Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

TRACTOARE MASSEY FERGUSON

- - - - -
  • Please log in to reply
556 replies to this topic

#19
denisa99

denisa99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2011
Stie careva ce trebuie sa fac ca sa imi bage aer compresorul in pernele de aer de la cabina?

#20
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
@denisa99 povesteste si noua, despre cei care iti asigura serviceul, pentru ce te-ai  suparat pe ei ca pe tractor am inteles de ce.

#21
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

 denisa99, on 11th September 2011, 16:50, said:

De la cine am cumparat nu am primit cartea tehnica, iar rotile nu leam schimbat, am observat ca doar daca trag frana de mana sau apas simultan pe cele 2 frane de picior doar atunci activeaza 4x4 deci daca apas cu picioru pe frana din stanga sau din dreapta atunci nu imi mai activeaza.  Eu cred ca problema asta sar putea rezolva doar de la calculatorul tractorului, caci fiecare pedala are senzor, oare cum se intra in calculator?

Am mai observat ca de exemplu cand ma duc cu tractorul pe asfaltul uscat, imi arata pe ecranul din stanga de langa volan, ca patinez si imi afiseaza si cifra de 2-5 % (care ar fi cumva randamentul de mers), nu ma deranjeaza doar ca imi pune un semn mare de intrebare...
linistestete ca asa e normal ca frana pe fata se face prin planetare si fara a cupla fata nu ai cum sa franezi deci lasal asa.

#22
liberte

liberte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.04.2011
am si eu un mf 2640 din 1987 si nu-i dau de cap ce-i cu fata de ce nu cupleaza,sau cum cupleaza,am observat ca in mers daca calc ambele pedale de frana se aude ceva pocnind ca si cum un pinion ceva nu ar intra unde trebuie,initial am crezut ca e la frana problema,dar acum tind sa cred ca e din transmisie undeva,daca are cineva idee,sa-mi zica si mie.

#23
liberte

liberte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.04.2011

 florin-ing, on 9th February 2011, 22:31, said:

Salut! Am si eu un Massey Ferguson 8140, din '97, transmisie dynashift semi-powershift, si toate bune si frumoase pana cand i-a scazut nivelul la uleiul din transmisie       (baiatul care lucra pe el a cam uitat sa il verifice) si au picat 2 pinioane (cred ca si de la modul de exploatare). Pinioanele sunt cele de la viteza 1, unul era terminat iar celalalt mai putei face treba cu el dar nu garantai. Le-am schimbat si acum merge foarte bine, insa din cand in cand mai apar niste buguri din softwere cred. Stiti cumva daca are softwere pe modelul asta?
Tractoarele Massey Ferguson sunt reusite in general, motoare trag foarte bine...cat despre transmisii sunt si ele reusite doar ca trebuie sa ai grija ce om pui pe ele. Sunt foarte proaste prizele de cuplare a echipamentelor hidraulice aditionale.(pe acolo am pierdut ulei)
Dar totusi John Deere si Fend... :thumbup:


stii cumva daca la un mf 2640 din 87 fata se cupleaza automat,sau cum ca la mine nu vrea .

#24
avy_iulian

avy_iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2011

 cornel1111111, on 8th January 2011, 14:55, said:

Buna. As dori , daca se poate, sa-mi dati o informatie. Stie careva daca sunt bune tractoarele massey ferguson (fabricate intre 1986-1997). Doresc sa achizitionez unul SH si nu stiu mai nimic despre ele. Locuiesc in zona de deal, iar pamantul se ara greu. Sunt oare aceste tractoare indeajuns de fiabile ptr. zona de deal? Piese de schimb se gasesc, etc. Va multumesc



observ ca pana acum sunt mai multe pareri contra decat pro...si eu sunt posesor de mf,model 399,an '95,105 cp....ce pot sa spun este ca eu unu sunt foarte multumit de acest tractor...e fiabil,nu te lasa la greu.pot sa spun ca pana in momentu de fata nu am umblat la sasiu.ambreajul l-am schimbat de 2 ori si setul motor de 3 ori.cred ca e destul de rezonabil la 11 mii de ore..si cred ca un alt atu foarte important este ca are un consum foarte mic...la jumate fata de ce are un prieten posesor de new holland,putere similara si 2 ani vechime...referitor la piese de schimb cred ca nu ar trebui sa ne raportam la preturile afisate de reprezentantii zonali pentru ca...te ia durerea de cap.cel putin cei din Constanta unde ar trebui sa fac eu service-ul sunt de o nesimtire crunta,au preturi nesimtit de mari,motiv pentru care am renuntat definitiv la ei.pentru motoare perkins v-as recomanda o firma din reghin.eu la ei apelez cand am nevoie de piese.sunt corecti,rapizi si accesibili ca pret.

#25
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 avy_iulian, on 2nd November 2011, 21:24, said:

observ ca pana acum sunt mai multe pareri contra decat pro...si eu sunt posesor de mf,model 399,an '95,105 cp....ce pot sa spun este ca eu unu sunt foarte multumit de acest tractor...e fiabil,nu te lasa la greu.pot sa spun ca pana in momentu de fata nu am umblat la sasiu.ambreajul l-am schimbat de 2 ori si setul motor de 3 ori.cred ca e destul de rezonabil la 11 mii de ore..si cred ca un alt atu foarte important este ca are un consum foarte mic...la jumate fata de ce are un prieten posesor de new holland,putere similara si 2 ani vechime...referitor la piese de schimb cred ca nu ar trebui sa ne raportam la preturile afisate de reprezentantii zonali pentru ca...te ia durerea de cap.cel putin cei din Constanta unde ar trebui sa fac eu service-ul sunt de o nesimtire crunta,au preturi nesimtit de mari,motiv pentru care am renuntat definitiv la ei.pentru motoare perkins v-as recomanda o firma din reghin.eu la ei apelez cand am nevoie de piese.sunt corecti,rapizi si accesibili ca pret.
399 este un model foarte apreciat. Vedeta seriei 300, care a fost cea mai indragita serie de MF :)

In the late '80s, one of the greatest selling tractors of all time was released- the 300 series Massey Ferguson. Excellent power, simplicity of cab, high range of gears and components made the MF 300 series a success especially in Europe. The range included the MF 350,362,375,390, 390T, 393, 394, 395, 398, and the most powerful and popular Massey Ferguson 399 with horsepower ranging from 72HP to 104HP.

Eu am 3070 cu 5800 ore luat SH de 3 luni. Toate bune pana acuma.
De piese nu imi fac probleme... am firma de service (piese pentru orice utilaje si reparatii la utilaje Caterpillar), asa ca daca aveti nevoie de piese pot sa ofer cotatii de pret. La Caterpillar am preturi foarte bune, as indrazni sa zic ca cele mai bune din tara :). La MF inca nu stiu.

Seturile  motor, au  fost originale?. Un Perkins (se foloseste si pe utilaje Caterpillar, de fapt deja este cumparata de CAT), cu ulei bun (CH-4 sau CI-4) merge 8-12000 ore.

Edited by rand, 02 November 2011 - 22:06.


#26
bogdanker

bogdanker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2012
SALUT!
SUNT NOU PE FORUM SI AS DORII SA STIU  CAM LA CATE ORE POATE AJUNGE UN MOTOR PERKINS?  DETIN DE APROX 2 ANI UN MASSEY FERGUSON 3085 , CARE ARE PUTIN PESTE 8 MII DE ORE .SUNT F MULTUMIT DE EL ,NU AM AVUT PROBLEME CU EL PANA ACUM SI SPER SA NU AM NICI IN VIITORUL APROPIAT :thumbup: . L-AM CUMPARAT DATORITA MOTORULUI PERKINS DESPRE CARE AM CITIT PE NET SI AM MAI AUZIT PE LA DIFERITI MECANICI CA E UN MOTOR  FIABIL.   IN PRIMAVARA AS VREA SA-MI IAU UN MF  3125 DE 126 DE CAI . MA BATE GANDUL SI LA CEVA MAI NOU DAR SI MAI SCUMP UN MF 6180 DE 120 DE CAI. CE ALT MF IMI RECOMANDATI, UNDEVA LA 14-18000 DE EURO? VA MULTUMESC !!

#27
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 liberte, on 16th October 2011, 18:08, said:

am si eu un mf 2640 din 1987 si nu-i dau de cap ce-i cu fata de ce nu cupleaza,sau cum cupleaza,am observat ca in mers daca calc ambele pedale de frana se aude ceva pocnind ca si cum un pinion ceva nu ar intra unde trebuie,initial am crezut ca e la frana problema,dar acum tind sa cred ca e din transmisie undeva,daca are cineva idee,sa-mi zica si mie.

Cred ca problema e la mansonul de la axul care face legatura intre transmisie si punte, sau mai grav pinionul din grupul de la punte.
Din cauza ca rotile pe fata erau o idee mai mari decat trebuiau sa fie(banuiesc eu) am avut mari probleme cu un Masey 2640: de doua ori rupte crucea cardanica de la planetara, mansonul de legatura retezate canelurile, dintii de la pinionul din grup sparti.
Suspenzi puntea fata si cu 4x4 cuplat din cabina invarti de roti si urmaresti daca se face transmisia pana la intrarea in sasiu. Daca totul e ok inseamna ca pb. e din interiorul transmisiei. Cuplarea se face hidraulic prin niste ambreaje, posibil ca acestea sa fie uzate.

#28
mikaeldb

mikaeldb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012
Salutare tuturor, am si eu tractor mic, Massey Ferguson de 35 de cai si as dori sa-i pun servo, ma poate ajuta si pe mine cineva va rog mult de tot?

#29
Pericle23

Pericle23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 26.03.2010

 mikaeldb, on 16th February 2012, 10:18, said:

Salutare tuturor, am si eu tractor mic, Massey Ferguson de 35 de cai si as dori sa-i pun servo, ma poate ajuta si pe mine cineva va rog mult de tot?
Ia legatura cu distribuitorul autorizat din Romania sau cu cei care iti asigura service-ul la tractor si e posibil sa iesi cu cheltuieli mai putine decat daca te-ai duce la alt service.Parerea mea!

#30
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Nu merita pus. Vireaza usor si cu directia mecanica, te complici mult cu servo.

#31
mikaeldb

mikaeldb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012

 rand, on 16th February 2012, 10:43, said:

Nu merita pus. Vireaza usor si cu directia mecanica, te complici mult cu servo.


Nu conteaza, as dori sa stiu cam de ce am nevoie, va rog.

 Pericle23, on 16th February 2012, 10:21, said:

Ia legatura cu distribuitorul autorizat din Romania sau cu cei care iti asigura service-ul la tractor si e posibil sa iesi cu cheltuieli mai putine decat daca te-ai duce la alt service.Parerea mea!


Hmm, decat sa ma duc la un service, mai bine imi iau ieu ce am nevoie si il fac acasa, daca stiti, spuneti-mi va rog, cam ce am nevoie.

Si de unde sa gasesc o caseta de directie cu servoasistare ?

#32
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 mikaeldb, on 17th February 2012, 11:45, said:

Nu conteaza, as dori sa stiu cam de ce am nevoie, va rog.

De multi bani.  MF 130 nu a iesit cu servo din fabrica. Ai putea cauta una de pe MF 165, dar e greu de gasit, ca au fost foarte putine.

#33
mikaeldb

mikaeldb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012

 rand, on 17th February 2012, 11:58, said:

De multi bani.  MF 130 nu a iesit cu servo din fabrica. Ai putea cauta una de pe MF 165, dar e greu de gasit, ca au fost foarte putine.


Asta stiu, ce mecanisme am nevoie, ce echipament ?

#34
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 mikaeldb, on 17th February 2012, 12:20, said:

Asta stiu, ce mecanisme am nevoie, ce echipament ?
Pompa servodirectie, cilindru, rezervor de ulei si caseta de directie (distribuitorul cu sertarase). Si binenteles, furtune si conducte de legatura.

#35
mikaeldb

mikaeldb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012

 rand, on 17th February 2012, 13:17, said:

Pompa servodirectie, cilindru, rezervor de ulei si caseta de directie (distribuitorul cu sertarase). Si binenteles, furtune si conducte de legatura.


Si unde gasesc caseta de directie? Ai un link ceva? pls

#36
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Eu asta incerc sa-ti explic, ca nu e ca si la calculatoare, plug and play. E cu totul alta situatia. Trebuie sa te pricepi bine de tot sa pui servo pe un model care nu a fost prevazut cu asa ceva din fabrica.

Vezi cum au mai pus altii:
http://www.technikbo...15107649557.jpg

Link-uri spre piese nu am, pt. ca nu ai piese.. trebuie improvizat.
De aia zic, lasa-l asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate