Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Tuci fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#181
stefanos22

stefanos22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 14.03.2009
Da , imi mai iese , iar singurul motiv la care ma gandesc ar fi urmatorul:de pe vasul respectiv , odata racit , nu se mai ia nimic , negreala se ia doar cand este incins , asa ca eu cred ca acea negreala este un rest din crusta de ulei - slanina arsa , care se dezlipeste de pe vas in urma dilatarii datorate incalzirii (fiind material f poros , crusta nu are cum se depune uniform , iar acolo unde-i mai groasa e mai casanta) , ceea ce nu cred ca reprezinta vreo problema atunci cand gatesti , ptr ca nu se poate incinge la fel cand este plin cu mancare... Ma gandesc sa incerc ceva , de curios , insa acum nu am timp ; sa pun in tuci apa curata , sa o fierb putin , si sa vad , dupa ce se raceste, daca si-a schimbat culoarea , sau s-a tulburat cumva , insa , pentru a nu se intampla asta din alte cauze(apa dura , de ex , odata data in fiert se mai tulbura) ar trebui ca apa sa fie distilata sau de ploaie - zapada.

Aveam , mai demult , un tuci de aluminiu(pe care l-am aruncat) , daca incercam sa fac mamaliga intr-insul si uitam apa la fiert mai mult pana sa pun malaiul(mai mult insemnand doua-trei minute) pur si simplu se innegrea(apa) Acum ptr mamaliga am unul de fonta emailata , iar ptr gemuri - zacusca am unul de 22 de litri natur. Daca vrei sa chiar nu ai probleme , vazut-am  vase din fonta emailata Staub , care-s SUPER , insa unul de 6l este vreo 1000 de lei...

#182
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
La mine negreala se ia si cand vasul e rece,dupa ce-l spal si il sterg, prosopul ramane negru.
Pt mămăligă trebuie sa iau unul emailat, faptul că nu fac mancare in el, doar mamaliga, se duce rapid asezonarea. Sper sa gasesc unul mai ieftin, cum au fost ceva vase de fonta la Lidl, acu recent la cca 150 lei.

#183
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

 stefanos22, on 25 noiembrie 2015 - 15:57, said:

asa ca eu cred ca acea negreala este un rest din crusta de ulei - slanina arsa , care se dezlipeste de pe vas in urma dilatarii datorate incalzirii (fiind material f poros , crusta nu are cum se depune uniform , iar acolo unde-i mai groasa e mai casanta) , ceea ce nu cred ca reprezinta vreo problema atunci cand gatesti , ptr ca nu se poate incinge la fel cand este plin cu mancare...
Exact, asa am observat si eu!
Oricum,  după 3 asezonari consecutive, in aceeasi zi, cu ulei in, ceaunul meu de mamaliga și-a pierdut din nou asezonarea. Imi trebuie unul de fonta emailata, clar!

#184
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 sov, on 02 octombrie 2015 - 13:07, said:

Ăsta e gratarul pe care l-am reconditionat, urmand sfaturile colegilor de aici. Arată ca nou!  :-)
Am si eu unul tot de la un aragaz pe care l-am aruncat

#185
escumare

escumare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2010
Unde gasesc tuci din fonta ?

#186
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Tuci = Fonta !

#187
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Tuci = fonta, aluminiu, inox, cupru.

#188
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Don_danielo, dex-ul nu e de  acord cu tine. Tuciul = doar fontă.

#189
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008

 don_dannielo, on 07 decembrie 2015 - 11:52, said:

Tuci = fonta, aluminiu, inox, cupru.

Daca te referi la CEAUNE, dar sunt numite TUCI de catre tarani... ai dreptate!

#190
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 sov, on 06 octombrie 2015 - 21:00, said:

Eu am gratarul, dar nu mai am manerul. :-))
Mai tii minte cum arăta?
Cam aşa:
Attached File  DSCF6284.jpg   128.55K   39 downloads

 calinjack, on 05 decembrie 2015 - 16:16, said:

Am si eu unul tot de la un aragaz pe care l-am aruncat
Mie-mi pare rău după aragazul ăla, pe partea de aragaz arăta şi funcţiona perfect după 40 de ani, doar cuptorul s-a hîrbuit. Am luat o porcărie de aragaz „modern”, Zanussi, după 2 săptămîni i-am scos termocuplele (cu ocazia asta mi-am pus mîinile în cap cînd am văzut că vata aia termoizolantă nu e protejată cu nimic de ce poate-ţi dă în foc pe aragaz, a trebuit să pun eu o folie de aluminiu pe deasupra; nu mai zic de cum era prins capacul aragazului, ăla cu ochiuri: nişte simple holzşuruburi care un timp au prins în găurile din „şasiul” aragazului, dar după aia a trebuit să sudez eu nişte piuliţe, ca să pot prinde capacul cu şuruburi), plus mă enervează la culme flacăra pe care o dau ochiurile aragazului, duc dorul flăcării calme de la „11 Septembrie” Satu-Mare. Dar deh, aragzul arată bine şi soaţei îi place).

Ştiu că e off-topic, dar mi-am adus aminte cu ocazia postului cu grătarul aragazului ăluia. Chiar şi cu ăla, puteai face grătar pe aragaz (îţi trebuie hotă, totuşi, altfel nu-ţi mai vezi mîinile de fum) sau afară, îl pui pe un jar şi nu-ţi mai trebuie grătare fandosite. Pe-ăla din poză nu l-am folosit de un car de ani, dar nici nu mă lasă inima să-l arunc, sau să-l dau cuiva.

Edited by stormwatch, 14 December 2015 - 12:24.


#191
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Eu gratarul cu pricina il folosesc destul de des. Ce nu-mi place la el e ca se cam prinde daca nu ai grija, adica să nu lasi flacara la maxim, să il ungi cu ulei cand gatesti si la fel dupa.
PS:  am gasit si manerul, era la aragaz undeva jos, intr-un colt in spate  :)

Edited by sov, 15 December 2015 - 09:16.


#192
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

 escumare, on 06 decembrie 2015 - 23:25, said:

Unde gasesc tuci din fonta ?

de exemplu aici sau aici

#193
Gabriel_68

Gabriel_68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2015

 sov, on 20 august 2015 - 12:17, said:

Orice as face, nu imi iese! Cartofii prajiti se prind in continuare de tigaie. Am facut in ea de 2 ori tochitura, si apoi am asezonat-o de 3 ori, o data cu ulei de in, si apoi cu untura de porc, plus asezonarea din fabrica cu care s-a  livrat.( turnatoria de la iasi) Orice as face, in tigaie se prind cartofii prajiti! Si nu e doar in tigaie, sa spun ca ar avea ea ceva, ci si in celelalte vase, ca am luat mai multe, tigai, oale de 3l, de 5 l, etc. In toate se prind cartofii prajiti , nu stiu ce sa mai fac. Am citit tot netul , am incercat si sa usuc cartofii inainte de a-i pune in tigaia incinsa, si nimic, tot se prind.
Imi puteti da un sfat va rog?
Pai cartofii nu se fac in tigaie de fonta pt ca este poroasa si se lipesc ! Mult ulei ??!! E o solutie !! In tigaie prajesti carne de porc in untura , faci un sos cu rosii , incalzesti mancarea , faci o mamaliga pe aragaz repede , etc . Cartofii daca se lipesc se fac praf apoi ! Carnea de porc vb aia este mai consistenta , se dezlipeste mai usor !! Plus ca vb aia la cartofi trebuie uleiul repede incins , lucru si anume care in fonta nu-l realizezi , fiindca este groasa si se incinge greu !! Tigaie cu teflon si merge bine , cam asta e solutia .

#194
Gabriel_68

Gabriel_68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2015

 kodiak, on 31 august 2015 - 18:48, said:

@rinser

Intrebarea nevesti-mii e daca nu se râncezește uleiul ala cu care o dai dupa spalare ?

E circu' dracului sa cureti o tigaie de fonta fara detergenti ! Am luat o tigaie de fonta  lava, cica emailata si nu necesita asezonare, are peste patru kile, m-am chinuit sa o curat cu sare, am ars-o din nou vreo 10 minute dupa ce am curatat-o cat de cat ! In cartea tigaii zice ca se poate folosi si detergent pentru curatare !
Am luat-o pentru cazurile cand mi-e lene sa fac focul la gratar, sa folosesc tigaia asta pentru gratar !
Bineinteles, inca n-am apucat sa fac un gratar, a facut nevasta-mea niste peste, pestele a fost foarte bun, dar cand am gatat cu curatatul tigaii imi era din nou foame Posted Image !
Bineinteles ca fonta emailata o poti spala cu detergent (asa cum scrie in prospect ) , asa cum poti spala orice cratita emailata din bucatarie !! La cea asezonata (neemailata) nu stiu cum merge treaba cu detergentul ??!! Zici ca ai ars-o pe foc sa o asezonezi , pe cea emailata ??!! Pai i se duce dracu emailul fara lichid in ea !! Cratita emailata ai arde-o pe foc ??!! :))) . Nu cred ca o tigaie de fonta emailata se preteaza la a face gratar in ea . Carnea se lipese , afuma si arde emailul ! Pe urma ce-i faci ??!! Freci arsura si se duce naibii emailul !! Pe cea neemailata , da merge , fiindca grasimea arsa pe tigaie poate participa la tratarea suprafetei acesteia !! Am inteles ca cea neemailata se curata cu carpa si cu sare grunjoasa , nu cu detergent , pt. a-i proteja acea crusta rezultata din ardere care o protejeaza , si pe care producatorii o numesc " asezonare'' ( se face prin arderea tigaii , dupa ce in prealabil a fost unsa cu ulei de in , chestii , socoteli ...) .
Si apropos de cumpararea de ceaune de ''tuci'' de la alde Pirandel . Pai voi credeti ca ala mai este tuci cum se facea acum 30-40 de ani ??!! Acum le fac din aluminiu si t-i le vand de fonta ... !! Deci nu este sigur ! Mai bine din magazin . Tuciul-fonta , nu ruginesc , eu asa stiu ! Pentru ca are o compozitie de fier-carbon la care se mai adauga si altele , crom , nichel , vanadiu , etc ( candva stiam diagrama fier-carbon ). Aia da fonta ! Are continul mare de carbon si de aia este si casanta , dar prin aschiere se poate prelucra . Bunica avea un ceaun pe care-l spala cu apa calda si daca se lipea ceva pe dinauntru , il freca cu o carpa cu nisip si apa calda . Aia era ... Dar era tuci adevarat ! Se mai face in ziua de azi asa ceva ??!! De aia tre cumparat de la magazin , ca altfel nu stii ce iei ! Oricum tuci (cumparat de la anumiti producatori , mai colorati) si sa fie usor , ala nu e tuci . Mai degraba aluminiu , sau cine stie ce ... Dati pe net , ''produse de tucerie'' ca gasiti ,  si vedeti ce alegeti .Ok , spor la cumparaturi !! Numai bine ! Sanatate !!

 mihaiC1, on 13 decembrie 2015 - 09:31, said:

Daca te referi la CEAUNE, dar sunt numite TUCI de catre tarani... ai dreptate!
Tuciul eu stiu ca este numai din fonta ! Mai scrie in dex ca ar fi si bronz dar nu cred ... La tara se zice si mamaliga facauta in tuci (ceaun,  , care este tot aia ...) Dar , corect , tuci se zice la materialul din care este facut ceaunul (oamenii le-au amestecat ...). In regionalismele nostre se mai  zice ''mi-a dat imprumut un ceaun de malai'' , desi ceaunul este obiectul . Sau''fac un ceaun de mamaliga '', '' a prins , cam , un ceaun de peste '' etc...

 minam, on 15 decembrie 2015 - 10:05, said:


de exemplu aici sau aici
Da , ambele firme fac lucruri bune , dupa cat se vede !! Dupa parerea mea , ceaunul de fonta emailata il cumperi pentru ''in casa''  in bucataria moderna . mai ales daca stai la bloc ( ca il poti spala si cu detergent) . Cel neemailat , mai pe la tara (pe la vatra) , mai prin excursii , picnicuri , pe la pescuit (etc) unde cu o mana de sare grunjoasa si o carpa il speli fara probleme . Nu am vazut cum se comporta un ceaun de cupru sau inox , ca sa-mi pot da cu parerea , dar am impresia ca sunt cam subtiri la material . In fine , in magazin fiecare se hotaraste ce cumpara ... Numai bine ! :)

#195
Gabriel_68

Gabriel_68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2015

 sov, on 15 decembrie 2015 - 09:15, said:

Eu gratarul cu pricina il folosesc destul de des. Ce nu-mi place la el e ca se cam prinde daca nu ai grija, adica să nu lasi flacara la maxim, să il ungi cu ulei cand gatesti si la fel dupa.
PS:  am gasit si manerul, era la aragaz undeva jos, intr-un colt in spate  Posted Image
Lucruri bine facute , ca odinioara ... !! Eu am avut la bunica , un aragaz tot asa vechi . Nu avea tigaie de fonta in cuptor , dar avea grilajul de sus de la plitele de ardere din fonta , greu rau ! S-a dus aragazul , s-a stricat  ... grilajul tot grilaj a ramas ! PS.Daca ai grija de acea tigaie , o va mosteni si generatia urmatoare !! Atata lucru sa ai grija de ea sa nu-ti cada din mana pe o suprafata dura , fiindca este casanta si ''se face in mai multe '' ...:))). Ca sa-i produci acea pojghita protectoate , am citit ca se ''asezoneaza'' prin ungerea suprafetei cu ulei de in si arderea ei la flacara ca sa se innegreasca . Sa o stapaniti sanatosi in continuare ! :)

Edited by Gabriel_68, 22 December 2015 - 15:01.


#196
Gabriel_68

Gabriel_68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2015

 sov, on 20 august 2015 - 15:48, said:

Asta nu am incercat, multumesc de raspuns! Pina acum am pus ulei putin, doar cât să acopere fundul tigaii cu o pelicula subţire. Apoi prăjiti la foc mediu, nu tare.
Oricum vroiam sa evit baia de ulei, poate nu se prind ei , dar nu prea îs sanatosi asa...
:))) . Pai atunci de ce le mai zice ''cartofi prajiti '' ??!! Nu ca trebuie prajiti in ulei ? Cu pelicula subtire pe fundul tigaii , tu nu incercai decat sa-i frigi , gratar !! Cartofi fripti ...

#197
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Am luat si eu un ceaun de fonta de pe site-urile postate de voi.
Deseara  vreau sa il asesonez. Cu ce sa o fac ? Am untura de porc , ulei normal si ulei de palmier ? Sa merg pe untura ?

#198
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Deobicei cu o grasime neutra a gustului. Oricum trebuie asezonat de mai multe ori, "asezonarea" adevarata se face in timp gatind, curatat iar gatit iar curatat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate