Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TRACTOARE MASSEY FERGUSON

- - - - -
  • Please log in to reply
556 replies to this topic

#289
R0BERT

R0BERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 13.11.2007
Seara buna!
Am un massey 3095. Un manual de utilizare / carte tehnica detine cineva?
Multumesc!

#290
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Va salut, pentru un tractor Landini Legend 115 cu motor Perchins în 6 pistoane, ce ulei se poate folosi? Va întreb pt un prieten, știu ca nu este un topic dedicat, dar știu ca Landini sunt foarte  asemănătoare cu MF? Mulțumesc și aștept un răspuns d la cunoscători.

#291
gicul

gicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 11.06.2006
Un 15w40

#292
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 dani31ag, on 13 noiembrie 2015 - 22:38, said:

Va salut, pentru un tractor Landini Legend 115 cu motor Perchins în 6 pistoane, ce ulei se poate folosi? Va întreb pt un prieten, știu ca nu este un topic dedicat, dar știu ca Landini sunt foarte  asemănătoare cu MF? Mulțumesc și aștept un răspuns d la cunoscători.

Poti folosi foarte bine uleiurile de la claas 15w40 si claasurile au motoare perkins.

#293
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
eu la massey ferguson 3095 folosesc ulei total multagri 15w40 si e si universal ,multi functional poti sa il folosesi si la hidraulic bafta

#294
csubax

csubax

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2015
Buna ziua!

Am un tractor Massey Feruson 3085. Problema este ca nu ridica tirantii. Poate spune cineva ce sa verific? In prima faza am crezut ca este din cauza nivelului uleiului hidraulic scazut. Am complectat dar tot nu ridica.

#295
csubax

csubax

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2015
pote sa-mi trimite cineva manualul de utilizare pt un mf3085? adresa de email [email protected]

#296
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Ajutor, va rog, pt un prieten cu Landini Legend 115. De vreo 3 zile i-a apărut niste bătăi la motor, bătăi care nu sunt continue, ci , așa , când și cand. A făcut și schimbul de ulei , si tot așa. Vrea s a știe ce poate fi, și dacă e grav, unde ar putea comanda piese, și un mecanic bun(și ieftin).
Ps. Rog moderatorii să mă ierte, dar nu am găsit un topic dedicat, și știu ca Landini e un MF mai modern.

Edited by dani31ag, 18 November 2015 - 23:05.


#297
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015

 csubax, on 15 noiembrie 2015 - 21:55, said:

Buna ziua!

Am un tractor Massey Feruson 3085. Problema este ca nu ridica tirantii. Poate spune cineva ce sa verific? In prima faza am crezut ca este din cauza nivelului uleiului hidraulic scazut. Am complectat dar tot nu ridica.
vezi sa nu fie intrerupaatorul,sa nu fie firu rupt la elecrovalva sigurantele verificate

#298
R0BERT

R0BERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 13.11.2007
Facut rost de manual/carte tehnica pentru 3095. Multumesc! Cine vrea il pot oferi...

#299
alexbatranu

alexbatranu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.12.2013
salut,
am un MF 2640 din 1983
stie cineva cate filtre hidraulice are?
imi sta becul de la presiune ambreiaj aprins - stie cineva ce ar putea fi?
multumesc!

#300
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Fara presiune se vor distruge discurile de la powershift. Fie nu ai presiune de la pompa, fie uleiul este prost/filtre, fie discurile sunt uzate/fisurate.

#301
R0BERT

R0BERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 13.11.2007
O sonda ulei MF 3095 pe unde.as putea gasi ca la magazinele din targoviste imi recomanda sa fac o adaptare pentru a pune romaneasca... Am luat de la becomagri dar m.a tinut 2ore si.a cedat mai rau de.a trebuit s.o pun tot pe.a mea. Picura printre plastic si metal. Sa incerc o lipire cu... ceva (bison)?

#302
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 R0BERT, on 29 noiembrie 2015 - 08:45, said:

O sonda ulei MF 3095 pe unde.as putea gasi ca la magazinele din targoviste imi recomanda sa fac o adaptare pentru a pune romaneasca... Am luat de la becomagri dar m.a tinut 2ore si.a cedat mai rau de.a trebuit s.o pun tot pe.a mea. Picura printre plastic si metal. Sa incerc o lipire cu... ceva (bison)?

Incearca si aici suna si intreaba e o firma serioasa .www.iasengarden.ro/ de la ei iau eu piese pentru case.

Edited by sandusandel, 29 November 2015 - 14:41.


#303
toCSicOne

toCSicOne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2008
Buna seara! Am o problema cu un Massey Ferguson 6180. Mi s-a aprins martorul de ulei hidraulic si martorul de avarie simultan, tractorul nu mai schimba din iepure pe broasca si nici pasii A B C D. Inainte cu 10 minute sa se intample nenorocirea, mi se aprindeau martorii de mai sus si dispareau daca acceleram tractorul la 1000 turatii. Sunt convins ca am ceva probleme si cu pompa hidraulica fiindca ridica greu bratele, doar daca turam la 1500-1800 turatii. La inceput m-am gandit ca pierde presiune pe undeva, acum... Sper sa fie doar un senzor. Tractorul arr transmisie dynashift. Careva de prin zona Brasovului care se pricepe si ma poate ajuta? Multumesc anticipat!

#304
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Trebuie sa schimbi filtre, ulei si apoi in ordine daca tot nu functioneaza, pompa si in cel mai rau caz si discurile care s-au distrus fara presiune de ulei. Simptomele alea nu tin de senzor.

Edited by savantu, 10 December 2015 - 15:51.


#305
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Pompa terminata
Daca nu o schimbi risti un catastrophic failure SI comtaminezi tot sistemul.

#306
toCSicOne

toCSicOne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2008
uleiul si filtrele au fost inlocuite acum 3 saptamani. Ravenol Utto si filtre Donaldson. 2 saptamani nu am avut probleme...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate