Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

plan casa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
letsoca

letsoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2010
va salut!
astept sugestiile legat de modul in care a fost gandita proiectarea acestui plan de casa parter.

Attached Files



#2
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Nu vad rostul celor doua usi de la living. O usa in plus iti fura din spatiu.
Apoi, eu as fi pus terasa in partea din spate a casei si as fi desfiintat usa de iesire de la living. Stai in fata casei sa servesti masa, sa te vada toata lumea care trece pe strada? Romanul trece, zice "pofta mare vecine", apoi te  injura ca nu l-ai invitat sa ia si el o friptura.  :lol:
Ca si costuri ar fi fost la fel ca o casuta cu mansarda si ai fi avut mai mult teren liber.
Succes!

#3
letsoca

letsoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2010

 letsoca, on 9th January 2011, 20:12, said:

va salut!
astept sugestiile legat de modul in care a fost gandita proiectarea acestui plan de casa parter.


am intrarea dinspre sud, de la strada pana la intrarea in casa sunt cca 25 m,terenul fiind in supr de 700 mp,iar in spatele casei am 2m pana la vecin.
cel mai probabil voi renunta la o usa din living,respectiv cea din capatul holului

#4
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
e cam simplut partiul adica nu are rezolvari reale , pur si simplu i-ai spus cate camere vrei cum sa fie aranjate si ce supraafta sa aiba casa.
ferestrele la living sunt la misto, nu au nici o logica si sunt curios cum se gandeste arhitectul sa mobileze camera aia.
ai 2 geamuri pe coltul dinspre intrare, ai usa aia spre terasa fix in mijlocul peretelui fara geam fara nimic si mai ai 2 ferestre pe cealalata fata.nu e ok
sa mai caute.

mai am o intrebare pe unde intrii in casa prin fata dinspre living sau prin spate?
ca daca intrii dinspre living nu vad ce faci cu terasa aia acoperita, cand ai ditamai terasa in lateral, nu inteleg de ce usa dubla inspre holisorul ala de 2mx2m din care iesi cu usa normala si mai ai si usa la baie, nici macar loc de cuier nu ai.
ami explica putin  ca sa intelegem.

Edited by septimiu80, 09 January 2011 - 23:28.


#5
letsoca

letsoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2010

 septimiu80, on 9th January 2011, 23:20, said:

e cam simplut partiul adica nu are rezolvari reale , pur si simplu i-ai spus cate camere vrei cum sa fie aranjate si ce supraafta sa aiba casa.
ferestrele la living sunt la misto, nu au nici o logica si sunt curios cum se gandeste arhitectul sa mobileze camera aia.
ai 2 geamuri pe coltul dinspre intrare, ai usa aia spre terasa fix in mijlocul peretelui fara geam fara nimic si mai ai 2 ferestre pe cealalata fata.nu e ok
sa mai caute.

mai am o intrebare pe unde intrii in casa prin fata dinspre living sau prin spate?
ca daca intrii dinspre living nu vad ce faci cu terasa aia acoperita, cand ai ditamai terasa in lateral, nu inteleg de ce usa dubla inspre holisorul ala de 2mx2m din care iesi cu usa normala si mai ai si usa la baie, nici macar loc de cuier nu ai.
ami explica putin  ca sa intelegem.
voi atasa imaginile casei pe care vreau sa o construiesc si in felul acesta poate va da  raspunsuri (sau intrebari) .
proiectarea interioara este realizata de mine,cat si decorarea, mobilarea tot noi o vom face(ma refer la modul de aranjament,bineinteles)

 letsoca, on 10th January 2011, 08:07, said:

voi atasa imaginile casei pe care vreau sa o construiesc si in felul acesta poate va da  raspunsuri (sau intrebari) .
proiectarea interioara este realizata de mine,cat si decorarea, mobilarea tot noi o vom face(ma refer la modul de aranjament,bineinteles)


 letsoca, on 9th January 2011, 20:12, said:

va salut!
astept sugestiile legat de modul in care a fost gandita proiectarea acestui plan de casa parter.

Attached Files



#6
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
da, ma gandeam eu ca e un partiu de pe net. Mici observatii:
terasa aia de la intrare poate sa fie ceva mai mica pentru a avea un spatiu mai mare in la partea respectiva de casa. livingul in randari are usa dubla spre terasa ceea ce e mai bine dpdv estetic, e drept ca nu rezolva amenajarea interioara, dar poate ca asa cum te-ai gandit sa fie ok.
in randari sunt puse niste scaune de plaja, alea au 2m lungime deci terasele sunt pe la 3m in realitate sau scaunele sunt micsorat puse in randare. in loc de doua terase lungi si relativ inguste mai bine la faci mai patrate, mai scurte si late.
holul ala central din casa este o pierdere mare de spatiu, mai bine micsorezi terasa, spatiul ala astfel obtinut il folosesti in zona unde este acum bucataria, dar nu mai faci bucatarie si faci dormitor. bucataria o muti pe partea cu livingul astfel incat baia si bucataria vor avea instalatii comune ca alimentare cu apa, scurgeri etc, din bucatarie poti avea un aces mai bun spre living, eventual cu o usa directa dubla. >poti face si o iesire din bucatarie spre terasa din dreapta asa incat sa renunti la usa din capatul holului si acolo sa faci un dressing,debara etc.

Edited by septimiu80, 10 January 2011 - 23:08.


#7
letsoca

letsoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2010

 septimiu80, on 10th January 2011, 10:39, said:

da, ma gandeam eu ca e un partiu de pe net. Mici observatii:
terasa aia de la intrare poate sa fie ceva mai mica pentru a avea un spatiu mai mare in la partea respectiva de casa. livingul in randari are usa dubla spre terasa ceea ce e mai bine dpdv estetic, e drept ca nu rezolva amenajarea interioara, dar poate ca asa cum te-ai gandit sa fie ok.
in randari sunt puse niste scaune de plaja, alea au 2m lungime deci terasele sunt pe la 3m in realitate sau scaunele sunt micsorat puse in randare. in loc de doua terase lungi si relativ inguste mai bine la faci mai patrate, mai scurte si late.
holul ala central din casa este o pierdere mare de spatiu, mai bine micsorezi terasa, spatiul ala astfel obtinut il folosesti in zona unde este acum bucataria, dar nu mai faci bucatarie si faci dormitor. bucataria o muti pe partea cu livingul astfel incat baia si bucataria vor avea instalatii comune ca alimentare cu apa, scurgeri etc, din bucatarie poti avea un aces mai bun spre living, eventual cu o usa directa dubla. >poti face si o iesire din bucatarie spre terasa din dreapta asa incat sa renunti la usa din capatul holului si acolo sa faci un dressing,debara etc.
am retinut ideea cu veranda,motiv pt care o voi micsora iar spatiul astfel castigat il voi adauga la bucatarie, care va ramane acolo intrucat este pe est si face si perete comun cu baia mica de la intrare.
terasa din fata o voi lati.
referitor la spatiul holului precizez ca l-am lasat  lat de  2,1 m in ideea in care in capat vreau sa am posibilitatea sa fac o scara( in eventualitatea transformarii podului in spatiu de locuit)
usa din capatul holului am montat-o in ideea construirii unui spatiu de depozitat in spatele casei,lipt de casa,avand posibilitatea accselui direct din casa si nu va trebui sa ocolesc casa.
multumesc pentru aprecieri,sugestii.
toate cele bune!

#8
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 letsoca, on 11th January 2011, 09:13, said:

referitor la spatiul holului precizez ca l-am lasat  lat de  2,1 m in ideea in care in capat vreau sa am posibilitatea sa fac o scara( in eventualitatea transformarii podului in spatiu de locuit)
vezi, daca ne spuneai de la inceput nu mai bateam campii cu lungime si latimea holului.
Daca vrei sa faci scara poate ca e mai bine sa muti usa din spate pe partea stanga, sa muti usa de la dormitorul din dreapta mai spre  bucatarie asfel ai putea pleca cu scara de langa usa respectiva (4.20 -90= 3.30 lungime -90latime podest 2.40 pentru 9 trepte de25 ( cu nas 27 latime) deci 10 contratrepte , podestul ar trebuii sa fie balansat adica sa ai 2 trepte in unghi  si cu inca o treapta de 25 ( 90+25 115 se fac 13 contratrepte la 17.5-18cm inaltime ai 210 cm deci poti sa treci pe sub rampa scarii sa iesi pe usa din spate.
Spor la treaba in continuare.

Edited by septimiu80, 11 January 2011 - 23:59.


#9
letsoca

letsoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2010

 septimiu80, on 11th January 2011, 23:52, said:

vezi, daca ne spuneai de la inceput nu mai bateam campii cu lungime si latimea holului.
Daca vrei sa faci scara poate ca e mai bine sa muti usa din spate pe partea stanga, sa muti usa de la dormitorul din dreapta mai spre  bucatarie asfel ai putea pleca cu scara de langa usa respectiva (4.20 -90= 3.30 lungime -90latime podest 2.40 pentru 9 trepte de25 ( cu nas 27 latime) deci 10 contratrepte , podestul ar trebuii sa fie balansat adica sa ai 2 trepte in unghi  si cu inca o treapta de 25 ( 90+25 115 se fac 13 contratrepte la 17.5-18cm inaltime ai 210 cm deci poti sa treci pe sub rampa scarii sa iesi pe usa din spate.
Spor la treaba in continuare.
am retinut.oricim am facut ceva modificari la plan pe care il voi pune maine.
multam frumos!

#10
letsoca

letsoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2010

 letsoca, on 12th January 2011, 22:40, said:

am retinut.oricim am facut ceva modificari la plan pe care il voi pune maine.
multam frumos!
am tinut cont de o parte din sfaturile voastre,socotindu-le binevenite,atasez planul cu modificarile facute si astept in continuare parerile si sugestiile.

Attached Files

  • Attached File  plan.pdf   59.64K   126 downloads


#11
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Eu zic ca ar trebui sa angajezi un arhitect, sunt o gramda de neconcordante functionale in proiect.
Ca sa ajungi la locul de luat masa din living treci prin 2 usi si faci vreo 15 m si imprastii toata mancarea prin casa, la terasa cand stai si faci un gratar trebuie sa te fatai prin 3 usi si sa strabati 1/2 din casa sa ajungi la bucatarie daca uiti vreo furculita, mai vrei un pahar cu apa etc.
Ai putea sa micsorezi amprenta si sa faci mansarda nu cred ca creste pretul cu mai mult de 10-15%, dar ramai cu mai mult teren liber, ai o suprafata utila mai mare, si realizezi o impartire clara a zonelor, zona de dormit la etaj si zona de living+masa etc la parter.

#12
letsoca

letsoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2010

 relu_24, on 17th January 2011, 18:18, said:

Eu zic ca ar trebui sa angajezi un arhitect, sunt o gramda de neconcordante functionale in proiect.
Ca sa ajungi la locul de luat masa din living treci prin 2 usi si faci vreo 15 m si imprastii toata mancarea prin casa, la terasa cand stai si faci un gratar trebuie sa te fatai prin 3 usi si sa strabati 1/2 din casa sa ajungi la bucatarie daca uiti vreo furculita, mai vrei un pahar cu apa etc.
Ai putea sa micsorezi amprenta si sa faci mansarda nu cred ca creste pretul cu mai mult de 10-15%, dar ramai cu mai mult teren liber, ai o suprafata utila mai mare, si realizezi o impartire clara a zonelor, zona de dormit la etaj si zona de living+masa etc la parter.
in plan la bucatarie va usa cu iesire in terasa,chiar daca inplan este geam(am gandit-o sa fie usa)
la o asemenea dimensiune a bucatariei masa zilnica va fi luata acolo,iar in living unde fig acum acea masa va fi pt musafiri,evenimente samd..
podul va fi masardabil in perspectiva,insa am preferat sa facem dormitoare la parter pentru a fi mai usor,comod la batranete(daca vom ajunge)
multumesc pentru sfaturi!

#13
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Eu as renunta la holul ala inutil si as face un loc deschis intre bucatarie, living si hol. Locul de luat masa ar fi atunci undeva spre bucatarie si ai avea un spatiu deschis excelent.

#14
bogss

bogss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2010
Este genul de casa tip vagon,functiuni de o parte si de alta a holului.DIn punctul meu de vedere este o casa prost gandita din toate punctele de vedere:
1.hol de acces imens,a doua functiune ca marine dupa camera de zi-asta inseaman mult spatiu pierdut degeaba tinind cont de pretul constructiei pe metru patrat.Termic acel hol va raci toata casa iarna datorita faptului ca nu aveti un windfang
2.distributia camerelor banala,nu reprezinta nimic interesant-stilul caselor din anii 40-50 case rurale
3.bucataria in raport cu terasa si deservirea locului de luat masa nuj prea au nimic in comun (nu va usurati cu nimic viata,dimpotriva)
4. nu prea vad rostului baii de la intrarea de jos
5.living dificil de mobilat tinind cont de pereti cu deschideri
6.structura casei nu cred ca va fi cea mai ieftina daca doriti sa nu aveti grinzi care trec prin camere

#15
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Daca cititi si celelalte mesaje o sa vedeti ca deja a raspuns la o parte din obiectiile voastre. Si eu vad o alta impartie a livingului in sensul de a duce locul de luat masa spre bucatarie, chiar daca se foloseste mai rar aceasta facilitate. Cum multe din modificarile sugerate primei variante se regasesc in partiul asta, si cum ramane in picioare varianta cu scara de acces la pod si usa de acces in spatele casei, cam asta e.( poate revezi totusi mutarea usii intr-o parte si eventualul acces printr-o debara de trecere)
Daca te mai gandesti la alte modificari, sfatul meu este sa nu faci bucatarie deschisa, si nici living deschis spre hol. Abordarile de genul asta se preteaza pentru o bucatarie folosita la incazirea mancarii la microunde si pentru partiuri de apartament unde intrarea intr-un spatiu deschis venid din holul blocului e diferita cu intrarea in casa venind de la -20gr in zilele de iarna.

#16
letsoca

letsoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2010

 septimiu80, on 18th January 2011, 23:42, said:

Daca cititi si celelalte mesaje o sa vedeti ca deja a raspuns la o parte din obiectiile voastre. Si eu vad o alta impartie a livingului in sensul de a duce locul de luat masa spre bucatarie, chiar daca se foloseste mai rar aceasta facilitate. Cum multe din modificarile sugerate primei variante se regasesc in partiul asta, si cum ramane in picioare varianta cu scara de acces la pod si usa de acces in spatele casei, cam asta e.( poate revezi totusi mutarea usii intr-o parte si eventualul acces printr-o debara de trecere)
Daca te mai gandesti la alte modificari, sfatul meu este sa nu faci bucatarie deschisa, si nici living deschis spre hol. Abordarile de genul asta se preteaza pentru o bucatarie folosita la incazirea mancarii la microunde si pentru partiuri de apartament unde intrarea intr-un spatiu deschis venid din holul blocului e diferita cu intrarea in casa venind de la -20gr in zilele de iarna.
multumesc! in niciun caz nu voi face bucatarie si living deschise.
tinem legatura

#17
letsoca

letsoca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2010

 letsoca, on 19th January 2011, 10:30, said:

multumesc! in niciun caz nu voi face bucatarie si living deschise.
tinem legatura
in momentul de fata am stabilit astfel planul. avand posibilitatea largirii camarei de la bucatarie iar cu baia sa vin peste hol pana n dormitor sau cel mai probabil si util in acel hol ,in capat ,sa fie  facut o debara.

Attached Files


Edited by letsoca, 24 January 2011 - 16:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate