Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Se gaseste in Romania acest aparat?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut,
As dori sa va intreb daca in tara noastra se poate gasi un PID controler? Detalii tehnice complete despre functionarea sa aici.
Daca da, sunt curios sub ce nume!?

Imi trebuie pentru a prelua manual controlul temperaturii boilerului unui un espressor in scopul de a-i fixa ca target de incalzire termostatului 92 de grade celsius, de exemplu, temperatura spre care va merge obligat fortat. Pe afara aceasta modificare a devenit clasica, asta pentru ca espressoarele casnice nu au o stabilitate a temperaturii la fel ca cele profesionale. Astfel, ca este nevoie de mici ajustari... Pasii completi, aici.

Scula arata asa:

Attached File  watlow_series935.jpg   7.16K   222 downloads


Si montata asa:

Attached File  PID_Gaggia.jpg   47.31K   282 downloads

Edited by Lyvyoo, 05 January 2011 - 01:33.


#2
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Poate te ajuta aparatul de aici sau de aici.

Edited by A_L_E_X, 05 January 2011 - 01:37.


#3
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostA_L_E_X, on 5th January 2011, 01:34, said:

Poate te ajuta aparatul de aici sau de aici.
Merci! E foarte scump si e mai complex dar mi-ai deschis ochii! In romana s-ar chema "Regulator de temperatura digital" sau "Controller de temperatura"!

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Verifica neaparat sa fie de tipul PID. Altfel nu vei obtine nimic in plus fata de ce ai deja. Reglajul este si el delicat, constantele de timp pentru functiile I si D nu se fac chiar asa "dupa ureche". De altfel, un regulator PID care nu este reglat bine poate fi mai rau decat cele "normale" de tip P.
Teorie a reglarii.

#5
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Cu alte cuvinte de ce tipuri mai pot fi, in afara de PID? Asta ca sa am o idee!
De exemplu asta nu e PID?

Edited by mister_rf, 05 January 2011 - 02:24.
Evita citarea inutila a textului anterior!


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In manual, la pagina 18 gasesti "proportional band", "integration time" si "differentiation time" adica cele trei componente P I si D. Sper ca stii ca ti va mai trebui si un sensor de temperatura - in gama ceruta de un expresor probabil ca iti va trebui unul bazat pe Pt100. Nu tocmai ieftin...

#7
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Kit-ul gata pregatit care se vinde afara e ceva mai complex, dar si piperat la pret (aprox.150E). Ma gandeam ca il pot gasi descompus, mai ieftin, si pe la noi:

Attached Files



#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Termocuplele in general sunt mai adecvate pentru citirile de temperaturi inalte, nu suta de grade dorita.

#9
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Cica ar exista posibilitatea folosirii termocuplelor sau a unui senzor. Dintre cele doua, senzorul e ceva mai exact (maxim 1grad abatere), dar si putintel mai scump.

Am mai aflat ca nu e de ajuns doar un PID controller ci mai trebuie un Solid State Relay (SSR) care sa intermedieze legatura dintre PID controller si noul senzorul montat in locul termostatului original (The relay is needed because the heating element draws more power than the PID itself can safely switch )
Attached File  img_00031.jpg   177.71K   117 downloads

Un PID ar costa aprox 45E+TVA, un senzor inca 10..15E+TVA, de SSR inca nu am idee. Si uite asa ajungi la concluzia ca mai bine comanzi de afara tot kit-ul! In America se gaseste pe toate drumurile! In Europa, mai greu si mai scump!

Edited by mister_rf, 05 January 2011 - 15:32.
Evita citarea inutila a textului anterior!


#10
heXagon11ro

heXagon11ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.04.2010

View PostLyvyoo, on 5th January 2011, 03:10, said:

Kit-ul gata pregatit care se vinde afara e ceva mai complex, dar si piperat la pret (aprox.150E). Ma gandeam ca il pot gasi descompus, mai ieftin, si pe la noi:

mai stii site_ul unde ai gasit poza asta? mi-l dai?

#11
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostheXagon11ro, on 24th January 2011, 22:47, said:

mai stii site_ul unde ai gasit poza asta? mi-l dai?
http://www.auberins....eef909bbf1767a9

:)

#12
heXagon11ro

heXagon11ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.04.2010
ahh...tot america...fac ce fac si tot pe site_ul asta ajung

Edited by mister_rf, 25 January 2011 - 22:47.
quote inutil!!!


#13
vasilechelmus

vasilechelmus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.04.2007
Ca sa tii temperatura constanta intr-un vas cu apa nu cred ca-ti trebuie scule ca cea din imagine.Regulatoarele PID se folosesc in aplicatii industriale,la reglaje de inalta precizie.Ori tie,nu-ti trebuie o automatizare atat de complexa.Am citit raspunsurile celorlalti si unii chiar nu prea stiu ce e cu astfel de reglari,de aia iti dau solutiile alea.Conteaza si cantitatea de apa,si cu ce o incalzesti,conteaza multi factori,nu e chiar simplu,dar nici asa de complicat!La urma urmei e o aplicatie casnica!Daca vrei mai multe detalii,solutii si poate chiar si rezolvarea contacteaza-ma pe e-mail:[email protected].

Edited by mister_rf, 26 January 2011 - 20:52.
quote aiurea!!!!!!!!!!!!!


#14
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut,
Pai hai sa dezbatem aici, sa invete si altii din discutiile noastre.

Daca nu vroiam exactitate imi era de ajuns termostatul original.

Aplicatia imi este necesara in cazul unui boiler al unui espressor casnic pentru ca un espresso perfect presupune o stabilitate a temperaturii. Daca apa este prea fierbinte atunci va rezulta un gust de ars. Daca apa este prea rece atunci extractia aromelor nu va fi completa. Termostatele originale nu sunt prea stralucite si nu sunt in stare sa mentina boilerul si implicit apa in parametrii profesionali. Si iti dau doua puncte cheie: boilerul are in jur de 100ml (altele mai rasarite 300ml) iar in acest boiler mic, in timpul extractiei intra apa la temperatura camerei din rezervor, pentru a umple golul lasat de apa plecata spre ceasca. Un PID controller subordoneaza elementele de incalzire ale boilerului activandu-le si dezactivandu-le dupa "capul sau" inteligent, astfel incat variatia temperaturii in timpul extractiei unui espresso sa nu fie decat de 2..3 grade maxim. De asemenea, daca vrei sa mai faci un espresso imediat dupa primul, PID-ul stie sa incalzeasca rapid boilerul si sa-l aduca la temperatura corecta (setata prealabil de utilizator).

Daca ai alte solutii sau alte detalii cu privire la aceasta modificare, dezbatem cu placere!

Edited by mister_rf, 26 January 2011 - 20:54.


#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
daca ai cont pe ebay, gasesti cu gramada mai ieftine ca in RO

de ex. http://cgi.ebay.de/D...8#ht_1617wt_750

sau     http://cgi.ebay.de/M...=item5d2b564762

Edited by mihaicozac, 26 January 2011 - 15:26.


#16
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
........

Evita citarea inutila a  textului anterior!
.....................................
Trebuie sa fie regulator de temperatura PID. Asa cum explica SuperDuper mai sus, exista mai multe tipuri de regulatoare.
Daca e sa comand din strainatate (USA), tot kit-ul de instalare  ar fi 150$ + transport.
In Romania ar costa 49E (PID-ul) +11E (releul) + maxim 27E (senzorul) +TVA= aprox. 107E Foarte importanta e si garantia romaneasca de doi ani a PID-ului.

Edited by mister_rf, 26 January 2011 - 20:53.


#17
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Garantia e degeaba ,  am lucrat cu asa ceva   si mergeau in medii cu vibratii , temperaturi peste 50 grade Celsius frecvent   functionand fara nici o problema.  Bine...acum mai conteaza si modelul ,firma etc.

#18
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@ct10dre - Pai ai scos porumbelul! Evident ca depinde de marca/model. Dar la 40..50E nu cred ca ai parte de ceva de top. Asa ca o garantie chiar e de preferat, mai ales ca e scula electronica si in ziua de azi tot ce e electronic ieftin e supus hazardului!
Un englez pe un forum a comandat de la americani acest model si l-a primit stricat direct! Returneaza-l pe banii tai, stai cu matele espressorului pe afara.... Mai bine o garantie romaneasca!

Edited by Lyvyoo, 26 January 2011 - 22:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate