Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Pereti umezi

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
:confuzzled: ..da asa ma simt pentru ca nu stiu de ce am aceasta problema
si ce as putea face ..este vorba de o casa din caramida Brikston ,placata cu polistiren de duritate 16 de 10 cm, tencuita, si apoi dat decorativa siliconica Baumit.
Colturile casei si pervazele sunt ude! Peretii sunt la stadiul de dat vopseaua lavabila...am termopane care au de jur imprejur polistiren (pe cadrul geamului), glafuri exterioare din granit, izolate si cu silicon de la Sika...si totusi tencuiala este uda!

Sa fie de la faptul ca este soclul neizolat inca? De la faptul ca nu este incalzita casa? Ce alte cauze exista si ce pot face? Nu pot zugravi pana nu rezolv problema asta  :o

asa ca ...astept raspunsurile voastre :worthy:

Edited by AC09, 03 January 2011 - 18:11.


#2
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006
Ce ai in subsol? Apa aia trebuie sa vina de undeva. Casa trebuie sa fie incalzita si aerisita periodic, asta daca nu e vreo alta sursa de umezeaza (subsol, vecini, etc.).

#3
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Nu am subsol,nu am vecini  :coolspeak: ...si daca pe ziduri (colturi) mai inteleg..nu pot pricep de ce apare umezeala paralel cu fereastra de termopan si in colturile pervazelor :thumbdown:

#4
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 AC09, on 3rd January 2011, 18:10, said:

... nu stiu de ce am aceasta problema...
...Sa fie de la faptul ca este soclul neizolat inca? De la faptul ca nu este incalzita casa? Ce alte cauze exista si ce pot face? Nu pot zugravi pana nu rezolv problema asta  :o

Salut!
aceiași pb am avut și eu. doar ce terminasem cu interioarele și 2 colțuri ale casei, pe interior la P, au inceput să se umezească. am terminat apoi și exteriorul, mai puțin soclul. . burlanele erau montate dar nu erau conectate mai departe. apa provenită de la ploaie se scurgea fix imprejurul casei.așa am trecut iarna (de cea trecută vorbesc)
în vara asta am pus mâna și m-am ocupat de soclu. pt asta, am înlăturat pământul imprejurul casei, o lățime de casma, până la talpa fundației, adâncime de 1m. am scos și cofrajele din lemn ce au rămas lipite pe fundație. astfel eliberată, cu o bidinea am smăcuit cu o amorsă bituminoasă pe bază de benzen. apoi am pus o flolie de carton bituminos, la fel, de jur imprejur. apoi polistiren extrudat de 50mm. apoi, în tranșeu am pus umplutără 80%, am armat și am căpăcit cu beton, formând un trotuar (40cm) împrejurul casei.
aici m-am oprit.  -_-  polistirenul soclului a rămas neprelucrat, exact așa cum s-a așezat.
constatarea ulterioară  a fost că umezeala s-a retras. în prezent, nici urmă.  :proud:
...aaa, și am conectat burlanele. apa pluvială nu se mai strânge în imediata apropiere a casei.

Attached Files


Edited by euribiontuL, 03 January 2011 - 22:19.


#5
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Daca ai avut lucrari recente in casa ce presupuneau apa (tencuiala, sape, etc), nu te mira ca mai ai umiditate in interior.
Aia se duce in cateva luni bune, mai ales daca tii geamurile inchise.
Poti folosi dezumidificator industrial sau din asta din comert insa rezultatul nu va fi spectaculos.

Umezeala se depune unde este mai rece. De undeva in punctele respective iti trage frigul. La geamuri probabil din cauza polistirenului mai subtire (e normal sa fie asa) iar pe la colturi din cauza soclului neizolat.

Incearca sa incalzesti inauntru si sa scoti umezeala afara cumva (ventilatie, dezumidificare, etc)

Spor!

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 AC09, on 3rd January 2011, 18:10, said:

:confuzzled: ..da asa ma simt pentru ca nu stiu de ce am aceasta problema
si ce as putea face ..este vorba de o casa din caramida Brikston ,placata cu polistiren de duritate 16 de 10 cm, tencuita, si apoi dat decorativa siliconica Baumit.
Colturile casei si pervazele sunt ude! Peretii sunt la stadiul de dat vopseaua lavabila...am termopane care au de jur imprejur polistiren (pe cadrul geamului), glafuri exterioare din granit, izolate si cu silicon de la Sika...si totusi tencuiala este uda!

Sa fie de la faptul ca este soclul neizolat inca? De la faptul ca nu este incalzita casa? Ce alte cauze exista si ce pot face? Nu pot zugravi pana nu rezolv problema asta  :o

asa ca ...astept raspunsurile voastre :worthy:

Ar trebui sa ne spui si cand a fost terminata partea de structura a casei .
Daca a fost terminata cumva in toamna asta , atunci faptul ca ai placat-o imediat cu polistiren nu a lasat miezul betonului din structura sa se usuce si , apa neavand unde migra , va iesi pe interior .
Asta , combinata cu faptul ca nu ai incalzire si tamplaria exterioara este etansa , duce la condensarea apei in zonele mai reci .

Deci , ventilatie , ventilatie si iar ventilatie . Ferestre deschise si , daca ai posibilitatea un "tun" de caldura pe gaz/motorina sau electric ( varianta trifazata , cele mono sunt jucarii )

#7
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc pentru raspunsuri!
Constructia la rosu a fost terminata in primavara 2010..deci nu recent. Tencuiala interioara a fost mecanizata ca si sapele si au fost terminate prin vara,dupa care am pus termopanele. Exista montate si jgheaburile si burlanele .
Umezeala a aparut doar acum la ploaie si ninsoare....daca eram deja mutati cred ca inebuneam de draci! :D

mi-e ciuda ca am facut totul fara graba (desi as fi vrut sa termin totul in 6 luni)..au trecut 4 anotimpuri peste ea..si tot degeaba  :(

Edited by AC09, 04 January 2011 - 16:01.


#8
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 AC09, on 4th January 2011, 16:00, said:

mi-e ciuda ca am facut totul fara graba (desi as fi vrut sa termin totul in 6 luni)..au trecut 4 anotimpuri peste ea..si tot degeaba  :(
nu te ingrijora, daca e asa cum zici probabil a fost un cumul neferict de factori, umezeala mare afara, deschis usa, umezeala patrunsa in casa, racit brusc afara si incalzirea in casa la valori de 18-19 grade duc probabil la accidente de genul asta, e ca si cum ai gatii foarte mult in bucatarie, deschizi frigiderul si dupa 5min te ingrijorezi ca a condesat pe usa exterioara a frigiderului niste apa.

Edited by septimiu80, 05 January 2011 - 01:34.


#9
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
casa nu este incalzita...deci nici vorba de 18-19 grade...

#10
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 AC09, on 5th January 2011, 13:29, said:

casa nu este incalzita...deci nici vorba de 18-19 grade...
cu atat mai mult nu e o problema faptul ca la un momend dat aerul de langa fereastra a ajuns la temperatura de condensare.

#11
emsim2000

emsim2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.03.2007

 septimiu80, on 5th January 2011, 14:39, said:

cu atat mai mult nu e o problema faptul ca la un momend dat aerul de langa fereastra a ajuns la temperatura de condensare.

Asa este! Fenomenul este normal. Casa nefiind incalzita, nu conteaza prea mult izolatia... caci zone reci vor exista oricum. Vor exista zone unele mai reci decat altele si acolo se va produce condensul cand temperatura aerului interior ajunge la temperatura de condensare. Aerul cald are capacitatea sa "retina" o cantitate mai mare de apa sub forma de vapori. Cand se raceste sub temperatura de condesare(vreo 11 grd) incepe sa apara condensul. O solutie ar fi sa lasi vreun geam deschis in felul acesta temperatura aerului ar fi identica cu cea a suprafetelor eligibile pentru condens, iar fenomenul nu mai are loc.

Casa fiind inchisa cu termopane aerul se incalzeste prin efect de sera in timpul zilei. Noaptea, cand se face frig, condenseaza...

#12
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 AC09, on 3rd January 2011, 18:10, said:

:confuzzled: ..da asa ma simt pentru ca nu stiu de ce am aceasta problema
si ce as putea face ..este vorba de o casa din caramida Brikston ,placata cu polistiren de duritate 16 de 10 cm, tencuita, si apoi dat decorativa siliconica Baumit.
Colturile casei si pervazele sunt ude! Peretii sunt la stadiul de dat vopseaua lavabila...am termopane care au de jur imprejur polistiren (pe cadrul geamului), glafuri exterioare din granit, izolate si cu silicon de la Sika...si totusi tencuiala este uda!

Sa fie de la faptul ca este soclul neizolat inca? De la faptul ca nu este incalzita casa? Ce alte cauze exista si ce pot face? Nu pot zugravi pana nu rezolv problema asta  :o

asa ca ...astept raspunsurile voastre :worthy:
Bine ca au aparut toate astea inainte sa zugraviti...Daca nu a functionat incalzirea in casa pana acum,evenimentele nefericite care au avut o convergenta nefasta dpdv al condensului,pot spune ca sunt mai mult decat normale la o casa terminata recent.
Ideea este ca nu trebuia sa lasati casa neincalzita,dupa ce au fost puse termopane,s-a facut termoizolatia fatadelor,etc...
Altceva de facat decat dat drumul incetisor la incalzire si asteptat primavara pentru zugravire,nu vad....

#13
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc pentru raspunsuri! M-am mai linistit!
Incalzire nu voi avea prea curand..ca nu am gazele trase (am deja aprobat planul).
Mesterul ne preseaza ca el vrea sa zugraveasca..nu-i asa ca nu trebuie sa fac asta??? Nu spun ca azi a venit cel cu masuratori la usi si mi-a spus ..usi montate in casa neincalzita...exclus!

#14
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 AC09, on 11th January 2011, 19:45, said:

Multumesc pentru raspunsuri! M-am mai linistit!
Incalzire nu voi avea prea curand..ca nu am gazele trase (am deja aprobat planul).
Mesterul ne preseaza ca el vrea sa zugraveasca..nu-i asa ca nu trebuie sa fac asta??? Nu spun ca azi a venit cel cu masuratori la usi si mi-a spus ..usi montate in casa neincalzita...exclus!
Usile se stramba chiar si in timpul verii daca exista umezeala multa in casa.Usile,doar dupa terminarea finisajelor!Mesterul sa zugraveasca prin zapada din curte cu o culoare galben-portocalie de la furtunasul propriu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate