Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Icoanele in Biserica Ortodoxa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25793 replies to this topic

#1
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Aici vreau sa continuati discutia despre icoane si baza teologica a lor. Doar icoane si nimic mai mult.

#2
LittleToby

LittleToby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 17.12.2010
Sfanta Scriptura, de exemplu la Iesirea 20:4, opreste inchinarea la chipuri cioplite si la alte asemanari vazute, dar interzice aceste lucruri daca acele chipuri sunt socotite ca dumnezei, adica idoli, asa cum se si precizeaza prea explicit.

Nu orice chip si infatisare a celor de pe pamant este idol pentru ca incalca Iesirea 20:4, caci asa si pozele din pasaport ale sectarilor, care sunt infatisari ale celor de pe pament, ar trebui socotite de ei idoli.


Sfanta SCriptura nu opreste cinstirea unor semne si infatisari ale lui Dumnezeu si ale sfintilor, cand aceasta cinstire nu ramane la materia din care sunt facute, ci duce gandul nostru la Dumnezeu si la sfantul lui Dumnezeu.

In Ortodoxie icoanele sunt bidimesionale si nu tridimesnionale (cum se mai intampla la catolici) tocmai pentru a arata ca ele nu au substanta, nu sunt materiale.

Ortodocsii cinstesc numai icoanele, nu li se inchina si nu le slujesc. Toata inchinarea ortodocsilor este numai si numai la Dumnezeu, Unul in Sfanta Treime.
Aceasta sa le fie adevar sectarilor, si sa nu mai minta zicand ca ortodocsii fac idolatrie cinstind sfintii lui Dumnezeu.


Iar cinstirea icoanelor, in fapt a sfintilor lui Dumnezeu pictati pe ele, se face numai si numai spre slava lui Dumnezeu, dupa cum si Apostolul Pavel indeamna:

31 De aceea, ori de mâncați, ori de beți, ori altceva de faceți, toate spre slava lui Dumnezeu să le faceți. (1 Corinteni 10)


Si asta fac si ortodocsii: cinstesc sfintii lui Dumnezeu spre slava lui Dumnezeu.

#3
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Poate pilda pe care o sa o supun atentiei D-voastra, va fi un pic cam hardcore, dar foarte telurica astfel incat sa priceapa tot omul. Insa cred ca sub 18 ani, nu avem participanti la aceasta discutie. Luand in calcul acestea, voi da o pilda cam cum sta treaba cu inchinarea/cinstirea/adorarea icoanelor ortodoxe, in locul Dumnezeului care asa cum credem toti de pe aici[ :console: ] este viu si adavarat, si care cere inchinarea noastra directa.Sau, cum sta treaba cu abureala ca ortodoxia nu se inchina pozei, ci dumnezeului din acea poza.
Presupunem ca un barbat are o sotie superba. Toata ziua se gandesc unul la celalalt si asteapta sa vina seara, cand vor avea o intalnire mai speciala.In plus, ca dovada de iubire, barbatul are o poza cu frumoasa lui sotie pe care toata ziua o poarta cu el.  :coolspeak: Insa, seara, atunci cand ar trebui ca cei doi sa se vada si sa aiba o comuniune speciala, se intampla ca sotia il asteapta direct in patul din dormitor, nerabdatoare. Sotul, vine si el acasa, isi saluta sotia, si impasibil isi scoate poza, o pune pe noptiera si se masturbeaza inaintea pozei. Sotia evident, ramane atat gura casca cat si complet dezamagita si nesatisfacuta de aceste actiuni ale sotului. Ba mai mult, ca si cum nici nu i-ar pasa de asteptarile sotiei, el isi scoate si pozele altor prietene de-a sotiei, si face exact acelasi lucru pe care l-a facut inaintea pozei sotiei. Dupa care este evident ca va urma replica sotiei, divortul, foarte probabil precedat de doua sucitori in capul sotului.
Descalcirea pildei, pentru cei care se prind mai greu, poate fi adusa la cerere.

Edited by Dude_2nd, 09 January 2011 - 09:38.


#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Se inchide si asta? :coolspeak:

#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Romani 1

    23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare.

  
    25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s'au închinat ]făpturii[/color] în locul Făcătorului[/color], care este binecuvîntat în veci! Amin.

Ieremia 44

19,,De altfel, cînd aducem tămîie împărătesei cerului și -i turnăm jertfe de băutură, oare fără voia bărbaților noștri îi pregătim noi turte ca s'o cinstim făcîndu -i chipul[, și -i aducem jertfe de băutură?``

Nu merge cu nici cu cinstirea icoanelor, nici cu inchinarea la ele.

Edited by eu_unul, 13 January 2011 - 04:56.


#6
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 LittleToby, on 9th January 2011, 09:09, said:

Sfanta Scriptura, de exemplu la Iesirea 20:4, opreste inchinarea la chipuri cioplite si la alte asemanari vazute, dar interzice aceste lucruri daca acele chipuri sunt socotite ca dumnezei, adica idoli, asa cum se si precizeaza prea explicit.

Nu orice chip si infatisare a celor de pe pamant este idol pentru ca incalca Iesirea 20:4, caci asa si pozele din pasaport ale sectarilor, care sunt infatisari ale celor de pe pament, ar trebui socotite de ei idoli.
Diferenta e clara, dar nu vrei sa o admiti. Pentru ca nu scrii aici ca sa lamuresti o idee, ci ca sa o sustii pe a ta cu orice pret (aberatie).

Voi faceti asemanari ale unor oameni care (credeti ca ) sunt in cer, va inchinati in fata lor, va ganditi la oamenii aia si va rugati la ei sa va ajute. CORECT ?

Edited by kruger, 10 January 2011 - 20:23.


#7
LittleToby

LittleToby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 17.12.2010

 kruger, on 10th January 2011, 20:22, said:

Voi faceti asemanari ale unor oameni care (credeti ca ) sunt in cer, va inchinati in fata lor, va ganditi la oamenii aia si va rugati la ei sa va ajute. CORECT ?
FALS!Cum se face de stii tu, sau sectarii tai, mai bine decat mine ce fac eu si la cine ma rog eu?!

Adica eu le spun sectarilor ce fac si la cine ma rog si ei nu si nu ca ma rog la altcineva decat la cine zic eu ca ma rog... Nu ti se pare ca sectarii sufera cu ceva?

Fraza ta de mai sus este falsa de la cap la coada.

In primul rand: ti-am explicat deja ca icoana Mantuitorului nu este o asemanare a cuiva din cer. Acum Mantuitorul este in Cer, dar chipul din tablou este al Mantuitorului cand era pe pamant, ca noi pe pamant L-am vazut si de aceea stim cum arata.

Hai sa-ti dau un exemplu pe intelesul tau: sa zicem ca tu esti pe o pajiste cu un copac, si faci o paza. Dupa aceea pleci pe Marte.

Ce-ar zice secta ta despre acea poza?: ca este o asemanare a celor de pe Marte sau a celor de pe Pamant?

Apoi eu iti spun ca ma inchin numai si numai lui Dumnezeu, dar sectarii abereaza ca ma inchin la icoane. De unde stiu sectarii mai bine ca bine la cine ma inchin eu?

Faptul ca ma gandesc la un sfant, asa cum si ucenicii Apostolilor se gandeau la Sfintii Apostoli, si faptul ca il rog pe acel sfant sa se roage pentru mine la Dumnezeu, asa cum si ucenicii Sfintilor Apostoli se rugau la ei ca sa se roage pentru ei la Dumnezeu, acest fapt este bun si bineplacut lui Dumnezeu.

Satana insa a luat mintile sectarilor si ii indeamna sa nu se roage unii pentru altii la Dumnezeu ca cica fac idolatrie.
Ok... ramaneti voi in ratacirea voastra si lasati-ne pe noi atunci sa facem idolatrie la Dumnezeu. E ok?!

#8
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 9th January 2011, 09:37, said:

Poate pilda pe care o sa o supun atentiei D-voastra, va fi un pic cam hardcore, dar foarte telurica astfel incat sa priceapa tot omul. Insa cred ca sub 18 ani, nu avem participanti la aceasta discutie. Luand in calcul acestea, voi da o pilda cam cum sta treaba cu inchinarea/cinstirea/adorarea icoanelor ortodoxe, in locul Dumnezeului care asa cum credem toti de pe aici[ :console: ] este viu si adavarat, si care cere inchinarea noastra directa.Sau, cum sta treaba cu abureala ca ortodoxia nu se inchina pozei, ci dumnezeului din acea poza.
Presupunem ca un barbat are o sotie superba. Toata ziua se gandesc unul la celalalt si asteapta sa vina seara, cand vor avea o intalnire mai speciala.In plus, ca dovada de iubire, barbatul are o poza cu frumoasa lui sotie pe care toata ziua o poarta cu el.  :coolspeak: Insa, seara, atunci cand ar trebui ca cei doi sa se vada si sa aiba o comuniune speciala, se intampla ca sotia il asteapta direct in patul din dormitor, nerabdatoare. Sotul, vine si el acasa, isi saluta sotia, si impasibil isi scoate poza, o pune pe noptiera si se masturbeaza inaintea pozei. Sotia evident, ramane atat gura casca cat si complet dezamagita si nesatisfacuta de aceste actiuni ale sotului. Ba mai mult, ca si cum nici nu i-ar pasa de asteptarile sotiei, el isi scoate si pozele altor prietene de-a sotiei, si face exact acelasi lucru pe care l-a facut inaintea pozei sotiei. Dupa care este evident ca va urma replica sotiei, divortul, foarte probabil precedat de doua sucitori in capul sotului.
Descalcirea pildei, pentru cei care se prind mai greu, poate fi adusa la cerere.
Foarte interesant pilda... Ziceai ca esti crestin?  :naughty:

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pilda, nepilda, sunt versuri directe care incrimineaza icoanele si inchinarea/slujirea/cinstirea lor iar ortodocsilor nu le pasa, deci sunt ai diavolului.

#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 zexelica, on 11th January 2011, 11:13, said:

Pilda, nepilda, sunt versuri directe care incrimineaza icoanele si inchinarea/slujirea/cinstirea lor iar ortodocsilor nu le pasa, deci sunt ai diavolului.
Stim Zexe... Icoana, Biserica, Apocalipsa. Cunoastem toti parerile tale de care rad si copiii la gradinita. :lol:

#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 11th January 2011, 04:05, said:

Foarte interesant pilda... Ziceai ca esti crestin?  :naughty:
Ma intrebi daca sunt crestin. [Daca crestinismul in opinia ta inseamna ortodoxie, nu, nu sunt. Mai bine ateu(desi nu sunt ateu!) decat in fundatura religioasa numita ambitios "dreapta credinta". V-am mai spus-o: ateismul e o religie super onesta raportat la ortodoxie. Motivele le voi expune daca este necesar...]
Se pare ca te-ai speriat rau de pilda data de mine.[poate te-a speriat pentru ca ai inteles adevarul relatiei ortodoxie-divinitate? :naughty: ] Inainte sa te ofilesti ca o mimoza, nu uita ca intotdeauna, invariabil, relatia intre Dumnezeu si poporul ales a fost una sot-sotie. Cati km de versete biblice sa-ti aduc ca argumente? Iar atunci cand relatia intre poporul Sau si Divinitate s-a deteriorat, Dumnezeu a pus-o intotdeauna pe seama unei grave probleme de cuplu:curvia. Exact ce face azi ortodoxia:"curveste" cu niste "infatisari ale unor lucruri din cer sau de pe pamant" numite obraznic "sfinte" icoane.

"Nu ca legamantul pe care l-am incheiat cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana sa-i scot din tara Egiptului, legamant pe care l-au calcat, macar ca aveam drepturi de sot asupra lor, zice Domnul." (Ier.31:32)
"Vai, cetatea aceea credincioasa,cum a ajuns o curva! Era plina de judecata, dreptatea locuia in ea, si acum e plina de ucigasi!" (Isa.1:21)
"Demult ti-ai sfaramat jugul, ti-ai rupt legaturile si ai zis: "Nu mai vreau sa slujesc ca un rob!" Caci pe orice deal inalt si sub orice copac verde te-ai intins ca o curva." (Ier.2:20)
"Pentru ca judecatile Lui sunt adevarate si drepte. El a judecat pe curva cea mare, care strica pamantul cu curvia ei, si a razbunat sangele robilor Sai din mana ei."" (Apoc.19:2)
Dar despre nunta dintre Mielul si mireasa Sa, ai auzit cate ceva?

Asadar, ceea ce bine ai observat, modul in care ortodoxia[sotul] isi trateaza sotia[divinitatea], este unul cu totul revoltator.Si totusi, ortodoxia continua cu nerusinare sa ne-o dea in cap cu singura "dreapta credinta". Care dovedit cu Biblia, nu-i deloc dreapta, e stramba mai ceva ca funia in sac.

#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 LittleToby, on 10th January 2011, 21:14, said:

Adica eu le spun sectarilor ce fac si la cine ma rog si ei nu si nu ca ma rog la altcineva decat la cine zic eu ca ma rog... Nu ti se pare ca sectarii sufera cu ceva?
Nu cred ca mi-ai spus tu mie vreodata: "sfinte zexelica, vindeca-ma!!" sau oricui altuia de pe forum, ca ti-am fi dat un leucoplast sa-ti opresti hemeoragia, asa ca las-o jos ca te-ai rugat la noi cu ceva.

Quote

In primul rand: ti-am explicat deja ca icoana Mantuitorului nu este o asemanare a cuiva din cer. Acum Mantuitorul este in Cer, dar chipul din tablou este al Mantuitorului cand era pe pamant, ca noi pe pamant L-am vazut si de aceea stim cum arata.

Hai sa-ti dau un exemplu pe intelesul tau: sa zicem ca tu esti pe o pajiste cu un copac, si faci o paza. Dupa aceea pleci pe Marte.

Ce-ar zice secta ta despre acea poza?: ca este o asemanare a celor de pe Marte sau a celor de pe Pamant?

Romani 1

    23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană[/color] care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare.

Deci, poti sa-ti faci o poza cu pomul, stimabile...... Mai greu sa ajungi pe Marte, insa, cu icoanele facatoare de minuni :lol: nu este o problema pt voi!!!!

    
    25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s'au închinat făpturii[/color] în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Slujiti icoanelor? Slujiti. va inchinati icoanelor? Va inchinati!!!
NEEEEEEEEEEEXXXXTTTTTT!!!!!!

Edited by eu_unul, 13 January 2011 - 04:57.


#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 11th January 2011, 18:30, said:

Inainte sa te ofilesti ca o mimoza, nu uita ca intotdeauna, invariabil, relatia intre Dumnezeu si poporul ales a fost una sot-sotie. Cati km de versete biblice sa-ti aduc ca argumente? Iar atunci cand relatia intre poporul Sau si Divinitate s-a deteriorat, Dumnezeu a pus-o intotdeauna pe seama unei grave probleme de cuplu:curvia. Exact ce face azi ortodoxia:"curveste" cu niste "infatisari ale unor lucruri din cer sau de pe pamant" numite obraznic "sfinte" icoane.
Apoi afirmi urmatoarele...

Quote

Presupunem ca un barbat are o sotie superba. Toata ziua se gandesc unul la celalalt si asteapta sa vina seara, cand vor avea o intalnire mai speciala.In plus, ca dovada de iubire, barbatul are o poza cu frumoasa lui sotie pe care toata ziua o poarta cu el.  Insa, seara, atunci cand ar trebui ca cei doi sa se vada si sa aiba o comuniune speciala, se intampla ca sotia il asteapta direct in patul din dormitor, nerabdatoare. Sotul, vine si el acasa, isi saluta sotia, si impasibil isi scoate poza, o pune pe noptiera si se masturbeaza inaintea pozei. Sotia evident, ramane atat gura casca cat si complet dezamagita si nesatisfacuta de aceste actiuni ale sotului. Ba mai mult, ca si cum nici nu i-ar pasa de asteptarile sotiei, el isi scoate si pozele altor prietene de-a sotiei, si face exact acelasi lucru pe care l-a facut inaintea pozei sotiei. Dupa care este evident ca va urma replica sotiei, divortul, foarte probabil precedat de doua sucitori in capul sotului.
Deci Dumnezeu=barbat, poporul ales=sotie. Ia de te uita ce face Dumnezeu apoi cu poporul sau ales in pilda ta. :death:

Si totusi chiar te consideri crestin? :roflmao:

Edited by mario_bril, 11 January 2011 - 18:44.


#14
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Cum se defineste credinta conform cu Biblia? Apostolul Pavel, o defineste asa:"Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad." (Evr.11:1)
Asadar, omul are nevoie de credinta pentru ca:"fara credinta, este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta." (Evr.11:6)

Ei bine, atunci cand credinta in existenta celor nevazute dispare, isi face locul necredinta. Ortodoxia, renuntand la adevarata credinta data sfintilor odata pentru totdeauna[si anume acea incredere in lucrurile care nu se vad!], si-a facut propriile icoane sau chipuri[inchipuiri de tot rasul, caricaturi nu alta!], pentru a-si completa lipsa credintei. Dupa cum bine se vede, prin introducerea acestor obiecte facute de mana omului[icoane, chipuri, etc.], ortodoxia a introdus necredinta sub titulatura obraznica de "dreapta credinta". Intocmai dupa cum profetiza Pavel:"Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip; caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta [/color]si de a se descoperi omul faradelegii, fiul pierzarii... (2Tes.2:3).

Concluzia este ca renuntand la adevarata credinta in lucrurile care nu se vad, ortodoxia a completat aceasta lipsa cu imaginatii omenesti[icoane], dovedindu-se inca o data ca este "omul faradelegii" profetizat atat de Isus, cat si de Pavel si Ioan.

Edited by eu_unul, 13 January 2011 - 04:57.


#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 11th January 2011, 18:43, said:

Cum se defineste credinta conform cu Biblia? Apostolul Pavel, o defineste asa:"Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad[/color]." (Evr.11:1)
Asadar, omul are nevoie de credinta pentru ca:"fara credinta, este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta." (Evr.11:6)

Ei bine, atunci cand credinta in existenta celor nevazute dispare, isi face locul necredinta. Ortodoxia, renuntand la adevarata credinta data sfintilor odata pentru totdeauna[si anume acea incredere in lucrurile care nu se vad!], si-a facut propriile icoane sau chipuri[inchipuiri de tot rasul, caricaturi nu alta!], pentru a-si completa lipsa credintei. Dupa cum bine se vede, prin introducerea acestor obiecte facute de mana omului[icoane, chipuri, etc.], ortodoxia a introdus necredinta sub titulatura obraznica de "dreapta credinta". Intocmai dupa cum profetiza Pavel:"Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip; caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta [/color]si de a se descoperi omul faradelegii, fiul pierzarii... (2Tes.2:3).

Concluzia este ca renuntand la adevarata credinta in lucrurile care nu se vad, ortodoxia a completat aceasta lipsa cu imaginatii omenesti[icoane], dovedindu-se inca o data ca este "omul faradelegii" profetizat atat de Isus, cat si de Pavel si Ioan.
Daca vrei sa discutam la subiect bine, daca nu poti bate campii cat vrei dar fa-o pe aria voastra neo-protestanta te rog. :nonobad:

Edited by eu_unul, 13 January 2011 - 04:58.


#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mario_bril, on 11th January 2011, 18:43, said:

Apoi afirmi urmatoarele...

Deci Dumnezeu=barbat, poporul ales=sotie. Ia de te uita ce face Dumnezeu apoi cu poporul sau ales in pilda ta. :death:

Si totusi chiar te consideri crestin? :roflmao:
Da, corect, ce este dinafara Scripturii sunt filozofii lumesti. Cum e traditia.

#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 11th January 2011, 18:43, said:

Deci Dumnezeu=barbat, poporul ales=sotie. Ia de te uita ce face Dumnezeu apoi cu poporul sau ales in pilda ta. :death:

Si totusi chiar te consideri crestin? :roflmao:
Ne-am obisnuit ca ortodoxia sa nu priceapa absolut nimic si sa interpreteze cu totul eronat orice pilda[vezi pilda bogatuloui si Lazar!], dar ceea ce spui tu e prea de tot!

Ca sa vezi ce slaba intelegere a scripturilor ai, ia raspunde-mi la o intrebare? Tu chiar crezi in micimea interpretarii tale pe care o dai pildelor Bibliei, ca Dumnezeu este de sex masculin[ai pus o egalitate absoluta:Dumnezeu=barbat :coolspeak: ]? Asta te invata ortodoxia?Ca Dumnezeu are sex masculin? Nu-i de mirare ca a ajuns[ortodoxia] sa aiba o relatie spirituala mai intima cu imagini si obiecte fara de viata, facute de mana omului, in locul Celui ce este Viu in veci.
"au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu [/color]si au slujit si s-au inchinat fapturii [/color]in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin. "(Rom.1:25)
"au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor[/color], pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare." (Rom.1:23)



 mario_bril, on 11th January 2011, 18:48, said:

Daca vrei sa discutam la subiect bine, daca nu poti bate campii cat vrei dar fa-o pe aria voastra neo-protestanta te rog. :nonobad:
De cand ti se pare ca deconspirarea idolatriei ortodoxe, pe baza Scripturilor[deci nu pe baza traditiei omenesti!] este echivalentul baterii campilor?Ca sa stiu cu ce iti trece... :console:

Edited by eu_unul, 13 January 2011 - 04:58.


#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 11th January 2011, 18:58, said:

Ne-am obisnuit ca ortodoxia sa nu priceapa absolut nimic si sa interpreteze cu totul eronat orice pilda[vezi pilda bogatuloui si Lazar!], dar ceea ce spui tu e prea de tot!
Tu pricepi macar ce postezi tu? Tu ai scris asta sau eu?

Quote

Inainte sa te ofilesti ca o mimoza, nu uita ca intotdeauna, invariabil, relatia intre Dumnezeu si poporul ales a fost una sot-sotie
http://forum.softped...t...t&p=9298397

Suferi de amnezie sau de altceva?  :naughty:

Quote

Ca sa vezi ce slaba intelegere a scripturilor ai, ia raspunde-mi la o intrebare? Tu chiar crezi in micimea interpretarii tale pe care o dai pildelor Bibliei, ca Dumnezeu este de sex masculin[ai pus o egalitate absoluta:Dumnezeu=barbat :coolspeak: ]? Asta te invata ortodoxia?Ca Dumnezeu are sex masculin? Nu-i de mirare ca a ajuns[ortodoxia] sa aiba o relatie spirituala mai intima cu imagini si obiecte fara de viata, facute de mana omului, in locul Celui ce este Viu in veci.
"au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu [/color]si au slujit si s-au inchinat fapturii [/color]in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin. "(Rom.1:25)
"au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor[/color], pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare." (Rom.1:23)
Ia pune mana matale si vezi ce inseamna ikonos in citatul respectiv si cum toti traducatorii l-au tradus ca imagine si nu ca icoana. Numai habarnistul ala de Cornilescu s-a gasit mai destept sa il traduca ca icoana. Devii penibil daca nu poti pricepe lucrurile simple sa stii... :nonobad:

Quote

De cand ti se pare ca deconspirarea idolatriei ortodoxe, pe baza Scripturilor[deci nu pe baza traditiei omenesti!] este echivalentul baterii campilor?Ca sa stiu cu ce iti trece... :console:
Ca nu intelegi nimic din Biblie mai pot pricepe dar sa nu intelegi nici macar regulamentul forumului e prea de tot... Te rog ia legatura cu un moderator sa ti-l explice. :console:

Edited by eu_unul, 13 January 2011 - 04:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate