Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tuci fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#1
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare !
   asta-vara trecand pe langa un targ de artizanat etc., mi-am luat un ceaun (cu pirostii) din fonta, sa gatesc la munte in el, dar, dupa fiecare folosire rugineste ca naiba; l-am frecat cu slanina dar asta e o solutie temporar valabila, exista si alta metoda sa-l fac sa nu mai rugineasca intre utilizari ?

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Cred ca e mai putin important ca rugineste, eu unul nu as mai minca din el. Solutie nu ai in afara de a-l da cu ulei/slanina atunci cind il depozitezi. Ca idee, daca se lipeste magnetul de el, nu e prea recomandabil sa il folosesti pentru fierbere/prajit.

#3
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Te-ai păcălit, eu n-am văzut în viața mea ceaun să ruginească.

Du-te și ia altul, de data asta de la țigani.

#4
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
E fontă nesmălțuită, asta-i tot. Se formează strat „de protecție” în timp :).

 ionut76, on 13th January 2011, 14:45, said:

Cred ca e mai putin important ca rugineste, eu unul nu as mai minca din el. Solutie nu ai in afara de a-l da cu ulei/slanina atunci cind il depozitezi. Ca idee, daca se lipeste magnetul de el, nu e prea recomandabil sa il folosesti pentru fierbere/prajit.
LOL? Fonta e un aliaj fier carbon și e feromagnetic.

PS: uite aici ceva sfaturi pentru nesmălțuite -> http://www.bucataras...e-el-11034.html

Edited by Aries(ro), 13 January 2011 - 15:00.


#5
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Dupa fiecare folosire trebuie să-l speli cu un detergent de vase și un spălător din plastic (nu metalic) și obligatoriu să-l ȘTERGI IMEDIAT cu un prosop. Nu trebuie să-l ungi cu grăsime decât dacă-l depozitezi pe perioadă îndelungată.

Edited by stlx, 13 January 2011 - 15:01.


#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Pe interior trebuie sa il cositoresti din cand in cand :)

#7
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 stlx, on 13th January 2011, 15:00, said:

Dupa fiecare folosire trebuie să-l speli cu un detergent de vase și un spălător din plastic (nu metalic) și obligatoriu să-l ȘTERGI IMEDIAT cu un prosop. Nu trebuie să-l ungi cu grăsime decât dacă-l depozitezi pe perioadă îndelungată.
Pe naiba, dacă ruginește, să-l ia să-l arunce.

Nu știu ce numiți voi ceaune de tuci, dar dacă e adevărat că ruginesc înseamnă că nu-s bune de nimic.
Mai bine luația așa ceva de la țigani:
[ http://3.bp.blogspot.com/_FeOQ5AuZSy0/SMYo8gqAeuI/AAAAAAAAAyA/wPqEeX9VY-c/s400/cazan%20cupru%20tigan%20rom%20rrom%20ceaun%20arama.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sînt dintr-un fel de aluminiu mai gros, (cca 3mm).
Am avut așa ceva 30 de ani, și cred că o să-l las moștenire (pur și simplu n-are moarte).

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dragul meu.....
nu uita ca aluminiul este toxic, nu folositi vase de aluminiu! folositi vase de fier, pamant sau sticla.

#9
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Țiganii făceau tuciuri din fontă, alea din poză sunt doar dintr-un aliaj de căcat; ieftin, casant și cu inerție termică slabă.
Nesmălțuitele „se fac” în timp în contact cu grăsimea, trebuie să intre-n ele și asta durează.

#10
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 rich1974, on 13th January 2011, 15:33, said:

dragul meu.....
nu uita ca aluminiul este toxic, nu folositi vase de aluminiu! folositi vase de fier, pamant sau sticla.
Am zis că e "un fel de aluminiu".

Nu știu exact ce e. Seamănă cu aluminiul dar e mai greu decît aluminiul. Plus, e casant. Am auzit undeva că e silicat de aluminiu. N-aș băga mîna în foc, sînt alții care poate știu mai bine.

Plus, nu știu de unde ai luat chestia cu toxicitatea, dar e drept că aluminiul coclește (nu vorbesc de ceaune aici).

 Aries(ro), on 13th January 2011, 15:40, said:

Țiganii făceau tuciuri din fontă, alea din poză sunt doar dintr-un aliaj de căcat; ieftin, casant și cu inerție termică slabă.
Nesmălțuitele ?se fac? în timp în contact cu grăsimea, trebuie să intre-n ele și asta durează.
Aliaj de căcat sau nu, își face excelent treaba.

Edited by stormwatch, 13 January 2011 - 15:49.


#11
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Silicatul de aluminiu este un surogat inferior pentru fonta adevarata. Singurul avantaj pe care il are fata de fonta este masa mai scazuta; un ceaun din fonta cat cel din poza ar fi cantarit vreo 20 de kilograme, pe cand acela nu are mai mult de 5.  

Partea proasta cu vasele din fonta e ca nu se prea gasesc, iar multi nu stiu cum sa le foloseasca/intretina corect.

#12
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 End-L-user, on 13th January 2011, 16:41, said:

Silicatul de aluminiu este un surogat inferior pentru fonta adevarata. Singurul avantaj pe care il are fata de fonta este masa mai scazuta; un ceaun din fonta cat cel din poza ar fi cantarit vreo 20 de kilograme, pe cand acela nu are mai mult de 5.  

Partea proasta cu vasele din fonta e ca nu se prea gasesc, iar multi nu stiu cum sa le foloseasca/intretina corect.
Și atunci care-i avantajul fontei "adevărate" ? Casantă e (ca și silicatul), grea e (spre deosebire de...), de ruginit, ruginește (iarăși spre deosebire de...)

Deranjează pe cineva că e ieftin ? (am spus deja că sînt foarte trainice, deci nu e ceva ce iei azi și arunci mîine). Nici măcar chestia aia că nu păstrează căldura nu e adevărată. Am și o oală de sarmale din același material și pot să zic că dacă las oala în cuptor după ce sînt fierte, se păstrează sarmalele calde pînă a doua zi. La ceaunul de mămăligă nu mă interesează să-mi păstreze căldura, că nu țin mămăliga în ceaun.

Așadar, care e avantajul vaselor de fontă ? (să nu-mi veniți cu chestia că alelalte-s de la țigani, și că nu se pretează la "obraze" fine, care vor să mănînce tradițional, că mă duc să mă tăvălesc de rîs).

Edited by stormwatch, 13 January 2011 - 20:30.


#13
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
1 - Îți iei și afli.
2 - Îi crezi pe alții care au încercat mai multe.
Aliajul ăla e un înlocuitor ieftin și atât, restul sunt senzații. Acum o să vină cineva să explice cum că oțelul „inoxidabil” e superior cuprului sau că Tefal fac tigăi ok.
Toootul e ok dacă ești mulțumit; dacă vrei mai mult, cauți.

#14
Razvan1511

Razvan1511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 12.03.2008

 Aries(ro), on 13th January 2011, 20:28, said:

1 - Îți iei și afli.
2 - Îi crezi pe alții care au încercat mai multe.
Aliajul ăla e un înlocuitor ieftin și atât, restul sunt senzații. Acum o să vină cineva să explice cum că oțelul „inoxidabil” e superior cuprului sau că Tefal fac tigăi ok.
Toootul e ok dacă ești mulțumit; dacă vrei mai mult, cauți.


Ceaunele de la tigani sunt facute din cositor si nu stiu cat de bine este sa fierbi sau sa prajesti ceva in acel aliaj!?

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Ha? :huh: Esti sigur?

#16
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
In ceaunul asta din fonta se face o mancare - la pirostii, sub foc de lemne - foarte gustoasa...
Poate trebuie emailat sau tratat cumva ?

#17
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Google it -> cast iron cooking.
Explică aici cum se face tratarea -> http://whatscookinga...astIronPans.htm

#18
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Aries(ro), on 14th January 2011, 13:00, said:

Google it -> cast iron cooking.
Explică aici cum se face tratarea -> http://whatscookinga...astIronPans.htm
Mersi !
deci se pune / unge cu lei si se incinge la cateva sute de grade dupa care se raceste...
de incercat !
a fost cea mai buna ciorba pe care am mancat-o vreodata, cea fiarta la ceaun ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate