Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Cum sa ocolesti o agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#1
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007
Agentiile imobiliare au bombardat si inca bombardeaza siturile de anunturi si ziarele cu anunturi false. De ce o fac? Pt ca orice vanzator si cumparator se va uita acolo cand vor vrea sa afle "cat mai costa un apartament". De ex. Popescu vrea sa isi vanda casa care are ca pret al pietei 50 de mii de euro. El se uita pe anunturi si vede 9 anunturi false (pe care logic ca nu are de ce sa le verifice) la 60 de mii si unul real la 50 de mii. Imediat o sa ii treaca prin cap cum ca ala de 50 de mii "are ceva" si ca pretul real al apartamentului lui e 60 de mii. Din cauza acestei metode fraudulente tineri ca mine si ca tine nici macar nu puteau visa la un apartament acum cativa ani. Practic adaugau 1000 de euro saptamanal la pretul tuturor anunturilor false si preturile urcau artificial. Iar romanii faceau credite bancare de frica, pt ca chiar daca se apucau sa stranga, observau ca la sfarsit de luna ei au strans mai putin decat a crescut pretul apartamentelor in acea luna.

In zona Titan in 2006 un apartament cu 2 camere facea 40 de mii de euro. In 2007 facea 60 de mii de euro. In 2008 facea 80 de mii. Dublu in 2 ani !!!
In plus agentiile imobiliare cer aproximativ 3% din valoarea locuintei pe care o cumparati. Deci daca o luati cu credit bancar pe 30 de ani, 1 an o sa munciti doar pt acea agentie !!!
Sa muncesti 1 an pt niste impostori care practic nu iti ofera nimic in plus fata de un anunt gratuit pe net sau o vorba prin cartier mi se pare strigator la cer :cursing: .

Ce e de facut? Ocoliti agentiile imobiliare cu orice pret! Nu numai pt a economisi bani, ci si din principii, pt. ca ei sunt motivul real pt care voi nu va puteti permite o locuinta!
Cum sa faceti asta:
Metoda 1: Cautati prin prieteni, cunostinte, forumuri, facebook, google. In situatia actuala vanzatorii cauta cumparatori si nu invers. Recomand aceasta metoda.
Metoda 2: Cautati anunturi, dati telefon si intrebati "in ce zona este apartamentul?". Daca va raspunde "pai care din ele" este agentie, spuneti-i ca nu lucrati cu agentii si inchideti telefonul. Faceti asta pana cand gasiti proprietari reali.
Metoda 3: Trimiteti un prieten la agentie imobiliara sa vizioneze un apartament. Il vor pune sa semneze un contract care nu ii da voie sa cumpere direct de la proprietar. Prietenul dvs sa retina adresa si sa spuna agentului ca nu ii place apartamentul. A doua zi dimineata va prezentati voi personal direct la usa apartamentului, cioc cioc ... "buna ziua, am auzit ca e de vanzare apartamentul".

Si asa veti economisi cateva mii de euro si veti scapa de aceste agentii imobiliare care v-au dat visele tineretii peste cap.

PS: Cand cumparati, intotdeauna oferiti cu tupeu mai putin decat cer ei. Faceti voi ofertele, nu ei!  :peacefingers:

Edited by besonix2, 10 January 2011 - 20:34.


#2
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008

 besonix2, on 10th January 2011, 22:24, said:

Agentiile imobiliare au bombardat si inca bombardeaza siturile de anunturi si ziarele cu anunturi false. De ce o fac? Pt ca orice vanzator si cumparator se va uita acolo cand vor vrea sa afle "cat mai costa un apartament". De ex. Popescu vrea sa isi vanda casa care are ca pret al pietei 50 de mii de euro. El se uita pe anunturi si vede 9 anunturi false (pe care logic ca nu are de ce sa le verifice) la 60 de mii si unul real la 50 de mii. Imediat o sa ii treaca prin cap cum ca ala de 50 de mii "are ceva" si ca pretul real al apartamentului lui e 60 de mii. Din cauza acestei metode fraudulente tineri ca mine si ca tine nici macar nu puteau visa la un apartament acum cativa ani. Practic adaugau 1000 de euro saptamanal la pretul tuturor anunturilor false si preturile urcau artificial. Iar romanii faceau credite bancare de frica, pt ca chiar daca se apucau sa stranga, observau ca la sfarsit de luna ei au strans mai putin decat a crescut pretul apartamentelor in acea luna.

In zona Titan in 2006 un apartament cu 2 camere facea 40 de mii de euro. In 2007 facea 60 de mii de euro. In 2008 facea 80 de mii. Dublu in 2 ani !!!
In plus agentiile imobiliare cer aproximativ 3% din valoarea locuintei pe care o cumparati. Deci daca o luati cu credit bancar pe 30 de ani, 1 an o sa munciti doar pt acea agentie !!!
Sa muncesti 1 an pt niste impostori care practic nu iti ofera nimic in plus fata de un anunt gratuit pe net sau o vorba prin cartier mi se pare strigator la cer :cursing: .

Ce e de facut? Ocoliti agentiile imobiliare cu orice pret! Nu numai pt a economisi bani, ci si din principii, pt. ca ei sunt motivul real pt care voi nu va puteti permite o locuinta!
Cum sa faceti asta:
Metoda 1: Cautati prin prieteni, cunostinte, forumuri, facebook, google. In situatia actuala vanzatorii cauta cumparatori si nu invers. Recomand aceasta metoda.
Metoda 2: Cautati anunturi, dati telefon si intrebati "in ce zona este apartamentul?". Daca va raspunde "pai care din ele" este agentie, spuneti-i ca nu lucrati cu agentii si inchideti telefonul. Faceti asta pana cand gasiti proprietari reali.
Metoda 3: Trimiteti un prieten la agentie imobiliara sa vizioneze un apartament. Il vor pune sa semneze un contract care nu ii da voie sa cumpere direct de la proprietar. Prietenul dvs sa retina adresa si sa spuna agentului ca nu ii place apartamentul. A doua zi dimineata va prezentati voi personal direct la usa apartamentului, cioc cioc ... "buna ziua, am auzit ca e de vanzare apartamentul".

Si asa veti economisi cateva mii de euro si veti scapa de aceste agentii imobiliare care v-au dat visele tineretii peste cap.

PS: Cand cumparati, intotdeauna oferiti cu tupeu mai putin decat cer ei. Faceti voi ofertele, nu ei!  :peacefingers:
agentii imobiliari sunt motivul pentru care inca se mai vinde ceva in romania prietene. propietarul, iti dai seama ca cere la nivelul anului 2008 si atunci intervine agentul care ii spune ca a zburat puiul cu ata.
probabil ca te-a suparat pe tine cineva, undeva dar nu ai dreptate

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Desi nu imi place ideea, crede-ma ca prin agentie/agent faci treaba cea mai buna. Vorbesc din experienta!

#4
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

 iufiuf, on 10th January 2011, 20:56, said:

agentii imobiliari sunt motivul pentru care inca se mai vinde ceva in romania prietene. propietarul, iti dai seama ca cere la nivelul anului 2008 si atunci intervine agentul care ii spune ca a zburat puiul cu ata.
probabil ca te-a suparat pe tine cineva, undeva dar nu ai dreptate

Prietene, nu cred ca intelegi. Pe noi cumparatorii nu ne intereseaza daca se mai vinde ceva sau nu. Din contra speram ca nu se mai vinde, pt ca asta inseamna ca pretul scade.
Nu agentia trebuie sa ii spuna propietarului ca a zburat puiul cu ata, ci cumparatorul prin oferta sa realista, mult mai joasa decat cere el. Si daca tot nu crede o sa-si dea seama cand vede ca sta un an cu apartamentul la vanzare si nu il ia nimeni.
Astaa inseamna cerere si oferta, nu pretul sa fie influentat de ce zice agentul imobiliar.
Ia un ziar, suna si intreaba si ai sa vezi ca 90% din anunturi sunt false. Or sa iti spuna ca "apartamentul acela s-a vandut dar va pot recomanda altul". Minciuna, nu se vinde nimic.
Ideea de agentie imobiliara devine inutila, si daca nu crezi asta, observa cum cele mai vizitate situri cu anunturi de imobiliare sunt acum "direct de la particulari". Ti-as da exemplu dar ar suna a reclama.

 dan84, on 10th January 2011, 21:17, said:

Desi nu imi place ideea, crede-ma ca prin agentie/agent faci treaba cea mai buna. Vorbesc din experienta!
Da-mi o explicatie logica de ce faci treaba mai buna, nu imi spune doar ca o faci. Cu ce imbunatatesc ei experienta mea ca si cumparator? Ce ofera ei de 2-3000 de euro? Eu de banii aia pot sa-mi iau o masina bunicica si am prieteni care muncesc 1 an de zile 8 ore pe zi pe banii astia!

Edited by besonix2, 10 January 2011 - 22:13.


#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 besonix2, on 10th January 2011, 21:43, said:

Cu ce imbunatatesc ei experienta mea ca si cumparator?
Pai tocmai asta, ca NU ai experienta de cumparator! A, daca intr-adevar ai la activ cateva zeci/sute de tranzactii imobiliare pana acum, ma scuzati, respect, dar cred ca deja esti un foarte bun cunoscator al legislatiei, un foarte bun negociator, cunosti zonele si poti gasi imediat ce te intereseaza si unde te intereseaza si e normal sa nu mai ai nevoie de agent imobiliar.
Poti sa inchei tranzactii si pe cont propriu, dar daca vrei ceva de calitate si fara griji, apelezi la agentie. Te scuteste de foarte multa bataie de cap si alergatura plus niste riscuri.

P.S.: Asta e un subiect aiurea. Nimeni nu te obliga sa apelezi la agentie. Cum ocolesti o agentie? Simplu, o ocolesti si gata!

Edited by dan84, 10 January 2011 - 22:49.


#6
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

 dan84, on 10th January 2011, 22:48, said:

Pai tocmai asta, ca NU ai experienta de cumparator! A, daca intr-adevar ai la activ cateva zeci/sute de tranzactii imobiliare pana acum, ma scuzati, respect, dar cred ca deja esti un foarte bun cunoscator al legislatiei, un foarte bun negociator, cunosti zonele si poti gasi imediat ce te intereseaza si unde te intereseaza si e normal sa nu mai ai nevoie de agent imobiliar.
Poti sa inchei tranzactii si pe cont propriu, dar daca vrei ceva de calitate si fara griji, apelezi la agentie. Te scuteste de foarte multa bataie de cap si alergatura plus niste riscuri.

P.S.: Asta e un subiect aiurea. Nimeni nu te obliga sa apelezi la agentie. Cum ocolesti o agentie? Simplu, o ocolesti si gata!

Am trecut prin ipostaza de cumparator o singura data si iti pot relata ca am dat 1800 de euro agentului in 2007 degeaba. Agentul nu a facut absolut nimic decat sa ma aduca fatza in fatza cu cumparatorul.
Nu a ajutat cu nimic din pdv legal, nu au negociat nimic si nu ma intereseaza ce ar negocia ei de fatada atata timp cat stiu ca pretul din care se negociaza creste artificial.

Nu e vorba ca ocolesc eu sau nu! Eu bineinteles ca ocolesc, dar vreau sa informez romanii de ce pretul unui apartament s-a dublat intre 2006 si 2008 in timp ce salariile lor raportate la euro au ramas la fel, si cum sa evite chestii de genul asta pe viitor.
In 2007 cand am cumparat eu, am sunat la o agentie care mi-a zis ca "acel anunt este vechi, e de saptamana trecuta, intre timp au mai crescut preturile". Iti dai seama? Anunt vechi de saptamana trecuta.

De ce riscuri te scuteste? Spune concret!

#7
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
si eu am trecut o data prin faza de cumparator, insa doamna de la agentie (pentru ca a fost o DOAMNA), in banii de comision, ne-a gasit apartamentul, prezentat, consiliat cum si cand sa vb. cu proprietarul, a umblat dupa scoaterea de sub ipoteca a imobilului, a fost cu noi la notar pentru precontract, ne-a ajutat cu actele la banca pt imprumut.

deci se poate spune ca unii stiu meserie.

ca altii freaca menta, e stiut. asta nu inseamna ca toti sunt la fel

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
De exemplu te intelegi cu clientul la o anumita suma, te duci la banca faci credit, iei banii, te duci cu vanzatorul la notar si il vezi ca se razgandeste. Cere mai mult!
Un alt avantaj al lucrului cu agentul e ca ala stie foarte bine zonele, ce fel de apartamente sunt intr-o anumita zona, unde se gasesc casele pe care le cauti tu si care ti se potrivesc d.p.d.v. material, etc. E greu sa iti cauti tu rand pe rand si sa gasesti ceva care iti place mai ales daca te grabesti.

In 2007 cand ai luat tu, nu te-a deranjat sa da 100.000 coco fara sa negociezi, dar te-a deranjat ca i-ai dat agentului 2.000?
Tot in 2007 nici nu se putea negocia! Asta e pretul! Dai sau ba, ca sunt o gramada care vor sa cumpere acum!

#9
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

 dan84, on 11th January 2011, 00:22, said:

Un alt avantaj al lucrului cu agentul e ca ala stie foarte bine zonele, ce fel de apartamente sunt intr-o anumita zona, unde se gasesc casele pe care le cauti tu si care ti se potrivesc d.p.d.v. material, etc.
James Bond, ce mai...  :thumbup:
Pacat ca James Bond era englez, si atata profesionalism la ajenti nu vezi in Romania :rolleyes:

#10
besonix2

besonix2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2007

 Sylverix, on 11th January 2011, 00:02, said:

James Bond, ce mai...  :thumbup:
Pacat ca James Bond era englez, si atata profesionalism la ajenti nu vezi in Romania :rolleyes:

Se vede ca omu' e agent. Iti dai seama, cunoaste zona.... de parca cumparatorului i-ar fi greu sa se duca pana acolo sa vada zona, trebuie sa dea 2-3000 de euro cuiva care sa o cunoasca pt el. Cunoaste ce gen de apartamente sunt in zona aia ... de parca nu ar scrie in anunt ce tip e, trebuie o facultate sa afli chestiile astea.
Incredibil, chiar nu e in stare sa spuna concret la ce e utila societatii o agentie imobiliara! Si asta pt ca nu e utila... :deadtongue:


 dan84, on 10th January 2011, 23:22, said:

De exemplu te intelegi cu clientul la o anumita suma, te duci la banca faci credit, iei banii, te duci cu vanzatorul la notar si il vezi ca se razgandeste. Cere mai mult!
Un alt avantaj al lucrului cu agentul e ca ala stie foarte bine zonele, ce fel de apartamente sunt intr-o anumita zona, unde se gasesc casele pe care le cauti tu si care ti se potrivesc d.p.d.v. material, etc. E greu sa iti cauti tu rand pe rand si sa gasesti ceva care iti place mai ales daca te grabesti.

In 2007 cand ai luat tu, nu te-a deranjat sa da 100.000 coco fara sa negociezi, dar te-a deranjat ca i-ai dat agentului 2.000?
Tot in 2007 nici nu se putea negocia! Asta e pretul! Dai sau ba, ca sunt o gramada care vor sa cumpere acum!
Vezi deja manipulezi. Nu am dat 100.000 de coco, ci 60.000 de coco. Da daca tu zici ca era 100.000 si eu nu critic asta, lumea o sa creada ca chiar atat facea.
Si da m-a deranjat enorm pt ca eu nu castig 1800 de coco in 2 ore si sunt romani care atunci castigau 1800 de coco intr-un an, si fara sa exagerez. Nu am negociat pt ca nu se negocia. Nu se negocia din acelasi motiv... oamenii erau disperati, credeau ca ori cumpara azi ori nu mai apuca sa cumpere.

Edited by besonix2, 11 January 2011 - 00:21.


#11
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

 dan84, on 10th January 2011, 23:22, said:

... Dai sau ba, ca sunt o gramada care vor sa cumpere acum!
Serios? Inseamna ca iar vor creste preturile galopant. Bine ca ne-ai spus sa mai apucam si noi ceva. A... ai uitat sa precizezi ca sunt multi si cei care vor sa vanda, si ca  cei "care vor sa cumpere acum" nu sunt dispusi sa plateasca cat cer ceilalti.

#12
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Partea nasoala cu agentii imobiliari de la noi este ca nu sunt profesionisti. Unii nici macar nu vizioneaza apartamentele in prealabil, le zici ca vrei intr-o anumita zona, ei te duc la vizionari si in zone care nu te intereseaza, doar doar ti-or vinde ceva. Comisionul e alta poveste lugubra. El stie cateva apartamente unde te duce pe tine si inca vreo 10 potentiali cumparatori, si in final apartamentul il cumpara ala care da suma cea mai mare pentru ca si agentul trebuie sa manance ceva. Nu-ti negociaza pe bune pretul si nu au etica, zau daca merita vreun ban. La modul in care opereaza ei ar trebui sa-si ia comisionul de la vanzator, in nici un caz de la cumparator. Si, da, marea majoritate a anunturilor sunt date de agentii, multe date la misto, altele preiau anunturile particularilor si se baga peste ei cu forta, la genul eu ti-aduc cumparator, imi dai si mie un procent mic acolo. Si uite asa, iau comision si de la vanzator daca ala e mai slab de inger. Particularii, marea majoritate dau anunturi singuri in ziare, poate aia cu case de milioane de euro merg direct la agentii, asa ca daca stati sa luati ziarele si site-urile de internet la puricat periodic e imposibil sa nu mergeti direct la vanzator particular, si evitati complet agentiile.

#13
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 besonix2, on 11th January 2011, 00:12, said:

Se vede ca omu' e agent. Iti dai seama, cunoaste zona.... de parca cumparatorului i-ar fi greu sa se duca pana acolo sa vada zona, trebuie sa dea 2-3000 de euro cuiva care sa o cunoasca pt el. Cunoaste ce gen de apartamente sunt in zona aia ... de parca nu ar scrie in anunt ce tip e, trebuie o facultate sa afli chestiile astea.
Incredibil, chiar nu e in stare sa spuna concret la ce e utila societatii o agentie imobiliara! Si asta pt ca nu e utila... :deadtongue:
:w00t: Uite cine vorbeste! Tu de ce ai apelat la un agent imobiliar? Nu puteai sa vezi zona cu ochii tai? Iti trebuiau studii superioare ca sa citesti anunturi independente "fara "intermediari"? Esti incredibil, parol!

 aureliu, on 11th January 2011, 00:19, said:

Serios? Inseamna ca iar vor creste preturile galopant. Bine ca ne-ai spus sa mai apucam si noi ceva. A... ai uitat sa precizezi ca sunt multi si cei care vor sa vanda, si ca  cei "care vor sa cumpere acum" nu sunt dispusi sa plateasca cat cer ceilalti.
Vezi ca tragi concluzii citind pe diagonala! Eu vorbeam acolo de situatia din 2007, nu de cea de acum!

 Sylverix, on 11th January 2011, 00:02, said:

James Bond, ce mai...  :thumbup:
Pacat ca James Bond era englez, si atata profesionalism la ajenti nu vezi in Romania :rolleyes:
Cand zic "stie foarte bine zonele" nu ma refer la faptul ca stie strazile, trotuarele, pomii, tufisurile si numerele de bloc. Ma refer la faptul ca stie exact in ce blocuri sunt apartamente spatioase si care sunt de vanzare, apartamente mai mici pentru buget redus, in ce fel de zona, din ce sunt facute blocurile, cand sunt facute si cam cum stau cu rezistenta. Bineinteles, aici vorbim de un adevarat agent de vanzari. Gandeste-te ca e aproape imposibil sa gasesti ceva dorit luand fiecare bloc in parte intr-un oras cu 150.000 locuitori.


Acum haideti sa va luminez un pic. Nu sunt agent de vanzari, sunt IT-st, dar in 2003 am cumparat si eu o garsoniera in Pitesti. Cu toate ca nu stiam prea bine Pitestiul am zis eu cu tata ca ne putem descurca si singuri si putem gasi ceva ce ne place pana la urma fara sa platim comision 2% unui agent. Aveam pretentia de ceva decent, cat de cat spatios si in zona buna, nu vroiam orice numa' sa fie. Cum ziceam, am umblat aproape zi de zi pe strazi, prin cartiere, luam zilnic toate ziarele cu anunturi locale la puricat, intrebam oamenii in special varstnicii de pe banca din fata blocului (astia stiu tot ce misca), etc, etc. Anunturile din ziare erau multe expirate, altele false, altele tocmai se vandusera, oamenii pe strazi nu stiau mare lucru, eu nu stiam ce fel de apartamente sunt in acel bloc, care blocuri au garsoniere si care nu, configuratia lor, decomandate sau nu, din ce e facut blocul, daca zona era rau famata sau nu, unde puteam gasi ceva mai spatios si decomandat, etc, etc. Am vazut si cateva garsoniere la vanzare dar erau infecte, incredibil de mici scara interioara si holul blocurilor aminteau de puscarii, otrava de sobolani pe la colturi, gandaci, etc.
Dupa o luna de umblat asa aiurea si cu rezultate nule, din criza de timp si bani (tocmai explodasera preturile si cresteau cu 1.000$ pe luna si daca mai intarziam mult clar m-as fi lins pe bot de ceva decent) am intrat si intr-o agentie imobiliara doar ca se ne informam ca se ne putem reorienta apoi pe cont propriu. Dupa ceva discutii cu agentul am cam tras concluzia ca nu ne puteam descurca singuri, mai ales ca nici nu prea cunosteam orasul si chiar daca l-am fi cunoscut tot n-am fi facut mare branza. Agentul ne-a gasit imediat ceva pe gustul nostru la un vanzator independent (nu avea contract cu agentia), am fost, am vazut, ne-a placut dar garsoniera era deja arvunita. Am plecat acasa dezamagiti ca in sfarsit gasisem ceva beton, ne si incadram la pret, cam la limita, zona buna, dar ... ghinion! Seara ne suna agentul sa ne spuna ca a reusit sa il "intoarca pe ala". A doua zi fuga la Pitesti, am incheiat intelegerea la notariat (asta ne-a indemnat agentul sa o facem, noi habar n-aveam de posibilitatea asta legislativa), care prevedea ca in cazul in care o parte se razgandeste se obliga sa plateasca daune celeilalte. Apoi au urmat actele cu banca, expertize, creditul, platit omului, semnat contractul V-C, si multe alte acte, alte expertize si alte nebunii, indrumati fiind de agent.
Cand am intrat in posesia garsonierei nu mi-a parut rau ca am apelat la agentie cu toate ca am dat 2% din valoare tranzactionata. Acum dupa 7 ani cand deja cunosc zonele din Pitesti foarte bine, cred ca tot la agentie as ajunge daca as vrea sa imi caut altceva. Am realizat ca oricat de banditi ar fi, fara ajutorul unui expert nu vei gasi ceva bun oricat te-ai stradui si oricat de bine ai cunoaste orasul, plus ca poate mai ai si alte treburi si nu ai timp sa umbli brambura de dimineata pana seara, zi de zi, pana gasesti ceva, asta daca gasesti.

In perioada asta cred ca te-ai putea totusi descurca si singur, mai ales daca stii exact apartamentul. Tranzactiile nu se fac asa rapid, lumea nu se mai grabeste.

P.S.: Repet, asa cum am zis in primul post nu ma incanta ca trebuie sa dau atata banet, dar na, pana la urma merita, mai ales daca ai un agent implicat. Si asta o spun din proprie experienta.

Edited by dan84, 11 January 2011 - 01:55.


#14
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 dan84, on 11th January 2011, 01:48, said:

Agentul ne-a gasit imediat ceva pe gustul nostru la un vanzator independent (nu avea contract cu agentia), am fost, am vazut, ne-a placut dar garsoniera era deja arvunita. Am plecat acasa dezamagiti ca in sfarsit gasisem ceva beton, ne si incadram la pret, cam la limita, zona buna, dar ... ghinion! Seara ne suna agentul sa ne spuna ca a reusit sa il "intoarca pe ala". A doua zi fuga la Pitesti, am incheiat intelegerea la notariat (asta ne-a indemnat agentul sa o facem, noi habar n-aveam de posibilitatea asta legislativa), care prevedea ca in cazul in care o parte se razgandeste se obliga sa plateasca daune celeilalte.

Probabil ca ala care era dispus sa dea suma mai mare si-a gasit in alta parte, eventual chiar cu un alt agent, si tu ori ai ramas singurul client interesat de apartamentul respectiv, ori erai singurul care oferea mai mult. Sau ti-a zis ca-i arvunit in speranta ca te face sa oferi mai mult.  :lol:

#15
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Sigur a fost arvunit si nu s-a licitat, pretul a fost fix 12.000$ si era cam "top range" pentru o garsoniera in perioada aia si chiar si atunci nu se negocia nimic. Acum nu stiu de ce s-a retras celalalt.
Oricum eu am fost multumit de agentul ala. Poate d'aia si prezint intr-o lumina pozitiva.

Edited by dan84, 11 January 2011 - 03:21.


#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Dupa o luna de umblat asa aiurea si cu rezultate nule, din criza de timp si bani (tocmai explodasera preturile si cresteau cu 1.000$ pe luna si daca mai intarziam mult clar m-as fi lins pe bot de ceva decent) am intrat si intr-o agentie imobiliara doar ca se ne informam ca se ne putem reorienta apoi pe cont propriu. Dupa ceva discutii cu agentul am cam tras concluzia ca nu ne puteam descurca singuri, mai ales ca nici nu prea cunosteam orasul si chiar daca l-am fi cunoscut tot n-am fi facut mare branza. Agentul ne-a gasit imediat ceva pe gustul nostru la un vanzator independent (nu avea contract cu agentia), am fost, am vazut, ne-a placut dar garsoniera era deja arvunita. Am plecat acasa dezamagiti ca in sfarsit gasisem ceva beton, ne si incadram la pret, cam la limita, zona buna, dar ... ghinion! Seara ne suna agentul sa ne spuna ca a reusit sa il "intoarca pe ala".


Scuza-ma, stii ce inteleg eu de-aici? Ca altcineva decat tine daduse un avans la garsoniera aia, altcineva decat tine trebuia s-o cumpere dar, intrucat pretul "crestea cu 1000 dolari pe zi", cum ziceai, a luat-o in freza datorita unui proprietar nesimtit si/sau agent la fel. Tu ai dat mai mult si asta a contat decisiv vav un contract semnat, o promisiune facuta. Ca in Romania/Tigania. Am trait aceeasi experienta in acelasi an 2003, am dat de 2 ori avans si de 2 ori s-au razgandit. Cu ocazia asta m-am lecuit de Bucuresti.

#17
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Si eu consider agentiile imobiliare cam inutile in ziua de azi.Au profitat de perioada 2006-2008 si s-au umplut de bani pe seama naivitatii clientilor,dar acum cred ca fac foamea,si nu mai exista decat 10% din cate au fost.Oricum ,agentiile imobiliare fac parte din noile meserii(necalificati)care au aparut dupa 1990.Orice individ fara servici se angaja ca agent imobiliar,sau isi deschidea propria agentie.S-a terminat cu pomana.La munca ,nu la intins mana.
De fapt este foarte simplu sa treci peste ,,agentie".
Ca vanzator ,publici cate un anunt pe saptamana cu mentiunea,,proprietar",si chiar daca anuntul este preluat si de agentii,un cumparator de bun simt isi va da seama care este anuntul proprietarului si care este al agentiei.Sau chiar daca vine agentul cu un potential cumparator,la vizionare ii strecori clientului o carte de vizita,si acesta te va suna ulterior si va face tranzactia oricum mai ieftin decat prin agentie(dispare comisionul).sau dupa vizionarea prin agent,cumparatorul se intoarce la vanzator si stabilesc amandoi sa anunte agentul ca renunta unul la vanzare,celalalt la cumparare, si fac tranzactia la notariat fara sa mai plateasca comision .Si mai sunt si alte metode,cel mai bine le stiu agentii care au luat plasa de la clienti,si nu putini au fost acestia.

#18
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

 dan84, on 11th January 2011, 01:48, said:

:w00t: Uite cine vorbeste! Tu de ce ai apelat la un agent imobiliar? Nu puteai sa vezi zona cu ochii tai? Iti trebuiau studii superioare ca sa citesti anunturi independente "fara "intermediari"? Esti incredibil, parol!

Acum haideti sa va luminez un pic. Nu sunt agent de vanzari, sunt IT-st, dar in 2003 am cumparat si eu o garsoniera in Pitesti. Cu toate ca nu stiam prea bine Pitestiul am zis eu cu tata ca ne putem descurca si singuri si putem gasi ceva ce ne place pana la urma fara sa platim comision 2% unui agent. Aveam pretentia de ceva decent, cat de cat spatios si in zona buna, nu vroiam orice numa' sa fie. Cum ziceam, am umblat aproape zi de zi pe strazi, prin cartiere, luam zilnic toate ziarele cu anunturi locale la puricat, intrebam oamenii in special varstnicii de pe banca din fata blocului (astia stiu tot ce misca), etc, etc. Anunturile din ziare erau multe expirate, altele false, altele tocmai se vandusera, oamenii pe strazi nu stiau mare lucru, eu nu stiam ce fel de apartamente sunt in acel bloc, care blocuri au garsoniere si care nu, configuratia lor, decomandate sau nu, din ce e facut blocul, daca zona era rau famata sau nu, unde puteam gasi ceva mai spatios si decomandat, etc, etc.

In perioada asta cred ca te-ai putea totusi descurca si singur, mai ales daca stii exact apartamentul. Tranzactiile nu se fac asa rapid, lumea nu se mai grabeste.
Da, probabil in 2003 se misca altfel si piata imobiliara. Pe atunci netul nu era ca acum, cine avea legatura buna la Internet era cineva (desi cam pe atunci au inceput si preturile la net sa scada incetisor, odata cu cresterea vitezei - imi amintesc asta fiindca si eu toceam acasa programare si in nici un caz nu era asa usor ca acum dpdv al informatiei de pe net).
Acum ai gramezi de oferte pe net, prin agentii zic, dar gasesti si singur daca iti pui in gand.
Oricum, mare diferenta intre agentiile din Bucuresti si cele din provincie. Cei din Bucuresti sunt prea ticalosi, cei din provincie prea naivi (fara a generaliza, desigur, ca exceptii am intalnit chiar eu). Mai ales in perioada de bum am putut observa ca se intampla asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate