ajung la tata pun magnetul pe ele :)

#49
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010

Quote

Și eu nu vorbesc aici de aluminiu (ăla ușor, care se îndoaie și coclește) ci de un precursor al aluminiului, așa cum fonta este un precursor al fierului (și apoi al oțelului).

Sa nu ne incurcam. Fonta si otelul sunt alcatuite in principal din fier. Daca acest precursor al aluminiului exista, acesta este esentialmente aluminiu. Eu nu cred ca exista, pentru ca aluminiul se produce altfel decat fierul (prin electroliza).

@stormwatch - cred ca oalele tale sunt pur si simplu din aluminiu. Poate ca ti se pare mai greu si mai rezistent pentru ca este mult mai gros. Nu este silicat de aluminiu, care NU este metal si nici nu seamana cu metalele.
Am gasit mai multe articole pe net, cum ca tiganii toarna ceaune din aluminiu.

Aluminiul nu cocleste. De fapt nu stiu ce intelegi prin cocleala, pentru ca se intalneste doar la cupru, alama.

In concluzie, daca are luciu metalic inseamna ca este metal (sigur, fonta va avea un luciu mai mat decat inoxul). Foarte putine substante nu sunt metale si au luciu metalic, si nu cunosc nici una din care sa se poata turna/presa oale.

Daca nu este metal, este ceramica, portelan, lut (acestea contin silicati de aluminiu). Si sunt imposibil de confundat.

Daca este metal, sunt doua posibilitati: daca este grea, este fier (sau otel, fonta - si este magnetic) iar daca este usoara, este aluminiu. Este foarte improbabil sa dati peste alte metale (cositor, cupru).


Quote

Ar fi perfectă, doar că, în timp ce ailaltă de 1,5litri e neagră, astalaltă de 5 litri e de culoare gri închis.
Da putin cu briceagul intr-un loc mai ascuns pe cea neagra si o sa vezi ca e gri-metalica. Presupunand ca nu este emailata.

Ce vezi tu negru este o patina.

Din cate am vazut pe net, unele fonte contin mai mult carbon, altele mai multa carbura de fier, ceea ce poate influenta culoarea (mai negricioasa sau albicioasa). Dar se pare ca diferenta este clar vizibila doar daca o spargi, in sectiune.

Quote

Ideea că sunt din Asia și n-au nicio hârtiuță, ceva pe care măcar să scrie "fontă" mă face reticentă.

Fonta nu este un metal nobil: se produce de mii de ani cam dupa aceeasi reteta. Deci nu poti pune problema ca la un inel de aur: "Daca nu scrie cate carate are, poate ca e falsificat".

Deci, poate fi fonta sau aluminiu. Nu are ce sa fie altceva. Sigur, daca e sa fim paranoici, poate ca oala a fost turnata in aceeasi fabrica care proceseaza uraniu. In acest caz, cand gatim, va trebui sa purtam chiloti de plumb.

Oricum, eu zic sa incerci cu incredere si la piata de vechituri.

Edited by Kaskadoru, 21 January 2011 - 19:11.


#50
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Întrebarea e dacă acele compoziții diferite (cu adaosuri din fontă :carbon, carbură sau ce-o fi) sunt sănătoase. N-am noțiuni de metalugie, habar n-am ce se poate băga acolo și parcă n-am mai mare încredere în asiatici decât în țigani.
E limpede că cea de 5litri are o altă compoziție decât toate celelalte, aia nu-i patină, e diferență de culoare.
Nu înțeleg de ce-ai vinde o cratiță din fontă adusă din import fără o etichetă:"fontă", nu-i un obiect de 2 lei, costă 75-125lei. Ar trebui să aibă măcar o etichetă și niște instrucțiuni de folosire.

Edited by stlx, 21 January 2011 - 20:26.


#51
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 Kaskadoru, on 21st January 2011, 19:10, said:

Sa nu ne incurcam. Fonta si otelul sunt alcatuite in principal din fier. Daca acest precursor al aluminiului exista, acesta este esentialmente aluminiu. Eu nu cred ca exista, pentru ca aluminiul se produce altfel decat fierul (prin electroliza).

@stormwatch - cred ca oalele tale sunt pur si simplu din aluminiu. Poate ca ti se pare mai greu si mai rezistent pentru ca este mult mai gros. Nu este silicat de aluminiu, care NU este metal si nici nu seamana cu metalele.
Am gasit mai multe articole pe net, cum ca tiganii toarna ceaune din aluminiu.
Bine, atunci de ce e casant ? Am spart un ceaun dintr-ăsta, mai demult (a luat un contact mai dur cu solul).
Dacă zici că aluminiul se obține prin electroliză și nu există compuși dintr-ăștia „de parcurs”, înseamnă că țiganii iau aluminiul și-l „lungesc” ei cu alte materiale, numai de ei știute. Greutatea specifică a oalelor ăstea mi se pare mai mare decît dacă ar fi din aluminiu curat.

Anyway, ca să nu mă lungesc nici eu, eu prefer oalele astea pentru că sînt îndemînoase, durabile, ușoare și nu ruginesc. Pentru cine preferă fonta, există „freedom of choice”.

#52
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da' tu ai pus magnetul pe ele?

#53
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
HAI S-O LAMURIM.fonta e un aliaj de fier cu mult carbon in compozitie, aluminiu e aluminiu si e usor,iar celelalte aliaje care le fac tiganii si nu numai este asa zisul duraluminiu care are la baza aluminiu aliat cu cupru,plumb si staniu.asa ca va recomand sa evitati cat puteti aluminiu,dar mai ales aliajele acestuia mai ales daca sunt facute de tigani pt ca nu stiti ce materiale neferoare contin ,printre care si plumb care este foarte toxic.fonta pana acum nu are decat eventual oxid de fier care e de fapt rugina.si prinde magnetul pe fonta!

#54
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010

Quote

Întrebarea e dacă acele compoziții diferite (cu adaosuri din fontă :carbon, carbură sau ce-o fi) sunt sănătoase. N-am noțiuni de metalugie, habar n-am ce se poate băga acolo și parcă n-am mai mare încredere în asiatici decât în țigani.
Obtinerea normala a fontei din minereu de fier nu rezulta in produse toxice.

Cand e vorba de tigani, este mai plauzibil sa presupunem ca este un produs "reciclat", din ce tabla si tevi au gasit intr-un morman de gunoi. Deci, in aceasta situatie, as paria pe asiatici. Ceea ce nu inseamna ca in alte situatii nu pariez pe tigani, ca si ei sunt ai nostri :)

Quote

E limpede că cea de 5litri are o altă compoziție decât toate celelalte, aia nu-i patină, e diferență de culoare.
Patina e pe oala ta neagra. Baga un briceag si o sa vezi ca e gri. Cel putin asta am constatat eu la oala mea neagra.

Oricum, spuneam ca fonta poate fi mai deschisa sau mai inchisa la culoare. Dar parerea mea e ca daca le dai cu smirghel pe amandoua ajungi la nuante apropiate de gri.

Edited by Kaskadoru, 21 January 2011 - 23:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate